Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

yukki
1. dec 2010

Huráááááááááááá! Krtkovi prajeme všetko najlepšie v živote-maminu si už tú najlepšiu našiel! A aby ju všetci na statku počúvali! 🙂 😵

zuzkanka117
1. dec 2010

@yukki 😵 😵 ďakujeme !!!!!!

mexx
1. dec 2010

Zuzkanka, osobne si myslim, ze by to bolo veeelmi nedotiahnute. 🙄 Urcite velmi zalezi od konkretnej rodiny, niektorym ludom by naozaj pomohlo, keby im stat financne pomohol. Ale neviem si celkom predstavit, ze by napriklad nejakej rodine v osade stat daval kazdy mesiac napriklad tych 200 €, a tym by zlepsil zivot tych deti a zabranil ich presunu do ustavnej vychovy. Obavam sa, ze tie peniaze by skoncili niekde uplne inde. 😝 Samozrejme, cest vynimkam.
Vsimla som si, ze pri rodinach, ktore sa dostanu do takychto problemov prave pre tie financie a nedokazu sa postarat o deti, a tie su nasledne odobrate do ustavky, pricom rodicom naozaj zalezi na tom, co s nimi bude, su sami celkom nakloneni k tomu, aby boli deti v profi, pripadne priamo v pestunstve u niekoho (lebo vedia, ze im tam bude urcite lepsie ako v domove). Urcite to ale neplati u kazdeho, niektori su radsej, ked su deti v domove, aby ich mohli navstevovat tam, pripadne su jednoducho tvrdohlavi a robia prieky. 😝
Neviem, asi skor nesuhlasim s tym Mikloskovym tvrdenim. Ak by stat daval rodinam cca 200 €, pri vacsom pocte deti by to asi nestacilo. Keby to bolo myslene podla poctu deti, tak potom v profirodine to vychadza na menej ako 200 € (oficialne, profirodica to moze vyjst aj viac, ale to uz nie je problem statu). 😒

Krtkovi blahozelame. 😉 😵

mexx
1. dec 2010

A tiez sa mi zda divne, ze niekto z takej organizacie ako je Usmev ako dar, kto ma vediet, co je pre deti naozaj najlepsie, bude takto vnimat profirodny. 😒

maznacik007
1. dec 2010

no tak par jednoduchych prepoctov

stat vyda na detsky domov /a v ramci nich fungujuce profirodiny/ na jedno dieta rocne 10 600 EUR

ak by stat dal na jedno dieta ak ostane v biol. rodine meacne 200 EUR tak rocne da 2400 EUR

Samozrejme to pravdepodobne nebolo myslene tak ze to daju tym ludom do ruky ale ze sa zaroven bude robit intenzivna terenna socialna praca... a socialny pracovnik moze nakupovat tie potraviny a ucit matky varit a planovat si vydavky... takto to koniec koncov funguje aj v misijnej praci niektorych knazov medzi romami aj tu na SVK akurat to nie je dotavane zo statnych penazi...

Ano dnes je doba kedy sa viac ako polovica deti a to najma deti starsi ako 6 rokov a surodeneckych skupin /ktore su tazko umiestnitelne aj do profi aj do nahradky/ vynima z rodiny kvoli chudobe, tomu ze prichadzaju o byvanie a pod.. a nie su to len romske deti. Je to hanba ze stat podpori radsej vynatie z rodiny ako by mal podporit rozvedenu matku s tromi detmi co sa tula po ubytovniach a utulkoch.

aj v romskych osadach to ide.. a su na to priklady najma praca salezianov v romskych osadach... kde jasne vidiet ze ked sa s nimi systematicky pracuje tak su povacsinou ochotni prisposobit sa a zmenit.

Domovy aj s fungujucimi profirodinami su najdrahsim riesenim.

Toto nie je o tom ze niekto bojuje proti profirodinam, tie su velmi dolezite najma pre tie uplne malicke deti a pre deti pre ktore su prestupnou stanicou, kde je jasne ze sa matka nechce/ nemoze postarat o dieta... ale ked matka chce a brania jej v tom len peniaze... tak potom treba hladat ine riesenia.

Biologicka rodina je pre kazde dieta velmi dolezita /nebavim sa o sex. zneuzivani deti, tyrani a pod. aj ked aj tu casto je to o tom ze ta matka by aj odisla s detmi ale nema kam a hlavne nema za co deti vyzivit/ a kazda profi rodina, pestun. rodina je len dalsou v poradi..
My sme vyrastali chudobne, velmi chudobne a keby prisli a povedali ze pod s nami pojdes inam tam ti bude lepsie aj hracky maju krajsie aj viac jedla a tak.. nesla by som... lebo rodina neni len o tom... a
ja som hovorila s viacerymi dospelakmi ktory si ako deti v rannom skolskom veku prezili odobratie z rodiny a poviem vam ta trauma s ktorou sa pasuju dodnes je hrozna preto ja vravim ak je moznost treba podporit biologicku rodinu
a to najma kvoli dietatu... ani nie tak kvoli tomu ze je to ekonomickejsie.. to uz je len taky bonus k tomu

mexx
1. dec 2010

No dobre, ja sa nehadam, len mi to s takymito vypoctami nie je jasne. 😕
Co vsetko sa rata do tej sumy, ktoru stoji stat profirodic, a co je zaratane do tych penazi, ktore by dostalo dieta vo svojej rodine? 😕

maznacik007
1. dec 2010

aj mne to zacalo dva krat naskakovat... myslim prispevky tak tento druhy mazem..

a tie peniaze pre dieta v bio rodine.. ja presne nepoznam ten navrh.. ale myslim ze to bolo myslene ako zabezpecenie zakladnych potrieb dietata ako jedlo, sk. potreby, elektrika teplo... voda.. a tak.. ale isto to nie je mozne bez terennej socialnej prace..

maznacik007
1. dec 2010

@mexx z pohladu statu a financovania je to jedno stat da na dieta domovu 10 600 EUR, z toho DD plati profirodicov plus zvysok spotrebuva na svoju prevadzku. lebo aj ked jej dieta v profi rodine musi mat v domove miesto / co ak by profirodic siel na PN dovolenku atd.. toto je argumentacia uradnikov a domovov/
takze z pohladu danovnika alebo obcana ako teraz myslim financne dieta v domove / ci uz je v profi alebo priamo v budove domova/ nas stoji rocne 10 600 EUR.

ked mas maleho ty v pestunskej tak stat na neho vyda rocne cca tych 3600 Eur / to je fakt len zhruba.. cize ty si tym ze si si vzala maleho do pestu usetrila statu rocne 7 000 EUR.

ja viem ze profi nedostane tolko na dieta rocne.. ale to su celkove naklady statu na dieta v profirodine /cize aj naklady na DD ktoreho si zamestnancom.

ako ja si myslim ze tu ide o deti a nie je to o nejakom hadani ale aby sa naozaj nasla ta optimalna cesta.... a ta je naozaj najma v tom aby sa deti udrzali v rodine...

ono clovek niekedy ani nevie ako a spadne na to socialne dno pride o pracu nestiha platit hypoteku, muz odide a dnes velmi lahko sa da skoncit na ulici aj s detmi .. alebo si zena nemoze dovolit odist od tyrana lebo by s detmi neprezila...

mexx
1. dec 2010

Maznacik, ok, vdaka za vysvetlenie. 😉 Len preto som sa pytala, ze viackrat som sa stretla s inym nazorom, preto som si chcela porovnat, najma tie sumy ma zaujimali. Lebo napriklad u nas v domove sa operuje uplne inymi vysvetleniami... 🙄

cairka
1. dec 2010

@zuzkanka117 , gratulujem krtkovi k narodeninkám 😵 všetko najlepšie 😵 😵

cairka
1. dec 2010

@maznacik007 , ten návrh na jednej strane neznie zle, ale na druhej strane to je také dosť riskantné...kde je tá hranica, kto bude určovať, že tak tejto mame ešte dáme príspevok, ale tejto už nie, deti odnímeme...ako sa bude kontrolovať, že príspevky minú na deti... ak budú príspevky dávané účelovo na niečo konkrétne, ako to pomôže napríklad rozvedenej mame zaplatiť nájom/hypo ... proste by sa z toho mohol veľmi rýchlo stať výnosný obchod... hoci je pravda, že aj ja poznám ženu, ktorej keby "niekto" dal takýto príspevok, tak nemuseli skončiť deti v DD 😔

maznacik007
1. dec 2010

@cairka nuz ved to ze toto sa neda napasovat do ziadnych tabuliek.. a ruka v ruke s tym musi ist kvalitna socialna praca a ten socialny pracovnik by na to mal kompetencie dostastocny prijem a kontrolu aby to nebolo zneuzitelne tak lahko, ale vsetko je zneuzitelne... dnes ale aj ja poznam viacero rodin kde by to naozaj zachranilo tie deti a nemuseli ist do domova.. pritom matka starostliva ale vyzivit dnes tri styri deti bez muza a bez vyzivneho / toje beh na dlhe trate/ je velmi tazke ja sama neviem ci by som to dokazala len tak bez pomoci

@mexx jasne chapem ono kazdy si to interpretuje ako sa to hodi...

maznacik007
1. dec 2010

kto moze a ma chut nech klikne da sa kazdu hodinu kliknut
http://www.cas.sk/mackaroka/profil/4897

sutazime o fotacik my sice mame ale chceme venovat D. bio mame aj s jeho fotkami ak nahodou vyhrame.

😀

magimary
1. dec 2010

aj ja by som chcela trošku o príspevkoch (informácie mám z overených zdrojov, nie z brucha 😉 ),
súhlasím so sumou, ktorú uvádza maznáčik, je naozaj reálna, ale (zase tu budem za zástancu PR, ale čo už? zabijem sa, keď mám potrebu zastávať si nás, keď sa na nás útočí, akoby sme nerobili nič iné, len zarábali na deťoch? 😉 ) tým, ako prekýva potreby profirodičov táto suma a najmä teda dieťatko je to ozaj minimálne adresovateľné voči PR-om...
keď tak, tak skôr už voči menežérom destkých domovov (a to sú riaditelia 😉 ), resp. detským domovom ako takým 😝 ,
lebo:
do tej spomenutej sumy (ktorá je ozaj reálna) sa zarátava to minimum, čo dieťatko fyzicky dostáva 169x12 a PLUS:
-naše platy,
-platy riaditeľov, kuchárov, upratovačiek, odborného tímu, skrátka všetko, čo je v decáku výdavkové a NAJMA (!)
-obrovské nájmy, elektriny a všetky bežné inkasá, ktoré v týchto megabudovách naberajú na kilometrových obrátkach, čo sa týka peňazí , skrátka, každý jeden kilowat spotrebovanej energie, prekúreného, nešetrne spotrebovaného tepla je zarátaný v tom príspevku!!!
ALE!:
nemalo by to tak byť! lebo dieťatko v PR spotrebuje našu elektrinu, naše kúrenie (za ktorú mi dostaneme len smiešnu sumu), kdežto decák spotrebuje (v tých megabudovách!, ktoré treba nielen vyhrievať, ale aj opravovať, servisovať, poisťovať ai.) 150% príspevku-aspoň u nás-... a to potom sú tie reči, že nie je peňazí kvôli profíkom, ktorým sa "blahosklonne" musí odovzdať tá smiešna sumička (169x12) !!!, pretože keby sa nemusela, tak by sa z toho krásne uhradila elektrina do elektrární...
čiže, (nie) decáky "doplácajú" na profíkov, ale v skutočnosti DIEŤATKO v ústavke servisuje kamennú nechutnú budovu, ktorá mu nezabezpečí nič iné, len depriváciu!!! Profík je tam niekde len ako "pridaná hodnota"-častokrát...
jáj, toto je na dlhú debatu!!!
ideálne by boli maličké decáky, resp. žiadne, iba jeden kanceľ s minimálnymi nákladmi a celý (ani zďaleka by nemusel byť pre štát tak obrovský!!!) príspevok na dôstojný život dieťatka v profirodine (ak teraz hovoríme o profirodinách) ...
o podpore adoptívnych, pestúnskych rodičov zase niekedy nabudúce 😅

k príspevkom pre sociálne slabých sa teraz nebudem vyjadrovať, ideme papať 😉 🙂

maznacik007
1. dec 2010

@magimary ja s tebou uplne suhlasim.... nechcela som to tak na plnu hubu napisat ale ak by sa tu dalo dat suhlasne tlacitko tak moje mas... / jas om to aj v tom duchu pisala treba poriadne citat/
este ja by som len dodala.. ze sa z toho platia aj psychologovia.. a casto je problem ze profi by siel s dietatom aj k inemu psych. a to sa uz plati... to je dobra blbost..

kazdy kto je profi vie kolko zarobi a kolko dostane na deti... a vie si z tej sumy odratat...

magimary
1. dec 2010

@maznacik007 aj ja súhlasím s tebou a pochopila som 😎
napísala som to skôr, ako bližšie vovedenie do situácie 😉
pre iných... 😉

cairka
1. dec 2010

@maznacik007 , máš tam hlas 😉 ináč veľmi pekná mačička

kaktusik007
1. dec 2010

@maznacik007 ano, krasna cica... britska modra bol vzdy moj sen 😀

dioliana1
1. dec 2010

@maznacik007 máš hlas 😉

saskah7
1. dec 2010

ja suhlasim s maznacikom, ze dietatu je najlepsie v biorodine (samozrejme citovo zdravej) ako kdekolvek inde... to je proste prirodzene a hotovo... tie opatrenia by boli fajn, len keby sa to fakt vedelo osetrit, aby to nebolo zneuzitelne... 😕

yukki
1. dec 2010

Ja som hlavne za to, aby sa našli prostriedky a osoby na dohliadanie/spoluprácu nad/so sociálne poslabšími rómskymi rodinami...kde by sa mohol, resp. kde sa už niekedy vyskytol problém pri starostlivosti o deti. Aspoň raz dva razy za mesiac aby tam bola vykonaná návštvea, ale taká, naozaj s prešetrním pomerov, stavu detí-ak treba. 😒

juliap
1. dec 2010

@zuzkanka117 problem je niekde inde, ako v nevyhovujucej financnej situacii, na ine veci totiz vacsina tych "rodicov" ma, ale na zakladne veci pre deti sa nenajdu, takze aj pomoc od statu by skoncila inac ...

juliap
1. dec 2010

a ako pise @yukki stat by asi vela neziskal, pretoze by musel zvysit pocet kvalifikovanych socialnych, ktori by na to dohliadali, aby tie prostriedky boli pouzite tam, kde maju

maznacik007
1. dec 2010

@yukki ano to je ta cesta ako to riesit... ja som jednoznacne za...

@juliap ano mozno su aj taky ale je dost aj takych prosto ktory si to fakt nevedia poriesit vlastnymi silami...

za hlasy dakujeme... a hlasovat sa da kazdu hodinu... tak ak ma niekto chut 😉

kanhwa
1. dec 2010

@maznacik007 hlas aj odo mna 🙂 nadherna macka 🙂 🙂 🙂 🙂 fakt vznesena a prekrasna 😎

maznacik007
1. dec 2010

diievcata ked budeme uz na domceku tak potom budu aj mlade.. potom sa mozete hlasit 😀

natia
1. dec 2010

@zuzanka117 myslela som na našu nevestu dnes, som si spomenula 🙂 veeeľmi jej gratulujeme 😵

čo sa týka tej témy, ktorú tu rozoberáte, tak k tomu poviem toľko, že keby bol ten zmieňovaný príspevok reálnou vecou, tak dnes J. nie je u nás, ale so svojou biologickou rodinou...

matax
2. dec 2010

trocha odveci, ale pre náhradné rodiny nie :DD citujem z FB :Mamičky už sa môžete tešiť. Vládne návrhy prešli aj so všetkými pozmeňujúcimi návrhmi. Náhradné mamičky (príp. oteckovia) sú zrovnoprávnení, pridáva sa mamičkám dvojičiek a trojičiek, náhradní rodičia, ktorí si vezmú dve a viac detí budú poberať materské rovnako ako mamy dvojčiat (43 týždňov)....vééééľa pozitívnych zmien.

kanhwa
2. dec 2010

@maznacik007 jaj mlade od macky by som hned brala, len ci by aj nase psisko suhlasilo ☹

maznacik007
2. dec 2010

@kanhwa myslim ze by si v pohode zvykli 😉 tak ja sa znova opakujem kto ma chut nech hlasuje.. link je vyssie... 😀

kanhwa
2. dec 2010

@maznacik007 zahlasovane 🙂 fakt je cool 😎 😎 😎 😎 😎 😎 😎 😎 😎

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre