Adopcia do zahraničia zo Slovenska

marianna2
2. nov 2007

Dobry den vsetkym,
Volam sa Marianna a s manzelom Petrom uz velmi dlho tuzime adoptovat dietatko zo Slovenska. Zijeme v Anglicku uz roky a az do teraz sme neboli pripraveni prijat dalsieho clena rodiny (trvalo nam chvylu kym sme sa tu usadili), ale teraz citime ze nastal ten spravny cas a sme schopni financne a emocionalne zvladnut rodicovsku ulohu.
Obaja sme Slovaci, ale radi by sme sa usadili tu v Anglii, kde uz mame vlastne byvanie, pracu a okruh ludi ktori su nam blizky ako vlastna rodina.
Nie sme si isti kde zacat, na koho sa obratit a hlavne coho sa vyvarovat. Ako na to takto na dialku, nechceli by sme totizto zatial nic hovorit rodine na Slovensku a priatelov tam uz nemame ze by nam pomohli.
Zaroven by nas zaujimalo informacie aky je vlastne postup,ako dlho trva cely proces, kolko asi tak by to stalo a zaroven aj ake to je mat v domacnosti adoptovaneho cloviecika (skusenosti,pocity,problemy a rodosti...)
Len podotykam ze nemame ziadne preferencie na pohlavie dietatka, alebo jeho farbu pleti, jedine by sme preferovali malcke do jedneho roka zivota (ak je to mozne...)Vlastne deti este nemame, mozno raz jedno bude.
Strasne sa tesim na akukolvek pomoc a informacie
S pozdravom Marianna2

maruschka
2. nov 2007

ahoj marianna.Neviem ako to chodí v tvojom prípade.Ale bolo by dobré,keby si sa nakontaktovala na www.adopcia.sk www.chcemedieta.sk a tam sa s nimi porozprávala o svojom probléme adopcie zo zahraničia,v tvojom prípade Anglicko-Slovensko.Pred časom som pozerala televízne noviny a tam sa práve rozoberala adopcia a umožnenie adopcie do zahraničia.Takže,už je to aktuálne aj tu na Slovensku,tak skús sa spýtať na týchto adresách a kontaktoch.Tam ti budú vedieť odpovedať určite. 🙂 😉

zabarka
2. nov 2007

ahoj marianna. Neviem či si chceš adoptovať dieťatko v anglicku, alebo ho chceš zo Slovenska. V prípade, že ho chceš zo Slovenska, musíš absolvovať PREID. tento program zabezpečuje aj organizácia Úsmev ako dar. Skús sa popozerať na stránky Úsmev akodar a dozvieš sa viac. Môžem ti povedať že chodím za detmi do domovov a sú velmi pekné a aj šikovné ak sa im niekto venuje. A to, že mnohé deti sú po adopcii problémové nie je pravda. Oni len potrebujú niekoho kto im ukáže ako žiť. Takže sa ničo neboj a hurá do toho. Dúfam, že vám to víde.

marianna2
autor
3. nov 2007

Dakujem za odpovede. Nuz, sme zijuci v Anglicku ale chceme adoptovat zo Slovenska. Idem hned popozerat vsetko co ste odporucili.
Uz mam hlavu ako balon s tolkymi informaciami. Hrozne sa obavam anglickych uradov. Tu je adopcia neskutocne komplikovany proces a samozrejme museli by sme absolvovat urcite vaci aj tu - podla toho co som citala vsak nemame sancu. ☹
V prvom rade tu su urady proti medzinarodnej adopcii a ked aj konecne sa zacnu zaoberat pripadom, tak len hadzu polena pod nohy. Je vela kriterii ktore musime splnit, avsak zial nesplname mnohe z nich, tak neviem... som z toho smutna ze ake je to komplikovane.
Len taku malickost napriklad, ze urcite nedovolia adoptovatelom mat mentalne ochorenie (co je pochopitelne), ale za mentalne ochorenie pokladaju aj depresiu ked sa par dozvedel ze su bezdetni alebo depresiu po potrate, alebo depresiu z toho ze pred 20-timi rokmi dostali *kopacky* od priatela/-lky... 😖
Je to tu na hlavu. Tiez ako priklad dva by som rada spomenula, ze je tu protizakonne adoptovat dieta inej etnickej skupiny nez su potencionalny adoptivny rodicia... ☹ Kedze my sme biely, znamena to ze nemozeme adoptovat romske dieta???!!!
Nasla som hromadu dalsich kamenakov ktorymi Vas nebudem nudit, ale zo vsetkeho najviac ma sokovali ceny. Ze vraj ak to spravne chapem, tu len k samotnemu podaniu ziadosti k medzinarodnej adopcii je treba prilozit aj £4.500 (£1 = asi 45,-Sk), a dalsich asi tak £1.500 na Slovensku co sme ocakavali ze asi tolko bude.
Vsak my by sme len radi pomohli a dali niekomu dobry milujuci domov s potencionalne uspesnou buducnostou, tak preco sa urady snazia nabalovat na nestasti inych a okradat ludi co sa na kazdu korunu tazko napracovali? Asi som bola velmi naivna co sa tyka adopcie, ale nic to, nie je koniec kym nie je koniec. No nie?
Dakujem a prajem pekny den vsetkym

maruschka
3. nov 2007

marianna,mne sa zdá,že anglické úrady nepotrebujú ďalší príliv cudzincov a to je jedno,či aj detičky.Takže preto to je asi také komplikované.Možno by bolo lepšie,ak je to možné samozrejme u vás,adoptovať si novorodenca z kojeneckého ústavu alebo z detského domova.Jednoducho anglické dieťa-maličké.možno by zo išlo rýchlejšie.A nedá sa to u vás v Anglilcku tak zariadiť,že mladé ženy,ktoré dieťa nechcú po pôrode,že sa dá s nimi dohodnúť už počas tehotenstva a ony sa ho po pôrode vzdajú a vy si ho adoptujete??

marianna2
autor
3. nov 2007

Maruschka, v teorii to znie uzasne, ale nemyslim ze to ide. Hlavne pre nas ako cudzincov.
Pracovala som tu v UK roky pre jednu pani co sa starala doma o malinke deti (mali sme ich do 32 kusov) a ona si musela adoptovat az z Guatemaly, lebo v Anglicku to skusala ale roky sli a neslo to. Tak nakontaktovala agenturu ktora si za proces sice zacvakala pekne, ale dieta nakoniec dostala. Mali sme tam dalsich 3-och rodicov s adoptovanymi detmi, a vsetky zo zahranicia. Dovod? Adopcia anglickeho dietata NEMOZNA. A uz vobec nie miminka.
Nehovoriac o tom, ze by sme velmi radi dieta zo Slovenska. Chodime pravidelne na dovolenky na SK, a ked vidime tie romske zanedbane deti, tak si vzdy len povieme, ze keby sme si ich len mohli vziat a dat im aspon kusok toho stastia a pohody co tu mame my...
Adoptovat babo v Anglicku? Tu ho hocikto adoptuje bude sa mat supper, ale ako citam, na SK nie je velky zaujem o ciganske deti... proste by sme radi pomohli tomu kto to viac potrebuje. V nasom pripade ani tak nejde o nic viac.
Ak to nepojde touto formou, budeme mat vlastne deti (dufam), ale v srdciach citime ze by sme chceli pre zmenu aj nieco DAT, nie len BRAT. Aj ked to mozno bude strasne tazke. Ved sa nikam neponahlame - zatial. xxx

najjulinka
3. nov 2007

Mne pripada najjednoduchsie papiere riesit vsetky v SR a hotovo.. .Len neviem ze kolko dovolenky si mozte pocas roka vybavit, ze kolko vlastne viete stravit casu v SR - na tu pripravu a behaky po urade...

Zabarka: Nemusi robit pripravu v Usmev ako dar. Da sa aj v NAVRATe, na referate UPSVaR alebo u pani Evy Litavskej 😉 PRIDE je skupinova priprava a trva 3 mesiace zhruba a pochybujem, ze tolko volna z Anglicka budu mat 😉 Takze skor odporucam v tomto pripade individualnu pripravu alebo kombinovanu, pretoze sa da dohodnut, co u PRIDE tazko 😉 Okrem Usmevu robia vsetci individualnu alebo kombinovanu, takze len sa dohodnut. 😉 Skupinova je sice podla mna najlepsia, ale vzhladom na to, ze sa neda prisposobit jednotlivcom, tak v tomto pripade asi neprichadza do uvahy 😉

marianna2
autor
3. nov 2007

O pani Litavskej som dnes vela citala a uz som jej aj poslala mail. Ak sa nik neozve zavolam tam.
Prehrabala som sa uz kade tade, hlavu mam ako balon plnu info., ale nic som nenasla podobne nasmu pripadu, tak neviem co sa nas tyka a co nie.
V pondelok skusim kontaktovat socialku tuto, ci ma len tak neodbyju. 😠 😉 Uz sa tesim ako na mna budu kukat tie baby na urade cele zmagorene ze co to od nich chcem a cim ich to zatazujem a otravujem!!! 😅

mixka
5. nov 2007

marianka, aj pre samotnych anglicanov je adopcia dietatka taka zlozita a tazka alebo len pre ludi, ktori su zahranicni ???

marianna2
autor
5. nov 2007

Netusim ako to tu je so zahranicnymi ludmi. Len viem ze samotni Anglicania to tu maju velmi tazke.
Je tu velmi maly pocet deti co su na plnu adopciu a drviva vacsina deti je nad dva roky. Vacsina pripadov su tu deti ktrych rodicia aj po adoptovani chcu mat kontakt s detmi. Beru si ich na vikendy alebo prazdniny. A to sa mnohym anglanom nepaci (co chapem), tak volia formu zahranicnej adopcie ktora je financne narocnejsia ale dieta je plne ich, nemusia sa on delit a kazdu chvylu spovedat socialnym uradom a ex-rodicom.
Vsetko co sa tyka deti v UK je nahlavu, mohla by som knihu napisat a vela
pozityvneho by tam nebolo.

mixka
5. nov 2007

no, mozno je to v anglicku tak, lebo maju lepsi socialny program... a matky nie su odkazane na to, aby sa vzdavali svojich deti... co nemusi byt zla vec...

marianna2
autor
5. nov 2007

No,tak dnes som kontaktovala socialku tuto v UK. Rozpravala som s jednou 😝 pani asi hodinu. Po milionoch otaziek nasla tu ktora jej pomohla sa ma zbavit.Zacala sa vrrrrrrtat do dovodov preco nemame vlastne deti.
Tak som jej pekne popravde povedala ze prave chodime do kliniky na IUI (inseminacie - mame ich absolvovat este 5) a potom mame narok este na jedno IVF. Nevedia lekari zistit kde je problem.
Ahned sa do toho obula ze to je protizakonne a nemoralne ziadat o adopciu ked sme este neabsolvovali hore uvedene. Tak som si myslela *a odhodit dieta do decaku je moralne?!*. 😠
Nuz tak povedala ze odporuca ukoncit IUI a IVF a rok nato sa hlasit ked budeme vediet co vlastne chceme. Darmo som jej prizvukovala ze berieme tuto zalezitost velmi vazne a chceme adoptovat ci uz otehotniem alebo nie... len si hudla svoje. Takze posle nam dake brozurky a tak, ale pre nu je pripad uzavrety. Samozrejme sa tiez vyhovarala ze ona skusenosti s podobnymi pripadmi nema a to uz je vo fachu daky ten rok...takze nevie ako by sa to riesilo. Chudatko, keby vedela ze uz si na nu chystam dalsie otazky a planujem ju znova kontaktovat, asi by velmi vesela nebola 😉 Boooze, necudujem sa ze socialni pracovnici tu maju velmi zlu reputaciu.Clovek chce len dake zakladne informacie a dostane hubovej polievky. No nic, idem sa vy-😔, a chystat bojovu taktiku 😠 😉 😵

mixka
5. nov 2007

mariannka a uz si sa skusila nakontaktovat na navrat alebo usmev tu na sk ???

marianna2
autor
7. nov 2007

Hej pisala som a dali mi kontakt do Blavy na Centrum pre medzinarodnopravnu ochranu deti v Bratislave ktori sa zaoberaju adopciami s medzinarodnym prvkom. Uz som tam aj napisala a ze odpoved dostanem do troch pracovnych dni, zatial sa vsak nik neozval. 😨
Zistujem si viac info tu v UK a tiez som tu napisala na dve miesta o radu.
Zistila som si ze medzinarodna adopcia tu trva 3 roky (+-daky ten mesiac podla zlozitosi pripadu, cim predpokladam ze nas bude), to nas len utvrduje ze by sme s procesom zacali co najradsej co najskor. Sice sa neponahlame, ale 3 roky...to dlha doba.

mixka
8. nov 2007

mariannka, tak ma teraz spontanne napadlo, ze to aj zabudnes casom, ze na babo cakate... 😖
ale co uz, treba skusit a uvidite, ako to pojde... ja osobne by som za 3 roky cakania asi aj jezkov porodila od netrpezlivosti... ja ked sa na nieco rozhodnem a dam, musim to mat hned... 😀

marianna2
autor
8. nov 2007

Ha, ha... 😀 to som sa nasmiala na tych jezkoch 😀 😀 😀
Nuz, tiez nie som najtrpezlivejsia osoba, ale mam nesmierne trpezliveho a realneho manzela ktory ma vie schladit a priviest do reality.
Na biologicke babatko uz cakame 5 rokov a ubehlo to ako voda, tazkze porovnani s tym 3 roky by asi neboli az take bolestive.
Cas nam strasne leti, mame sa co obracat aby sme sa tu uzivili (kedze sme tu uplne sami a nemozeme sa spoliehat na pomoc rodiny), takze stale cosi robime a hutame ako si sprijemnit zivot.
Tvoje motto som pred tym nepocula, ale ked som ho precitala, hned som si pomyslela *to sme my*, veruze sa nenudime 😉

mixka
8. nov 2007

mariannka, 5 rokov je veru dlha doba... nam sa bio dietko nedari 2 roky a boli sme uz aj u doktora a vysledky ukazali, ze mame vsetko ok, tak nechapem... ale na teraz sme sa "vykaslali" na to a riesime si pekne pozvolna adopciu a uvidime, ako zivot zamiesa karty...
ja to motto milujem, presne ma vystihuje... 😵

jaja2
8. nov 2007

marianna,
som tiez v podobnej situacii ako ty, uz viac ako 10 rokov zijem vo Francuzsku, kde som vystudovala, vydala sa a kde pracujem. S manzelom (ktory je rodeny Francuz) skusame mat babatko uz 5 rokov, posledne 3 roky sme uz zvlandli vsetky moznosti "medicinskej asistencie" ako to tu volaju : stimulacie, inseminacie a 2 umele oplodnenia. Vysledok zakazdym nulovy. Este "mame narok" na dalsie 2 pokusy na umele oplodnenie, ale kedze nase sance vidime cim dalej tym pesimistickejsie (aj ked lekari nezistili ziadny problem), v lete sme si podali ziadost o povelenie na adopciu. Francuzi su v byrokracii majstrami sveta, od podanie ziadosti do prveho pohovoru zo socialnym pracovnikom sa caka....12 -15 mesiacov!!! Napriek tomu som sa zacala zaujimat o moznostiach na adopciu zo Slovenska. Vo FR je velmi malo opustenych deti (10 ziadatelov na 1 dieta), 95 % adopcii je zo zahranicia,najviac z Vietnamu, z juznej Ameriky a z Afriky. Podla prvych informacii, ak zijete v zahranici, musite mat najskor povolenie na adopciu z anglickych uradov a potom mozete poziadat o adopciu dietata zo Slovanska. Deti "adoptovatene" do zahranicia su vseak len tie, pre ktore namaju zaujem ziadatelia zo Slovenska (v skratke romske deti vacsinou starsie alebo deti s vaznym zdravotnym problemom). V kazdom pripade ti zelam vela stastia a verim, ze stastie sa raz usmeje na kazdeho...

marianna2
autor
8. nov 2007

Ahoj jaja. Tiez sa raz prestahujeme do Francuzska. Uz sme sa zacali ucit jazyk a zistujeme si co sa da o krajine. Manzel uz ma aj vytypovane kde sa prestahujeme... 😎😅
To je uzasne ze mate narok na 4 IVF stale nic nie je stratene, tu mame narok len na jedno, potom treba ist sukromne. A tiez nam nic nezistili co sa tyka preco sme dosial neotehotneli. U Vas nie je taky zakon ze mozete podat ziadost na adopciu az ked ukoncite IVF?
Co si pisala na konci som sa kdesy docitala aj ja, ale tajne dufam ze kedze sme orginal Slovaciska tak by nam mohli dat vynimku na adopciu mladsieho dietata a to ze by bolo romske by nam vobec nevadilo. Ak by tam bol vazny zdravotny problem...neviem. Nebaranime sa, ja sama pracujem s postihnutymi detmi takze by som si trufla. Ale veci sa maju tak, ze ak by sme mohli dostat zdrave dieta, malo by velku sancu na uchytenie sa a na uspesnu buducnost, a to je nasim zamerom.
Este sa chcem spytat, co su tie stymulacie?

jaja2
9. nov 2007

Marianna2,
teoreticky nie je ziadny zakon na to, aby sa o adopciu mohlo ziadat az ked uz nie je moznost na IVF, ale pri pohovore s psychologom traba mat velmi jasno o tom, co chceme. Keby sme mali may pohovor dnes, neviem, ako by to dopadlo. Ale kedze od podania ziadosti sa na pohovor caka viac ako rok, podali sme si ju uz teraz a dovtedy mame aspon cas o tom spolu hovorit.
Co sa tyka stimulacii : spociva to v tom, ze sa od piateho dna po zaciatku menstruacie pichaju injekcie, ktore podporuju rast vajicok (prinlizne 5-8 dni). Poritom sa chodi na utrazvuk a ked je vajicko (alebo vajicka, niekedy su 2-3)dostatocne "zrele" pichne sa injekcia na vyvolanie ovulacie. No a potom sa odporuca mat pohlanvy styk pocas 2-3 dni.
Inak vo Francuzsku su takmer vsetky vydavky spojene v liecenim neplodnosi preplacane na 100% zakladnou poistkou, co je tu velkou vyhodou (1 IVF by inak vyslo asi na 2000-3000 euro).
Adopcia zo zahranicia tu inak funguje dost dobre. Treba vsak mat pevne nervy, zamestnavatela s velkym pochopenim (niekedu treba stravit v krajine povodu dietata 1-2 mesiace) a niekedy aj slusne konto v banke (vydavky na cestu a ine veci, oficialne to nie su uplatky ale "dar" pre sirotinec a ine organizacie, ale povedzme si pravdu, nikto presne nevie, co s tymi peniazmi robia). S manzelom sme sa ztial rozhodli (aj ked je na rozhodovanie este skoro, kym nemame povolenie, vsetko je len teoriou),ze by sme sa v prvom rade orientovali na krajiny, ktore su nam blizke : Slovensko, pripadne Polsko, kde mame viac znamych. No a keby sme v tychto krajinach nemali sancu, potom by sme to skusili inde (v Brazili, Kolumbii alebo v Azii)a samozrjme by sme sa prihlasi ako cakatelia aj vo Francuzsku.

mixka
12. dec 2007

ahojte, tak ako ste to vyriesili ??? pohlo sa vam nieco dopredu ???

marianna2
autor
29. dec 2007

To co som pisala hore sa stalo pravdou. Z Anglicka si adoptovat nemozeme, lebo nie sme povodom Slovaci, a zaroven su tam ine haciky, ako napriklad ze momentalne ideme cez IUI-cka atd. Zo Slovenska keby sme chceli adoptovat, nemali by sme ziadne vyhody tym ze sme povodom Slovaci, stale so slovenskym obcianstvom, a brali by nas ako cudzincov adoptovatelov, to znamena ze by sme mali narok len na dieta ktore na Slovensku sancu na adoptovanie nema, cize romske, postihnute a starsie ako 2 roky. Z inych krajin by to slo, ale na to nemame. Takze sa vzdavame - momentalne. Mozno sa system casom zmeni, alebo si budeme moct dovolit "kupit" dieta. Momentalne sa teda sustredujeme na splodenie vlasteho potomka, lebo to vidime ako jedinu sancu na rodinu v tejto chvyli. 😉

mixka
29. dec 2007

mariannka, to je mi luto... ale ber to, ako osud... asi to tak ma byt... 😉 drzim palce, nech mate babatko cim skor... 🙂

marianna2
autor
29. dec 2007

Vdaka Mixka. Aj nam je to luto, velmi. Tak sme citili ze by sme radi pomohli, ale asi to nie je sudene, tak uvidime co nas caka. 🙂

mixka
29. dec 2007

mozno vam je sudene nieco ine... treba si hovorit, ze nic sa nedeje len tak, bez dovodu... vsetko v zivote ma svoj zmysel... asi je vam sudna ina cesta... 😵

jaja2
1. feb 2008

Marianna,

je mi luto, ze ste zazili dalsie sklamanie. My sme na tom trochu lepsie, v pondelok mame prvy pohovor zo socialnou pracovnickou, potom by mali nasledovat 3-4 dalsie aj s psychologom. Koncom februara by sme este raz chceli skusit IVF (uz tomu moc neverim, ale kedze injekcie a vsetko okolo toho znasam aspon po fyzickej stranke bez problemou a v praci maju pre mna pochopenie, tak preco nie...). Predvcerom som bola dokonca u "osteopata"(napravatel kosti), ktoreho mi doporucila gynekologicka. Tvrdil, ze som mala zablokovane nervy v okoli panvy, neviem, ci to moze byt dovodom na to, ze nemozem otehotniet, v kazdom pripade mi to neurobilo zle. Inak posledne dva tyzden som precitala v knihach aj na internete o adopcii vsetko, co sa dalo, vyzera to dost komplikovane, takze si zatial nerobime velke nadeje.
Drzim palce 😉

marianna2
autor
2. feb 2008

Ahoj jaja. Nuz ver ci never, ja som mala problemy s bolavou chrbticou posledne 3 roky, tak ked to uz zacalo byt velmi zle, som sa vybrala k chiropraktikovy(tiez naprava kosti). Tiez mi povedal (bez toho aby som co i len naznakom spomenula ze nemozem otehu.) ze nemozem mat deti lebo mam jednu nohu kratsiu ako druhu a tym padom mam panvu stocenu, tak ako aj vsetky zenske organy. Prvy krat som bola u neho asi tak pred dvoma mesiacmi. Hned po druhej nevsteve moje problemy s bolestami uplne presli. Mam specialnu vsuvku v jednej topanke aby sa mi vratla panva dopovodnej polohy a moja stocena chrbtica je nadherna rovnucka. Tak tajne dufam a verim ze mozno teraz uz budem schopna otehu. Minuly tyzden v sobotu sme absolvovali nase drhe IUI, tak sme plni ocakavania ako dopadneme tento krat.
Proces adopcie je vycerpavajuci a zdlhavy. Ak je to skutocne to po com tuzite, drzim palce aby ste sa nevzdali na pol ceste. Drzim palce aj s IVF. xxx

prejanku
6. mar 2008

Ahoj. Nevedela som ze je taky velky problem s adpociou. Ja som tehotna, us v piatom mesiaci, dietatko je uplne zdrave, len som nuteba ho dat na adopciu a bola by som velmi rada keby sa dostalo k rodicom ako mozes byt ty. Nebolo by jednoduchsie keby si napriklad vedela ze ho chces adoptovat odo mna? neslo by to jednoduchsie?
Fakt nechcem aby sa dostalo do zlych ruk.

marianna2
autor
6. mar 2008

Ahojy prejanu. Tvoj odkaz ma dojal a hned mi srdiecko zaplesalo, akoby to bola hotova vec. Oto viac dnes, ked som sa dozvedela ze nase tretie IUI bolo neuspesne. 😢
Skoda ze laicky to vsetko tak jednoducho znie. V skutocnosti je to vsetko komplikovane. Ide o dieta, takze kontroly od socialky a policie a podbne by boli pre potencionalnych rodicov nevyhnutne, kto vie kolko by to trvalo. Kto vie co by bolo v procese cakania s Tvojim dietatkom.
Viem ze tu v UK je hromada agentur kde ked si tehotna a nemozes alebo nechces si dietatko nechat, tak oni zabezpecia rodinu a Ty by si na tom este mala nieco aj zarobit, a hradia Ti vysetrenia, sukromnych lekarov a porod a podobne. Moc som sa do toho nevrtala, lebo je to financne velmi naladne pre potencionalnych rodicov a dovolit si to nevieme.
Netusim ci taketo agentury su aj na Slovensku.
Aaaale, nic nie je nemozne, vela casu nemas kedze si uz v piatom mesiaci, skus popozerat info na nete, ak nieco najdem aj ja, necham Ti odkaz tuto. Zatial Ti prajem vela stastia.

PS: Viem si predstavit ako tuzis po tom, aby sa Tvoje dieta dostalo do spavnych ruk. Myslim ze teraz su k adoptovaniu take striktne predpisy, ze vydrzia len ti skalni, len ti co si to dietatko naozaj zasluzia a tuzia po nom velice. Myslim ze ten dropcek ma velmi velku sancu na perfetnu a laskyplnu rodinu, nech ho uz das na adopciu akymkolvek sposobom. 😉

mamonika
11. mar 2008

Ahojte, nasla som tuto stranku / konecne. Mariani chcem vediet ako si zacala s vysetreniami v Anglicku. Ja zijem v Belfaste, a postup by mal byt ten isty. Moj obvodak ma nejako nechce posunut dalej. U neho mi robili rozbor krvi, ale kam sa mam pytat aby ma poslal? Na dalsie vysetrenia. Aj ked na Slovensku som mala robene vsetko okrem umeleho oplodnenia. Zatial dik.

marianna2
autor
20. mar 2008

Ahoj mamonika, neozvala som sa dlho, lebo som bola odcestovana a vratila som sa len vcera v noci. No. Ono je to individualne v Anglii, podla toho v akom "smerovom cisle" zijes. Kazdy okruh ma svoje pravidla, cakacie doby a podobne. Toto je v supper skratke moja cesta:

1.Sla som k GP a ta mi urobila zakladne krvne testy a poslala manzela na zakladny spermiogram. Cakali sme 4 tyzdne na vysledky potom.
2. Po dobrych vysledkoch sme boli odporucany GP-ckou do nemocnice na podrobnejsie vysetrenia. Cakali sme 2,5 mesiaca kym sme sa dostali na rad. Boli sme videny gynekologyckou ktora mi robila stery na vysetrenia a vypisala neskutocne dlhe formulare. Tiez ma referovala na scan.
3. Cakali sme na scan 1 mesiac.
4. Po dalsom dakom case sme sa znova dostali do nemocnice na gynekologiu a kedze vysledky boli OK referovali nas na HSG(na priechodnost vajcovodov), na ktore sme podstivo cakali takmer 4 mesiace.
5. Po HSG sme cakali 3 mesiace na konzultaciu (ktora trvala 5 minut!!!!!!) a povedali nam ze uz mame vsetky vysetrenia za sebou a nic nenasli, tak odporucali nas na *fertility clinic*.
6. Cakali sme asi 1,5 mesiaca kym sme sa na kliniku dostali na rad - na prvu konzultaciu.
7. Po konzultacii sme cakali este dalsie 3 mesiace na prve IUI. Medzitym manzel absolvoval *swim up* spermiogram.
8. Prve IUI sme absolvovali v septembri 2007. Potom sme cakali dalsie 3 mesiace, lebo sme nevedeli zachytit moje ovulacie testami - tak teraz uz chodim na pravidelne scany ktorymi zistuju kedy ovulujem aby sme to viac nezmeskali! Druhe IUI sme mali v januari 2008 a dalsie vo februari 2008. Tearz cakame, lebo mi to vychadza na Velku noc a clinika bude ordinovat len ak sa im nazbiera viac pacientok.

Takze cakania tu je az az!!! Tiez v UK je to tak, ze niektore kliniky poskytuju 6 IUI-cok zdarma + jedno IVF (to mam aj ja) ale su aj take kde si vsetko musia zeny platit same. ALebo poskytuju len par IUI-cok a mozno jedno IVF. Je to individualne, podla toho kde zijes.

Ja osobne by som na lekara poriadne zatlacila aby Ta odporucal do nemocnice na gynekologycke vysetrenia. Oni su tam specialisti a budu vediet kam s Tebou dalej. Neviem preco sa lekary tak strasne brania posunut pacientky dalej. Citala som na hromadu anglickych for, ze cakacia doba na prve vysetrenie do nemocnice moze byt aj 6 mesiacov a neda sa s tym nic robyt. Tak by si mala ist co najskor, nech necakas zbytocne. Urcite si to nenechavaj, lebo tu im to vsade trva vsetko a taha sa to tu ako neviem co.
Urcite daj vediet co s Tebou je, budem zvedavo cakat.
Ozaj, ci akceptuju vysetrenia zo Slovenska netusim. Mozno ak by si mala prelozene vysledky a neboli by take stare. No neviem. Tak papa.xxx

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre