Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

cairka
15. mar 2013

@duratlicka , neodporúčam dávať takúto podmienku, lebo v tom momente budete odkázaní pracovníkmi k adopcii, lebo chcete pestu pre peniaze 😉 mohlo by vám to viac ublížiť ako pomôcť 😒 Je pri pestu riziko kontaktu, ale nie je to pravidlo. Moja staršia síce nebola právne voľná, ale posledný kontakt s biorodinou bol pri pôrode, menšia tak isto, ale ona išla do pestu už ako osvojiteľná, pretože sa im ju nepodarilo umiestniť v adopcii. Takže hlavne dieťa rómske, prípadne s iným handicapom, je veľká šanca, že vám ponúknu dieťa už právne voľné, pretože ho žiadatelia o osvojenie odmietli.

najjulinka
autor
15. mar 2013

naše dve mali tiež osvojitelnosť kým nam ich zverili do pestu... 😉

matax
15. mar 2013

@duratlicka do podmienok si to nedávaj, potom kuknes spis a ked sa ti bude zdat riziko navstev nizke alebo bude dietatko osvojitelne, tak sa rozhodnes

duratlicka
15. mar 2013

Aha,uz tomu trosku lepsie rozumiem🙂Ak by sme si mali dieta adoptovat,to si rovno mozem spravit dalsie vlastne.

duratlicka
15. mar 2013

Aby ste ma nepochopili zle,tym som myslela,ze mozem mat aj 10 svojich deti alebo adoptovanych deti,ale za aku cenu?Za cenu,ze si manzela ani neuvidim,lebo bude musiet byt cele dni v praci,alebo obaja?Chceli by sme mat 2 deti s takou pomocou od statu,aby ich nevychovavala skolka alebo opatrovatelka,ale my🙂A to v nasom pripade ide len pomocou pestunskej.

cairka
15. mar 2013

@duratlicka , my to chápeme, ale to , čo som napísala je reálna predstava väčšiny úradničok... Nám tu nemusíš vysvetľovať, ale pred úradníkmi by som to moc nerozoberala. Keď sa spýtajú, tak stačí také všeobecné, akože áno, príspevky na pestu nám pomôžu vytvoriť lepšie podmienky, ale sa vyvaruj takým striktným vyhláseniam, akože bez príspevkov bla bla. A ako píšem, pred nami sa nemusíš ospravedlňovať ani vysvetľovať, ja viem, že nájom sa sám nezaplatí, ani oblečko sa v skrini nevytvorí samé...ale pred úradníkmi by to mohlo uškodiť. Samozrejme, nie všetkými, ale nevieš po pár stretnutiach, ktorá je aká...

maznacik007
15. mar 2013

@duratlicka dieta ktore je pravne volne ide prioritne do osvojenia, ak pojde o pestunsku starostlivost tak tam je to vzdy aj o moznosti kontatku s bio rodinou nielen rodicom ale moze ist aj o bio babku, tetu a pod. aj ked je napr. rodic v base aj tak napr. pise dietatu a moze ziadat o kontakt po navrate z vykonu...
pestunstvo je o otvorenom zdielanom rodicovstve... samozrejme ze pokial je tam problem tak je mozne tam trvat na uprave styku, co je normalne navrhom na sud... a potom je mozne ziadat aj o kontakt pod dohladom a pod.
ako kriterium vyberu sa to iste neda dat ... lebo aj ked si vezmes do pestunskej dieta, ktore je pravne volne resp. ma vyslovenu osvojitelnost tak ta sa rozsudkom o pestunskej starostlivosti rusi , myslim osvojitelnost a biorodicia budu samozrejme platit vyzivne po celu dobu trvania pestunskej starostlivosti ... takze na sudy na vsetko su pozyvany aj oni, maju vasu adresu rozsudky vsetko

toto si treba dobre zvazit ci ste otvoreni riesit aj tieto veci a to nehovorim o priezvisku atd...

maznacik007
15. mar 2013

samozrejme nechcem aby to vyznelo ako negativne nejako ale pestunstvo je takato forma starostlivosti a treba ist do toho s tym vedomim ... lebo nikdy nevies co bude a kazdy pripad je iny ...

cairka
15. mar 2013

@maznacik007 , naši určite nemali zrušené pozbavenie rod. práv po zverení do pestu, u Dii šlo všetko len ja-súd-kurátor 😉

matax
15. mar 2013

@maznacik007 neviem, ale u nas sa nezrusila osvojitelnost po vyrieknuti rozsudku o pestunstve, ani sa nevratili rodicom práva ani nemaju povinnosti (platit vyzivne)..tak asi od pripadu k pripadu inak 😕

cairka
15. mar 2013

Ale je fakt, že to v podstate náhodou tak vyšlo, že nemáme kontakt s ani jednými, nebolo to plánované.

maznacik007
15. mar 2013

@matax
baby to neni ze zrusenie rod. prav ... ale rozsudkom o pestunskej starostlivosti sa rusi predchadzajuci rozsudok ... a to je v tomto pripade rozsudok o osvojitelnosti ....

u vas mali rodicia zrusene rodicovske prava ... to je iny pripad, tam sa im uz nevracaju .... ale su taki ako bol napr. moj ze mal rozhodnutie o osvojitelnosti a rodic nebol zbaveny rodicovskych prav a tam sa to rozhodnutie o osvojitelnosti rusi, a je nove rozhodnutie o zvereni do pestunskej starostlivosti kde sa aj stanovi vyska vyzivneho co musi biorodic platit socialke

cairka
15. mar 2013

@maznacik007 , AHA! tak to som netušila, že môže byť osvojiteľné bez zrušenia rod. práv, tak zas som múdrejšia 😀

maznacik007
15. mar 2013

je to proste pripad od pripadu tazko tu povedat ze akurat natrafi na dieta kde su rodicia zbaveni rod. prav, to neni tak caste zasa ....
ale nechcem aby to tu blbo vyznelo ja chapem dovody preco pestunstvo, sami mame maleho v pestunstve ale je to aj o tom ze je tam mozny ten kontakt ... ak teda rodicia nie su pozbaveni rod. prav samozrejme ...

matax
15. mar 2013

@maznacik007 ano, to som myslela, ze pripad pripad.. lebo viem o osvojitelnych detoch, co nemali rodicia zrusene práva, skrátka to nedali do rozsudku..no iny sud, iny mrav
mne sa paci ta myslienka pestunstva ako forma star. o deti, s ktorými rodicia chcu mat moznost kontaktu... (my sme pestu tak trochu omylom a docasu)

atka3
15. mar 2013

Dievčence- profi mamičky,ktorá organizácia je lepšia pre prípravu či kurz profi rodičovstva- Návrat alebo Úsmev?

mexx
15. mar 2013

@atka3 Za mna urcite Navrat (a aj pracu som dostala najma vdaka tomu, ze som mala pripravu od nich). 😉
Ale je to na osobnom zvazeni kazdeho cloveka, rovnako ako aj kazdy domov moze mat svoje preferencie. 🙂

dioliana1
15. mar 2013

moj decák zasa Usmev 😀 asi si vybrať ktorý robí skôr a ktorý je bližšie k bydlisku....

tatolu
15. mar 2013

hmm takže ak som si robila na UPSVaR, tak je tam menšia šanca pracovať v profi?

gabika.mato
15. mar 2013

@tatolu no ja som robila na upsvar a to len preto lebo ja som dieťatko už mala doma a až potom som šla robiť prípravu kam ma z môjho ded poslali. čiže asi fakt zavisí od ded čo preferujú 🙂

dioliana1
15. mar 2013

@tatolu myslím že je to jedno, ale niektorí šefovia maju aj prípravy na profi porobené, tak preto uprednostnuju niektoré ...

atka3
15. mar 2013

Ja mámÚsmev aj Návrat v blízkom okolí.záleží,kto bude skôr robiť kurz a v okolí mám aj DD,ktoré začínajú etraz s profi rodičovstvom.Ešte mi poradte,ako si správne vybrať DD,načo si mám dať pozor,alebo sa opýtať?Mala by aj skôr kontaktovať DD,alebo až po kurze? viem,možno sa vám zdá,že sa pýtam veľa,ale každý nejak začínal a cenné rady sú nadovšetko.

kacena4
15. mar 2013

@atka3 ja mam z navratu a pri pohovore mi povedali, ze je sa im paci viac ako z usmevu, lebo je niekolkodnove v kuse s prespanim a je tam viac priestoru aj na osobny rozhovor napr. po veceroch... ale to bolo pred asi 5-6 rokmi. teraz moze byt rovnake az na uspvar- ty to flakaju (ale cest vynimkam)

atka3
15. mar 2013

@kacena4 áno oni robia kurz niekde pri MT- Návrat,len to,že kurz je až v jeseni. cez ÚPSvaR by som nerobila,lebo zatial som zamestnaná ale vnútorne ma moje povolanie nenaplna a mám veľký vzťah k deťom.preto od nového roka som už na tejto ceste,len nerada by urobila niekde chybu,preto sa pýtam vás skúsenejších.

kacena4
15. mar 2013

@atka3 navrat nerobi len ja jesen, ak sa prihlasis a bude viacej zaujemcov spravia ho aj inde na 1/2ceste odkial je viac ludi. aspon co ja viem. pred rokom ho tusim robili niekde na vychode aj v tom martine, lebo sa im prihlasilo vela ludi z danej oblasti. a na to fakt treba dozriet. ja som si napr. medzitym spravila kurz prvej pomoci, ktory mi dost pomohol ked som si hladala pracu, lebo riaditelia to brali tak, ze aha zvysuje si vzdelanost. popr. chod na rozne skolenia o fas, adhd, problemovych detoch, zavislych... nech ti daju potvrdenie, ze si ho absolvovala a pri dokladani do zamestnania mas VELKU VYHODU pred tymi co maju len profi za sebou 😉

atka3
15. mar 2013

@kacena4 už som v databáze v Návrate a Úsmev sa mi má ozvať v utorok.vraj musí byť minimálne 10 ľudí na kurz

kacena4
15. mar 2013

@atka3 drzim palce

duratlicka
16. mar 2013

Pravdupovediac ste ma dost vystrasili tym kontaktom s biorodinou.Mam vela romskych priatelov,ktori sa zo vsetkych sil snazia vychovat zo svojich deti slusnych ludi a predsa si ich deti nakoniec vybrali zivot v osade.O co viac ak na nich budu mat negativny vplyv biorodicia.

macocha
17. mar 2013

@duratlicka neboj, to rozdýchaš, ešte máš veľa času rozmyslieť si, na čo sa cítite a na čo nie. 😉 A zas nebudeš na to prvá a celkom sama. Náhradné rodiny už majú celkom slušnú sieť, takže skúsenosti sa podávajú ďalej.
No a len tak medzi nami - dcéra mojej známej je biela, vyrastala v svojej vlastnej bielej rodine a aj tak si vybrala život v osade...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre