Adopcia - nevieme sa rozhodnúť

crazybabenka
19. dec 2015

Ahojte baby!
Nevedela som sama presne ako nazvať túto tému, ale dúfam, že to pochopíte aspoň s toho, ako opíšem našu situáciu.
Žijeme s manželom aspoň podľa môjho názoru v harmonickom manželstve. Máme krásnu zdravú dcérku. Pokúšali sme sa o druhé bábätko, ale po neúspešnom IVF a 3 vkladoch, kt. nevyšli sme to proste a jednoducho "vzdali". Viem, že je tu množstvo snažiliek, kt. sa len pousmejú, že sme to po jednom IVF a troch vkladoch vzdali, ale všetko to na mňa či už po psychickej alebo fyzickej stránke zle vplývalo a tak sme sa s manželom dohodli, že už viac do toho nepôjdeme. Máme dcérku, máme pre koho žiť.
Manžel ma však nedávno prekvapil otázkou, či by sme si nemohli adoptovať dieťatko. Ja som bola zásadne proti. Máme zlú skúsenosť aj v našej aj v manželovej rodine. Nebudem to rozoberať, ale adoptované deti či už v našej alebo v manželovej rodine narobili toľko zlého, že sa o tom aj zle píše. Ja viem, že aj vlastné dieťa narobí rodičom zle, ale mám taký názor, a prosím, neodsudzujte ma za to, že "krv nie je voda a gény sa nezaprú" a môže byť akákoľvek dobrá výchova, to čo má dieťa v sebe sa proste nezaprie. Proste a jednoducho som bola sama v sebe rozhodnutá, že cudzie dieťa nie a to v žiadnom prípade.
Lenže ako sa hovorí, nikdy nehovor nikdy. Manžel mi "brnkol na moju citlivú strunku" lebo vie ako deti milujem a túžim ešte po jednom dieťatko a viem, že ďalšie biologicky vlastné dieťa už s veľkou pravdepodobnosťou mať nebudem....no proste a jednoducho 😀 svojimi slovami sa dotkol tam kde mal a spýtal sa ma, že prečo nechcem darovať dieťatku, kt. ostalo samé domov, rodinu a lásku, zázemie ...všetko čo mu môžme dať a dávame našej dcérke. Priznám sa, dosť ma tieto slová zaboleli a sama pred sebou som sa hanbila, že proste nechcem a neviem sa prekonať.
A preto sa chcem spýtať, najmä tých, ktoré/ý máte už dieťatko adoptované. Oľutovali ste niekedy svoje rozhodnutie. Ak ste už mali "svoje biologické dieťatko", dokázali ste adoptované milovať rovnako ako to biologické.
Naozaj mám v sebe veľký zmätok.
ďakujem za každú odpoveď

loginexistuje
20. dec 2015

@sophina hlavne si to dobre zvazte .... mate pomerne malicke deti, ktore vyzaduju dost starostlivosti .. prijat dieta z DD nie je jednoduche ... vsetky tieto deti si v sebe okrem genovej vybavy (a to je hop alebo trop) a temperamentu nesu so sebou TRAUMU, traumu odmietnutia vlastnym rodicom, casto krat i nasledky uzivania alkoholu, fajcenia, drog ci boli vystavene inym chorobam pocas tehotenstva.

Tieto nasledky sa mozu prejavit aj v neskorsom veku v skolke skole.. vychovavat svoje biologicke dieta a dieta s batozkom problemov je uplne ine .. odlisne ...

Za mna vobec nedoporucujem vziat si dieta z DD k viacerym svojim malickym detom ... nie je to vhodne ani pre vasu povodnu rodinu a ani pre to dieta co prijimate... tam potrebujete velmi intenzivne budovat citovu vazbu priputanie ( to co sa standardne buduje tehotnestvom) odhady su min. dvojnasobok toho casu cize 1,5 roka a ci vy dokazete obmedzit natolko potreby svojich dalsich malinkych deti aby ste sa dokazali co najviac a vyhradne venovat len tomu prijatemu si uz musite posudit sama. Prijimanie dietata do rodiny kde uz su biologicke deti je vzdy potrebne posudit aj s ohladom na tie biologicke na ich potreby vekovy odstup a pod... a je to zlozitejsjie ako prijatie dalsieho dietata do rodiny kde uz jedno osvojene dieta je.

bosoriak
20. dec 2015

@crazybabenka Pozri, ani adopcia nie je o tom, ze zajtra ides do detskeho domova a vyberies si dieta. Je to dlhodoby proces s kopcom vysetreni a posudkov. Aj to trva. Takze budes mat dost casu pred "dnom D" este stale odmietnut.

Ale v prvom rade si precitaj skusenosti mam, ktore UZ MAJU ADOPTOVANE dieta. Nie take, ktore BY SI ADOPTOVALI pripadne ktore SI IDU ADOPTOVAT. Sama vies, ze na dieta sa neda teoreticky pripravit. Mozes precitat stovky knih, mozes sa rozpravat s tisicmi matiek, ale tu vlastnu skusenost ti nik neda. Ale tie skusenosti ti mozu aspon pomoct sa rozhodnut, ci vobec pojdes do toho procesu.

Myslienka je to krasna, vznesena a velkorysa. Akurat sa malo spominaju aj nasledky tohto rozhodnutia. Vela ludi si mysli, ze ked da dietatu lasku, materialno, domov a rodinu, ze im to dieta bude nadosmrti vdacne. Ono ale nie je povinne byt nikomu vdacne. Velakrat ani nie je. Ja som si napriklad precitala knihu Rok Kohouta, kde autorka opisuje svoju skusenost s adopciou (negativnu skusenost). Je to zaujimave citanie, nie na odradenie, ale na zistenie, ake rizika v sebe taketo rozhodnutie skryva. Lebo to nie je len o laske a peniazoch, je to o realnych dopadoch na rodinu, realnych pravnych dopadoch na rodicov, o ktorych sa malokedy hovori. Odporucam.

A drzim palce pre spravne rozhodnutie.

sophina
20. dec 2015

@loginexistuje dakujem za tvoje pismeka ... manzel robil niekolko rokov v DeD, aj v diagnostaku, ja mam za sebou 15 rokov s TP detmi ..
sme si plne vedomi do coho sa chceme pustit ...

yukki
20. dec 2015

Svokrovci a manžel sú za adopciu, napriek všetkým tým...hm....odstrašujúcim "skúsenostiam" z Vášho okolia? Vzácni ľudia.
Inak súhlas s @mata25 a @loginexistuje , s takým nastavením ty do toho nechoď.

loginexistuje
20. dec 2015

@sophina vies jedno je robit a jedno je zasa ak uz pride k tomu ze ti do rodinnych konstelacii vstupi nove dieta ...
ja ti pisem z pozicie jednak biologickeho dietata co to prezilo vo vlastnej rodine a jednak z pozicie mamy prijateho dietata, ktora ma aj biologicke dieta.

zibi
20. dec 2015

@crazybabenka ja chapem..daj si cas..a uvidis co bude..pozri mozes andolvovat pripravu a kym realne babo budete mst prejdu ajbtri roky..cizse tam je more a more cadu..v poradovniku mozete byt..a odmietnut konkretne dieta mozete stale..pripadne di mozete dat odklad
...je strasne vela moznosti

sophina
20. dec 2015

@loginexistuje aha, tak mas uplne najlepsiu skusenost ..
no mam 38 rokov, nechcem nejako dlhsie cakat, predsa vek je vek a myslim,ze ked som doma a doma aj budem , kvoli praci mozem robit z domu aj , alebo tam nemusim bt denne, nam prislo vhodne k detom si vziat dalsie ... vo veku 0 - 3r ...

horana
20. dec 2015

Nesla by som do toho s nastavenim ze dieta ma rodicom dakovat resp. odvdacovat sa za vychovu, za zazemie slusnym spravanim (t.j. take ake si predstavuju rodicia), zivotnymi "uspechmi" . Lebo tak im nekazi sebaoberaz, ktory musi byt v rovine - zvladli sme to.
Do adopcie by mali ist ludia, ktori nic taketo necakaju a su schopni bezpodmienecnej lasky, napriek vsetkemu. Napriek zazitym predstavam je toho schopna len mensina ludi. Vacsinu zachranuju pudy a hormony, kde aspon biologicky svoje vlastne dieta znesu len preto ze je to ich krv a ze ma podobne vdaka genom vzorce chovania, takze to puto im tam doda priroda, nie pre lasku ako taku. Vacsina si vyformuje dieta na svoj (a zaroven celospolocensky isty sposobom) akceptovatelny sposob a ciste egoisticky su spokojni ze splnili akusi povinnost svojho pokracovania. Laska sa tomu len hovori.
Zakladatelkin muz aj jeho rodicia su evidentne nastaveni evidentne na pomoc, zakladatelka nie. Uprimne, takto nie, len preto ze je tam este pudova tuzba po dalsich detoch.

Ono vacsina ludi co idu do adopcie sa sklame nie pre tie deti, ale pre seba, a nie este dost altruisticke nastavenie. Treba to skutocne zvazit.

maxilou
20. dec 2015

nepotesim vas, ale krv je z fyziologickeho hladiska voda :D presne tak, ako srdce nie je nalavo :D

Moj osobny postoj k teme adopcia je kladny, pretoze krv je voda :D Chapem, ze nemas k tomu prilis kladny vztah, ked vidis deti vo vasej rodine, s ktorymi to neskoncilo dobre. Ale povedzme si na rovinu. Zamyslala si sa naozaj do hlbky nad vychovou tychto deti z vasej rodiny?
Dieta, ked sa narodi, ziska po biologickych rodicoch geny. Ale ak sa na to pozerame aj z vyssieho stupna, vieme, ze kazdy clovek, ktory sa narodi na tento svet ma svoj karmicky dlh. Dusa dietata si pred narodenim vybera svojich rodicov a rovnako oni si mozu privolat detsku dusu, aby sa vzajomne od seba nieco ucili a vyrovnali svoj karmicky dlh. Nejdem zachadzat do detailov, lebo nie kazdy to vnima tymto smerom. Keby som sa rozhodla pre adopciu, urcite by som si pomocou dostupnych duchovnych metod overila, kto su biologicki rodicia dietata a ako prebiehal porod, pretoze prave ten nas velmi ovplyvnuje. Kazdy mame nejake problemy, ktore sa daju riesit...
Takze dieta ma urcitu geneticku vybavu, ale pokial je zdrave, taktiez nasava hlavne vzory z okolia. Mnohe ste tu pisali, ze taketo deti sa neucia, flakaju sa, piju. Presne tak isto ako vela ludi z vasho okolia. Kazdy ste dostali urcitu geneticku vybavu, povedzme zdravu, ale zijete rozdielne zivoty. Ako je teda mozne, ze niekto si vie vazit svoju rodinu, pracu, raduje sa zo zivota a druhy pije, ma dlhy a caka na dedicstvo. Nemyslite, ze tu zohravaju hlavnu ulohu rodicia? Pokial mam dobre majetkove pomery a sam to nemam v hlave upratane, mozem spravne vychovat svoje dieta? Bohuzial, dieta nevidi pracu a vsetko usilie, ktore je za tym. Vidi len vysledok : velky dom , auta, dovolenky. Ked ma toto vsetko na tanieri pred nosom, na co by sa snazilo? Pokial sa rozhodnem mat deti, tak si musim najskor upratat v hlave ja sama, pokial chcem, aby z nich vyrastli spravni ludia. My zakazdym bohuzial preberame vzory, ktore vidime vo svojom okoli. Ina skupina su deti, ktore maju nejaku poruchu od narodenia. Ale nemyslim si, ze medzi zdravymi biologickymi detmi a adoptovanymi je taky zasadny rozdiel. Ak si chces adoptovat dieta, musis na to najskor dozriet, vyriesit si zakladne otazky v sebe. Urcite do toho nechod v takom rozpolozeni, v akom sa nachadzas teraz, pretoze by to nemuselo dopadnut dobre. A moj oblubeny vyrok od Dalajlama : " Tym, ktorych milujete, date kridla, aby mohli lietat, korene, aby sa mohli vratit a dovody, aby mohli zostat." Cize ak sa raz rozhodnem dat niekomu svoju, lasku, naucit ho mnohe veci z tohto sveta, nemozem ocakavat, ze v dospelosti mi to vsetko vrati. Mozem dufat, ze to posunie dalej do svojho okolia. Lebo viete ako to je, podmienena laska je ta najhorsia.

kajoma
20. dec 2015

Veru porad sa s pracovnikmi na upsvar pripadne v usmeve ako dar alebo v navrate alebo s niekym kto uz ma osobnu skusenost ci uz dobru alebo zlu a urobis si objektivnejsi obraz.... Ja svoju dcerku mkilujem nadovsetko ale napriek tomu by som tuto cestu inym radsej neodporucala. Zalezi pravdaze aj od toho co o tom dietatku vies, o jeho historii, zdr stave rodicoch.... Ked niekto pozival vo zvysenej miere alkohol ci drogy pocas tehitenstva, s nasledkami sa tazko zapasi...ale vzdy mas moznost volby rozhodnut sa ci to ktore dietatko prijmes al.budes cakat dalej. V kazdom pripade zelam aby si sa rozhodla spravne a zo srdca. Vobec nejde o vdaku ocakavanu od dietata ale o jeho zdravie povahu spravanie psychicky stav ktory je ovplyvneny odmietnutim biomatkou....nasledky sa mozu prejavit aj v neskorsom veku a je to zlozite ale iste sa to sa zvladnut ked rodina drzi pokope a je presvedcena ze to chce ale ak presvedceni csetci nie ste, tak to moze dopadnut blbo i ked nemusi.... Drzim palce aby si sa spravne rozhodla!

slivka11
21. dec 2015
Používateľ slivka11 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od slivka11.

drzim palce aby si sa dobre rozhodla 🙂

jolly84
21. dec 2015

@crazybabenka nikdy to nemôžeš olutovat....aj bio dieťa vie narobiť nepríjemnosti.......rozhodni sa správne, držím palce...

klaudia90210
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
trdelnik234
21. dec 2015

@zibi Vystizne a krasne napisane. Na adopciu teba vyzriet, je to dlhodoby proces, na ktory sa neda nikdy 100% pripravit, podobne ako na materstvo. Clovek vie teoreticky co ho caka, ale nevie, ake to bude. Vlastnu skusenost nemam, aj ked som sa s touto myslienkou tiez zaoberala, dnes uz viem, ze by sme to nezvladli.

sincerity
1. mar 2016

nečítala som všetky príspevky..... zarážajú ma však tie, ktoré sú v štýle "adopcia nikdy ... lebo krv nie je voda, lebo nevieš čo a ako sa dieťa prejaví a podobne" ...

Lebo všetci (my tí biologickí) máme vysokoškolsky vzdelaných rodičov, ktorí sú úžasní, a tak podobne všetky generácie pred nami.... majú spokojný život, dobrú prácu, dobré zázemie....

Ono to tak nie je .... osobne sú moji rodičia priemerne inteligentní, strednej až nižšej spoloč. vrstvy, nikdy zázraky nedosiahli.... No priznám genetika mojich rodičov veľká bieda... a hups.... zrazu som tu....

A všetci sa vyhovárajme keď naše biologické dieťa nie je úžasné a nedajbože ide sedieť..... alebo začne chlastať, alebo má proste len učňovku... kým my máme výšku.... HMMMM... asi zlyhala výchova ... to nemôžu byť predsa gény, že????

snáď niekto pochopil... 😉

mata71
1. mar 2016

dievčatá dievčatá... to nieje o génoch, či je krv ako voda,,, to je o láske ako viete milovať,,,,jedine čo som olutovala že sme do toho procesu nešli skorej... 🙂 a milujem najviac na svete,lebo je a bol a bude mojim dieťatom 🙂

jajuskajana
1. mar 2016

@sophina krásne napísané, úplne súhlasím

@crazybabenka predtým ako by vás zapísali do poradovnika na dieťatko museli by ste s manželom napísať psycho. testy a ak máš také veľké pochybnosťi určite by to odhalili a dieťatko by vám neodporučili.

henka152
1. aug 2016

Ahojte, táto téma ma zaujala, pretože rozmýšľam aj ja na adopcii. Som si istá, že aj moje genetické ako aj nie dieťa môže byť zlé. Myslím si, že to je skôr celé o výchove a tiež si myslím ak manželský pár ktorý dlho nemôže mať deti a po ničom inom netúžia len si založiť rodinu- ovplyvňuje to ich výchovu. Tak strašne sa tešia, tak strašne chcú dieťatku zabezpečiť všetko, že zabudnú vychovávať. Ďalej si myslím, že výchova detí z DeD je oveľa ťažšia ako výchova vlastných detí. My sme rozhodnutý pre posledný pokus na klinike, ak sa nám to nepodarí určite si podáme žiadosť a budeme trpezlivo čakať. 🙂 Na tento boj musíte byť pripravený obaja 🙂

erio
2. aug 2016

sophina, crazybabenka skúste si dobre prečítať čo Vám radí loginexistuje má veľmi triezvi pohľad na prijatie dieťaťa do rodiny v akejkoľvek forme, či je to pestúnska, adopcia alebo profi. Naozaj trefne napísané a vystihnutá podstata. Ak je niekto presvedčený, že krv nie je voda, je jeho názor neadoptovať resp. neprijať dieťa správna. Ak niekto vopred kalkuluje, je to znak nesprávneho nastavenia voči prijatiu dieťaťa a to sa časom prejaví na oboch stranách. To je obrovské riziko s trvalými následkami.

crazybabenka
autor
2. aug 2016

@erio ahoj......my sme už rozhodnutý.....adoptovať nebudeme

littleslovak
2. sep 2016

suhlasim s nazormi ze neadoptovat ak o tom obaja rodicia nie su 100% presvedceni. Ale je mi smutno a zle z tych reakcii ludi... za mna osobne mam v okoli "vydarene" adoptivne deti. uprimne co su problemove deti (dnes uz aj dospeli) v mojom okoli tak su vsetky biologicke, u vsetkych je to ako dopadli sposobene vychovou a nie nejakou genetikou. dokonca tie adoptivne su ako kopie svojich rodicov, cize je to hlavne hlavne o vychove (hovorim o zdravych detoch, bez postihnuti).

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre