Adopcia, pestúnstvo - súdy, papiere a iné vybavovačky

lienocka235
20. júl 2009

tak kedže som rada pripravená a v blízkej budúcnosti nás čaká podobné vybavovanie, chcela by som založiť túto tému pre
- náhradné mamičky a ockov, ktorý si berú dieťatko do NRS /náhradnej rodinnej starostlivosti/ a potrebujú vybaviť tie formality okolo toho..ako je nástup na RD, súdy, rozhodnutia a prídavky.. a všetko okolo toho...

mňa osobne teraz zaujima otázka právoplatnsoti rpedbežného rozhodnutia a lehoty na doručenie rozhodnutia súdom.. často sa v praxi stretávam že tie lehoty sú veľmi dlhé

1.viete niekto poradiť kde sa dajú tei maximálne lehoty na dorucenie nájst?
2. je možné si rozsudok vyzdvihnúť aj priamo na súde a kedy je možné dať na naom vyznačiť právoplatnosť?
3. Kedy nadobúda právoplatnosť predbežné rozhodnutie?

andzi
20. júl 2009

Všetky tieto lehoty nájdeš v Občianskom súdnom poriadku - zákon č. 99/1963 Zb.
Lehota na doručenie rozsudku je 30 dní od jeho vyhlásenia na pojednávaní. Z praxe však viem, že málo súdov túto lehotu dodržiava. Rozsudok si môžeš vyzdvihnúť aj osobne (odporúčam), lebo po tom, čo ho sudca vyhlási, ešte dlho leží na opise u asistentky. Právoplatnosť si môžeš dať vyznačiť po uplynutí 15 dní od doručenia poslednému účastníkovi + týždeň, kým sa na súd vráti doručenka, čiže zhruba 20-25 dní od doručenia už môžeš ísť.
U predbežných opatrení je to s právoplatnosťou tak isto - 15 dní od doručenia, inak je to však s tzv. vykonateľnosťou. Predbežné opatrenie je vykonateľné už doručením, hoci právoplatné je až po márnom uplynutí lehoty na odvolanie. Je to trošku zložité pre neprávnika, ale v každom prípade s adopciou ti držím palce a obdivujem ťa.

lienocka235
autor
20. júl 2009

ok.. uz tomu rozumiem..

na rodicovsku mozem nastupit az ked bude rozsudok pravoplatny a teda si musim setrit dovolenku 😀 budeme davat oba navrhy aj predbezne opatr. aj navrh na sud klasiku..
bude to tazky ale krasny august... 😉

dakujem

andzi
20. júl 2009

lienocka: môžem byť zvedavá? Ty si ideš osvojiť dieťa? Našla si odvahu?

dioliana1
22. júl 2009

ako na to? to sa ma pýta aj nastávajuca mamina mojich profidetí a ja neviem, ako postupovať. Prišlo rozhodnutie zo súdu, kedy bude právoplatné a kedy si budú mocť detičky zobrať?

lienocka235
autor
22. júl 2009

dio ja to chapem tak.. ze po doruceni poslednemu ucastnikovi /v rozsudku by malo byt napisane komu vsetkemu sa rozsudok dorucuje.. musi uplynut 15 dní...

ak to napr. rodic neprebere tak tam sa to tusim pokusia este raz dorucit.. a tak ako pise andzi .. sudu sa musi vratit ta dorucenka.. cize pravoplatne to bude najskor 20 -25 dní po doruceni.. podmienka je aby si to vsetci prebrali.. vcas..

a nemozu si uz deti zobrat? viem ze to zavisi od domova.. ale hadam ked uz maju rozhodnutie tak im ho mozu dat na hostovsky nehovoriac o tom ze im ich mohli dat uz ked to na sud podavali..

momentalne proste moze podla mna len cakat .. a tak cca o 20 dní zavolat na sud a spytat sa ci uz su tam tie dorucenky.. a ci si moze prist vyznacit pravoplatnost...

dioliana1
22. júl 2009

Deti si nemohli zobrať na hostovský, lebo nemali dovolenkové dni, ale možno teraz už dačo budu mať "našetrené"

lienocka235
autor
23. júl 2009

no viem to je ostara... ja preto dovolenku setrim.. jak sa da... ale aj tak 5 dní potrebujem na interakcie plus vybavovacky okolo toho /podanie na sud a tak/ a este mi cosi ostane.. a dohodla som si home office.. a ked budem musiet ist do roboty ze nebude sa dat z domu.. tak moja mama ma take mini jasle.. a aj sestra je doma nerobi.. tak tych par tyzdnov potiahneme.. hadam... u nas je ten problem ze to maju tak ze caka v domove na nas.. alebo ho zasa presunu.. tak preto to budeme takto riesit...

tak drzim palce nech sa to poriesi...
drzim palce peste nech to ide rychlo.. a o 7 dni od jej prevzatia nech vola.. na sud na podtelnu ci sa im uz dorucenky vratili... lebo ako fakt ked nevoals nejdes osobne tak na to kaslu a najma teraz cez leto..

najjulinka
31. júl 2009

Ked tu nakúka nejaká právnička alebo iná odborníčka, tak nech radí:

1.) Pri pestunstve je narok aj na danový bonus? Uplatnim si ho u zamestnavatela? Co mam zamestnavatelovi predložiť? (Právoplatný rozsudok?)
2.) K vybaveniu ostatných príspevkov na sociálke mi treba pravoplatné rozhodnutie sudu alebo ešte čosi iné?

mata2
2. aug 2009

juli,mas narok na danovy bonus,budes potrebovat rodny list dietata a pravoplatny rozsudok - treba ist s tym k zamestnavatelovi

a ost.prispevky na urade_:tiez rod.list dietata a pravoplatny rozsudok,tvoj obciansky a cislo uctu

bebe73
5. aug 2009

Ahojte - budem mat (dufam) koncom tyzdna pravoplatne rozhodnutie o predosvojitelskej starostlivosti - co dalej - kam s tym, aby mi zacala plynut rodicovska dovolenka? Mam to odovzdat v zamestnani? Ci na UPSVaR alebo socialke? U nas na personalnom nevedeli nic poradit .....

maznacik007
5. aug 2009

bebe ja zatial len teoreticky ti mozem poradit co viem..

odovdavas fotokopiu aj u zamestnavatela.. a mala by si ho pisomne poziadat o cerpanie RD... formou ziadosti nahlasenie do zdravotky a na socialku by mal urobit tvoj zamestnavatel.. / to si ale prever ci to urobil/ zaroven by si mala zajst na socialnu poistovnu kde podpises prehlasenie kvoli druhemu pilieru aby za teba odvadzali prachy.. teda ak 2 pilier mas...

potom pojdes na UPSVaR.. oddelenie statnych hmotnych davok.. /rodicovsky kam patri../ a tam zoberies a joroginal kde je vyznacena pravoplatnost aj kopie.. /to si tak ber vsade na tie urady/ a vyplnis tam ziadost o RP a detto aj o rodinne pridavky.. samozrjeme obciansky, cislo uctu ak chces poberat na ucet..
vsade si ber este aj fotokopie rodnych listov deti..

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/p...

tu je zaujimavy link k uplatneniu si danoveho bonusu...

bebe73
6. aug 2009

dakujem maznacik - strasne si mi pomohla! Si poklad 😵

dioliana1
10. aug 2009

tu🙂

najjulinka
13. sep 2009

Kolko tlačív sa vyplna na urade???Ja som vyplnila 3... a neviem či niečo pani nevynechala... lebo ked tak v klude doma poítam, tak chcem 4 veci - peniaze na dieta, odmenu pestuna a potom ten pridavok na dieťam ked nepoberám RD a potom jednorazový prispevok... Ten jednorazový som určite vypisovala... ale tie 2 tlačivá či obsahujú 3 veci to neviem....... nezabudla uradnička na čosi? mam zas bežať na urad?

helkajozko
27. feb 2015

Prosím Vás, ako máte adoptované dieťatko, odkedy Vám priznali materské? Mne priznali odo dňa prevzatia dieťaťa, čo je správne, ale 28 týždňov mi počítali od vydania rozhodnutia, hoci rozhodnutie sme obdržali o osem dní neskôr. Neviem kde to má logiku. Aké máte skúsenosti s tým Vy?

dioliana1
28. feb 2015

@helkajozko mali by vám dať materské spätne ak ste v deň prevzatia už nepracovali.... mne tak ušlo 9 dní.... za tých 9 dní mi potom spätne priznali rodičovský príspevok (za celý mesiac) 😉 , ja som tých 9 dní totiž pracovala.

helkajozko
28. feb 2015

Spätne mi nič nedajú, lebo sa odvolávajú, že som si čerpala riadnu zamestnaneckú dovolenku. Čakala som totiž na rozhodnutie súdu a nemala som na výber nakoľko pracujem v škole ako pedagóg, začínal sa školský rok a riaditeľka musela riešiť situáciu. Mne sa na pár dní už neoplatilo nastúpiť do práce. To je v školstve zložitejšie než v iných odvetviach. Ale zákon hovorí jasne, že odo dňa prevzatia dieťaťa prináleží materské nie odo dňa rozhodnutia súdu. Aj tak neviem, ktorí rodičia si prevezmú dieťa v deň rozhodnutia. Dobre nás oberajú o peniaze.

dioliana1
17. mar 2015

@helkajozko na rodičovský príspevok (203€/mes.-aj necelý mesiac) by ste mali mať nárok, aj ked ste pracovali resp. mali dovolenku... ak beru od prevzatia dieťaťa a nie d právoplatnosti rozsudku...

11simca16
9. sep 2015

Dobrý deň,prosim vas sú nejaké vekové obmedzenia na príprave v Návrate alebo ǔsmev ako dar.Kde sa vam to javí lepšie? ďakujem za odpoved

dioliana1
10. sep 2015

:D

dioliana1
10. sep 2015

@11simca16 Nestretla som sa s vekovým obmedzením na príprave, to skôr potom, keď si beriete dieťa by bolo dobré prihliadnuť na vekový rozdiel 😉 , či je Lepší Návrat alebo Úsmev neviem posúdiť, ja som robila na Úsmeve bola som veĺmi spokojná, kamoška robila v Návrate a tiež bola veľmi spokojná, ide skôr o formu, Návrat to má intenzívnejšie nejakým pobytom plus sedenia, Úsmev to má asi trojhodinové sedenia raz týždenne väčšinou v poobedňajších hodinách alebo podľa dohody v skupine. UP to má doobedu neviem presne ako často.

11simca16
11. sep 2015

@dioliana1 moc dakujem.chcela by som sa spýtat nieco viac súkromne.da sa.nie na fore. vdaka za ochotu

dioliana1
11. sep 2015

@11simca16 napíšte mi IP, tá obálka za Páči sa mi.

anulkaba
15. nov 2015

Ahojte, adoptovala som si babatko. Prave sa vybavuje predosvojitelska starostlivost na sude. Co bud e nasledovat dalej? Ako je to s peniazmi? Dakujem

marcelarefat
15. nov 2015

@anulkaba gratulujem 🙂

anulkaba
15. nov 2015

Dakujem 😵

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre