Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

mexx
20. apr 2013

@kili Ahoj, mate s partnerom aj svoje decka? V zasade je najlepsie odvijat sa od toho... 🙂
(Neviem, ci si nepletiem nick, ale ak si dobre pamatam z nejakych starsich diskusii a si to ty, tak tusim decka mas, len neviem kolko mozu mat teraz, ked to nemas v pase...) 😅 😉
Vseobecne idealne je vziat dieta mladsie od vasho najmladsieho, je to asi najlogickejsi postup, ale ak mate napr. deti s nejakym vacsim vekovym rozostupom, da sa vclenit aj medzi ne... Ale aj tam asi zalezi od veku vasich deti, lebo inak budu reagovat, ak medzi 10-rocne a 1-rocne vezmete nieco medzi, lebo je to pre to najmensie lahsie, nez keby ste vzali nejake medzi vasim 13 a 8-rocnym. A vsetko, samozrejme, zavisi od konkretneho dietata, ktore chcete prijat (lebo kazde je velmi specificke, najma ked uz je vacsie ma ten svoj batoh ovela vacsi ako mrnuskovia) a aj od povahy vasich deciek. 🙂

vikusjk
20. apr 2013

@mm77 dakujem, no neviem, ci my sme nahradna rodina, teda mamina... alebo ako by nam mohli pomoct? Mamka musi zajst na upsvar a informovat sa, ci sa da a ako by sa dala zmenit tato osobna starostlivost na pestunsku.

kili
20. apr 2013

@mexx, asi si dobre pamätáš 🙂 mám dvojičky z predchádzajúceho manželstva, teraz majú 6r, psychomotoricky sú ale na tom trošku horšie, jeden relatívne OK, druhý je tak na 3r (narodili sa veľmi skoro). no a teraz mám s partnerom 15m dcérku.
kvôli mojim deťom sa nebojím, že by iné neprijali. v tomto sú fakt super. skôr dúfam, že ich to "zdravé" dieťa z domova tak trochu potiahne. keďže momentálne je to tak, že ten rozumnejší skôr klesá na úroveň toho menšieho. aj keď je to už lepšie. Tak preto by sme chceli staršie dieťa, v ktorom by videl vzor. a aby bolo mentálne v poriadku.

kili
20. apr 2013

jaj, a aby bolo jasné, tak môj hlavný zámer nie je to čo som písala. len vždy som chcela, že si budem brávať staršie deti z domova, len som čakala, kým na to budem mať vek 🙂

najjulinka
autor
20. apr 2013

@kili uf.. al etak to nie je moc dobrý napad... take dieťa čo pride potrebuje byť ťahane a nie ťahať ine... akože take dieťa sa vacsinou prisposobí tomu mladšiemu (najmladšiemu 🤐 ) ..... v podstate deti do rodiny by mali byť prijmane v poradi v akom sa narodili... čiže mali by ste brať mladšie ako už doma máte... ešte v babatkovskom veku je to +/-jedno.... ale potom to tie deti vnimaju moc a moc.... a nie je to odbré. .a velke z domova to je viac problemov ako radosti.... 😔 a to dieťa v domove nie je nejaka anna zo zeleneho domu.. to je nejake decko vychovavane ulicou, ktoré socialka zachranila z tej ulice.... takže vie všetko čo sa na tej ulici naučilo. .a neviem či zrovna takýto vzor doma potrebuješ.... 🤐

mexx
20. apr 2013

@kili Taaak uz viem presne, dobre si pamatam. 😉
No, v tomto ma aj @najjulinka velku pravdu - tie decka z domova nie su ani zdaleka idealne, keby mali taky (idealny) zivot, nemali by byt preco v decaku. Cize neda sa cakat, ze si privedies domov nejake bezproblemove dieta, co potiahne tie tvoje. 😨 Ale zase aby to nevyznelo beznadejne - nie su vsetky priamo z ulice, odvrhnute matkami, cely zivot v decaku, aj ked teda to su najcastejsie pripady. Stavaju sa aj ine veci, aj vacsie deti pridu do decaku, lebo sa stalo nieco nepredvidane...ale stava sa to ovela zriedkavejsie. 😒 Velmi zalezi od toho, odkial dieta prislo a za akych okolnosti. (Ja mam teraz doma dvojicky, ktore boli odobrate zo svojej rodiny v 2 rokoch, a su na urovni neporovnatelnej s urovnou deti, ktore boli 2 roky v decaku. Rodina, aj ked nefunkcna, im dala neskutocny zaklad.)
V takejto situacii by som mozno aspon na zaciatok vyskusala inu moznost - zajst si do nejakeho decaku, vysvetlit situaciu a vyskusat si tutorstvo. Ako tutori by ste sa mohli s dietatom stretavat, bravat si ho na vikendy alebo prazdniny, budovali by ste svoj vztah nejako postupne. Samozrejme, bolo by dobre prihliadat na vasu situaciu, a s tym by vam mohli v detskom domove pomoct - tie decka si tam poznaju, vedeli by urcit, kto by sa k vam ako hodil, v akej vekovej kategorii, ci chlapec alebo dievca...a uz by vas nasmerovali. Mozno pri takomto kontakte s dietatom by ste mohli vidiet, ako to vplyva na vase decka, a tiez by ste si zazili, ake to je priamo s nejakym dietatom. Lebo sak my tu mozeme hovorit o roznych skusenostiach s velkymi detmi (teda ja ani nie, ja mam furt prckov) 😅 - ale vzdy zalezi na konkretnom dietati. Su take, ktore k vam mozu zapasovat aj napriek zlym prognozam, a su take, co nezapasuju ani ked sa budete snazit uplne krvopotne...
U nas v domove (je to v BA) funguje tutorstvo a je tam vela deciek, mozno by tuto moznost niektore z nich uvitalo (rovnako aj decak). Len treba najst vhodne dieta, aby to bolo najlepsie riesenie pre obe strany. 🙂

kacena4
20. apr 2013

@kili presne ako pise mexx to tutorstvo je pre vas asi najlepsia najschodnejsia forma a ak chcetee vacsie dietatko vrelo odporucam 😵 😵

kili
20. apr 2013

jaj, nevedela som, že sa to volá tútorstvo 🙂
ja som to nerozpisovala. ale presne takto som plánovala postupovať, len som nevedela postup, ako to vybaviť. že si začneme na víkend brávať, cez leto aj na prázdniny, a ak všetko pôjde dobre, tak od septembra môže k nám a asi aj na novú školu 🙂 však mi až vtedy budeme kupovať nové auto :D
hlavne mi príde také šokové zrazu dieťa vytrhnúť z domova, aj keď to nie je úžasné prostredie, to dieťa tam už nadobudlo dôveru, a zas ho strčiť niekam inam. preto mi takéto víkendové stretnutia prídu dobré, a keď získa dôveru a bude sa k nám tešiť, tak vtedy by bola správna doba aby k nám prišlo.
a mne je jasné, že to dieťa nebude hneď všetko vedieť a bude na úrovni aké má byť. skôr o to ide, keď mu niečo ukážem, tak bude schopný sa to naučiť. lebo moje deti to bohužiaľ moc schopné nie sú :( A to si myslím, že potiahne. Dám príklad zapínanie zipsu. Momentálne nastal čas, že sa to chce ten väčší naučiť. Lenže keď mu to nepôjde, čo mu to nepôjde, lebo jeho jemná motorika je na bode mrazu, tak s tým praští, že to viem len ja a snaha sa skončila. Pre nich som ja ako iný živočíšny druh, keď viem niečo ja, tak to neznamená že to musia vedieť aj oni, niekedy skôr naopak, však to spravím ja. Ale v kolektíve iných detí chcú byť ako oni, vedieť to čo oni. však davová psychóza :D

kili
20. apr 2013

tak sa teda chcem spýtať. ak chceme na začiatku len to tútorstvo, netreba ísť vybavovať to školenie či čo to je na UPSVAR? ale mám ísť rovno do DD?

pehulkama
20. apr 2013

mám na vás prosbičku...vie niektorá z vás kde nájdem úplné znenie §102 občianskeho súdneho poriadku? ..nemôžem ho nikde nájsť :( a potrebujem ho pri podávaní doplnenia žiadosti o pestúnstvo na predbežné opatrenie..ďakujem 😉

pehulkama
20. apr 2013

@tatolu hej,presne toto hľadám..nejako sa mi to nedarilo nájsť...ďakujem 🙂

macocha
21. apr 2013

@kili takto: ak uvažuješ o tom, že tútorstvo by malo perspektívne prejsť do prijatia dieťaťa do rodiny, tak je lepšie rovno začať s prípravou.
a) aj v DD to bude pri jednaní o tútorstve pre teba plus, že teda máš prípravu a čo-to už vieš o špecifikách nechcených detí, deprivácii v DD a pod. Dlhá téma, veď na príprave uvidíš.
b) Keď už sa pre nejaké dieťa rozhodneš, budeš to tak či tak potrebovať. Príprava je platná 2 roky a ak by ste za ten čas dieťa prijať do rodiny nestihli, tak sa relatívne jednoducho urobí aktualizácia, to je akési obnovenie či predĺženie platnosti. Ale to že v septembri do novej školy - tak ak si to nemyslela na budúci rok, to už teraz máš málo času. 😅 Na papierovačky a prípravu rátaj tak pol roka. Dá sa to stihnúť aj za kratší čas, ale je to dosť aj o šťastnom načasovaní - príprava sa otvára podľa počtu záujemcov.

To čo ty píšeš, že aby dieťa nešlo priamo k vám ale najprv na víkendy, to nemusí byť tútorstvo, to je bežná adaptácia, úradne povedané interakcie. Tam je kameňom úrazu to "ak všetko pôjde dobre."

Lebo hoci nerada, tiež som skôr skeptická, či sa vám také dieťa podarí nájsť. Poznám prípad veľmi peknej adopcie 11ročného dievčaťa, ale oveľa viac prípadov poznám, že to v tomto veku je riadne tvrdé... ťažké...

To čo píšeš o tej davovej psychóze... potiahnutí - to je teda v takejto konštelácii dosť lotéria. Prepáč, neber to ako odrádzanie, ale do vzťahu s dieťaťom z DD by si mala ísť len vtedy, ak si rozhodnutá urobiť niečo (resp. až všetko...) pre to prijímané dieťa. Keď sú aj Tvoje deti ochotné nového súrodenca prijať a tolerovať. Napríklad aj dať nováčikovi čas, aby si zvykol na vaše domáce pravidlá. To je trochu iné ako tešiť sa na veľkého brata/sestru - napr. vidieť zlozvyky, ktoré im netoleruješ ale nováčikovi b u d e š m u s i e ť - aspoň na nejaký čas.

tatolu
21. apr 2013

@macocha príprava je platná iba 2 roky? 😕 My sme si s manželom robili prípravu na profesionálne rodičovstvo a bolo nám povedané, že platí stále 🤐 😕

pehulkama
21. apr 2013

je tu niektorá profi, čo si brala dieťatko, čo mala v starostlivosti, do pestúnstva? ..ako ste postupovali s dovolenkou? kedy ste si ju brali? ...ja by som chcela čerpať dovolenku až po súde, dá sa to? ..maličká má 1,5 roka,takže chcem s ňou ostať na rodičovskom a zároveň mať aj dovolenku,len neviem, či to ide...ako dlho trvá vybavenie papierovačiek po súde? ďakujem vám veľmi za odpoveď

macocha
21. apr 2013

@tatolu ale kili sa chystá na pestúnstvo. 🙂
Ale inak ohľadne platnosti profi prípravy je to tiež také... veď sa ozvú profíčky. Skrátka iný kraj, iný mrav + hrozia novinky a tak. Viem aj ja tak, že profi príprava má platiť stále, ale či to tak ostane?
Ono to asi nie je až tak o platnosti prípravy, tá sa neobnovuje - ale po 2 rokoch sa môže zmeniť situácia v rodine, čo môže ovplyvniť naladenie na prijatie dieťaťa, tak na tie zmeny sa pri aktualizácii najviac sústreďujú. Že či pestúnstvo/ resp. adopciu ešte vôbec chceš.
U profi ak ťa prejde nálada, tak si nebudeš už hľadať takú prácu, nie? 😉

najjulinka
autor
21. apr 2013

@pehulkama odporučam s takou malou na matersku, ak nechcete brať dalsie.... a po materskej isť na rodičak a aj vtedy vybrať dovču ked tak....... 😉
alebo isť na rodičak a zaroven ostať v praci a po spravoplatneni si vybrať dovču a potom brať druhé dieťa...

pehulkama
21. apr 2013

@najjulinka ďakujem za názor...len ja chcem už z profi skončiť,takže ďaľšie dieťatko už nebudem brať...nevedela som, či môžem byť na materskej a zároveň si vybrať aj dovolenku

najjulinka
autor
21. apr 2013

@pehulkama najprv pojdeš na matersku a potom si vyberieš dovolenku a zaroven budeš na rodičaku. .a potom nedaš vypoved, ale vyber si rodičovsku dovolenku z pprace...... nevieš čo bude o tri roky.... možno budeš chcieť profikovať ešte.. možno malej sa bude hodiť parťák... a budeš rada, že maš tam kdesi istotu.. a ked nie, tak daš vypoved až po rodičaku....
počas rodičakus i možeš hladať inu pracu,a j sa zamestnať.. je normalne že matka nejaku pracu popri dieťati stiha a inu zas nie, takže je normalne, že si len z niektorých prac bere rodičovsku dovolenku a v niektorých pracuje normalne 😉
Popri materskej nemožeš vooobec pracovať, ale materská je vacsinou vyššia ako rodičák 😉

pehulkama
21. apr 2013

@najjulinka ..si veľmi zlatá..ďakujem ti za rady, veľmi si mi pomohla 🙂 a to ty máš teraz tri detičky?

najjulinka
autor
21. apr 2013

@pehulkama 3 v profi a 2 v pestu. 😉

kili
21. apr 2013

@macocha dík za obšírnu odpoveď 🙂
je pravda, že s deťmi z domova nemám žiadnu skúsenosť, ale bohužiaľ nemám ani odkiaľ získať. ale verím, že naším prístupom by sme to zvládli. s mužom sme celkom dobre zohraná dvojka 🙂 A keď už je dieťa vo veku, že sa mu dá vysvetliť, tak je to úplne o inom.
detská by nemali najmenší problém prijať niekoho nového. skôr by boli šťastím bez seba. bohužiaľ nemajú moc kamarátov, iba v škôlke a to nie je v mieste bydliska a tu sa s nimi nikto moc nebaví, keďže sú "iní" ☹
nejaké pevné pravidlá nevedieme, iba že sa nemôžu mlátiť, ale teda to hádam nebudeme tolerovať ani tomu novému 😀 a oni to aj tak robia, že sa mlátia a pre nich je to hra.
no ale jak si písala, že na príprave sa dozviem o deťoch s DD viac, tak pôjdem do toho. niekedy mám ísť na upsvar, tak sa pôjdem rovno spýtať.
o dlžke vybavovania samozrejme nemám ani potuchy, však uvidíme.

pehulkama
21. apr 2013

@najjulinka ..tak to ťa obdivujem..klobúk dolu pred tebou

kili
21. apr 2013

hmm, a pri príprave na pestúnstvo nebudú info o deťoch? ich problémoch a tak?

najjulinka
autor
21. apr 2013

@kili maš inu predstavu o pravidlach.............. male deti sa učia veci, čo su samozrejme..... ale domovacke nie vždy vedia............

zatvarať dvere na WC, nedavať použité vložky pod postel (samozrejme toto neučime malača, malača doma naučime, že hygiena akakolvek sa proste dodržiava, tkaže toto stači v prislušnom veku len povedať), ale do koša, nehadzať plastelinove guličky po celej izbe, neklamať........ ech a plno maličkosti.....

a ano da sa vysvetliť.. napriklad vysvetliť to iste 10x za 10minut... 😔 🤐

my sme mali v profi kombinovaný postih DMO a autizmus cca dvojročne dieťa,a le s 9-10ročným zdravým (ktoré si vzali naši, ke dsom mala 18) sa to nedá porovnať... predsa len 2 ročne s kombinovaným postihom je malina oproti velkemu......... 😅 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐

kili
21. apr 2013

@najjulinka jaaaj, tak toto mám doma, prepáč, som sa aj pobavila 😀
mám dieťa s mentálnou retardáciou a to je furt to isté dokola a robí také veci jak si popísala, až na tie vložky :D o nejaké pravidlá sa ani nesnažíme, nemá to význam. v izbe majú neporiadok, však je to ich, oni si zakopávajú. ale keď zavelím, vedia pekne upratať 🙂 už len preto, aby mohli "vysávať" :D WC neustále počúrané už 2r od kedy chodí sám. ale to nemyslím ofrkané, ale mláka pod tým. Ale jemu keď niečo vysvetlíš, nechápe. Pre mňa by bolo vyslobodenie, keby sa to dieťa vedelo za mesiac-dva-tri niečo naučiť. normálne by to pre mňa bolo niečo úžasné. S najmenšej, ktorá je normálne dieťa, žasnem každý deň, som z nej namäkko, jak ona všetko zvláda sama. pre mňa je to niečo nereálne :D
ale skús ešte ďalšie príklady :D

najjulinka
autor
21. apr 2013

@kili ehm postihnute mam aj ja.....

ale tak take tie velke vychcane toto ja nemusim.... proste raz za život stačilo.... resp už len tie moje ked dorastu a budu vychcane, tak to nejak strpim.. ale aby som šla rovno do toho to ee.... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

najjulinka
autor
21. apr 2013

@kili ale ked ta tu mam, tak chodite s MR k psychologičke? aby mi to posudkový lekar uznal.. lebo ked mi ťažku MR dla ana papier len neurologička, tka to zjavne moc do uvahy nebral posudkový, kedže nam dali len 50%zťp.

macocha
21. apr 2013

@kili To, že ste zohraný tím, to je vynikajúci základ. 🙂 Ale hold často to nestačí. A že postačí vysvetľovanie, to by som si taaak priala... kto ešte?

tú otázku o 22:39 som asi nepochopila 😅 Pri príprave na pestúnstvo budú - majú byť aj informácie o problémoch prijatých detí. Podľa čoho si usúdila, že nie? Ale vo všeobecnosti príprava na UPSVaRe býva z tých slabších, práve čo sa týka informácií o možných problémoch vo výchove a správaní. Ale ak si to myslela že konkrétne o danom dieťati, tak to nie - príprava sa robí vopred, všeobecne, nie je to príprava na konkrétne dieťa. To už potom v DD by Ti mali dať také konkrétne informácie.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre