Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

lalus
4. máj 2014

@matkaasebko môj dvoročák nemá za sebou v posledných mesiacoch žiadnu traumu a aj tak robí neplechu, provokuje staršieho, štípe, hryzie a napriek 100x vyslovenému zákazu 101x spraví čo nemá.
deti, ktoré máš u seba potrebujú len veľa tvojej pozornosti, lásky a trpezlivosti.... aby sa udomácnili a boli si istejšie a nie ešte aj bité od staršieho dieťaťa 😝
a 6 mesačné dieťa nie je "vychcané" (ináč nerozumiem, ako toto môže niekto napísať! kto si vezme deti, aby im pomohol prekonať veľmi ťažké obdobie ich života! 😠 ), len zúfalo potrebuje niečiu pozornosť. a tým niekým by si mala byť ty, ak si sa rozhodla o tie deti starať... predpokladám teda, že ťa nikto nenútil a chcela si tú prácu robiť a vedela si do čoho ideš.

predstav si svojho syna, keby bol teraz zrazu kamsi "presadený" do inej cudzej rodiny, prostredia... ako by asi reagoval? ako by sa správal? ako by si ty chcela, aby sa správali k nemu a pomohli mu prekonať ten šok? s krikom, hrešením, vracaním agresívnych prejavov? 🤐

matkaasebko
4. máj 2014

@lalus ale to vychcane nie je myslene v zlom...proste teda prefikane alebo ako to napisat... ...jednoducho fakt som nevedela ze si az to uz tak uvedomuje ze uz v tom veku si uvedomuje ze ked zhodi 20x dudel a zamrnka ze proste vie ze vzdy pridem, polubim, dudel dam...a potom hodi usmev ako princezna...🙂) ze jednoducho to robi vedome hlavne ked ma spinkat...🙂 ja jej beriem ze si to uziva ved preco aj nie🙂 ...oni maju vsetko pozornost, lasku, trpezlivost...len jednoducho zas fakt uz neviem ako na starsiu aby pochopila ze nema ublizovat...ja som len chcela aby ste povedali ako na nu...ci fakt neustale dookola vysvetlovat alebo proste treba vyhresit(myslim prstom nono nie zas nejak inak), alebo ako...nic viac nic menej...ano ja viem co vsetko maju za sebou, ja sa k nim aj tak chovam a teda vsecia v rodine....a ako to vysvetlujes teda svojmu ze to nema robit?lebo jednoducho podla mna to robit nema aj ked je mozno v takom veku...aj ked je mala, aj ked ma za sebou co ma...ale proste take veci sa nerobia...a tam vôbec nejde iba o to ze ublizuje môjmu synovi ale tam ide o to ju naucit ze takto sa veci neriesia...ja som nepovedala aby ju môj syn zbil, len proste stipne ona jeho, stipne on ju naspat a povedala by som teda ze ma menej sily ako ona...alebo teda on uz ma cit a ona este nie... 🙂

matax
4. máj 2014

@matkaasebko vysvetlovat jej, je malička.. A podla mna, syn by jej to nemal vrátit 😕 mala by sa mu ospravedlnit, alebo ak to nevie povedat, aspoň pohladkat..jemu tiez vysvetlit,ze mu to nemala robit..

lalus
4. máj 2014

@matkaasebko dokolečka verklíkujem, že nesmie, aj hlas zvýšim, aj do kúta postavím a verím, že kým pôjde do škôlky a kolektívu, tak sa to pohne k lepšiemu.
a starší napríklad nesmie vracať... vysvetľujem mu, že sa môže brániť, chytiť mu ruky, držať ho od seba, ak ho chce kúsnuť, uhnúť, ujsť, zavolať mňa, ale vracať nesmie.
a menší sa musí stále ospravedlniť, pohladkať, pofúkať....

ale každé dieťa je iné. kým so starším som už po tých dvoch rokoch vedela celkom vyjsť a zákazky - min. tie podstatné - chápal, tak vidíš... tento menší krpček nie a pritom ich vychovávam rovnako.... jednoducho iná povaha.

matkaasebko
4. máj 2014

@matax ona nevie povedat nic...fakt ani jedno slovko...teraz co sme sa naucili aspom na jej sestricku ze babo...viac nic...jemu som to dnes vysvetlovala v ramci jeho chapania na 4 rocne dieta, lebo sa ma v posteli pytal ze preco je taka zla na neho ze on sa na nu hneva, ze ved jej nic nespravil tak preco ho bije...snazila som sa mu to nejak povedat...tvaril sa ze pochopil ale tak stale iba v ramci jeho veku...🙂 vie ze musime byt trpezlivy, ze ona este nevie ze ho nema bit ale proste je to dieta co nebolo zvyknute ze by ho niekto bil...
ona nevie povedat nic...fakt ani jedno slovko...teraz co sme sa naucili aspom na jej sestricku ze babo...viac nic...jemu som to dnes vysvetlovala v ramci jeho chapania na 4 rocne dieta, lebo sa ma v posteli pytal ze preco je taka zla na neho ze on sa na nu hneva, ze ved jej nic nespravil tak preco ho bije...snazila som sa mu to nejak povedat...tvaril sa ze pochopil ale tak stale iba v ramci jeho veku...🙂 vie ze musime byt trpezlivy, ze ona este nevie ze ho nema bit ale proste je to dieta co nebolo zvyknute ze by ho niekto bil...
@lalus no taketo nieco som potrebovala vediet...dakujem

suezana
5. máj 2014

@matkaasebko držím palce, veľa veľa trpezlivosti - inak tá najmenšia - keď píšeš, že často mrnká a vypľúva dudel, a zároveň začína byť chorá - tak to môže súvisieť - ju môže aj hrdielko zo zatekania soplíkov bolieť - moja Eli sa tak správala veľakrát - mrzutá - dudel daj, vzápätí von a zas dnu.... no potom choroba - tak občas aj som si to nestihla dať do súvisu..... no sú to maličké detičky za sebou - aj ti niekto s nimi pomáha? mamina, svokra, mm?

cairka
5. máj 2014

@matkaasebko , a ja mám inú radu. Podľa toho čo píšeš, ja by som sa k nej vôbec nesprávala ako k 2 ročnej, žiadne vysvetľovanie, žiadne očakávanie skorého pochopenia...Naopak, skús ju brať ako ročné bábo, čo sa práve naučilo chodiť...viem, že sa nedá ustrážiť, pri dvoch ďalších živánoch, ale snažiť sa predchádzať útokom - chytiť ruku, keď ide udrieť, uštipnúť, odtiahnúť hlavu, ak ide uhryznúť, k tomu rázne NIE! a viac neriešiť...Mám dieťa, ktoré má porozumenie reči cca. rok pozadu a naozaj pomohlo, keď som ju začala brať ako keby aj reálne mala o ten rok menej. Neočakávaj od nej, že dokáže veci pochopiť ako dvojročák, to bude robiť len zlotu...ona je vo svojej mysli to možno ročné, možno 18 mesačné bábo a treba ju tak brať...áno, od dvojročáka sa očakáva, že sa sám naje - ale ročné nie, tak sme kŕmili...od 2ročáka sa očakáva, že sa postupne začne vyzliekať, obliekať - ale ročné nie, tak som prezliekala...
Rovnako "príkazy" a" zákazy" - Dia má 4apol, ale povedať jej podľa nových metód "Klaudinka, prosím ťa, obleč si nohavičky a tričko, aby sme mohli ísť von" tak to môžem opakovať jak verklík dokolečka a nič z toho, treba stručne, ako na psa 😅 😅 "Dia, obliecť" - čím viac slov použiješ, tým viac je stratená...(rovnako aj vysvetľovanie - nemôžeš udrieť Sebih, jeho to potom bolí... - a ona ťa po druhom slove prestane počúvať a vnímať a len unavíš seba 😝 ) ale je fakt, že občas si pripadám ako ras, aj ľudia občas blbo kukajú, keď len povely rozdávam, ale to si len poviem, že kto nezažil, nepochopí.... 😅
A nemysli si, že ma osvietilo hneď 😝 veľa veľa plačov a nepochopení na oboch stranách nás to stálo, kým mi došlo. 😔

maznacik007
5. máj 2014

tak samozrejme ze tieto deticky sa nemozu brat aktualne k ich veku a najma po takych zmenach a okolnostiach ktore si zazili ... tam emocionalne to dietatko moze byt na urovni par mesacneho babatka ktore vyzaduje a potrebuje bezvyhradnu pozornost, lasku a pritulenie a nechape preco sa ma o nu s niekym delit ... a este predsa sa len zacina budovat priputanie ... toto je vsetko velmi multifaktorialne .. ale to ste isto preberali na priprave ...

to je jej sposob reakcie a rovnako aj to malinke babenko proste vyzaduje pozornost ... z mojich skusenosti to bude horsie ... ked prejde toto kludne obdobie /niekedy to volaju aj medove tyzdne 😀 / deti co si presli traumami tak tam to moze byt zhorsene aj napr. znizenym sluchovym vnimanim, treba vyzadovat ocny kontakt a uistit sa ze ti rozumie co najviac podporovat priputanie to ste sa asi ucili na kurze ze ako .. ale je to boj .... u nas sa to zlepsilo o nieco po stvrtom roku ... takze asi len trpezlivost, vysvetlovanie nepomahalo to je uplne zbytocne ak tak jednoslovne NIE a zobrat pomojkat a nechodit medzi deti, lebo to vela tychto deticiek dobre nezvlada ked je okolo nich vela deti ..

matax
5. máj 2014

@matkaasebko ked dvojrone dieta s prezitou traumou nerozprava je to ocakavatelne..cairka a maznacik aj suezana ti dobre pisu 🙂 já len v rychlosti,ze to pohladkanie by som vyzadovala

matax
5. máj 2014

Ked dvojrocne.. Uz radsej nepisem, kým sa to nenaucim 😀 😀 😀

najjulinka
autor
5. máj 2014

ja som brala jedno vyše dvojročne a nepovedalo nič... ani, že brm brm alebo čosi podobne zjednodušene na čosi.... nič..... trojročne suvetia rozpravala.. ale teda dva a pol mala a nič ešte.. nič.... do tretich narodiek sme dreli a dreli a potom po tretích narodkách to šlo tak rýchlo (čo sa reči týka), že psycha bola paf ked videla dieťa a potom po dvoch týždnoch, že hned ako sa decko ozvalo, tak videla rozdiel za tie dva týždne............ no a samozrejme šlo pá trojročné.......... a najvacsi vreskot pri odchjode spravilo to dieťa..... a pritom furt bolo zduté, nahnevané, vždy mi pripadalo, že je stale v opozicii už len z principu..... ale ked odchádzalo, tak mu docvaklo.... jediná odovzdávka taká, že decko vreští a naťahuje ku mne ruky a kričí na mna............ uf. .radšej nemyslieť......... 😔 ☹ 😒

natia
5. máj 2014

@cairka súhlasím ... aj na našu to platí ... proste tých prvých 8 mesiacov musíme z jej veku stále odpočítavať ... vtedy sa javí ako veľmi šikovné dieťa 😎

najjulinka
autor
6. máj 2014

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi... - toto sem hodim ohladom rodičovských dovolenike.. .velmi zaujimave čitaničko...... hlavne ide čerpať RD do 5 rokov pri zdravoma do 8 pri zdrav. znevyhodnenom dieťati. .dokopy ale len tolko čo by sa stihlo normálne, ale ak niekto nevyčerpá tak si može dovču posunuť až do takehoto veku 😉 možnos a bude hodiť.. .extra sa može hodiť profičkam s pestunčatkami 😉 😀

najjulinka
autor
6. máj 2014

a ešte v tom linku som našla , že nahradkari maju narok na RD tri roky po materskej... a to nie je prvýkrát čo som to našla kdesi..... bolo by dobre asi fakt prelustrovať zákon, či fakt to nie je tak omylom...

lalus
6. máj 2014

@najjulinka už sme to riešili s kýmsi... áno máme nárok na 3 roky RD po materskej ale iba ako "voľno" z práce. rodičovský príspevok bude vyplácaný len do dátumu 3 roky po právoplatnom zverení. t.j. ten zvyšok RD by sme boli už bez príjmu.

najjulinka
autor
6. máj 2014

tak pozerám zakonnik race a je to tam tak napisane, že bud tri roky od ukončenia materskej alebo 3 roky od prevzatia dieťaťa. .ale nejak som nevypatrala kto to podla čoho posudzuje že ako....

najjulinka
autor
6. máj 2014

@lalus jasne... ja riešim len RD..... takže 3 roky RD do 6 rokov alebo 6 rokov RD do 8 pri zdravotnej RD........

RP je nezavisle na RD... takže mna teraz len dlžka RD zaujimala....

macocha
6. máj 2014

@matkaasebko ahoj, ako ste pokročili? Čítam si pozadu o tej dvojročnej, ako útočí. Napadla mi ešte jedna rada, tuším od Lemana. Teda primerane jej vnímaniu, ako baby písali - to na diaľku nejde posúdiť, ale skús si to nejako po svojom upraviť na vašu situáciu - Po takom útoku na Sebiho zobrať ju a povedať jej niečo v zmysle: "Ak chceš, aby som Ťa objala (sa Ti venovala, sa s Tebou pritúlila...), nemusíš udrieť Sebiho. Príď ku mne a ja Ťa objímem." - a samozrejme to aj treba urobiť. 🙂 Držím palce.

liwka
7. máj 2014

dievčence, viete mi, prosím poradiť nejakú literatúru o profi, pestúnstve, príp. tie knihy, čo boli radené v diskusii o prijatí rómskeho dieťatka do rodiny. Chcem ich kúpiť, prípadne (ak to je na webe), tak stiahnuť. ďakujem 😀

macocha
8. máj 2014

@liwka niektoré napr. tu http://www.navrat.sk/?lang=SK&cat=57efd95ef711d...
Podľa toho, ako ďaleko ste s profi/pestu a podľa detí. AK len čakáte, vyberaj tie o adaptácii, prípadne príbehy. Ak už máte, tak ideš na tie odbornejšie - FAS, Nádej na uzdravenie...

A mnohé knihy sa dajú v Návrate aj požičať, nemusíš hneď kupovať 😉

liwka
8. máj 2014

ďakujem @macocha kurz sme už oficiálne skončili, koordinátorka kurzu povedala, že sme splnili zákonom stanovené podmienky absolvovania 60hodín, vo štvrtok nás čakajú pohovory. ale už poškuľujem po pestúnskej príprave- to je taká méta do budúcna, aby u nás nejaké dieťatko zostalo na dlhšie 🙂
teším sa na toto profi, aj keď to asi bude ťažký oriešok 😉

matkaasebko
8. máj 2014

@macocha nooo ano pokrocili sme...uz nas iba hryzie a uz nehryzie iba sebka ale aj mna...a to uz nie v situaciach kedy ziarlli ale momentálne pri kazdej ked nieco zakazem...alebo ze zoberiem za ruku a pod ideme do prava nie do lava tak ma uz ide kusnut...a to teda ze fest...normal do krvi...kedze jej stale vysvetlujem ze nesmie to robit, pohrozim sa prstekom - jej reakcia je ze sa zduje, hodi o zem a otrci usta a vrieska...tak co ti poviem...dnes ale par krat kusla aj seba lebo ma drzala za ruku isla ma pohryznut len mala tak rucicku ze kusla vlastne sama seba...tak len tak kukala ze co to je...a o mensej ani nehovorim...stale iba place, place a place...z celeho dna co je hore je prevazne stale na rukach...jedine kde neplace je ked ju mam v nosici, ale zas tak sa da tazko fungovat ked chceme ist na preliezky lebo to sa mi zas tazko potom zdviha starsia ked mam malu na sebe...o kociari ani pocut...vydrzi tam mozno tak 5 minu a uspech je ak za ne zaspi tak potom tam aspom spinka...furt len hovorim ze aspom ze spinka v noci...tuk tuk nech nezakryknem...ja uz neviem ci ju nieco boli alebo proste si uziva to ze ju ma kto nosit...ja ju rada nosim aj vsetko ale zas na jednej strane to pri 3 detoch nejde aby bola stale na rukach kedze starsia je ako zive striebro a tej sa tiez treba dost venovat...

matkaasebko
8. máj 2014

@liwka gratulujeme k ukonceniu ...🙂))

liwka
15. máj 2014

ahojte krásky 🙂 Dnes sme oficiálne skončili kurz- poviem vám, takáto nervózna som nebola snáď nikdy v živote- štátnice boli nič proti tomuto. Ale boli veeeeľmi milí, zlatí, ohodnotili nás/mňa tak, že som podrástla o min. 3cm 😉
Chcem sa vás opýtať- certifikáty máme dostať poštou cca. do 2 týždňov, mám si už obvolať DeD? ja to môžem robiť až od polky augusta, keď sa s Miuškou vrátime z kúpeľov, ale koordinátorka nám odporúčala sa čím skôr ozvať riaditeľom a dohodnúť sa na budúcej spolupráci? ďakujem 😀

magimary
15. máj 2014

@liwka určite sa už môžeš "ozývať" a zároveň hneď v "ozývacích listoch" uviesť možný čas tvojho nástupu 😉
a blahoželám 🙂

niki09
29. máj 2014

ahojte mamičky som v tomto nova 🙂 chcela yb som sa opytat, pretoze s manzelom nevieme otehotniet a v nasom pripade je to aj dost nepravdepodobne a chceli by sme sa pustit do pestunskej/nahradnej starostlivosti je tu niekto kto mi vie poradit presny postup a ako to vlastne funguje?ma niekto ziadost ktoru treba podat o zapisanie do registra aaktelov alebo nieco take?ako dlho to trva pokial by nam eventualne pridelili dietatko?chceli by sme dieta od narodenie do pol roka si vziat.prosim poradte mi dakujem veronika

macocha
30. máj 2014

@niki09 tu dievčatá písali postup o podaní papierov a o príprave: https://www.modrykonik.sk/forum/adopcia-a-nahradna-rodina/ako-si-zobrat-dieta-do-pestunskej-starostlivosti/

Myslím, že nič podstatné sa nemenilo - začínaš na UPSVaRe = Úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Tam Ti povedia, čo od Teba chcú, lebo hoci je to divné, každý úrad má svoje drobné špecifiká.
Žiadosť o zdravé dieťa do pol roka je tá najbežnejšia, ak k tomu chcete bielej pleti tak tam sa čaká najdlhšie. Každý kraj má svoj poradovník, tak snáď sa ozve niekto z KE, ako dlho sa aktuálne čaká.

matkaasebko
30. máj 2014

Baby nejaka ochotna profi, co by mi poradila ohladovanie dokladovania, prosím IP len jednu otazku mam...🙂 dakujem

najjulinka
autor
31. máj 2014

@matkaasebko napiš mi čo potrebuješ, ale mnohé veci su zaležitosťou decáku, takže je to rozne

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre