Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

jaron
14. mar 2010

Ďakujem,

ja viem, že ono to tu je na skoro 1 000 stranách veľa popísané, ale predsalen medzi tým je veľa veľa iných vecí, ťažko sa nachádzajú práve naše otázky.

Tiež napr. ak tomu správne rozumiem záleží asi veľa od konkrétneho domova. Pred včerom som bol so známou -pracuje v DD Žitavcie (pri Vrábloch), hovorila, že minimálne 2 deti musia byť, ale napr. v Nitre je dojčenksý ústav alebo ako sa to volá, tak tam zrejme to môže byť iné, práve tá rozdielnosť prístupov a zvykov DD je niečo, čo nás zatiaľ najviac zneisťuje, lebo ako keby sa dopredu nedali zaručiť nejaké pravidlá, tak sa pýtame, pýtame a pýtame, zisťujeme, rôzne názory a pod. 🙂

jaron
14. mar 2010

suezana,
mala si (máš) nejakú inú (neg.) skúsenosť?

dioliana1
14. mar 2010

presne tak, každý DD inak a aj iné prístupy a platy

jaron
14. mar 2010

Vek do 3 rokov by bolo fajn. Nevadil by nám ani róm, len nie dvaja naraz a už vôbec nie 10 ročný...

Viem, že dieťa si rodič nemôže vyberať, ale zase predsa len očakávam určité hranice vzhľadom na zdravie vlastného dieťaťa, nejaký starší chalanisko to by nemuselo robiť dobrotu obom, ale mladšieho by prijala a tešila sa z neho.

jaron
14. mar 2010

nehovorím, že nás nezaujíma aj plat, i keď neočakávame, že budeme zarábať na nejakom dieťati (to sa asi ani nedá), skôr aby manželka vyučená ako sociálna pracovníčka (žiaľ bez praxe v obore) robila naozaj konečne niečo zmysluplné, a radšej by sme možno prijali menšiu sadzbu z DD, ale lepší vzťah s jeho pracovníkmi ako vyššiu sadzbu s kopec stresmi "buzerácie" a pod., toho sa zatiaľ asi manželka (i ja) bojí najviac, preto sa veľa pýtame

suezana
14. mar 2010

Nemám neg. skúsenosť, len som si predstavovala, že to bude jednoduchšie a ... dosť ma prekvapilo, čo všetko sa deje, 😔 o čom všetkom sa nevie, že sa robí aj naschvál zle,... a tu som sa to dozvedela....že som mala na túto problematiku ružové okuliare. Ja som čakala, že ľudí, čo sú ochotní si adoptovať dieťa budú vítať s otvorenou náručou 😅
...hlavne som nečakala, že mi bude hroziť byť 70. v poradí 😢

jaron
14. mar 2010

suezana, rozumiem, mi už až také ružové okuliare nemáme, ale tiež nás to dosť hnevá, keď čítam, koľko problémov je s tým spojených (s adopciou a pod.)

najjulinka
autor
14. mar 2010

jaron práve Nitra je jedne z naväčších šikánerov asi... .takže tak....

KED SOM TO IšLA ROBIť, TAK MOJ REBRIček veci:
1.) nech nie su zakerní a schavlne zlí k detom
2.) nech su v pohode aj ku profi rodičovi
3.) všetky ostatne finančne zaležitosti......

A o našom decáku som vedela len od jednej kolegyni čo a ako a dopadla som asi suprovo oproti priemeru na SK... 😉 😀 Samozrejme su problemy, hlavne s detmi, že nie su malinké a zdrave "na sklade" nikdy - urad do našho decaku nedodava... Ale nikdy mi žiadne dieťa nenanutili a "vybrala" som si v rámci možnosti čo v domove bolo. Povedala som svoju predstavu, povedala som čo by som najradšej a čo už určite nie - čo je moj strop... A našlo sa vždy do našho stropu čosi.... 😉

jaron
14. mar 2010

takže Nitra nemá veľmi dobrú povesť?

ten rebríček asi tak nejako to vnímame aj my, keby manželka mala zase prežívať nejaké stresy a zbytočné "šikanovanie" úradníkov... nemá záujem (samozrejme nemám na mysli "stresy" so samotnou prácou a výchovou, to je v poriadku, nečakáme, že to bude lahké, rozumiete mi, dúfam,)

jaron
14. mar 2010

a nemáme vlastný byt, ale čítal som, že môže byť aj prenájom, keď je potvrdená riadna zmluva (inak je byt samozrejme veľmi pekný, čistý a pod., myslím, že vyhovujúci na jedno dieťa + naše určite)

dioliana1
14. mar 2010

u nás v dd sa vyberať nedá, buď vezmeš alebo odchod 😒, ani nie je z čoho vybrať...ťažko veľké súrodenecké skupiny...v DD sú z 98% romske deti, a tie sú najčastejšie v profirodinách lebo je o ne malý záujem...

dioliana1
14. mar 2010

áno može byť prenájom ak si ho riadne poctivo platíš... a tolko poviem že romske deti nie sú iné ako biele naše deti...záleží od výchovy akú zvolíš 😉, ja mám teraz tmavšie a sú ovela kludnejšie ako boli moje biologické deti...záleží od dieťaťa, nie jeho farby...

jaron
14. mar 2010

to je pekné, milé, s tými rómskymi deťmi 🙂

dioliana1
14. mar 2010
jaron
14. mar 2010

zopár ľudí mi radilo viac pestúnsku starostlivosť, tak zisťujem aj to aj to.

jaron
14. mar 2010

ďakujem za článok, určite si prečítame aj s manželkou

dioliana1
14. mar 2010

pri pestunskej si dieťa sám vyberáš, a ked budeš robiť profi urob si hned pestunstvo obe naraz sa daju urobiť v Usmeve, aspon dalo sa to v roku 2008
Odporučm Usmev alebo návrat, urad je sice zadarmo ale zdlhavo a nuda

stvura
14. mar 2010

Citala som troska vase prispevky...dioliana1, musim ta troska poopravit, su i pestunske rodiny kde je viac deti na profirodica, nakolko plati prednostne "pravidlo" ze surodenci sa nerozdeluju. Ja mam kamaratku ktora ma s manzelom v starostlivosti 7 surodencov a prave prislo 8-me na svet, tak ho pravdepodobne dostanu....
Inac jaron, pytal si sa na negativnu skusenost...ja ju osobne nemam, no moja priatelka a suseda ma...davaj si velky pozor, aby si dostal dieta s kompletnou diagnozou, riadne vysetrene vsetkymi odbornikmi...fakt velky pozor. Kamoska dostala dve deticky, krasne biele, povedal by si si ze terno, no hned na druhy den zistila ze hoci sprava hovori o dokonale zdravych detoch, obaja mali abstaky {matka drogovo zavisla}, nevedeli spat, spravali sa agresivne, stardie dieta bulimik. To boli prosim deti 6 mesacne a dvojrocne...mladsie jej po troch mesiacoch zomrelo na syndrom nahleho umrtia...hoci domov vedel ze sa jedna o dieta drogovo zavislej mamy nedali jej monitor dychu a na svoju obhajobu povedali ze ...ved uz sa postavilo v postielke a beztak by mu bol nanic...ono su i monitory na plienku, nozicku....takze fakt, velky pozor...a dokladne si prever detsky domov ci v nom pracuju schopni ludia a ako sa spravaju k profirodicom...

suezana
14. mar 2010

Stvura, to bolo aj nedávno v správach, že? To je tá tvoja kamoška? Ako to zvládla? 😔

najjulinka
autor
14. mar 2010

stvura ja poznam manželov čo maju 9 deti.... ale verejne to nepiš.. je to mimo zakon.. keby sa dačo stalo, tak ma decak podžub, že ako može dať tolko deti na profi rodičov... to je take ako keby surodenecku skupinu 15 deti dali na jednu skupinu, aj ked maximum je napr. 10.. .proste nemožu.... proste zakon je postavený tak, že na jedneho profi max.3 deti .... ostatne je mimo zakon...................

dioliana1
14. mar 2010

stvura to sú výnimky, máš pravdu, klobúk dole pred takou profirodinou...

najjulinka
autor
14. mar 2010

jaron ja som kcela cigančata a mame domka už dve biele modrooke 😀 😀 😀 Kamoška sa smeje, že to preto, že sme kceli ciganske, že nam to fakt bolo uuuplne fuk...... Ja som bola tak vyhukaná, ked mi davali prve, že prečo zrovna mne biele.... a druhé ked dali, tak hned v domove jak som ho videla reku, že nejaké je vyblednuté 😀 😀 😀 som proste druhé biele už nečakala, však štatisticky to proste nevychádza aby som mala 2 také uuuplne čistokrvné blondaté modroočka..... 😀 😀 😀 😀

najjulinka
autor
14. mar 2010

dioliana, ale zakon take vynimky nedovoluje..... akože nahlas o takom ee.... určite je detom lepsie ako v domove........... ale je to mimo zakon

jaron
14. mar 2010

že 9 detí, mi sa zatiaľ bojíme aj jedno 😀

jaron
14. mar 2010

(mi malo byť my)

mexx
14. mar 2010

Ahojte,

Jaron, no vitaj u nas v dalsej teme. 😉 A ako pozeram, Dio hodila link na clanok od Magimary... 😵 😉

Jaj, taka je tu zima stale, ja nechapem. A mne je zima nekonecna, co som inokedy uplne horkokrvna... 😅 Uz nech je krajsie pocko, lebo ma svihne. 🙄

najjulinka
autor
14. mar 2010

U nas dnes je peknučko.... fajne.... nesvietilo slnko, ale teplulinko bolo......

mexx
14. mar 2010

Tu zamracene, a dost studeno fukalo. Idem zmrznut, aj ked na dvor vybehnem (a v konecnom dosledku aj vnutri, co sa mi inokedy nestavalo). A decko je potom na nervy, lebo ked je pekne a teplo, sme vonku a on je cely stastny. Vnutri je na prasky jak ja... 😀

jaron
14. mar 2010

aj ja sa teším na leto - jar, nevadilo by mi bývať niekde, kde je celý rok min. 20 alebo aspoň 15 a viac,

Mexx a ty si tiež prof. rodič? Alebo máš v pest. st.?

natia
14. mar 2010

Ja sa ešte vrátim k nášmu tréningu na profi v Návrate. Bolo to vo Veľkom Slavkove, trvalo to 5 dní, organizoval to podotýkam prešovský Návrat, konkrétne Danka Šmigová - veľmi dobre zorganizované. Nikto ma nenútil zobrať si partnera, ani tam žiadne manželské páry neboli. Ubytovanie a strava 60 eur, to sme platili obidvaja...partner, keďže si neuplatňoval nárok na certifikát, tak lektorské neplatil ani euro...iba ja som dala 78 eur a aj to až po kurze, lebo sme sa prihlásili na poslednú chvíľu a bolo pred výplatou.
Hneď na kurze nám bolo ponúknuuté - podľa krajov, z ktorých sme - spôsoby ako si dorobiť 20 hodín a v priebehu dvoch týždňov mi to bolo umožnené...

Akože čo sa týka tejto prípravy, tak Návrat má u mňa 100 bodov. Plus skvelí lektori, som zabudla dodať 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre