Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

enka111
4. jan 2016

Pekný deň prajem. Potrebovala by som poradiť ohľadom pestúnskej starostlivosti, resp. prípravy na pestúnsku starostlivosť, vyskytli sa mi určité okolnosti a neviem ako ďalej. Ak je tu niekto, kto sa v tom vyzná poprosím vás o IP. Ďakujem

matkaasebko
8. jan 2016

To ze mala v noci vrieska som si zvykla...moc ani nepomohlo ze sa bracho vratil...ale ok je mala a ma na to pravo...ale aby mi pubis (13r.)prisiel po 2 tyzdnoch od bio s tym ze sa boji spat po tme a sam lebo mama videla ducha je uz fakt moc...ako mu vysvetlit ze sa nema bat kedze co povie mama je jak "svate pismo" uz som skusila ze duchovia neexistuju a ze keby aj hej nemaju preco za nim prist a keby aj prisli ochranim ho(lebo vraj chodia cez okno a rozbili by ho)...uz normalne rozmyslam ze ci je nejaka motliba co by ho ochranila pred tym abo ja neviem. Ze by sa ju kazdy vecer pred spanim pomodlil abo ci mu kupit nieco akoze na ochranu...uz som mu aj hovorila ze mama si to urcite vymyslela aby jej v noci neprchli ale proste nie mama povedala ze ho videla ked isla vecer von a basta....

macocha
9. jan 2016

@matkaasebko no, s takými vecmi sa ťažko bojuje. Lebo to nie je len, že "mama povedala". To je trochu aj o tom kultúrnom dedičstve. On bol aký dlhý čas u bio, resp. v rodine a v akom veku sa dostal do DeD?

Lebo my tu môžeme teraz vymyslieť hocičo, ako napr. vysvätenie domu trojkráľovou vodou na ochranu pred duchmi, ale ak on v detstve zažil, že duchov chodila zariekať stará suseda, tak máme smolu...

matkaasebko
9. jan 2016

@macocha 12 r.bol v bio rok a pol v ded a zvysok u nas cca 4 mesiace...zo zaciatku nic take nebolo ano sem tam spomenul ze duchovia bla bla ale nebal sa zaspat ani nemal ziadny taky extrem...ale teraz po prazdninach to je uz moc...o nejakom hentakom nehovoril nic ( o nejak vysvateni).mama videla ducha ked isla po tme von z domu nie v dome...tak preto mi to pride ako take plasenie kedze asi nemaju dvere na zamok ...a to este nehovorim o skinoch ktorymi ho tiez plasila ze vraj chodia po osade a kradnu deti...

mata2
10. jan 2016

@matkaasebko a ked ma zaznute nocne svetielko tak sa neboji?

matkaasebko
10. jan 2016

@mata2 to mal zazate ale bal sa...nechali sme teraz povolenie ze moze byy telka zapnuta v noci...uz ma nic ine nenapadlo trochen to pomohlo ale tem strach tam je stale

macocha
10. jan 2016

@matkaasebko nemyslím si, že ho matka úmyselne strašila. Ona tomu ozaj verí, to je práve ten problém. Keby to bolo len také plašenie, tak by jej v tomto veku na to prišiel.
O skínoch som ja toho od biolky počula dosť - a nemyslím si, že ma chcela nastrašiť, lebo mne to mohlo byť šuma-fuk. Ale oni proste v tom prostredí žijú. Skíni sú reálna hrozba. Aj viera v duchov je pre nich živá a významná. Nie rozprávka na strašenie detí. Je to ich kultúra, ich viera.
Po 2 rokoch je ešte stále dosť logické, že verí tomu, v čom vyrastal. Ešte potrebuje čas, aby sa zžil s inou kultúrou - ak sa neplánuje jeho návrat do pôvodnej rodiny.

Teda nezávidím, lebo toto je IMO dosť problém pri profi, keď sa nezhodnete vo veciach viery či svetonázoru. Nedá a nemá sa to riešiť tak, že oni sú hlúpi a nie je to pravda... A sama neviem, ako by sa mi darilo hrať "tolerantnú", čo akceptuje akúkoľvek vieru či presvedčenie. Lebo je iné nechať ľuďom ich vieru a iné je mať inú vieru doma... Ale aj tak by som sa ho asi povypytovala, že čo doma robievali, aby im duchovia neškodili, ako to boli zvyknutí riešiť... na niečo možno prídete, aby sa prestal báť. 😉

something
10. jan 2016

Viete mi poradit,ci je mozne vziat si obcas nejake dieta z decaku,na vikend,na pradzdniny?nejak ho podporovat?dakujem

matkaasebko
10. jan 2016

@macocha oni nerobili nic...oni ani vianoce nemaju take ako niektori...proste ziadne zvyky cisto romske a vlastne ziadne zvyky len kapustnica a salat....jedine co maju take ze viac extra je krst...
Uz som mu dovolila v noci mat zapnutu telku ked mu to ma pomoct...

matkaasebko
10. jan 2016

@something myslim ze to mozne nie je...

macocha
10. jan 2016

@something neodporúča sa to... nemá to pre to dieťa zmysel, ak to nie je dlhodobý, priam až trvalý záväzok. Je to pre neho len ďalšie utvrdenie v tom, že vzťahy sú povrchné a krátkodobé a že sa na nikoho nedá spoľahnúť.

Ale čo tak ísť cestou respitnej starostlivosti? Vziať si občas nejaké dieťa, ktorého náhradní rodičia sú unavení a potrebujú pauzu? 😅

something
10. jan 2016

@macocha a to nie je to iste?

macocha
10. jan 2016

@matkaasebko držím palce 🙂

macocha
10. jan 2016

@something Nie. V prvom prípadne dieťa nemá nikoho stáleho, komu môže dôverovať, nemá vzťahovú osobu. Preto občas ho vziať niekam je len vytvárať ilúziu, ktorá skôr či neskôr praskne. V druhom prípade dieťa žije v rodine, kde má svoje trvalé miesto, kde ho prijali a kam sa vždy bude vracať, kam trvalo patrí. Ale hold občas potrebujú pomoc z rôznych dôvodov. Ako napr. keď dieťa ide k babke, lebo mama je chorá.

Ale teda nemyslela som to celkom vážne. Lebo v prípade respitnej starostlivosti ty nie si kamarát dieťaťa, ale kamarát jeho rodiča. Je to skôr práca, kde musíš nastúpiť vtedy, keď to rodina potrebuje, a nie vtedy, keď to vyhovuje Tebe a Tvojej rodine... a ten dôvod nebýva ten, že je mama chorá, ale ten, že to dieťa je veľmi náročné a mama je psychicky vyčerpaná.

11simca16
11. jan 2016

ahoj, je tu niekto kto ma v pestúnskej starostlivosti dieťatko Trnavský kraj a odpovie mi na par sprav?
ďakujem

brona393
16. jan 2016

@fiffinkaa ahoj, myslím, že odpoveď na tvoju otázku je - áno / " zdravému bielemu dieťatku, ktoré si môžme sami vybrať, vek do 2 rokov " / my sme konkrétny prípad neviem či to bolo šťastie alebo osud ale máme chlapca v pestúnskej keď sme si ho brali mal 6 mesiacov teraz má 2 roky. Čakali sme 1,5 roka na ňho.

tslobik
23. jan 2016

Ahojte, môže si začínajúci profi rodič sám zvoliť možnosť mať napr. len dve deti? Či je na domove koľko detí mu dá do starostlivosti? Jedno dieťa je už asi dávna minulosť....či je to predsa ešte niekde možné? A môže mať profi nejakú požiadavku napr. čo sa týka veku? Či aj o tom rozhodne výlučne Ded? Ďakujem. A ešte ako sa to pohybuje finančne?

najjulinka
autor
23. jan 2016

@tslobik v zmluve žiadna špecifikacia nie je... takže tak...

tslobik
23. jan 2016

@najjulinka vďaka, takže záleží celkom od konkrétneho Ded....

kms
24. jan 2016

Dobrý deň, pracujete niekto ako profesionálny rodič v Domove deti sv. Antona v Rohožníku, prosím?

amadora
25. jan 2016

ahoj maminky, neviem či prispievam do správnej témy, ak nie prosím nehnevajte sa, ale pozerala som toto fórum adopcia a náhradná rodina a neviem kam sa najskôr obrátiť... chcela by som sa informovať o náhradnej osobnej starostlivosti. podávame žiadosť na súd o NOS manželovej nevlastnej sestry a chcem sa opýtať či mi vie niekto povedať na čo sa máme pripraviť, čo nás čaká a podobne. ďakujem za každú odpoveď

dioliana1
25. jan 2016

@amadora čo by ste konkrétne chceli vedieť? napíšte do správy...

cairka
25. jan 2016

@amadora, ťažko takto povedať. Súdy pre tieto záležitosti,ak nie je niekto proti, sú väčšinou len pro forma. No a potom...záleží od veku malej, od dôvodu NOS, od jej histórie - či sa problém vyskytol náhle (napr. choroba rodiča),alebo si už preskákala nejakými problémovými situáciami...

amadora
25. jan 2016

@cairka malá má 7 rokov. je to nevlastná sestra môjho manžela. keď manželovi umrela maminka, svokor si našiel priateľku a s ňou má túto dcérku. neskôr sa ale rozišli a malá býva len s malou. u jej mamy sa objavila bipolárna porucha, už je niekoľkýkrát za posledné dva roky hospitalizovaná na psychiatrii. a keď je aj doma, starostlivosť je tam prakticky nijaká. svokor jazdí s kamiónom, je skoro stále preč. malá býva často u nás, ja mám rovnako starého syna ako je ona, chodia aj do triedy spolu. mám z toho trochu strach, predsa len je to veľký krok a hlavne nevieme do čoho ideme, ale chceme pre malú to najlepšie, zaslúži si mať pekné detstvo a normálnu rodinu

cairka
25. jan 2016

@amadora, to si určite zaslúži 🙂 Tak keď je malá zvyknutá na to, že je u vás, aj tvoje deti na ňu, tak hádam to prebehne hladko. A čo bude neskôr len čas ukáže.
Tu na tejto stránke je dostupná pdf verzia knihy„Zvykáme si jeden na druhého alebo nová náhradná rodina v procese adaptácie“, skús pozrieť 🙂 http://www.navrat.sk/co-robime/publikacna-cinnost

amadora
26. jan 2016

@cairka ďakujem veľmi pekne, idem preštudovať 🙂 áno je zvyknutá a myslím že aj šťastná u nás. len si musíme všetci na seba zvyknúť, predsa je iné postarať sa keď je na návšteve a postarať sa ako mama, ešte som trochu opatrná v tom keď treba niečo prikázať alebo zakázať, je to iné ako pri vlastných deťoch a napriek tomu nechcem robiť rozdiel

macocha
26. jan 2016

Baby, DeD v Bernolákove vraj hľadá profi rodiča. 🙂

anina1211
29. jan 2016

Je tu niekto ,kto ma záujem o adopciu na Orave? Aký je postup?

moniq
30. jan 2016

Zdravim krasky. Pozeram, ze hlavne tu ste vy profi rodicia 😊 chcem sa len opytat, mame povolenie na kontakt s " nasim babatkom" a v DD to ze vraj zbytocne natahuju....mate niektora skusenosti, alebo ste cez DD Mocenok? Dakujem 😊

kacena4
30. jan 2016

@moniq ahoj si ziadatel o dieta a preco si myslis ze to natahuju?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre