Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

maznacik007
1. nov 2012

@pestunmama no uz ste si ju brali vo veku kedy je uz dost tazke sa priputat a najma ak tam bola nevzysporiadanost s odchodom od bio rodiny...
ako ja mozem povedat aj z vlastnej skusenosti z pozicie sestry ze to ste na tom este dobre... ze je aj horsie ale to isto nepomoze... ja osobne by som sla po linii vysporiadania sa so svojimi korenmi... urobte si s nou knihu zivota, dajte najavo ze vas zaujima to co bolo predtym... a neodsudzujete a ani poposudzujte jej bio rodinu to moze len ona... osobne by som sla za tychto okolnosti aj do stretnutia s bio aj je to realne samozrejme pod dohladom...

odkial si.... je este jedna velmi dobra forma ... s ktorou by sa to dalo riesit a to je rodinna konferencia... napis aspon kraj odkial ste...

najjulinka
autor
1. nov 2012

@maznacik007 ja som tu už popisala a zmazal a popisala a zmazala a popisala a zmazala.. lebo tiež tu nebudem strašiakovať z pohladu pestusestry......... 😔 🤐 🤐 🤐

maznacik007
1. nov 2012

@najjulinka nuz ja musim dodat ze u nas to je zatial na dobrej ceste... pozitivne... ale fakt to bolo na maslu... ja mam teraz tiez dieta ktore ma poruchy priputania ako @yukki

najjulinka
autor
1. nov 2012

@maznacik007 no na mašlu to bolo aj u našich... ale tak ked som si robila pripravu a rozpravali sme čo a ako, tak vždy len dodali, že naša je extrem, že aj to sa može stať, ale nech ich neodstrašim 😀 😀 😀 a tí ostatní sa divili , že ked mam taku skusenosť, či sa nebojim... a ja že nie, lebo na 99,9999999% idem do lahšieho ......

ale tak od pestumymy ma len 13 .....
to ešte sa asi s nikým nevyspala, ešte nestihla zdrhnuť (byť nezvestna), nenapadla ich a tak... to je ten vek "drobnejších" kradeží a cirkusov.....
ale tak ked piše, že navonok je dobrá, tak snad to nebude tak zlé.... lebo tie veci vidno aj navonok, že mi chybaju prachy, mobil, že týžden nie je doma a pod..... to už sa neda zahrať, že v penženke nič nechyba, že mobil je na mieste a že je doma aj ked nie je....

u nas vyzerá, že Lucka je priputana..... toto musim poklopať.. aj ked vyhražky, ked nie je čosi po jej , tak padnu, že pojde inde byvať... 2x som jej už povedala, že nech ide, že sice mi bude smutno že je naša, ale tak čo už.... raz išla do izby a druhýkrat zastala vo dverach, že ona radšej bude tam - mala nas dosť (posluchať je ťažke), ale zaroven od nas ani z izby nechcela isť.......
ono skuša, že ked nie je po jej, tak proste čosi povie.. .v školke ked maju čosi robiť (aspon minulý rok to robila - to mi aj učitelka povedala, tento rok len podla jej opisu) , tak spusti plač, že ona chce mamku..... ma pocit, žeby som sa jej zastala a žeby nemusela robiť nič (plastelinovať, kresliť, malovať, lepiť..... )

macocha
2. nov 2012

@najjulinka husté...

najjulinka
autor
2. nov 2012

@maznacik007 pozerám 😉 STV2!

cairka
2. nov 2012

@maznacik007 , veru, aj my kukáme filmové hviezdy. Ty na tom videu vyzeráš tak úžasne kľudne a vyrovnane. Pekne spravené to je 🙂

matax
3. nov 2012

@maznacik007 akurát som dokukala z archivu 🙂 ste uzasni

dadenka1
3. nov 2012

@maznacik007 krásna ste rodinka... moc držkám palčeky aby ste rástli Pánu Bohu pre radosť.. to s tými koreňmi na strome, to bolo veľmi milé...

bosorka257
4. nov 2012

ahojte, nevie mi niekto poradit ci sa da vziat si dieta z detskeho domova domov na vianoce?ma s tym niekto skusenosti?alebo na koho sa mame obratit?dakujem

macocha
4. nov 2012

@bosorka257 https://www.modrykonik.sk/forum/rodinne-slavnosti-a-darceky/pozvanie-dietata-z-detskeho-domova-na-vianoce-ake-to-je/
Ja osobne som za to, že ak to má byť len na jedny Vianoce, tak radšej nič... jedine, že by si plánovala/dokázala vytvoriť dlhodobý vzťah, pravidelné návštevy. Ale niektorí odborníci neodporúčajú ani toto.

lenkove
4. nov 2012

@macocha aha, napis viac o tych odbornikoch, lebo moj drahy sa na to velmi velmi hotuje 😅

lenkove
4. nov 2012

@bosorka257 my planujeme oslovit Navrat v okoli, a ak oni nebudu vediet, tak socialku v meste kde je najblizsi DD...

macocha
4. nov 2012

@lenkove kukni si napr. príspevok od Magimary v tej téme...
Nič konkrétne, ale veď vieš, o čo ide. Nepripútané dieťa, opatrovatelia sa striedajú, do toho ešte niekto zvonku... dosť to závisí od konkrétneho dieťaťa, či také niečo dokáže pochopiť a prijať. Že si nebude robiť plané nádeje, ale bude mať spriatelenú rodinu.
No a aj na pobyte sme mali jednu psychologičku (Evu M.), tá rozprávala o svojich skúsenostiach s deťmi s DeD - keď mali skúsenosť z niekoľkých Vianoc v rodine, potom sa blokli - už len keď videli, že niekto prišiel hľadať "dieťa na Vianoce", brali ich ako... hm, ako to napísať?... Proste tam nechceli.

lenkove
5. nov 2012

@macocha no teda ja som myslela ze to tutorstvo nie je dobre... Lebo my by sme nechceli dieta na Vianoce iba na Vianoce a ak iba na Vianoce, tak radsej nic 🤐 Skor niekoho kto potrebuje zacas vypadnut z DD, zazit ine veci, inych ludi - hadam normalnych 😀 - ziskat podporu a obycajny vztah - kamaratsky ale s dospelym. 😅 a tie nadeje mi ani nevrav ...

maznacik007
5. nov 2012

ja ma skusenost ze to skor zavisi od vztahu.. isto nie mladsie dieta ... skor uz take 13 a viac cca .. ale ak sa tam nadviaze vztah napr. na tabore, na nejakej akcii a pod.. tak aj ano ale lepsie je si brat aspon dvojicu.. aby mali v cudzom prostredi aj niekoho svojho... alebo potom skor ist s nimi niekam mimo spolu vziat ich na lyzovanie a tak ale nie doma dlhsi cas..
co ja poznam domovy tak sa to neda ze vziat si dieta len na vianoce alebo na prazdniny ... bez toho ze by tam bol vztah a pravidleny kontakt...
tutorstvo v zmysle ze ide o mladeho domovaka a ma rodinu napr. spoluziaka a pod.. kde moze prist, prip. prespat, pomozu mu s ucenim je uplne fajn... a poznam tak a myslim ze je to prospesne... ale to teda su skor take prirodzene vazby... resp. prirodzene vznikajuce

lenkove
5. nov 2012

@maznacik007 Leni, tak sme plánovali, skôr pubertiaka... A napadlo mi, že dvoch.. Tiež mi je jasné, že na výlety mimo - čo budú uprednostňovať ... No uvidíme, ešte sme nezačali mm je tento týždeň preč a je to jeho iniciatíva, tak si ho aj počká... Len mi ušla tá drobnosť, čo o nej písala macocha ... plané nádeje...
uvidíme, možno sa niečo objaví samé od seba 😀 tak ako u vás 😀

cairka
5. nov 2012

@lenkove , Leni, mám pre vás tip na dvoch chlapcov z domova z okolia 😀 ale ešte nie sú puboši, respektíve len začnajúci 😝 A keby sa im u vás páčilo, tak by ste ako bonus dostali pár ďalších pubošov 😅

macocha
5. nov 2012

@cairka výhodná akcia 😀 😀

@lenkove aj ja som tak chodila vyše 2 rokov s/za dvoma sestrami z DeD, mali 6 a 8, ja som bola ešte na strednej... a trúfnem si povedať, že im to bolo aj na osoh. Ale čo sa týka toho, ako píšeš "čo budú uprednostňovať" - to bol kameň úrazu. Brala som ich do lesa na výlet, na záhradu, na ihrisko, do kostola, do Bibiany, bicyklovať na dopravné ihrisko, do ZOO, na kolotoče... ale keď som sa ich kedykoľvek opýtala, kam chcú ísť, vždy bola len jedna odpoveď: "Ku vám domou." 😔 🤐 Ja na to: "A čo by ste tam chceli robiť?" Bez odpovede, len pokrčenie ramenami. 😔
Tak som sa naučila, že sa ich nemôžem pýtať. Alebo dať na výber 2-3 možnosti.

No a potom som mala úraz s kolenom. Dve operácie za sebou... ešte som chodila o barliach, keď som stretla ich vychovávateľku. Povedala mi, že sú smutné, že som za nimi prestala chodiť. 😔 Neviem či im povedali, že pre úraz - volala som hneď vtedy do decáku. Každopádne - niesli to ťažko.

Aby to skončilo pozitívne - keď som sa po trištvrte roku dostala zas k nim, staršia mi povedala, že idú do rodiny svojho strýka. Tak to skončilo. 🙂

tatolu
5. nov 2012

Dievčatá, už som tu párkrát napísala a vymazala otázku na vás. Nechcem byť bonzáčka, ale ako by ste to riešili vy?
V susedstve máme bielu rodinu. Majú 3 deti a 4-té na ceste (5r., 4r. a 1r.). On má ešte z 1.manželstva 2 chalanov (asi okolo 10 r.). Vraj aj ona má, ale isto to neviem 😔 . Deti chodia celý deň po vonku. Sú špinavé, zanedbané a všivavé 😔. Ich otec je vojak z povolania, bol na niekoľkých misiách v zahraničí a príležitostne aj robí... Podľa mňa ale všetko s manželkou prepijú 😔 Ja mám tie deti vlastne rada, lebo keď vyjdem s mojimi na ulicu, tak ich mám hneď na krku. Bola som aj za ich maminou, nech s nimi niečo robí hlavne pre tie vši a ona im vyholila hlávky, no nie naraz, ale iba dievčatku a neskôr (o mesiac), keď som pozrela hlávku chlapčekovi, poslala som aj jeho za maminou. Vlásky im už dorástli a znovu majú hnidy... Teraz je zima, tak hádam ich nechytíme aj my, ale oni nemajú ani nič kúpené na zimu... ani drevo ani uhlie (u nás sa kúri pevným palivom 😔). Ja viem, že tento rok bývajú v lepšom ako minulú zimu... Vtedy bývali v inom dome bez elektriny, bez vody a s vybitými oknami (podotýkam, že tá malinká sa vtedy narodila 😖 ☹). Ja fakt nechápem, že takí ľudia existujú v terajšej dobe...

matax
5. nov 2012

@tatolu ak mate v blizkosti daku organizaciu venujucu sa ludom v nudzi, pracujucu s rodinami, oslovila by som ich, ak nie, nahlasila by som na soc. kuratelu na upsvar ☹ hadam tej mame daju sancu

macocha
7. nov 2012

@tatolu alebo cez niekoho, kto v neziskovke robí sanáciu rodín... ak matka bude ochotná... Inak ozaj smutné... 😔

lenkove
8. nov 2012

http://baby-web.topky.sk/Clanky/a3732-Dosah-ust...
veľmi pekný článok...

ešte pred pár rokmi by sme naše deti zachraňovali z tohoto :( A modlili sa, aby boli v ústave čo najkratšie. Čo by sme.. Ja som to reálne zažila. Pamätám si ten strašný strach o moje dieťa, paralyzujúci strach, ktorý dokáže zažívať len matka. O moje dieťa, ktoré som ešte nepoznala, ale ktoré už rástlo v mojom srdci... Strach, že ak je na svete je niekde samé v ústave a čo zmešká, to už nikdy nedoženie... V čakaní na moje druhé dieťa ten strach nemám, lebo viem, že je malá pravdepodobnosť (veď dobre vieme, že nie nulová), ale ozaj malá pravdepodobnosť (cca 12 týždňová), že to zažije... A potom už MUSÍ byť v rodine.... Som nesmierne vďačná všetkým, čo sa o to snažili presadiť zákonom a všetkým, čo umožnili presadiť tento zákon v parlamente. A aj všetkým, čo sa naše detičky denne starajú, počas času, kým sú ešte len v našich srdciach.. Lebo vtedy sú v milujúcej "maternici" profesionálnych rodín. Ozaj vďaka.

tatolu
8. nov 2012

@matax @macocha Vďaka za info...

najjulinka
autor
9. nov 2012

@bosorkapd77 tu sme všetci nahradkari, profici 😉

bosorkapd77
11. nov 2012

Len 5 minut

Jedného krásneho dňa sa v parku na lavičku, blízko detského ihriska, posadila vedľa istého muža žena.
"Tam, to je môj syn," povedala a ukázala na malého chlapca v červenom svetri, ktorý sa kĺzal na šmykľavke.
"Je to skvelý chlapec," povedal muž. " Tam v bielych šatách na bicykli je moja dcéra."
Potom sa pozrel na hodinky, a zavolal na svoju dcéru.
"Melissa, čo keby sme už išli?"
Melissa prosila: "Len päť minút, oci. Prosím? Len päť minút."
Muž prikývol a Melissa aj naďalej jazdila na bicykli ako jej srdce ráčilo. Minúty ubiehali a otec stál a volal znovu na dcéru. "Je čas ísť?"
Melissa opäť prosila: "Ešte päť minút, oci. Len päť minút. "
Muž sa usmial a povedal: "Dobre."
"Vy ste určite trpezlivý otec," povedala žena.
Muž sa usmial a povedal: "Minulý rok jej staršieho brata Tommyho zabil opitý vodič, zatiaľ čo tu v blízkosti jazdil na bicykli. Nikdy som nestrávil veľa času s Tommym a teraz by som dal všetko za päť minút s ním. Sľúbil som si, že s Mellisou rovnakú chybu neurobím.
Myslí si, že má o päť minút viac na to, aby jazdila na bicykli. Pravdou je, že ja mám o päť minút viac, aby som mohol sledovať jej hru. "
Všetko v živote je o určovaní priorít, aké sú vaše priority? Dajte niekomu z vašich blízkych 5 minút svojho času ešte dnes

pehulkama
17. nov 2012

@lenkove krásne napísané...som profi mama a veľmi ma potešilo,že to takto vnímate...ja osobne všetky detičky milujem ako svoje od prvej až do poslednej sekundy,ktoré strávi so mnou

ivia123
17. nov 2012

@najjulinka veľmi vas obdivujem.Je to krasne čo robite,klobuk dole. 🙂

najjulinka
autor
18. nov 2012

Kočky nakoúpirujem vam tu mail od domovvrodine@gmail.com . Možno niektorá budete mať záujem.
_______________________________________________________________________________________
Milé náhradné rodiny, adoptívne, pestúnsku, profesionálne! Pozývame Vás na rekreačno-vzdelávací pobyt náhradných rodín 12.-18.8.2013 do Školy v prírode v Terchovej. Pobyt bude spojený s tvorivými dielňami pre deti (dospelí sa môžu tiež zapojiť). Predbežná cena pobytu 99€ na osobu,
lôžko bez stravy (vlastná diétna strava) 66€
deti bez stravy a bez lôžka 20€
rodič-člen OZ Domov v rodine má pobyt zadarmo.
Prihláste sa na FB, emailom alebo telefonicky.
Ak uspejeme v projektoch, môže byť cena nižšia.

--
ing. arch. Eva Lorenzová
predseda OZ Domov v rodine
0908 313 809
č.ú. 7893593 / 5200 OTP banka Slovensko
___________________________________________________________________________________

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre