Adopcia - od rozhodnutia po dieťatko

catherinah
5. okt 2016

Prosim o Vase skusenosti, rady...
Kolko trva od zaciatku vybavovania, kym by adoptivni rodicia dostali biele babatko?
Su tam nejake specialne podmienky, ktore musi par splnat?

Dakujem.

anettta
6. okt 2016

@catherinah ahoj, ja ti zial neodovzdam uplne hotove informacie, ale mozem ti povedat aspon to, cim sme zatial presli my. v auguste sme si podavali ziadost - k tomu sa priprav na par vybavovaciek od lekarov a doklad prijimov, ale musim povedat, ze nic strasne to nebolo. dalo sa to...mne to trvalo tyzden pozhanat tie papiere. ja som chcela pripravu v neziskovkach, tak som obvolala usmev a navrat a v navrate zial robia pripravu az na jar buduceho roku. tak sme sli do usmevu, kde sa zacala priprava hned v septembri mali sme stastie 🙂 tak mame za sebou tri skupinove sedenia, a je to uzasny zazitok! je nas tam 20 a je to naozaj vyborna skusenost. najprv to bolo pomerne strohe, bo sme si boli vsetci cudzi. ale uz je to super. tak drzim palce, nech sa Vam dari a ked chces, kludne sa pytaj, co by Ta zaujimalo 🙂

catherinah
autor
6. okt 2016

@anettta Ďakujem velmi pekne za info.
Zatial nad tým rozmýšlame len teoreticky, ešte sa nesnažíme dlho, ale ak sa nezadarí, tak by som chcela vedieť, čo to obnáša a ako dlho to trvá....Psychicky sa na to nejak pripraviť.

anettta
6. okt 2016

@catherinah a este ma napadlo ze sa pytas, kolko to trva, cely proces...tak na pripravu predpokladaj minimalne pol roka - myslim do zapisania do zoznamu ziadatelov. ale to je naozaj minimum, to musia byt vsetci zainteresovani sikovni a nestracat cas. zvycajne to trva okolo 8 mesiacov, je tam podmienka, ze do jedneho roka od podania ziadosti musis absolvovat pripravu. no a po zapisani do zoznamu ziadatelov zalezi od toho ake podmienky si na dietatko date...ak chcete presne pohlavie, novorodeniatko, zdrave a biele, tak si pockate niekolko rokov. v BA kraji to ide najrychlejsie, ak dobre viem, tak stredne slovensko je na tom najhorsie, tam rodicia cakaju aj 5 a vic rokov... ale chcem Vas povzbudit, ze ak budes viac citat na nete skusenosti mamiciek, na to, aby si milovala nejake dietatko nemusi byt nevyhnutne biele a uplne zdrave 🙂 ale to uz je kazdeho osobna vec, ako zhodnoti svoje sily a mieru hlbky svojho srdca. a tym nechcem a nehovorim o tom, ze ak si nevezmes dieta s inym etnikom alebo farbou pokozky, ze nemas dost lasky vo svojom srdci...to vobec, kazdy sme slobodni v rozhodovani a kazdy ma pravo povedat nie.
ja by som to napriklad tiez asi nezvladla (este neviem) - u nas je okolie komplikovane - stari rodicia a tak - bo my uz mame bio deti. ale napriklad moja 13 rocna dcera chce tmavohnede dievcatko, aby sme to mohlli svetu ukazat, ze je rovnocenna "nam" bielym a som presvedcena, ze ona by bola nan hrda a milovala ho so vsetkym, co prinesie a bila by sa zan az do poslednej chvile...ja to obdivujem, ale ja neviem, ci by som to vedela...kazdy sme iny a kazdy sam za seba musi povedat, ci o zvladne alebo nie 🙂

anettta
6. okt 2016

@catherinah velmi Vam drzim palce ste prisli co najskor k svojmu vytuzenemu cielu...a vies, podla mna na adopciu musite dozriet obaja...nie je dobre, kym ju mate ako "nahradu" namiesto svojich biologickych deticiek. ja som presla dlhym obdobim samoty a smutku teraz, ked sa nam nedarilo mat babetko - potom ma jeden doktor postavil pred realitu a povedal - vlastne dieta mozete mat s maximalne 20% (mozno nizsou) sancou aj to iba s IVF - kedze som zdravotnik, viem, co to obnasa a kvoli veku aj kvoli uz vlastnym dceram, ktore su este stale pomerne male, som to podstupit nechcela... a mesiac som bola v totalnej depresii. nevedela som, aky zmysel mi zivot dava bez dalsej tuzby byt matkou...a potom sme sa raz v kostole modlili za opustene deti, aby nasli svojich rodicov - a mala som odpoved na svoje zufalstvo... a odvtedy som stastna...
ja v praci robim s postihnutymi detickami a kazde jedno z nich, keby som dostala domov, vedela by som mu dat lasku a postarat sa on. ano je to ine ako mat vlastne deti, nebudem uz tehotna a nebudem citit ako ma kopka v brusku, ale verim, ze si to vynahradime potom, ked sa narodi 🙂 samozrejme sa obavam, co bude, kedze toto nove dietatko si bude niest svoj tazky osud, verim, ze ho spolu prekoname... 🙂

nikadomi
6. okt 2016

@catherinah ahoj ja len že držím palce, vysšie máš toho celkom dosť a veľmi pekne rozpísané- ak by Ťa zaujímalo niečo vyslovene konkrétne, tak sa pokojne pýtaj, takto všeobecne je to ťažko. Inak máme tu aj skupinku Naše deti narodené zo srdiečka, možem Ti poslať pozvánku ak by si mala záujem a aj tam sa veľa dozvieš ak si prečítaš príspevky. A či treba spĺňať niečo špeciálne.. treba mať , čistý refister trestov, pravidelný príjem (aspoň jeden z partnerov, resp. byť v tomto smere "zabezpečený", zabezpečené bývanie (podnájom či aj 1izb. byt nebýva prekážkou), uspokojivý zdravotný stav, -ale hlavne túžbu osvojiť si bábatko, otvorené srdce a myseľ 😉

catherinah
autor
6. okt 2016

@nikadomi
@anettta
ďakujem Vám 🙂

anettta
6. okt 2016

@nikadomi Vy uz mate dietatko?

nikadomi
6. okt 2016

@anettta ja áno 😉

srdiecko35
6. okt 2016

@nikadomi ahoj, chcem sa spytať, či by vadilo ak by sme nemali detskú izbu, byvame v rodinnom dome s matkou a mame dve izby,obyvačku a spálnu...? a aké papiere sú ešte dolezité? počula som,že nás preveruje aj obecný úrad v mieste bydliska, je to pravda?dakujem.

srdiecko35
6. okt 2016

@nikadomi matka býva zvlasť vo svojej izbe...

anettta
6. okt 2016

@srdiecko35 vobec nemusite mat detsku izbu, ale dieta by malo mat vlastny kutik, aspon vyhradenu cast izby, resp sa Vas tety budu pytat, ze kde bude mat dietatko postielku a hracky. vela ludi byva v dvojizbovom byte a maju viac deti 🙂
spolocna domacnost s rodicmi nie je problem.
z obecneho resp mestskeho uradu niekedy tety chodia, inokedy nie. u nas napr boli, vypytovali sa na rodinne pomery, ake mame konicky, co spolu ako rodina robime, ake mame vztahy s rodicmi, ci sa stretavame so vzdialenejsou rodinou. a kedze my mame aj bio deti, tak s apytali na tie, ake maju konicky, co s nimi robime vo volnom case, ako sa ucia...a tak, nic strasne. a z uradu Vam pridu skontrolovat bytove podmienky - teda prave tie izby.

srdiecko35
6. okt 2016

@anettta vdaka za odpoved, 🙂 zatial sme len vo fáze rozhodovania sa...teda na uplnom začiatku...ani neviem, že kde a ako začať, 🙂

nikadomi
6. okt 2016

@srdiecko35 príspevok vysšie už za mňa odpovedal, ďakujem
@anettta 😉 Má pravdu, my sme tiež vtedy keď boli z úradu bývalu v dvojizb. byte len spálňa a obývka.. nás sa ani nepýtali na detský kútik- pracovníčky boli skvelé.. a nals preedvolali na miestny úrad len podpísať nejaké listiny, odtiaľ na návšteve neboli 😊☺️

anettta
6. okt 2016

@srdiecko35 ist na urad prace a socialnych veci (odporucam rovno na krajsky, bo okresny to uz nemaju na starosti - aspon teda u nas) a oni ti daju papier, na ktorom mas vsetko napisane, co k tomu potrebujes. ak chces, mozem ti poslat aj vzor ziadosti, ktoru som davala ja - ak mas zaujem, posli mi do spravy mail.

pralinkaaaa
7. nov 2016

Milé mamičky, budúce mamičky a my všetky ktoré premýšľame o adopcii. Ak máte niektorá z Vás chuť podeliť sa o Váš príbeh buď z cesty za vysnívaným adoptovaným dieťatkom alebo o živote s ním, napíšte mi prosím svoj príbeh na práve založenú facebookovú stránku o adopcii. Pomôžme si tým navzájom.
https://www.facebook.com/Adopcia-92211092458759...
Ďakujem.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre