Prečo by som si mala/nemala adoptovať dieťa?

etuska
8. apr 2008

Viem,ze na MK uz existuje tema Adopcia,no tam pisu prevazne zienky,kt. su pre adopciu rozhodnute...Zaujima ma preco by ste si dieta /ne/adoptovali vy? 😉

mata25
22. dec 2008

ale mozno mas pravdu, nemam biologicke dieta tak asi to tazko posudim, ze. 😉

kili
22. dec 2008

mata, ten prvý nie je biologický? ja že áno. Tak ešte furt môžem mať pravdu? 😀

mata25
22. dec 2008

ten je biologicky, ale mojho manzela, moj nie. no vidis opytam sa manzela, on by mal vediet ako to naozaj je. 😀

cairka
22. dec 2008

kili, ja si tiež myslím, že nemáš pravdu, hoci tiež bio nemám. 😠 je to iná láska, ale je to láska. a ten príklad čo si dala, je tiež odveci. to je príklad ako napríklad ked má niekto jedno dieťa zdravé a druhé postihnuté, miluje ich rovnako?

kili
22. dec 2008

cairka, no ale však je nahovorím, že človek to adoptované nemiluje 😕 , len že k tomu bio je to proste aj o chemii, o niečom inom. A ten príklad, to už radšej rozvýjať nebudem 😝

bambusko
22. dec 2008

myslim, ze viem o com hovori kili. aj ja som takto uvazovala. a je to asi podobne, ked mas jedno dieta a nevies, onavas sa, ci dokazes milovat dalsie tak isto, ked uz to prve lubis na 1000% 🙂

u nas bola pred niekolkymi rokmi adopcia dost castou temou. kedze sme mali dlho problem pocat dieta, ja som bola za, ale manzel sa nedal presvedcit. stale mam taku tuzbu mat este jedno malicke dievcatko, ale na tehu sa necitim, na dalsie by som si uz netrufla. mozno na pestunstvo alebo profi by sa dal ukecat. ale zase ja neviem, ci by som dokazala nechat odist dieta ako profesionalny rodic, ked by bolo nacas "nase" 😔 preto ma zaujimalo ako dlho to cele trva, asi by bol vhodny cas, ked bude mat najmladsi tak 4-5 rokov.

cairka
22. dec 2008

tak potom sme sa nepochopili 😅

každopádne nemám pocit, že by som malú nebrala za svoju a že by nám chýbal ten čas, ktorý strávila v DD. jediný problém je ten, že to, že bola v DD nezmažem ani keby som chcela a tie rany, ktoré má na duši si bude niesť celý život. dôležité je naučiť seba aj dieťa s tými "jazvami" žiť. preto je tá láska iná, lebo náhradný rodič musí milovať dieťa s celou jeho minulosťou a to určite nezvládne hocikto.

bambusko
22. dec 2008

kili napisala, ze pochybuje, ze ma niekto rovanko rad vlastne a adoptivne deti. cize ste sa zhodli, je to ina laska, ale je. tak ako mame inak radi mamu, otca, partnera, deti...

etuska
autor
22. dec 2008

Bambusko-presne ako pises 😉
Myslim ze ked ma clovek zodpovednost za dieta,snazi sa mu dat len to naj.

najjulinka
23. dec 2008

Ja si myslím, že každý rodič svoje deti lubi rôzne... Intenzita lubenia je rovnaké, ale proste s každým je to iný vzťah... A to može mať 10 rovnako získaných detí (porodom, či prijatím) 😉 Neviem porovnať...

A neviem ako sa može adopcia vypomstiť??? Viem si predstaviť, že sa to adoptované dieťa rodičom nevydarí... Ale vypomstiť???

No a priznajme si, že mnoho adoptívnych rodičov tají deťom, že sú adoptované, že očakavaj od nich viac než zvládnu a pod... A to sú veci, ktoré ak nevyustia do VELKYCH problemov, tak je to zázrak...

etuska
autor
23. dec 2008

pre mna osobne je adopcia velka vyzva a sen zaroven 😔 Mozno preto,ze si uvedomujem,ze nedokazem zmenit svet,ale mohla by som zmenit aspon "svet jedneho dietatka" a to je dost.Vsak Juli 😀

teodorka
23. dec 2008

najjulinka,
z tou poslednou vetou s Tebou suhlasim...moj manzel bol adpotovany ked mal 1 rok .Adoptovali si ho po neuspesnych tehotenstvach v pokrocilom veku na tu dobu (36,38).To ze si ho adoptovali sa dozvedel az po nasej svadbe od krstnej mami v dopise -uder pod pas .Dovtedy len nieco tusil ale nikdy mu to nikto nepotvrdil.Ked sme sa ich potom pytali -mojich svokrovcov o nicom mu nechceli povedat ,nech ho to nezaujima.Lenze cim viac nechceli aby ho to zaujimalo tym viac to chcel vediet a tak zistoval po uradoch az zistil ze ma dalsich 11 surodencov .....Od vtedy ako sa dozvedel ze je adoptovany zacali byt medzi nimi dost velke problemy kedy sa adoptivny rodicia konecne prejavili.A vety typu Keby si bol nas tak si inaksi ...alebo zmen si meno ...to bolo pri kazdej vymene nazorov .Az nakoniec to vyustilo pred dvoma rokmi ked manzela vyhodil zo spolocnej firmy svokor,vydedili ho a od vtedy sme sa nevideli....aj takto to niekedy konci ...hlavne ked si adoptuju ludia dieta nie kvoli tomu aby urobili dieta stastnym ale seba .Nemohli mat vlastne dieta tak si ho v tej dobe viac menej kupili ,bez podplacania to vtedy neslo .Kym bol malicky a nemal vlastny nazor tak bolo vsetko v poriadku ,potom sa ozenil mal vlastne deti ,manzelku a oni to psychicky nezvladli .Mysleli si ze ho budu vlastnit stale ale on nie je vec ale bytost ktora chce tiez zit.....ale to nedokazali pochopit.
cairka,
moj manzel bol v dd tiez prvy rok zivota.Z dd mu ostal jeden zvyk a to hojdanie pred spanim .Deti v dd nema kto uspavat takze si musia pomoct sami a MM to robi doteraz ,chyti dva vankuse ,da za hlavu a hojda sa .Aj toto mu adoptivny rodiacia zazlievali a nevedeli to pochopit ...Inac je to slusny clovek ,nepije ,nefajci ,neflaka sa ,nasich dvoch chalanov zboznuje a oni jeho a ako manzela mi ho zavidi kazda kamoska .V skole patril medzi najlepsich ziakov ,v matike sa na neho kalkulacka nechyta. A je veeeeeelmi peknyyyyyyy.
TAKZE KTO SI CHCE ADOPTOVAT BABATKO NEBOJTE SA TOHO LEN SI ROZMYSLITE KVOLI COMU TO ROBITE CI KVOLI BABATKU ALEBO SEBE .

etuska
autor
23. dec 2008

teodorka-super prispevok 😉 a vdaka za pohlad aj "z inej perspektivy" 😔
a aky ma tvoj manzel nazor na adopciu teraz ked je dospely?Dokazal by si nejake dieta z DD adoptovat?

teodorka
23. dec 2008

etuska,
pisala som aj predtym prispevok..manzel si chcel velmi adptovat dieta zial nedalo sa a vtedy sme nejako nevladali bojovat proti ludskej sprostosti lebo inac sa to nazvat neda .Ale myslim ze este pride cas a vtedy nas uz nezastavi nic a nik 🙂

kili
23. dec 2008

teodorka 😵

kili
23. dec 2008

ja teda kôli sebe určite nechem, to by som musela byť masochystka, keby sa mi páčilo mať doma pubertiakov 😀

jaja0110
23. dec 2008

Ahojte babenky....adoptovat dietatko bol vzdy moj velky sen, a povedala som o nom aj mojmu manzelikovi este davno pred tym ako sme vobec snivali o svadbe a nasich vlastnych detoch... 😵

Jediny rozdiel medzi biologickym dietatom a tym adoptivnym je ten, ze to adoptivne sa vam nenarodi pod srdcom, ale v srdci... 😵 😵 ...tak uvidime co prinesie cas 😉

cairka
23. dec 2008

teodorka, dosť smutný príbeh, ešte viac, ked si uvedomím, že je skutočný ☹ pekne si napísala ten koniec 😵

maca793
23. dec 2008

nie, mne stačia moje, nevedela by som si zvyknúť na cudzie, možno od narodenia áno.

ingra73
23. dec 2008

ak by som nemohla mat vlastne deti, urcite by som si s velkou laskou adoptovala cudzie a lubila ho ako vlastne....a urcite by som sa snazila o adopciu co najmensieho cloviecika aby som si ho mohla vychovat podla svojho... ako vychovas tak mas... no kedze mam svojich az az 😀 (chvala bohu ze ich mam) tak o adopcii neuvazujem.... kazdy ma na to iny nazor, lebo kazdy sme iny, no niektori ludia maju v sebe velmi vela lasky, tak preco nou nespravit stastne nejake dietatko??? raz som mala moznost byt chvilku pri malickych detickach v detskom domove, boli to deturence do dvoch rokov, no dodnes mi je z tej chvile do placu.... tie deticky boli vdacne este aj za pohlad a to nevravim o privinuti a pohladeni.... a obdarili nas usmevami, ktore ma dodnes hreju pri srdiecku 🙂

najjulinka
24. dec 2008

Ja mam z domovov depku.. .Akože nemožem sa dívať na to... 😢 Psychicky strašne náročné... 😒 😢

etuska
autor
24. dec 2008

Julka-ved to 😒 Ti ludia sa tam sice snazia,ale DD nie je miesto kde ma dieta stravit cely svoj zivot 😔

najjulinka
24. dec 2008

A také malinké tam nemá čo hladať ani minútu... 😢 😢 😢 Ja nemožem na to myslieť, že naše deti tam boli dakde samé opustené... 😢 😢 😢

etuska
autor
24. dec 2008

ale uz je dobre,ze su pri vas.Prajem vam vsetkym krasne Vianoce 😵 Beziiim za kapustnicou 😀

najjulinka
24. dec 2008

no a možno je tam teraz nejaké samé opustené čo si ho vezmeme čoskoro... a na to sa tiež ťažko myslí... ale fakt ešte aspon 2-3 mesiace musíme počkať, kým Lucinka začne chodiť, aby sme si mohli vziať dalšie...
Dnes ako ošahavaju stromček a ako sa tešia... a dakde odložené deti netušia, že dnes je super deň, že niektoré deti majú všetko čo im rodičia na očiach vidia a čo im len možu dať... 😢 😢 😢

Tak aj ja prajem všetkým krásny "super deň" a nech je čím menej odložených detí...
Fuu ale , ked si redstavím, že pre rokom sme s manželom boli sami a zas o rok nás bude asi o jedného viac.... noooooo.... Ale budúci rok už mi do stromčeka a varenia aj budú kibicovať najstaršie deti - to bude iná sranda 😀 😵

mixka
24. dec 2008

juli, ja s tebou uplne suhlasim a dufam, ze k nam este nejaky drobcek pribudne 😵

najjulinka
25. dec 2008

No asi by som zhrnula tak situáciu na Slovensku, že väčšina ludí vníma adopciu ako náhradu (za vlastné, ktoré sa im nedarí), nie ako alternatívu.

etuska
autor
25. dec 2008

Juli-presne tak ☹ mne sa tiez kazdy cuduje ked hovorim o adopcii,ze ci nemozeme mat vlastne 😒 Mozeme ,ale preco by sme si nevzali aj z DD? 😕

mata25
25. dec 2008

etuska,
my sme na to presne ako vy. a ja uz stracam chut a silu vysvetlovat o co nam ide. tak obcas zahovorim, alebo odignorujem otazku.

najviac ma zaskocilo ked sa svokrovci postavili zasadne proti tomu, to som si musela silno kusnut do jazyka a diplomaticky im vysvetlit, ze akceptujeme ich nazor, ale vsetko zalezi len na nas. no a teraz su z krpca taky strasne vyteseny, ze ho nepustia z ruk. proste len hlupe predsudky. tiez na nas isli do nemoty s tym ci nemozeme mat vlastne, obcas som mala chut im povedat ze nemozeme, nech daju pokoj.

u mna celkom funguje aj to ked odpoviem, ze sak ked bude vlastne tak budu dve aspon bude veselsie.

etuska
autor
25. dec 2008

matka-ja aj preto chcem jedno bio a druhe z DD-s malym vekovym rozdielom-a 2x sa mi rodit nechce 😀

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre