Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

najjulinka
autor
19. apr 2010

no mne tiež to nepripada nejak pozadu velmi......... ja by som ho cvičeniami nemučila....

misi33
19. apr 2010

prave mi manzel hovoril,ze keby bolo na nom,ze by tam s malym nechodil......

aj moja mama co vychovala 4 deti mi tvrdi,ze maly je v pohode.......ked sme boli na kontrole tak maly bol ako vymeneny a nezdvihol ani hlavu (doma brusakuje o sto sest),ostal taky zmeraveny ( od strachu a zimy)......rehabilitacna skonstatovala,ze to nie este dobre,ze treba cvicit

aj pediatricka mi tvrdi,ze treba cvicit.....tak neviem

marketka1
19. apr 2010

misi len pekne cvičte nič tým nepokazíš Kubik taktiež cvičil vojta od 3mes.do 6 ak Ta sním poslali tak asi nie len tak a čo cvičíte Kubo bol taký tuhý tak sme cvičili na uvoľnenie svalstva 😉 pomohlo veľmi.

zicon
19. apr 2010

Pocul som dobry vtip

Aka je najhorsiu modu moze nosit 15 rocna??

Tehotensku

zicon
19. apr 2010

Ja som zas proti - zbytocne a bezdovodne trapenie dietata. Doktory radi predpisuju hovadiny.

saskah7
20. apr 2010

dobre ranko...este sa vratim k misinmu malemu... ja som chcela len ju upokojit, ze to nie je nic vazne... ale nepovedala som, aby nechodili cvicit... v tomto tiez suhlasim s marki, ze ked lekarka povedala, tak treba... samozrejme pokial to nie je nejaka moc surova vojtovka a babo by moc revalo... ale ja som s mojim najstarsim chodila od jeho 3 mesiacov asi do 11 mes. na take pohodove rehabky, ani to nebola vojtovka, len mu pomahali k tym pohybom, ku ktorym sa mal v tom ktorom mesiaci dopracovat... lebo bol malilinko pozadu, ale vobec nie nejak dramaticky... mne sa vsak na tom velmi pacilo, ze som sa od sestricky dozvedela kopu zaujimavych a dolezitych info o vyvine, o tom, ake zle su napr. choditka, ako netreba davat dieta zbytocne sediet, kym same nesedi... atd... to som sa ako cerstva mamicka nemala moc od koho dozvediet... a bola som rada, ze hned pri prvom som nemusela robit vela chyb, co sa toho tyka...
tak misi, kludne chodievajte cvicit dalej... malemu by to nemalo uskodit... len ty to ber pozitivne 😉

misi33
20. apr 2010

dobre ranko a pekny den 🙂 🙂

cvicime vojtovku ,Andrejko je spazmaticky ale je pravda,ze sa velmi zlepsil
on uz cvici druhu seriu,prvy krat cvicil este z profi mamou na rucicky (mal zatate pasticky),teraz ma slabsie nozicky ☹
cvicil ked mal 4 mesiace a po dvoch mesiacoch sme boli na kontrole a dr. usudila,ze treba cvicit,dala mu 10 krat a potom kontrola
ja si osobne myslim,ze keby necvicil tak by to dohnal sam,ale som tiez toho nazoru,ze cvicenie ma svoj zmysel.....
no a keby sa neskor ukazal nejaky problem,tak by som si vycitala,ze sme to zanedbali

magimary
20. apr 2010

ja som sa doteraz nechcela vyjadrovať, lebo zo skúseností súhlasím skôr s tým, čo napísal zicon,
ale aspoň pár slovíčiek (napokon už som to tu riešila nie raz)...
malý by to URČITE dohnal sám!!!
a i napriek tomu, že to odporučil jeden pediater a jedne RHB doktor, neznamená to, že by to odporučili štyria ďalší... (rada od neonatológov z Antolskej nemocnice, kam sme rok chodili s predčasne, ale OZAJ predčasne narodené dvojičky...)
aj vojtovka -ako každá iná liečebná metóda-čiže LIEK- má svoje riziká a má sa dávkovať nielen PRE ISTOTU(!), ale len v ozaj oprávnenom prípade(!), pretože je to klasické dráždenie mozgových vzruchov ako býva pri liekoch, akurát tu sa to deje zvonka...

len raz som dopustila vojtovku na Ninykovi len preto, že tu to lekári vyžadovali (a na Kramároch zakazovali!)a dopadlo to veľmio to nedobre... preto ja sa nev&jadrujem objektívne, ale vonkoncom NESUHLASIM s aplikovaním vojtovky len v hraničných prípadoch (!!!), ktroé to na 99,9% doženú samé!!! 😖

lenkove
20. apr 2010

ak ja mozem k tym pastickam, do akeho veku maju mat baba zatate pasticky? lebo nasa Skorica ked prisla ich mala stale uzavrete, aj tapuskala pastickami.. robit varila mysicka kasicku, ci masirovat jej rucku bolo nemozne.. ale nevzdavala som sa a teraz za mnou chodi s ukazovak uprostred dlane,ze mame varit 🙂 to tak posledne styri-pat dni a ja sa tomu tesiiim 🙂

Misi ahoj 🙂 🙂

misi33
20. apr 2010

nas ich ma uz celkom otvorene ale ked zacneme tapkat,tak ich zatvori....a este ked sa velmi raduje a ked prideme do neznameho prostredia....vtedy je taky napaty
prave mi zaspal.....nieco nadherne 🙂 🙂 🙂 neviem sa na neho vynadivat
ahoj lenka 🙂

magimary
20. apr 2010

leni, čo si pamätám zo školy, tak pevné zovretie pästičiek by malo ustúpiť po prvom trimenone (3-4mesiac)...
no u rizikových detí je možné spokojne hranicu posunúť až na 5-6mes. a stále je to širšie pásmo normy.
ale myslí sa také to ozaj pevné, stále prítomné zovretie pästičiek, nie iba chvíľkové...
také pevné, ako mávajú novorodenci (pomaly až majú špinky medzi prstíkmi, ako na nôžkach), čo ich majú taK zovreté... až sa ťažko umývajú...
iné je, ak ch majú zovreté tak "voľnejšie", kedy ich bežne vystrú pri potrebe-napr. niečo chytiť, podoprieť sa o podložku a pod.,
to je skôr o tom, že dieťatko tak robí, lebo to vníma ako bezpečie, nie je to patolog. stav...

lenkove
20. apr 2010

jej, Mary dakujem.. ja som sa chcela davnejsie spytat, len aj tak som uzkostliva mamina a pytam sa na kazdu hlupost, nemohla som to na nete najst! Bud neviem googlit, alebo vy ste tu taka studnica vedomosti (a skusenosti) ze sa google nechyta 😀 Ale ked Misi spomenula pasticky u Andrejka, tak som sa chytila 😵

cairka
20. apr 2010

ahojte. no veve tiež vojtila, lebo bola pozadu...to čo ty píšeš, že 6apol mesačné dieťa (ešte k tomu predčasníček) je pozadu, lebo nelozí a nesedí 😕 veve začla loziť, štýl a la partizán (ťahať sa rukami a jemne si pomáhať nohou) ked som za ňou začla chodiť do DD - 8 mesiacov a asi týždeň, lebo prvé dni sa presúvala spôsobom, že váľala sudy 😀 štvorkovať začla v 9mesiacoch a až na začiatku 10 m. si sama sadla. Napriek tomu 2 týždne pred rokom už sama chodila na oslave, ale len rovno, to ešte nevedela zatočiť 😀 . Vojtiť začla ešte v DD asi 6 mesačná a 2 mesiace bezo zmeny, ako som ju vzala domov do 2 mesiacov bola v norme...a to doma sme vojtili len raz (lebo to strašne zle znášala) a aj to len do doby, kým si sama nesadla, takže ráno sme vojtili, cez deň som ju na fitlopte ponaťahovala a pred spaním miesto vynervovania pri vojtení ukľudňujúca masáž 😝 tiež som presvedčená, že vojtiť vôbec nemusela... ked začla v tých 11m chodiť, tak mi rehabka ešte vysvetľovala, že to preto, lebo vojtí a tak jej to vojtenie pomohlo 😔 až na to, že už vyše mesiaca nevojtila vôbec. Takisto nevojtila, ked bola chorá (aspoň na niečo boli dobré tie jej choroby večné 😅 )

andyk76
20. apr 2010

ahojte, ja som mala doteraz profi vojtáčkov /5 zo 6detí/, a môžem povedať že to čiastočne pomáha, ale nie je to pravidlo. treba to brať ako nejaký postrk k tomu aby deco šlo dopredu.... a inak baby dakujem za podporu ohladne toho odchodu profi deca.....od pondelku ma čaká dovolenka, som zvedavá ako mi to pôjde, áno mám tu inú fotku možno preto ma podaktoré nepoznáte......inak poviem vám, už sa pomaly začínam tešiť na nové deco....je to pre mna taká výzva osudu že čo mi zase prinesie.....najradšej by som dáke malé bábo, už dávno som nekrmila z flaše, dáko mi to zachýbalo

najjulinka
autor
20. apr 2010

cairka vojtenie v domove je ine.. tam tie podnety nie su ako doma..... takže im tie podnety treba umelo spraviť.. .alebo ako to napisať.. myslim v domove musia vojtiť skoro všetky deti......... ale ked bábo dostane šancu byť domka, tka to skor či neskor doženie bez vojtenia....

cairka
20. apr 2010

juli, ved preto som to tak obšírne napísala...že tam ju mordovali 2 mesiace bez zmeny k lepšiemu...a doma bola o 2 mesiace úplne v poho... 😎 ale často ma napadá, ako by dopadla, keby bola ostala tam...či by sa naplnila "predpoved" 😖 som naklonená veriť tomu, že hej ☹ ešteže dnes to vykryjú aspoň ako tak profíci, len škoda, že im úradníci kladú polená pod nohy...

najjulinka
autor
20. apr 2010

Som Kupila Linde lieky - 2 krabičky a platila som 1,71 a vobec mi nedošlo, že to divne čislo na 2 rovnake krabičky.... A teraz strkam do učtovnictva bloček a jedna krabička stala 0,89 a druhá 0,82 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 2 rovnaké krabičky.. zjavne striktne dodržiavaju cenu každej dodavky zvlašt a asi jedna krabička bola zo staršieho dodania a druhá z novšieho... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ale smiešne to na bločku vyzerá, že tie 2 iste veci a rozne ceny... 😀 😀 😀 😀

magimary
20. apr 2010

juli, to si si až teraz všimla bločik z lekárne?!? 😨 😅
veď to tak je odjakživa...každý liek inak stojí, ak je z rôznych dodávok... 😅 najviac to vidno na špeciálnych mliekach... ja som obvykle kupovala 4-5 plechoviek a vždy tri krabice stoja toľko a dve úplne inak 😉 , preto lieky v lekárni skenujú každý zvlášť 😉

tak, tak v domovoch vijtia, lebo tam majú na to RHB sestry (čo iné by tam potom robili?) a pre deti je to aspoň nejaká forma stimulácie...iná, ako býva len ležanie v postieľke a zavesené hračky nad hlavou a zväčša sa to spojí aj s masážou (ako-tak), takže dieťatko je trošku taktilne stimulované.... (trošku a niekedy aj bolestivo)... 😔

každopádne dvoj-trojmesačné zaostávanie v jednom smere (napr. nevie jeden konkr. pohyb) nie je dôvodom pre vojtovku...
na Kramároch, aj na Antolskej mi vysvteľovali, že radšej bežné detské cvičenie, dojčenskú gymnastiku, cvičenie na fitloptách, masáže, plávanie...
skrátka všetko iné...vojtovka má byť až na koniec...v týchto hraničných prípadoch...
samozrejme, pri výrazných oneskoreniach, resp. "ozajstných" postihnutiach (ťažká hypotónia/hypertónia organického pôvodu, DMO, ťažké predčasniatka ai.) je vojtovka na prvom mieste a tam je jej účinok priam zásadyn...no tu zase platí, že musí byť dlhodobá, niekedy celoživotná 😉

magimary
20. apr 2010

vojtili
zásadný
😉 😅

najjulinka
autor
20. apr 2010

pri vaškovi som mala vždy 5 plechovike z jednej davky, lebo specialne pre mna objednali 😀 😀 😀 a pri Domči aj ked nejake mlieko mali, tak vacsinou som brala všetky naraz a asi z jednej dávky a to čo mali, tak si nechali na potom alebo ak mi chybalo, tak som vzala to čo mali a došla po dalsie potom.. .takže nikdy som nebrala tak, žeby som mala za to iste naraz kupovane rozne ceny 😀 😀 😀 😀

magimary
20. apr 2010

no, ja kupujem tiež mlieko "pre mňa" objednané (vždy!) a vždy mám rôzne ceny 😉

aksuram
20. apr 2010

Tak mam chvilocku a skusim sa aj ja vyjadrit k vojteniu- mozno trosku z ineho pohladu- lebo ak som dobre postrehla vsetky ste pisali o vojteni v pripadoch domovackych deticiek a tam je naozaj diskutabilne z akeho dovodu to zaostavanie je. ja si myslim ze vacsinou je z deprivacie a tam asi vojta velmi nepomoze, teda rodina pomoze urcite viac. Ale ak dieta zaostava z inych dovodov/ co u ded deti tazko zistit/ tak som za vojtu. Pred rokom keby sa ma bol nato niekto spytal tak si asi pred nim odplujem a zahlasim ze moje dieta nikdy toto nezazije ale ... ale Samko Vojtovku zazil a ja som teraz max presvecena ze vdaka cviceniu je UPLNE OK 😀 Ked sa narodil vyzeral uplne OK, vsetko bolo super az kym sa nemal zacat otacat a obzerat a samko fungoval len jednostranne- vsetko ho zaujimalo len na lavej strane, nepomahalo otacanie postielky atd ... casom bolo vidiet ako jednu rucku uz otvara a ale druha stale nic, tak to uz zacalo byt okate aj na chrbtici- cely sa stacal ako mala uzovka- ale vzdy do jednej strany az bol taky doslova kryvy ☹ .. ZIstilo sa ze pravdepodobne este pocas tehu/2 mesiace som lezala lebo som dostaval kontrakcie len tak/ musel byt priduseny a to mu cosi priskriplo a tak sa ta strana nevyvijala symetricky- cvicili sme vojtu asi 3 mesiace, plus sme vela plavali ale viac sme vojtili a vzdy po cviceni som videla aky je zrovnany ... a po case som zacala pochybovat o bolestivosti tych cvickov- urcite su neprijemne, ale ked dieta prestane plakat preto ze sa mu spieva tak to asi taka strasna bolest nebola 😎
A este k tomu drobcovi co pisala MIsi- tak toto mi ako dake vyrazne zaostavanie nepride 😉
Samko zacal chodit ako 10,5 mesacny a tiez vsetci hovorili, ze koli vojtovi- suhlasim, ale vobec som tomu nebola rada- lebo tak skore chodenie mi nahanalo hrozu/ mal dost vazny problem aj s bedrovym klbom/ ja by som kludne prijala aj keby sa chodit este len teraz ucil ... a on potvoriak maly aj dnes sa snazil vyliest na parapet 😅

magimary
20. apr 2010

tak, ja ešte raz a opäť zase znovu...
príbeh -nie domováčika-ale môjho vlastného /najstaršieho/ syna- kebyže je z domova, je sledovaný a určite cvičí od cca 3 mesiacov, ale keďže bol fyziologický, zdravý, donosený (resp. prenosený) novorodenec nikdy necvičil, hoci ako polročný, resp. 7-mesačný sa ešte ani jeden jediný raz nepretočil, náznak sedenia úplne nula bodov...
v 8-ich mesiacoch vlastne LEN ležal... (a teda chvíľu vydržal pásť koníčky, ale to nemal rád, lebo mal chronicky ubolené bruško)...
a teda zaostávanie bolo výrazné a jasné... 😔 ale bolo to LEN zaostávanie... a spolu s lekárkou sme si povedali, že mu len dáme čas, koľko potrebuje, keďže si toho toľko vytrpel (my sme mali tráviace ťažkosti-nepapal, nekakal, nerástol, nepriberal, nevyvíjal sa..., lebo...lebo mal banálnu alergiu na BKM, ktorú mu zistili až veľmi neskoro)...
ale k záveru:
8-mesačný len ležal a
9-mesačný (!!!) už chodil sám (!!!)... tiež som z toho nebola nadšená, ale nemohla som ho prišiť zadkom k stoličke, aby len sedel)...a jemu teda čo pomohlo??? Vojtovku v živote nezažil ani náznakom 😕...
takže?
samozrejme, že vieme presne, čo spôsobilo tú zázračnú zmenu, že on počas jedného mesiac dobehol všetky predchádzajúce vývinové fázy...
v 7-mom mesiaci mu konečne potvrdili tú alergiu, on prešiel na diétne mlieko a odvtedy sa zázrakom všetko zmenilo...
začal papať, kakať, spať, usmievať sa, pohybovať sa, otáčať sa, sedieť, stáť, behať...
nepotreboval ŽIADNU vojtovku (!), iba zmenu toho, čo mu škodilo (deťom v decáku tiež často niečo škodí...u nich je to nedostatok lásky, pozornosti, podnetov, čo ich ničí a zabíja, nie alergia, ale princíp je ten istý 😔)...
keby bol v domove-cvičil by takmer od narodenia...
u nás doma necvičil nikdy nič a dne je z neho šikovný vyvinutý nadaný športovec... 😉

ako vravím vyššie-nie som apriori proti vojtovke, ALE LEN v opodstatnených prípadoch... 😉

magimary
20. apr 2010

aby som potvrdila, že nie som apriori PROTI nej, tak:
môj brat ju cvičil od narodenia do 18 rokov denno-denne, vždy a stále (aj v chorobe, skrátka vždy!), niekoľkokrát denne...
a vďaka nej (a pár operáciam) teraz chodí a je normálnym plnohodnotným človekom (až na ochrnutie ruky)...
mal, teda má DMO... 😉
len vďaka vojteniu je teraz pohybovo tam, kde je... 😉

5katarina7
20. apr 2010

moja dcera tiez mala cvicit vojtovku lebo sa im zdala trosku spomalena,ale dalsi doktor povedal ze co by od takeho maleho babatka chceli,takze sme necvicili.A nebol s nou ziaden problem praveze bola take sidlo stale v pohybe.Vobec nezaostavala a bola vzdy sikovna aj na telesnej.Takze ani podla mna netreba cvicit za kazdych okolnosti.

marketka1
20. apr 2010

tak aj ja dám ešte k tejto téme niečo aby nebolo len že vojtili zásadný 😉
ja si myslím že pokiaľ dieťa zaostáva 2-3 -4mes. za nejakými tabuľkami tak to netreba riešiť ale dať len čas na dobehnutie tak ako magi písala môže to mať rôznu príčinu či je to dieťa z DD alebo z rodiny podstatné sú masáže dotyky prípadne diéta a sa to samo spraví časom ale pokiaľ tam sú nejaké dg. ako tiež magi spomínala DMO hypotonia hypertonia tak tie cviky pomáhajú a nie všetky sú bolestivé sú cviky ktoré len dieťa obmedzujú v určitom pohybe a umelo ho nútime použiť opačnú stranu.Teraz konkrétne píšem už o Kubkovi čítam si jeho správu mal 4 mes. keď nás poslali na rehabku z neurologie. a my sme riešili problém (centrálna koord. a tonusová porucha v zmysle hypotonie s prechodom do hypertonie HK,DK ľavá strana)cviky mu pomohli Kubko sa točil do ľava svalstvo mal tuhé a bol v takom záklone vraj vplyvom toho že tak bol v maternici tak spinká aj doteraz že sa prepne do luku. Mňa by tiež potešilo keby sa len začal učiť chodiť až teraz ale čo už. a cvičili sme len asi tri mes. potom som od toho sama upustila lebo sme to pekne rozcvičili. 😉

magimary
20. apr 2010

ja súhlasím, že vojtenie pomáha... 🙂
a najmä, ak s tým súhlasia (teda indikáciu potvrdia) viacerí lekári...
ako náhle však každý z nich tvrdí niečo iné, už je to minimálne na pováženie, či je to ozaj potrebné a adekvátne... 😉
aspoň mne sa to takto viackrát potvrdilo... 🙂

saskah7
20. apr 2010

ach jaj, chuda mamina, juli, to su otrasne starosti... ☹

najjulinka
autor
20. apr 2010

Co moja mamka, ale ten chlapček v domove............. 😖 😖 😖

Dobrú noc.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre