Prečo by som si mala/nemala adoptovať dieťa?

etuska
8. apr 2008

Viem,ze na MK uz existuje tema Adopcia,no tam pisu prevazne zienky,kt. su pre adopciu rozhodnute...Zaujima ma preco by ste si dieta /ne/adoptovali vy? 😉

cairka
14. jan 2009

kocúrik, no základné info o rodine dostaneš s dieťaťom 😉 záleží od socky, nakoľko je dôkladné, ale základ má dieťa v sociálnej správe - o rodičoch, súrodencoch, my máme dokonca aj o starej mame nejaké info, ale to možno len preto, že sa stará o jedno z detí.

kveta
14. jan 2009

Kili, tak neviem, naše manželstvo rozdielne názory na spôsob "dostania" sa k dieťaťu nepoložilo. Teraz ma napadlo, že som čítala sociologický prieskum o neplodných pároch a podľa toho prieskumu sa polovica párov, kde majú partneri rozdielne názory na spôsob "dostania" sa k dieťaťu, rozvedie a polovica sa nerozvedie a ostanú spolu. Ja a môj manžel to máme tak, že sme sa brali z lásky a to, či budeme mať dieťa alebo nie, na našej láske nič nemení. Dieťa je pre nás bonus ku vzťahu, nie podmienka pre jeho ďalšie trvanie.

yukki
14. jan 2009

No, Kveta, v tom prípade že si tu o téme deprivácie už s niekým pred rokom diskutovala a teda vieš o nej "pomerne dosť", sa ospravedlňujem.
Kiež by som si ja v živote mohla povedať že o tom viem pomerne dosť 😒
lebo napriek živým príkladom v mojom živote, množstvu absolvovaných prednášok a preštudovanej literatúry a v neposlednom rade diskusií k tejto téme s ľuďmi stretávajúcimi sa s deprivovanými deťmi mám pocit, že o nej viem žalostne málo.

kili
14. jan 2009

kveta, však si napísala to čo ja, teda ten prieskum je to, čo som písala.
vy to máte ako? nemôžte mať deti a ty by si si adoptovala a manžel nie?

mata25
14. jan 2009

vcelku zaujimave citanie, aspon ze krpec spi a mam cas sa tu pomotat, ja sa priklanam k nazoru ze pravo adoptovat by mal mat kazdy clovek,alebo par, ktory tym nesleduje nejaku nekalost takajucu sa roznych uchyliek.

kocurik,
co sa tyka toho kedy a ako povedat dietatu ze je adoptovane, tak osobne si myslim, ze pre kazde dieta existuje sposob akym mu to podat tak aby to prijalo a dokazalo to spracovat. my planujeme s tym zacat ked maly zacne trosicku viac rozpravat a chapat, ratam tak okolo dvoch rokov. ani si nechcem predstavit co by som ja spravila keby mi zrazu niekto povedal v puberte ze som adoptovana, to by bol katastroficky scenar s tou pubertou co som mala ja.

kveta
14. jan 2009

Kili, nemôžme mať dieťa, ale v súčasnosti ani jeden z nás nechce adopciu. Jednoducho necítime, že adopcia je pre nás to pravé. Ale veľa ľudí od nás adopciu očakáva, keďže sme bezdetní a tento tlak okolia mi dosť vadí... Ale my sa nepoddáme! 😀

etuska
autor
14. jan 2009

Kveta-nevidim dovod preco by ste si mali adoptovat dieta len preto,ze namate vlastne...Okolie vam moze byt ukradnute,tak ako pises,ze "sa nepoddate".
Aj mne trochu vadi postoj spolocnosti:nemozes mat deti=adoptuj si,mozes mat deti="preco si chcete adoptovat?"-aj mna to obcas vytaca,ale nic to nezmeni na tom,ze si dieta adoptovat chcem.Zatial je to v teoretickej rovine(manzel este asi o tom nie je 100% presvedceny) 🙂

kili
14. jan 2009

kveta, tak potom vy máte rovnaké zmýšľanie, takže to je jasné, že to s vami neotriaslo 🙂

mata25
14. jan 2009

etuska,
na manzela musis pozitivne posobit, aby si to ale nevsimol. moj tiez nebol predsvedceni a ani o tom dokonca neuvazoval a zrazu sa ocitol na priprave a rozhlasoval ze chceme adoptovat dietatko. 😀

teodorka
14. jan 2009

no tak babenky ktore ste ma chceli ukamenovat 🙂 za moj nazor -trosku som to pozmenila ale nie ovela 🙂 Teba najjulinka obdivujem a Ty sa nezaraduj medzi neplodne pary o ktorych som pisala .Takisto janis24-to ze si uz davno vedela ze v buducnosti si chces adoptovat dieta nezavisle na tom ci budes mat svoje Ta tiez dava do tej druhej skupiny ktora chce POMAHAT detom z dd a nie pomahat sebe .Proste mam nazor ze par ktory sa snazi mat svoje dieta 10-15 rokov a dieta neprichadza tak si adoptuju dieta Nie kvoli pomoci dietatu ale sebe samemu.Ved keby chceli pomoct dietatu z dd mohli to urobit uz davno bez vplyvu na to ci mozu mat alebo nemozu mat vlastne dieta.Preco to davali az ako poslednu moznost?Lebo tak velmi chceli pomoct cudziemu dietatu?ze to dieta ktore si mohli adoptovat pred 15 rokmi ked oni zistili ze su neplodni ma teraz 17 rokov ?Niekto zacina s tym ze si adoptuje a az potom ma vlastne dieta -aj taky pripad poznam .Vzdy ide o motivaciu.To musi mat clovek v sebe ze chce pomahat a taky clovek ktory sa zaoberal samym sebou 10-15 rokov sa rozdavat nevie ..to mi verte.Rozdiel je ze sa dnes dozviem ze som neplodna mozno este budem skusat 2-3 roky vsetky moznosti ze co ak ale ak cakam 10 rokov ..dakde je chyba a hladat utechu v dietati ktore same je velmi zranene to je zase len sebecke ..Asi ma zase ukamenujete 🙂

etuska
autor
14. jan 2009

Teodorka-nie 😔 neukamenujeme-asi rozumiem ako to myslis...

Mata25 😀 svata pravda 😀

teodorka
14. jan 2009

etuska,
pisala som Ti aj na english writing .Album urobim ,vlaastne urobi manzel zajtra ,ja som do pc klava 🙂

etuska
autor
14. jan 2009

😅

najjulinka
14. jan 2009

ale uradničky maju mnohokrát presne opačný názor... Aj známa mi vravela, že ich pani na urade len trapilo, že čo keby mali potom aj svoje ešte (bol to pár čo už jedno "vlastné" mal a chceli si adoptovať) a druhá známa mi vravela, že sa im síce nedarí, ale nebránia sa ani vlastnému,a le úradničke to nevravia, lebo že ju len trápi či im 2 adoptované nestačia, že chcú tretie... a keby tušila, že nie sú beznadejní a že rátajú, že sa k tej adoptovanej kope može ešte vlastné primiesiť... uradničky asi maju zjavne iný názor ... 😖 Takže za istými uradničkami sa chodí s tým, že sa radšej nespomína, že sú schopní mať aj vlastné, lebo je to velké mínus... 😖 🤐

teodorka
14. jan 2009

😒 na hlavu postavene ... 😒

kili
14. jan 2009

čo si myslia, že ho nechajú v lese ako v A.I. Umelá inteligencia? 🙄

janis24
15. jan 2009

teodorka ja som ta pochopila uz aj predtym a v podstate s tebou suhlasim, len som chcela poukazat na to, ze ten postoj nebol dost jasne formulovany a niekomu by mohol pripadne ublizit 😉
Ale stale si myslim, ze to nie je len cierne a biele a tie pary sa nedelia len na dve skupiny, su medzi nimi urcite aj take, ktore nad adopciou mozno nikdy nepremyslali a postupne ludsky dozrievaju k tomu, ze su adopcie schopni a nerobia to len pre zachranu samych seba...
No a co sa tyka tych uradniciek, tie by sa do takychto veci vobec nemali montovat a ked uz ano, tak ja nebudem mat problem im na rovinu povedat, ze snahy o vlastne dieta sa nevzdam a kludne si s nimi na hodinku sadnem a vysvetlim o com adopcia je, kedze oni na to zjavne este neprisli... 😅 😀

teodorka
15. jan 2009

mne nejde o to aby kazdy par mal dieta ale o to aby kazde dieta malo rodica ktory ho miluje a pomoze mu zorientovat sa v tomto svete 😉 niekedy je mozno lepsie ked par dieta nema ,moji svokrovci nie su jediny pripad kedy si par adoptoval dieta a potom to lutovali takych pripadov poznam dost .A lutovali to preto lebo mali a maju inaksie poziadavky .Preto ak si adoptujeme dieta z dovodu POMOCT MU aj keby sa dieta pobralo inou cestou nez by sme mi chceli nelutovali by sme tie roky ktore sme mu pomahali pretoze respektujeme jeho osobnost a nevytvarame si to dieta na svoj obraz pretoze vieme ze sa to aj tak neda.Ked chcem niekomu pomoct nerobim to preto aby som toho cloveka vlastnil a ovladal mu zivot.Ani nase vlsatne deti nie su nase vlastnictvo ,mame urcitu ulohu v ich zivote ,napredovani ,ukazovani moznosti a oni sami sa rozhodnu kadial chcu kracat a nam rodicom ostava len dufat ze budu stastni tak ako sa rozhodli.

mixka
15. jan 2009

Ne/adoptovala by som si dieta lebo.... uz mam adoptovane dve a bolo to najstastnejsie rozhodnutie mojho zivota, spravit stastnymi dve deti 😵

teodorka
15. jan 2009

🙂

janis24
15. jan 2009

teodorka v tomto mas uplnu pravdu, kazdopadne ked som si citala ten tvoj pribeh, resp. pribeh tvojho muza, rozmyslala som, ze nieco v tom procese adopcie muselo zlyhat a pravdepodobne to mohol byt psycholog, ktory situaciu spravne neposudil a neuistil sa, ci su tvoji svokrovci dostatocne pripraveni a uzrozumeni s urcitymi zakonistami, ktore zarucene nastanu vo vychove adoptovaneho dietata...A nevysondoval skutocne dovody adopcie, presne ako vravis, nie kvoli sebe, ale kvoli dietatu...Ono sa to da spoznat velmi lahko, ked k svojej praci clovek pristupuje zodpovedne. Tu to tak asi nebolo a je mi luto, co ste si asi obaja museli kvoli tomu prezit. Snad sa s tym tvoj muz dokaze ako tak vyrovnat 😔

yukki
15. jan 2009

mixka súhlas. Ja zatiaľ síce jedno, ale snáď sme na dobrej ceste.... 😉

kocurik16
15. jan 2009

myslím,že to je na rozhodnutí rodičov,nech mu to povedia kedykoľvek,ale nemal by do toho pchať nos nikto lebo každy vie najlepšie posúdiť ako to asi dieťa prijme ked s ním žije.

Ja držím palce všetkým čo sa dali na adopciu lebo pri dvoch pubertiakoch viem čo znamená to staré dobré malé deti,male starosti.............a to veľmi plieska iba jedného 😀 😀 (myslím puberta)

kveta
15. jan 2009

Teodorka, inak to, že svokrovci chcú rozhodovať a neakceptujú rozhodnutia dospelého syna je vlastnosť, ktorá sa nevypestovala počas neplodnosti. Takéto vlastnosti bývajú u ľudí od útleho detstva, že sú dominantní a neuznávajú práva ostatných. Inak takéto osobnosti sú často veľmi manipulatívne /ekonomické vydieranie ako to bolo vo Vašom prípade k manipulácii patrí/ a dokážu nových známych aj niekoľko rokov /spravidla maximálne 5 rokov/ presviedčať o tom, že sú normální, millí, obetaví ľudia. Čo tým chcem povedať? Že niet divu, že to psychológ pri obmedzenom počte stretnutí v sterilnom prostredí poradne nerozoznal. Manipulátora psychologické testy neodhalia. Odhalia ho až spôsoby fungovania v skupine a výpovede ľudí z jeho okolia...

A ešte k tejto diskusii. Uvedomte si, že trend hovoriť adoptovaným deťom, že sú adoptované a podporovať ich stretávanie so súrodencami je pomerne nový trend, ktorý vznikol až po revolúcii a bol následkom rozboru zlyhaní pri adopciach, keď pubertiaci zle niesli, keď sa neskoro dozvedeli o adopcii. Čo tým chcem povedať? Že žiadatelia o adopciu boli pred dvadsiatimi rokmi inštruovaní utajiť adopciu pred dieťaťom a okolím a často sa za účelom utajenia adopcie v okamihu adopcie sťahovali do iného mesta. Takže z dnešného hľadiska, robia blbosť, ale oni to robia preto, lebo tak boli odborníkmi pred dvadsiatimi rokmi inštruovaní. A toto hovorím o informovaní dieťaťa, že je adoptované, nie o snahe "nepustiť" dospelého syna do života a privlastňovať si ho, aby sa neoženil a podobne...

yukki
15. jan 2009

Nuž, našťastie mama asi nebola inštruovaná, bolo to ale ešte desaťročie skôr ako 20 rokov, a sestre to včas povedala, pričom sme sa stretávali aj s jej biosúrodencami a matkou. Povedala jej to asi v mladšom školskom veku, čo by už podľa dnešných... poznatkov? bolo tiež "neskoro", ale nikto z nás si nevšimol, že by práve táto informácia ňou v negatívnom zmysle zatriasla. Ja sa to snažím prístupnou formou mojej už teraz, ale...koľko z toho rozumie? chodíme aj do DD, kde vidí tety a deti a môže sa s nimi pohrať.

janis24
15. jan 2009

kvetka hoci ja osobne prehnane psych. testovanie nepreferujem, cudovala by si sa, kolko existuje napomocnych testovych metodik, ktore tych tzv. manipulatorov (hoci ja by som ich nazvala skor menej urazlivo, predsa len su to ludia, ktori mozno nemali tolko stastia na vychovu od svojich rodicov, co sa da vsak vzdy napravit) vedia spolahlivo odhalit... 😉

No a co sa tyka tych trendov-netrendov zamlcania, mohol by ma akykolvek odbornik akokolvek instruovat, je vo mne silno zakorenena potreba budovat si u svojho dietata absolutnu doveru a dlhym vyckavanim a zatajovanim by som vlastne zradzala sama seba a svoju dajme tomu zivotnu filozofiu...Netreba sa vzdy riadit a skryvat sa za proste teorie a vyskumy, ludsky potencial je casto-krat omnoho silnejsi...

yuki aj mladsi skolsky vek je vzdy lepsi nez nikdy 😉 Ono to velmi zavisi od individuality dietata, ako a kedy to oznamit, tvoji rodicia mozno odhadli prave ten najspravnejsi vek 🙂 A myslim, ze sa vobec nemusis zamyslat nad tym, kolko z toho tvoja mala rozumie, podstatne je, ze ty si so svojim konanim stotoznena a veris, ze to co robis je spravne, tak zelam vela stastia 😵

laculik
16. jan 2009

ahojte, ja chcem len povedať, že všetky deti, či už bio alebo osvojené, riešime my velkáči len na základe svojho ega. čiže deťmi si uspokojujeme svoje potreby a iné. je teda jedno či bio alebo osvojené. závisí len od rôznych schopností daného/ných velkáča/čov.

mayap
20. jan 2009

Ahojte. Ja mám adoptované 2 deti. Jedno od 13 mesiacov a druhé od 11 dní.A rozhodli sme sa potom, čo mi pri predčasnom pôrode zomrela dcérka. A keďže mám zdravot. problémy tak s otehotnením by som mala problémy a na umelé oplodnenie sme sa necítili.Som preto zlý človek, lebo som chcela dieťa? Vedeli sme čo chceme a prečo a nemáme s tým problémy. Starší syn vie asi od 2 rokov, že rástol v brušku inej tety, a mne narástol v srdiečku. Postupne mu k tomu pridávame ďalšie informácie, primerane k veku. Mladší bude mať 3 roky a ešte o tom nevie... Teda priamo jemu som to nerozprávala, lebo on je úplne iný ako starší. Ale býva pri nás keď sa so starším o tom rozprávame a tak tú informáciu dostáva nepriamo. A myslím si, že ich ľúbim tak veľmi ako sa dá a predsa každého trošku inak.
A čo sa týka predsudkov, tak proti nim bojujeme stále. A svoje rozhodnutie adoptovať si dieťatko sme nikdy neoľutovali, aj napriek zdravotným problémom našich detí 😉

ivka2007
19. máj 2009

Ja mam adoptovane 2 krasne deti,su to biologicky surodenci,prveho sme veeeelmi chceli a ten druhy nam spadol ako dar z nebies.Teraz sme velmi stastni ze ich mame dvoch,su uz na seba zvyknuti a prvi sa uci delit o hracky.Nikdy neolutujem ze sme sa rozhodli pre adopciu,lubim ich mozno viac ako by som lubila vlastne dieta 🙂 .

etuska
autor
19. máj 2009

baby-krasne pisete 😵 -ano,dietatko sa musi narodit aj v srdiecku 😵 Ja sa uz teraz tesim na chvilu ked sa pustime do "byrokratickeho boja" 🙂 Momentalne planujeme druhe babo a na adopciu sa hadam dame po navrate na Slovensko.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre