Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

najjulinka
autor
15. feb 2010

tak lucka vi vyzliest pyžamo (overalove na patentky), vyzuť ako kedy, vyzliesť punčochy či teplaky tiež ako kedy... resp. všetko toto vedela len nie na povel (tj. našli sme ju v postilke povyzliekanu 😀 ) ale ked chcela pri nas, tka nešlo. .pyžamko vie už aj na povel a ozaj sama...
jedlo si lucka nabere ako ktore na lyžicu či vidličku - podla konzistencie.. Mirka tá uprednostnuje ruku pred lyžicou 😀 😀 😀 proste rukou to ide rýchlejšie 😀 😀 😀 obliekať je u nas nula bodov u oboch.. akože lucka akože sa snaži,a le moc jej to nejde... s obutou čižmou už prišla a bolo to bleskove, žiadne trapenie.. ale a povel sa snaží a nič... proste ked si ide len vyskušať sama od seba, tak je to hned, ale jak to teba ozaj, tka jej to nejde (možno je v overle menej obratna, lebo fkat snaha je) 😀 😀 😀
časti tela mame davno za sebou, aj odevy zvlada.. .no niektore časti tela občas zabudne, že pride "čo je toto?" - vačšinou lakeť takto zabuda... ale napr raz som dačo hovorila a že "láka ma to" som povedala a ona sa hned chytala za lakeť a pýtala sa čo to je, lebo jej to slovo "láka" pripomenulo lakeť... ale slova tiež na prvé počute väčšinou zopakuje v pohode...
Mirka nezopakuje slova.. akože už vidim že chape, že chem po nej aby zopakovala - aj to je novinka, že chape že chcem aby zopakovala.. povie nejakú hatlaninu sice, ale tvarim sa že super... najlepšie že Domča preberá jej hatlaniny, takže si asi budu čoskoro velmi rozumieť , čo som aj predpookladala, lebo Mirka je len o kusok popredu v rozpravani od Domči 😀 😀 😀
To obliekanie vyzliekanie by sa zišlo doučiť, než pojdu do školky... mirka si večne vyzuva papuču a chodi za nami, že mame obuť 🙄 🙄 🙄 Ale hmat na vyzuvanie ma dobrý, nie je to nahoda to vyzutie, ale proste zamerne... 😀

Planuješ dať dvojčata buduci rok do školky?

najjulinka
autor
15. feb 2010

Lucka ona povie niekdy veci čo ani nechapem z kade ma... Dnes sme "čitali" knižku... bolo na obrazku trhovisko.. a jeden ujo tam predaval ošklbané husy... akurát jednu hus podava nejakej zakazničke... a lucka "Dáva húsku" .. oči mi skoro vypadli.. hus nepatri medzi tie zvierata čo by extra poznala, akože už sme si nejakú hus na obrazku pozreli,p pomenovali... ale povedala "husku" a bola to ošklbana huska visiaca dole hlavou.. .no proste od husi to malo daleko.... samozrejme muža som sa hned pýtala i s nou tu knižku čital, že tam ujo podava husku a že toto ešte "nečitala" s nim...
aleo chodime mojej mame na proti na "Mlynsku ulicu" - tam sa stretavame.. .dakedy na jesen sme si telefonovali a ja že OK, že stretneme sa na Mlynskej... a Lucka vtedy e "Mylskej, mylskej"... no ale teraz minuly týžden sme išli do mesta a sme sa mali stretnuť s babi a ona zahlasila, že "na mylsku".. .čo minimlane mesiac (skor 2 mesiace) sme nespomenuli .. noa take a podobne veci zo seba vie dostať... niektore neviem z kade to má.. .vooobec.... tiež strašne vela veci si pamata... a nie len videne, ale aj odpočuté... napr. ked tu pislaa laculik, že teri spadla hlavou na zem, tak som to lucke vtedy porozpravala.. a dnes mi to začala rozpravať. nepamatala si meno, že Teri,ale vedela suvislosti, že dačo kikove a že si tresla hlavu a že museli do nemocnice ... no proste opis uplne jasný aby som vedela o čom je re.. fakt jedine si nevedela spomenuť, že sa vola Teri.......

dioliana1
15. feb 2010

dobru nocku
😵 😵 😵 😵 😵 😵

mata2
15. feb 2010

tak my laket nepozname,lebo az teraz ked si napisala mi doslo ze j laket je cast tela,a ja som volako pozabudla nanho 🙄

do skolky by om chcela dat macku,ale zatial je plienkata a nevie sa najest,ale na zapis s nou pojdem a ked sa to do septembra nauci,tak by som ju dala..
kedze milko je par mesiacov pozadu od macky,tak nejak predpokladam ze v septembri bude este plienkovy,tak o tom ze by siel do skolky ani nerozmyslam..ale ak by nahodou prekvapil a nenosil by plienky tak by som ho skusila dat aspom na adaptacny...

ja obcas strazim polrocneho chlapceka,a tiez minule macka zbadala v spalni hrazdicku,co davame chlapcekovi nad sedacku nech sa pohra,a tiez si na neho spomenula /asi mesiac tu nebol/...akoze "babatko-place-teta-prec",
a tiez si pamäta,v ktorej brane videla na minulej prechadzke psa...

a tiez si vie ponozky navliect,milko nie ale ten je zas o to trpezlivejsi ked mu ich macka natahuje...

mata2
15. feb 2010

kokos tolko hodin,to zas budem zajtra jak mechom uderena 😅
dobru noc 😔

najjulinka
autor
15. feb 2010

no u nas tiež obe plienkate... po velkej noci chcem začať tvrdši trening... musi sa otepliť.... minule leto Lucka ešte prepišane gatky nechapala zjavne... tak snad tento rok..... uvidime... zapisujem obe do školky , ale sme pod čiarou a riaditela nevidi realne, žeby sme sa v septembri do školky dostali... bud len na pol dna na nejaku vynimku o ktoru požiada, alebo skor realnejšie že o rok v zime dakedy... to by sa aj celkom dalo, to by mi vyhovovalo celkom...... uvidime.... lucka chce vštko ako školkarka - sama sa vyzliekať, sama papať... ona proste kce byť školkarka.... 😀 😀 😀 Mirka ta je v kolektive uplne v pohode.. aspon bola posledne ked sme skušali.. proste taký domovačik... ale možno sa to zmenilo, lebo nas dst vyhladavaked sa vzdialime... no uvidime... posledne jak sme boli v domove u lekarky, tak psychologička vzala mirku len cez chobu ukazať nejakej sestričke ju , že ako nam rastie a tak... a lucka celý čas, že kde je mirka a že ideme za nou a tak.. .a o chvilu psychologička prišla s tým, že už ma mirka zhana... takže uvidime... snad to zvladnu, ked tam pojdu obe.....

najjulinka
autor
16. feb 2010

Idem aj ja do hajan už. Dobrú noc.

marketka1
16. feb 2010

Dobré ránko prajem 😉 keď sa ponocuje tak tu potom ráno nikoho niet?
magi držím palce 😉

mexx
16. feb 2010

Dobre ranko,

no citam tu vase vecerne porovnavanie toho, co decka dokazu, a normalne by som si najradsej nastudovala, v akom veku by uz co malo byt "bezne", co je popredu a co pozadu... 😕 Teda aspon ozivit si znalosti, studovala som to davnejsie. 😅 Lebo vela veci z toho, co ste popisali o vasich deckach, uz ovlada aj nas zbojnik. Samozrejme, ze nie tak dokonale... 😅

Povyzliekat sa dokaze, ak nema na sebe nieco na gombiky a podobne, ale ked ma napriklad obycajne teplacky (nie na traky), tak si ich stiahne, ak ma len tricko a nie bodycko, tak si vyzlecie aj pancusky/ponozky, vyzuje papucky/topanky. Cielene prilis nie, aj ked je schopny vyzliect si na povel vsetko co zvlada v pripade, ze mu poviem, ze sa ide kupat. 😀 Kupat a citat a papat su veci, ktore ovlada velmi presne, a sam si ich pomenuje. Jemu staci, ked pustim vodu, ze si chcem umyt ruky, a uz krici "kupat", pripadne ked vidi, ze mu MM vecer napusta vodu, tak je okamzite v pohotovosti, leti k vani a zacina sa vyzliekat. Rozlisuje, kedy je na fotkach on a kedy ine dieta, aj v zrkadle. Vie, ze to je babo a ze babo je Vilko a ze Vilko je on (to si tak hrdo pobucha po hrudi a povie "ja"), na foto aj pred zrkadlom. 😀 Basnicky a pesnicky ho beru najma take ukazovacie, napriklad Varila mysicka kasicku alebo Oli Oli Janko, to poukazuje. A sam vie "zaintonovat" napriklad Cizicka alebo Kukulienku, resp. vie naznacit, ze presne tuto chce spievat, lebo pri jednej ukazuje a pri druhej spieva "ajajaj, kukuku" celkom schopne. U nas muzika a tanec fici tak celkove, na toto je strasne chytlavy... 😅 Casti tela zatial nemame nacvicene, ucili sme sa v podstate len tvar, takze vie ukazat nos, usko, oko a rozumcek. 😀 Len sa mu to obcas pletie, ale snazi sa. To, co ukaze vzdy uplne presne, su zubky, brusko a pipik. 😅 😀 Momentalne ma strasnu radost, ked sa mu podari dat mi na vedomie, ze hovori o papuckach (pajky alebo packy, ako sa mu zadari) alebo ciapku (pletie sa mu čapi a pači). A velmi sikovny je na carovne slovicka, resp. to, ze dobre deti si vedia vsetko pekne vypytat, takze aj ked najprv nieco pyta a hovori "daj", tak sa poopravi a ukaze "prosim si" (povedat nevie zatial), ked dava on, povie "dam" - obcas trafi aj páči - a ked dostane, tak sa snazi povedat "dak", cele slovo mu nejde. 🙂 Tesim sa, ze si vie dost vela veci vypytat, ked ich chce, tak mi vzdy ukazuje, ze si prosi a potom ukazuje na tu vec, alebo na miesto, kde je odlozena. A odkedy zacal chodit, tak ho naramne bavi stale nieco prenasat, takze vacsinou nejake drobnosti nosi odo mna k muzovi a naspat, zbierat smietky, aj tie uplne malicke (jemna motorika vyborna), vzdy mi to prinesie a povie "a-a". A este kopat a hadzat loptu a kricat pri tom goool (v jeho pripade "goo" alebo "gee"). 😀 A v poslednych dnoch sa da velmi slusne odpozorovat, kedy tlaci do plienky (to sa teda dalo stale podla vyrazu tvare, ale teraz tak celkove) alebo len cika, navyse vzdy hned potom zahlasi, ze je "pfuj a-a" a ze ho mam prebalit. 🙂 Tak sa mu smejem, ze nech mi to radsej hlasi dopredu, ze ho dam na nocnik. 😀 No a od minuleho tyzdna sme nadobudli novy problem s papanim, lebo mlady pan sa rozhodol, ze on bude jest iba sam. Odo mna si necha dat do ust tak tri-styri lyzicky, potom uz vobec (alebo mu dam a vypluje), a chce si davat len sam. Nevie si poriadne nabrat na lyzicku, vzdy len trosku naberie, do ust trafi dobre. Ale zje toho teda ovela menej, kedze vacsinou to poriadne nenaberie alebo vykydne, tak mu musim davat potom este nejake dalsie jedlo, co je schopny dat si aj sam (rohlik, mlieko, banan)... No a teraz najviac u nas fici hupaci konik, auto, lopta a babika, tu nosi stale na rukach k radiatoru a uci ju, ze to tam "paji". 😀

lenkove
16. feb 2010

baby
my postojime same a uvedomuje si to 😉
ale je hrozna a ja neviem co s nou... pomoc.. stale place, chce byt len na rukach, veci co ju bavili a upokojili predtym teraz odmieta... je to tym ze babi odisla?? 😕 v spalni je rev taky az je cervena a pritom chce ist spat.. 🙄 je to estelen druhy den takto 😀 😀 😀 ja len ci robim dobre, ked jej ustupujema mojam mojam...

cairka
16. feb 2010

mexx, vilko je šikuliak 😵 približne takto na tom bola v tom období aj veve. aj s tým papaním, ale má to svoju výhodu, že teraz to mesiac síce bude náročné, ale za krátku chvíľu bude papať úplne sám 😎 veve od 16 mesiacov papá sama a to je zas už super, ked sa môžte najesť naraz v kľude a nemusíš čakať, kým zaspí 😀 vo veku lucky a dvojčiat bola veve už dosť ďalej, ale ona má pamäť jak slon, takže jej stačí minimum podnetov a informácii a vyťaží z toho maximum. Vilko je isto popredu, ved naberá informácie nie len cez deň, ale aj v noci 😀 😀

leni, s mojkaním áno, s ustupovaním nie 😝 aspoň pri veve krásne platí to klasické "podaj niekomu prst a utrhne ti celú ruku" 😅 😝 😀

lenkove
16. feb 2010

cairka
no ved to 😀 pomoc! 😀

lenkove
16. feb 2010

stve ma najma stolicka, ze v nej nechce papat, mam tu z Ikei a parkrat si tam buchla hlavku, potah mi siju uz tyzden 🙄 a teraz tam nechce ani za svet.. reku, pockam na potah a potom ju tam dam, ale krmit ked ju mam na rukach 😝 😝

cairka
16. feb 2010

tak to verím, ja teraz opatrujem chlapca o týždeň mladšieho od ivanky a tiež sa už obzerám po stoličke 😝 lebo na rukách to je veselé ho nakŕmiť tak, aby nebol celý od papania 😝 ešte ked kolo nás veve tancuje a rozptyľuje ho 😠

ináč s tým plačom, asi sú nejaké erupcie na mesiaci, lebo aj malý včera aj dnes bol umraukaný. 😅

dioliana1
16. feb 2010

Cawte, Lenka chce tiež len sama jesť, tak má jednu lyžičku ona a sa krmi, druhú ja a kým ona naberá ja jej dávam s druhou, tak dokrmujeme...musí mať v ruke lyžičku inak vystrája... 😀
lenkove: malá skúša čo si môže dovoliť, tak vydrž to čo by si neskor mohla ľutovať, držím prsty

mexx
16. feb 2010

Ono je to ako vzdy individualne, kazde dieta je ine. Niekedy mam silne sklony k porovnavaniu (snazim sa polepsit) 😅 - ale vacsinou to necham tak, proste si len skonstatujem, ze to ine dieta uz vie toto a tamto, a nas nie, alebo naopak, ze my vieme to, co druhi este nie. Samozrejme, s prihliadnutim na vek, nebudem teraz panikarit, ze V. este necita, ze jo... 😅 😀 Ale co mi vadi, a dost vyrazne - u nas v rodine som sa s tym strela vyraznejsie - ked zhadzuje niekto mna, moje vychovne metody a moje dieta len preto, ze jeho deti to v tomto veku este nerobili/nevedeli. Napriklad teta ma nastvala tym, ze nabadala maleho, aby si vsetko pytal len "daj, daj", a ked som ja povedala, ze my ho to ucime inak a ma si slusne poprosit, tak sa do mna naviezla, ze sa mam prestat tvarit ako nieco viac nez ostatni a ucit v tomto veku decko take veci, lebo to este deti nevedia (a ona to vie, lebo ma dve deti a ma viac skusenosti ako ja)... To, ze decko stoji pred nou a spina ruky a dava jej najavo, ze si nieco prosi, a robi to sam od seba, odignorovala. Lebo proste to deti nevedia a hotovo. 🙄

Prisla mi SMS od Mary... 😵 😵 😵

tatiannna
16. feb 2010

vyrážam za riaditeľkou posunúť odchod detí...som v príííšernom strese

mexx
16. feb 2010

Tani, drzim palce... 😔

dioliana1
16. feb 2010

mexx: to je jasná závisť
Vilko je fakt šikovný na svoj vek, ideš na to výborne 😉

brulka
16. feb 2010

ahojte 🙂 ano ano magi pisala a vsetko slo ako po masle 😵 😵 😵 😉

tatianna aj ja drzim moc moc palce, nech to vyjde !!!

brulka
16. feb 2010

mexx to je super ze vilka ucis zazracne slovicka. ja som z takych deti vzdy namakko ved co je krajsie ked pride tak spunt a pieco ti poda a povie paciii ale sa pekne podakuje, ved to je uplne fantasticke. aj deti u nas v rodine tak vzdy boli ucene. a ked nevedeli este hovorit tak ukazali rucickami prosim prosim 😵 😵 😵 no zlate je to. a cim skor sa to naucia tak neskor nebudes musiet napominat je to pre ne proste uz uplna automatika.
a teda vilko je sikovny velmi 😵 😵 😵 ja mam netierku ma presne 14 mesiacov a isto toho nevie viac. vie asi 15 slov, vsetkemu rozumie, vie si vypytat vsetko co potrebuje, ovlada vsetky zvieratka alebo rozne znaky ktore zvieratko ako robi napriklad vevericka ze chrumka oriesok co si drzi oboma rukami. vie krochkat, a revat ako lev. vie opicu a bije si do hrude 😀 😀 😀 no fakt kadeco. moj svagor vymyslel vselijake pantomimy na vsetky mozne zvieratka a ta mala to cele ovlada. uz hovori aj vety ako: tu je havo. kde je? este. tam je. a kupanie ma rada ako vilko 😀 😀 😀 len s vyzliekanim jej to este tak nejde 😉 je to uzasny vek 😵 😵 😵

mexx
16. feb 2010

Bruli, no uplne uzasny vek. Najma na ucenie hovadin, na to by ho bolo... 😀 A obavam sa, ze "podedi" po mne aj dost vysoku davku cynizmu, ja v beznom zivote vyuzivam dost sarkasticky humor, a maly odchytava pomaly. 😅
Minule bol cely spinavy, lebo sa vlacil po zemi, tak mu hovorim - Nevalaj sa tam, pozri sa na seba, budes vyzerat ako prasa. A on pozrel na seba, na mna, na seba, na mna a bohorovne zakrochkal. 😀 (Pritom je zvyknuty hovorit "prasiatko" a nie "prasa" a robi "kvik").
A niekedy mi da strasnu namahu v tom, ze ked ho za nieco hresim - a na neho treba zvysit hlas parkrat za den, on to inak vobec neberie vazne - tak na mna cumi a skusa vsetky mozne svoje grimasy, len aby som sa rozosmiala. A ked sa usmejem, tak on normalne vitazoslavne pozrie na MM a mrkne na neho, proste uplne stylom "ved ja som hovoril, ze to je cele iba sranda". 🙄 Na neho si treba fakt dat pozor a ostat vazny, inak sa tvari, ze vobec nic sa nedeje...

brulka
16. feb 2010

no mexx srandu doma mate 😀 😀 😀 podobne to skusa aj moj synovec bracek tek 14 mesacnej, ale ten ma 2 roky aj 5 mesiacov takze haloooo co bude z vilka v jeho veku potom 😀 😀 😀 to uz bude asi slovne s tebou sarkasticky vtiiiipkovat 😉 . super 😀 😀 😀

dioliana1
16. feb 2010

mexx no nenudíš sa 😀 😀 😀 😀

mata2
16. feb 2010

meex,aka sms od magi?? 😕 podarilo sa jej daco vybavit na urade?ukazali jej zajkov spis? 🙂

inak dnes take prekvapko od dvojciat,na ake sa nezabuda 😀
este pred tyzdnom nevedeli nabrat ani zemakovu kasu na lyzicu,a dnes sme mali sosovicovu polievku,este som im do nej nadrobila chlebik,nech to maju hustejsie a zrazu si milko vypytal lyzicu a zjedol tu polievku uplne sam!!!!!ani raz nevykydkal a vobec mu nevytekalo po brade!!! 😵

macka tak isto,pekne nabrala,len obcas jej stekalo po brade... 🙂
uz tu skolku vidim realnejsie 😅

brulka
16. feb 2010

mata magiovci uz poziadali o zajka 😵 😵 😵

a tvoji zlatusikovia su sikuliaci 😵 😵 😵 😉 😉 😉 a vidis niekedy je milko sikovnejsi ako macka 😉

tatiannna
16. feb 2010

taak sme doma...termín posunutý na utorok bez problému, riaditeľka usmiata, ochotná, milá...hostiteľské pobyty bez problémov vraj, ona nemá proti tomu vôbec nič...

ešte ma ubezpečila, že náš vzťah je úplne v poriadku, že keď budem čokoľvek potrebovať, treba sa ohlásiť a keď som odchádzali zo dverí, tak ma pohladkala po pleci a hovorí : "Ja viem, že z vašej strany to bolo čísté, že to išlo zo srdiečka..."

tak teraz stále rozmýšľam, že kurník o čom hovorila...

najjulinka
autor
16. feb 2010

lenkove nemusiš čakať na poťah 😉 ja som za Kika davala taký mini vankuš tenký a bolo.... 😉 Ale mne sa krpci lepšie krmia v autosedačkách ako v IKEA stoličke.. skus to... aj su v takom inom sklone a možno si aj menej na brucho tlačia ako ed sedia si myslim...

no a mary blahoželáme.. .super spravy brulka

mata2
16. feb 2010

vsak to je asi prvy krat v zivote,co milko v niecom predbehol macku...teda ak sa nerata to,kto prvy zje.. 😀

magi super!!!!! 😵 😵 😵

tatiannna
16. feb 2010

Vidím, že dnes je úspešný deň, MAGI teším aj ja 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre