Adopcia do zahraničia zo Slovenska

marianna2
2. nov 2007

Dobry den vsetkym,
Volam sa Marianna a s manzelom Petrom uz velmi dlho tuzime adoptovat dietatko zo Slovenska. Zijeme v Anglicku uz roky a az do teraz sme neboli pripraveni prijat dalsieho clena rodiny (trvalo nam chvylu kym sme sa tu usadili), ale teraz citime ze nastal ten spravny cas a sme schopni financne a emocionalne zvladnut rodicovsku ulohu.
Obaja sme Slovaci, ale radi by sme sa usadili tu v Anglii, kde uz mame vlastne byvanie, pracu a okruh ludi ktori su nam blizky ako vlastna rodina.
Nie sme si isti kde zacat, na koho sa obratit a hlavne coho sa vyvarovat. Ako na to takto na dialku, nechceli by sme totizto zatial nic hovorit rodine na Slovensku a priatelov tam uz nemame ze by nam pomohli.
Zaroven by nas zaujimalo informacie aky je vlastne postup,ako dlho trva cely proces, kolko asi tak by to stalo a zaroven aj ake to je mat v domacnosti adoptovaneho cloviecika (skusenosti,pocity,problemy a rodosti...)
Len podotykam ze nemame ziadne preferencie na pohlavie dietatka, alebo jeho farbu pleti, jedine by sme preferovali malcke do jedneho roka zivota (ak je to mozne...)Vlastne deti este nemame, mozno raz jedno bude.
Strasne sa tesim na akukolvek pomoc a informacie
S pozdravom Marianna2

lenkove
5. nov 2009

Ano, lebo v Navrate su uz len deticky neumiestnitelne v krajoch... Potom zlavit z poziadaviek, alebo iba cakat 😔
alebo sa prestahujte do BA, tam je viac deticiek 😉

katarinkamt
5. nov 2009

Tak teda dakujem za rady, Leni. ☹

lenkove
5. nov 2009

Katka
tu sa neda zial nic radit, jednoducho je to tak 😕 😕 A bud to prijmes tak, ze cakas... alebo zlavis zo sna "biely novorodenec" a prijmes ine dietatko, ktore potrebuje mamu a otca 😨 chapem, ze si frustrovana 🙄 😔 😔
ja, kym som to brala tak, ze manzel nechce romske dieta a predstavovala som si take 3 roky cakania, tak som sa isla zblaznit.. Nastastie sme sa vedeli dohodnut na tom co ano a co nie... A prijmeme aj dietatko s inym povodom... Lebo ja tri roky cakat nezvladnem, mam pocit, ze by mi to zlomilo srdce 🤐
Ja ked som sa jednemu mudremu cloveku (nasmu knazovi) stazovala (este pred ziadostou) ze neviem co a ako, ze manzel nechce ani len adoptovat a nieto este dietatko ineho etnika, tak mi povedal, ze sa nemam dat odradit, ze mam do toho ist, "lebo mama take veci citi".. A bolo to uzasne, ze mi povedal "mama" 😵 . A pochopila som, ze som mama, v srdci a toto je moj boj o dietatko...
Zelam ti vela sily a vytrvalosti..

magimary
5. nov 2009

krásne, leni... 😵 😉
katka, zľaviť z farby, neznamená hneď, že budete mať doma romčeka...my sme mali poloromčekov (teraz mi napadlo, že aj náš Malý bol "polo" 😅 a ten je teda dokonale biely s modrými očami) a boli krásni-na nerozoznanie od bielych...možno mali výraznejšie obočie alebo oči alebo vlásky alebo aj nič...( 😉 ) 😵

lenkove
5. nov 2009

Mary
vsak? Najkrajsie na tom bolo, ze on mi to hovoril z vlastnej skusenosti, aj jeho manzelka chcela adoptovat (je greckokatolicky knaz) a on sa branil... Lebo zjavne, oco take veci neciti 😀

lenkove
5. nov 2009

Katka
a este mi neda nedopisat... ale tie "ine" "zmenene" poziadavky musite aj sami chciet.. Nie je dobre mat pochybnosti, alebo pocit,ze ste sa nechali "dotlacit"
drzte sa.

katarinkamt
6. nov 2009

Leni, napisala si to tak krasne, dakujem Ti za slova podpory.

jazminn
30. dec 2009

Ja som si tiež chcela adoptovať dieťatko z Ukrajiny. Tam sme to už mali aj skoro vybavené. Chceli sme tam ísť, vybrať si dieťa a tak sme išli na Krajský úrad sociálnych vecí, kde pracovníčka zatelefonovala do Bratislavy, že má takýchto záujemcov. My sme len chceli niejaký doklad, že môžeme takéto dieťa priviesť na Slovensko. A dostali sme odpoveď, že Slovenská republika nemá zmluvu o adopcii- na Slovensko so žiadnou krajinou. Zo Slovenska sa môžu deti adoptovať von, ale na Slovensko nie. Tak nám to potvrdili aj na tom úrade, že išlo niekoľko rômskych detí do Talianska. Ale my už odvtedy máme krásnu päťročnú dcéru adoptovanú rovno z pôrodnice. Vtedy keď sme boli na tom úrade, presvedčili nás, aby sme si len počkali, že určite sa šťastie usmeje aj na nás a dočkali sme sa do roka. Predtým som absolvovala tri neúspešné oplodnenia /2 krát ISCARE v Blave, raz v Košiciach/. Stálo nás to strašne veľa penazí a o nervoch ani nehovorím a o byrokracií lekárov najmä v Košiciach ani toľko.

walmooh76
13. feb 2010

Dobry den vsetkym,

ja by som mala par specifickych otazok a budem velmi vdacna za usmernenie/pomoc.

Zijem uz 10 rok v zahranici a po par IUI a IVF a styroch potratoch som si dost ista, ze vlastne dieta mat asi nebudem. Hlavne kvoli velmi vaznej chorobe stitnej zlazy spojenej s imunitou a tiez koli stupajucemu veku.

Uz siesty rok zijeme s priatelom avsak nie sme manzelia, a tak by som pri adoptovani figurovala ako slobodna mamicka. Po prestudovani internetu mam obavy, ze budem mat problemy s najdenim dietatka na medzinarodnu adopciu, aj ked mam zaujem o dieta skor vo veku 2-3 rokov a nevadi mi ani poloromsky povod, akurat by som preferovala zdrave dievcatko. Ma uz niekto skusenosti v podobnom pripade?

Taktiez, nasla som jednu informaciu na Ustrednom portaly verejnej spravy co pokladam za zaujimavu. Len neviem, ako je pravne riesitelna v pripadoch medzinarodnej adopcie. Ak ma niekto pravnicke vedomosti, mozete sa na to prosim pozriet? Ide o bod ktory hovori: "Osobny SUHLAS RODICA na osvojenie VOPRED bez vztahu k urcitym osvojitelom, musi mat PISOMNU FORMU a musi byt uskutocneny PRED SUDOM alebo pred ORGANOM SOCIALNOPRAVNEJ OCHRANY, alebo pred POVERENYM ZAMESTNANCOM organu socialnopravej ochrany v zdravotnickom zariadeni, kde sa dieta narodilo." Ak to spravne chapem, toto znamena, ze ak sa cloveku podari najst buducu mamicku, ktora dieta nechce, moze si s nou pred sudom urobit "dohodu" o prebrati dietata do vlastnej starostlivosti po narodeni. Je to tak? A ako sa taketo nieco potom riesi v spojitosti so vsetkymi tymi uradmi ktore sa staraju o adopciu??? Je mozne preskocit takto ten tzv. 'poradovnik', alebo v nom clovek musi byt zapisany tak ci tak?

Vopred dakujem za akukolvek informaciu alebo aj usmernenie na niekoho kto by mi v tomto mohol podat konkretne informacie.

ladyjh
12. júl 2010

Marianna2, zisti si ake pravidla ma tvoj zamestnavatel ohladom materskej dovolenky atd. Firma kde ja robim ma Adoption Leave (Maternity/Paternity leave) Policy. Ked budes mat adopciu istu, mozes si zobrat adoption leave, ktore je take iste alebo podobne ako maternity leave - to znamena ze nesiac alebo dva dopredu - a tak mozes vybavovat papierovacky a formality.
Vela stastia! xxx

ladyjh
12. júl 2010

Marianna, a mas rodinu na SK? Ja mam trvaly pobyt aj v ANG a aj na SK - nasi za mna platia smetne 🙂 Mohla by si si ist dat domov nahlasit bydlisko u vasich a riesit to ako normalnu domestik adopciu s prechodnym pobytom v UK? a ked male budes mat, podme sem. Ved ty si Slovenka, za by to nemusela byt medzinarodna adopcia. 😉

silviaa
24. mar 2011

Zrusila nam temu - "Malaika = adopcia cez net" Fakt nechapem 😠 .

kristlam
29. jún 2011

ahoj,je tohle téma aktuální,nebo je tu jiná diskuze?

kristlam
3. júl 2011

@macocha ahoj, v podstatě zatím nevíme téměř nic.... Nevím, jestli máme dát žádost na Slovensku, kde teď bydlíme a nebo až V ČR - chceme se stěhovat na již. moravu )asi zjara)...jediné, co snad vím je, že bychom mali být manželé - a to nejsme - svatbu plánujeme, ale bydlíme spolu asi 2 roky a staráme se o manželovýho synka..

macocha
3. júl 2011

@kristlam tak svadba je rozhodne pekný začiatok 😉
Hoci teda formálne nie je problém, aby si adoptovala dieťa aj slobodná žena, je dôležité, aby boli pripravení obaja budúci rodičia. A najmä, aby to obaja CHCELI, nestačí aby jeden chcel a druhý súhlasil.
No a s tým sťahovaním - ak máte obaja české občianstvo, tak asi by bolo lepšie začať až po presťahovaní. Lebo do jari to neukončíte.

kristlam
5. júl 2011

@macocha no prave pritel má slovenské a já české....,ale asi to necháme o svatbě apřestěhování do ČR 😔

wild.horses
1. máj 2014

Ahojte.
Chcela by som obnovit tuto temu. Najde sa tu niekto, kto si uspesne dietatko adoptoval do UK?Vdaka!

yvetta
14. sep 2014

@wild.horses - ahojky skusali ste to uz adoptovat? My sme v CR a tak o tom uvazujeme, ale zaujimalo by ma ci niekto s tym nema skusenosti uz osobne 🙂

wild.horses
15. sep 2014

@yvetta nie, uz to nie je aktualne 🙂 drzim place!

pralinkaaaa
7. nov 2016

Milé mamičky, budúce mamičky a my všetky ktoré premýšľame o adopcii. Ak máte niektorá z Vás chuť podeliť sa o Váš príbeh buď z cesty za vysnívaným adoptovaným dieťatkom alebo o živote s ním, napíšte mi prosím svoj príbeh na práve založenú facebookovú stránku o adopcii. Pomôžme si tým navzájom.
https://www.facebook.com/Adopcia-92211092458759...
Ďakujem.

klaudianka123
12. dec 2016

Ahoj Marianka mas este zaujem mat dieta ?? alebo sw ti to uz potarilo ?? 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre