Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

laculik
19. jan 2010

juli, keby bolo na mne, tak aj ja beriem este jedneho/jednu a kludne aj na bio by som sa nechala nahovorit, ale to neviem ci by sa mi chcelo rodit v 38rokoch 🤐... Ale polovicka nechce ani pocut ☹ . Ze by zbabelo usiel, keby tretie by sme mali.... No, jedinacik, co vam poviem....

laculik
19. jan 2010

Prestalo prave snezit, po dvoch dnoch 🙂 .

alik87
19. jan 2010

baby asi sa budete na mna hnevat ked sa to opytam, ale ja furt len citam citam ale asi si sedim na kabli.... 😢 povie mi niekto aky je rozdiel medzi pestunstvom a profi? myslim co sa tyka starostlivosti o deti.

adrianamickova
19. jan 2010

laculik moja kmotra teraz čaká po 15rokoch babo,už ma deti dospelé a rokov38

dioliana1
19. jan 2010

alik87, žiaden čo sa týka starostlivosti...pestunstvo nie je zamestnanie a profi je-DD o všetkom rozhoduje čo sa týka dieťaťa...aj ked si zmyslí že ťa vyhodí, deti nemilosrdne vezme...pestunovi ide všetko cez sud

alik87
19. jan 2010

to ked nemas dietatko tak ta vyhodie z DD???? a mozem si podat aj obidve ziadosti naraz? myslim profi aj pestunstvo.

vivien2505
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzanazakova
19. jan 2010

🙂

maznacik007
19. jan 2010

alik87.. ja len doplnim dio...

ked mas dieta v pestunstve... tak ho mas na zaklade rozhodnutia sudu... a normalne fungujes s dietatom ako rodic... mozes mu dat urobit pas, pokrstit si ho.. das mu trvaly pobyt... je to "tvoje" dieta... ale treba povedat ze v rodnom liste dietata nie si zapisana /rozdiel od adopcie/ ak ma jeho biologicka rodina zaujem o kontakt tak ho musis umoznit.. / miera kontaktu, a pod.. je aj na tebe.. ty sa podielas na tom / je to statom kontrolovana forma cize raz rocne.. min. by ta tety socialne mali nastivit a mesacne dostavas prispevky pestunske na dieta aj pre teba

o dieta sa staras normalne len ak sa chces prestahovat do zahranicia s dlzkou pobytu viac ako mesiac tak im to musis oznamit... socialke
yrusit pestunstvo nie je take jednoduche.. na svk je velmi malo pripadov ze deti z pestunstva isli do bio rodiny a treba podotknut ale ze dieta v pestunstve nema narok na dedictstvo napr.

a teraz profi... dievcata v pohode ma korigujte

mas normalne uzavretu pracovnu zmluvu alebo dohodu ... s detskym domovom.. a detsky domov ta zamestna aby si sa v domacom prostredi starala o dieta dostavas plat a prispevok na potreby dietata.. ktory mesacne uctujes, vypracovavas tzv spravy o dietati.. osobny dennik a pod.
kedze si zamestnanec domova tak tvoj nadraiadeny teda riaditel/ka rozhoduje o dietati /teraz ti napisem ako to bolo v domove kde bol nas maly.. neber to ako bernu mincu.. prosim.. su aj lepsie domovy.. aj rovnake sice.. ale mary ti bude vediet napisat o tych lepsich... ja mam taketo skusenosti/

dieta sa presuva... z profi do profi... /napr. podla uvazkov, niekedy len tak.. pripad nasho danula/
riaditel kontroluje aj nametkovo ci doma dodrziavas rezim domova s dietatom /casy na spanie a pod/
riaditel ti nariadi cerpanie dovolenky a dieta odovzdavas do domova.. /to je dost bezne inak aj v inych domovoch/
na interakcie ide dieta do domova atd atd... /tie horsie veci som ani nepisala... aby to nebolo tak pesimisticke../
tak hadam tu dievcata pridaju aj nieco optimisticke..

alebo toto je iny domov
dostanes dieta s DMO o com ta nikto neinformuje...

podstata rozdielu je v tom a teraz to poviem hlupo ze v pestunstve mas na dieta papiere a v profi nie.. tam je to tvoja praca a zmeny v nej si neovplyvnis resp. ovplyvnis len velmi tazko...

maznacik007
19. jan 2010

alik.. moze sa to stat ze odovzdas dietatko a nemaju dalsie volne... potom sa to riesi tak ze bud cerpas dovolenku alebo sa dohodnu na rozviazani prac. pomeru.. zavisi od riaditela.. niekedy su zmluvy /dohody podpisane len na kont. dieta a ked to dieta odide tak konci prac. pomer

alik87
19. jan 2010

maznacik dakujem velmi pekne. 🙂 a mozem si teda podat obidve ziadosti? ci mozem len pestunstvo?

magimary
19. jan 2010

teoreticky si môžeš podať aj obe žiadosti (nikde nie je uvedené inak), ale o to nejde...Ty by si si mala predovšetkým ešte pred tým všetkým (!) rozhodnúť, čo uprednostnuješ, čo preferuješ, čo je pre vás pirjateľnejšie (!!!), NEMOZES ísť do toho s tým, že uvidím, čo vyjde skôr, to bude prvé...
a osobne ti ani nedoporúčam (z viacerých dôvodov) naraz vstúpiť do oboch vzťahov (do pestunskeho aj do porofesionálneho!), oba sú veľmi náročné a oba sa musíš naučiť najprv zvldáadť a až ked si zvykneš na jeden, môžeš časom prejsť na druhy...
oba majú uskalia, ktroé by sa ti mohli kumulovať a napokon nebudete ani vy ani deti vedieť, čí ste...
je to akoby si chcela byť naraz kardiochirurgom a aj neurochirutgom, pričom dobre viem, že obe porfesie su tak naročné a vyžadujú si celého človeka, že je len ťažko predstaviť si, že by si obe profesie (najmä v začiatkoch&) robila naraz...
len ilustr.príklad

magimary
19. jan 2010

opäť ťa to nemá odstrašiť, je to len dobrá rada z praxe... 😉
napokon, môžeš urobiť podľa seba, ale ako to dopadne...?!...

alik87
19. jan 2010

no vdaka baby uz som sa rozhodla jednoznacne pestunstvo. dakuejm za rady ste zlate 😉

magimary
19. jan 2010

super, myslím, že (tak) je to správne... 😉 🙂

alik87
19. jan 2010

no nevedela som co ale je to to najlepsie pre nas zo vsetkych hladisk

magimary
19. jan 2010

o tom to má byť...musí to byť správne pre všetkých, aj pre vás-už existujúcich členov rodinky a aj pre deti, ktroé ešte do nej len pribudnú... 🙂

alik87
19. jan 2010

no ale som zvedava ake stare dietatko nam daju. drahy hovoril ze uz mysli aj na adopciu. 🙂

laculik
19. jan 2010

alik, tak ked si sa uz rozhodla 😉 , napis ake dietatko si predstavujete...(aj ked este sa to mozno pocas pripravy a procesu cakania zmeni)
Ja som napriklad bola na zaciatku rozhodnuta pre adopciu, ale pocas ponarania sa do celej problematiky a pocas pripravy sme sa rozhodli pre pestu a "to si nas paradoxne naslo dietatko", ktore bolo pravne volne aj do adopcie... Ale vidis, to je dalsi priklad, ake vselijake moznosti su 🙂.

alik87
19. jan 2010

no manzel by chcel tak do troch rokov mat deti. ja to nemam nejak vyhradene ci malinke miminko alebo starsie. hlavne aby sa malo u nas dobre a poskytli mu vsetko co treba.

alik87
19. jan 2010

a este taky dotaz kde mam ist dat ziadost na pestunstvo?

magimary
19. jan 2010

alik, pôjdeš na Urad práce, sociálnych veci a rodiny (UPSVaR), na oddelenie sociálnoprávnej ochrany a kurately detí u vás v mieste bydliska a poprosíš "tety" tam o papiere potrebné k vyplneniu na pestunstvo...oni ti dajú: dvakrát čistý formulár Dotazníka a čistý formulár na Odpis z registra trestov pre oboch, niekde aj žiadosť a povedia ti, čo všetko musíš priniesť (potvrdenie od lekára o zdravotnej spôsobilosti vás oboch, potvrdenie o prijme) pri najbližšej návšteve úpsvaru (tá bude vtedy, ked si všetko obeháš, vybavíš a aj s manželom vyplníš papiere),

magimary
19. jan 2010

a dokončím... okrem toho, že ti toto všetko dajú, tak sa Tebou aj krátko porozprávajú, o čom to je, prečo ste sa rozhodli a tak... a ešte som zabudla, nesie sa tam aj sobášny list (ak ste manželia) 😉

alik87
19. jan 2010

mary ak ja nemam prijem staci aj manzelov?

mata2
19. jan 2010

da sa robit zaroven aj priprava na adopciu aj na pestunstvo? 😕

najjulinka
autor
19. jan 2010

maznacik len ta opravim... všeobecne na profi plati zakonnik prace a podla neho možeš mať zmluvu:
1.) na dobu určitú - do isteho datumu, jedine na zastupovanie , ked zastupujueš dakoho kt je na materskej, tka možeš mať zmluvu, že kým sa dotyčna ktoru zastupuješ nevrati (inak časove vymedzenie sa neda do zmluvy napisať - napr. že kým odide to a to dieťa, alebo zimnemu odhrnovačovi snehu nemožu napisať, kým prestane padať sneh a pod...)
2.) na dobu neurčitú

mata2 da sa zaroven priprava na ado, pestu, profi... dá sa 😉

magimary
19. jan 2010

alik, myslím, že stačí...

mati2, podľa mňa sa dá, ale príde mi to trochu divné... lebo oni sa budú snažiť korigovať ťa tak, aby si sa počas prípravy rozhodla bud´pre ado alebo pre pestu... nepoznám prípad, že by zároveň končili aj tú aj tú prípravu...
a ak je k tomu "pribalené" aj profi, nie všade ti to uznajú ako dostatočnú prípravu na profi (kvôli dlžke prípravy)...
jedine, ak by si to robila v rôznych subjektoch súbežne...

a juli, môžeš mať aj dobu určitú (kvázi "skušobnu"), ako to máš aj ty aj ja...napr. na rok a potom predlžia na dobu neurčitú... a učiteľky v ZŠ mávajú tiež na doby určité (na čas travnia šk.roka)

alik87
19. jan 2010

baby ked chce manzel deti do troch rokov myslite si ze dostaneme do starostlivosti mladsie deti? alebo to zalezi od sudu ake nam daju do starostlivosti?

najjulinka
autor
19. jan 2010

no mary to je zmluva na dobu určitu... predlžiť sa može.. jasne... 3x predlžiť a tretie predlženie už je na dobu neurčitu.....

magimary
19. jan 2010

alik, nezáleží to od súdu, súd s výberom dieťaťa nič nemá...on len "odklepne" už vybrané dieťa...
výber pre vás je ovplyvnený:
a) deťmi, ktroé sa dostávajú na vrch poradovníka (ak je tam teraz napr. dvojročné, tak vám poúknu dvojročné a vy si poviete či súhlasíte, či nie)
b) úradníčkami na úpsvare (to, aké dieťa oni zhodnotia ako to správne pre vás, podľa vami daných podmienok, o tom vas informuju a na vás je zase posledne rozhodnutie, či do toho idete, či nie)

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre