Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

lenkove
23. apr 2013

@kili nuz tak veru... Preto je dobre stanovit si podmienky vopred.. Ja viem, ze nikdy nevies co nakoniec ma to dietatko na dusi (alebo ake diagnozy ma) a ako sa to v nom prejavi, ale proste.. Vase poziadavky aby boli dane.. Inak, aby som ta povzdbudila
http://www.rodina.cz/rubrika/matka_cesta cokolvek z blogu tejto maminky stoji za precitanie 😉
Neviem odkial si, ale mozno by stalo za to ist na stretnutie nahradnych rodin (zoznam stretiek najdes napr. na stranke navratu http://www.navrat.sk/?lang=SK&cat=bed806c757cb9...
kde sa mozes dozvediet, co sa riesi v praxi so starsimi detickami..
Precitaj si mozno rozhovor s Katkou Kuchtakovu (pestunska mamina uz dospelych deti) tu http://rozhovory.anr.sk/

A to co tu pisu babule, nie su to veci vytiahnute z netu, alebo pocute kdesi v radiu.. Vsetko je to prezite... Ja ti poviem o nas.. Moja starsia bola v ustavnej starostlivosti do jej 10 mesiacov (z toho 5 mes v profi) a ked ma svoj den, tak tie veci, o ktorych pises, ze toto dieta z decaku snad vie.. (zaviazat ci rozviazat snurku, obliect si bundu, nasadit batoh, nejacat ked neviem ako vybrat vec zo sacku. Teraz ma styri. ) ... ona jednoducho nevie... Ked ma svoj den, ked sa "nieco" stane, tak sa jej ta cas mozgu, ktora to dokaze vypne.(nieco, kazda zmena... Odchod do skolky, na ihrisko, k stolu... ist spat, umyt sa, upratat) a jednoducho NIC uz nevie... Mimo rodiny zila cca 3 mesiace z jej zivota (bola aj u bio)... Inak je sikovna, pozna vsetky farby, rata do dvadsat, pozna vela pesniciek, je nadana pohybovo aj jazykovo. Ale toto nie je o nadani, o talente, o chceni.. Je to jednoducho chybajuce prepojenie v mozgu.. alebo jedno navyse 😀 Ako asi reaguje dieta, ktore prezilo v DD dlhsi cas? Bolo tyrane? 🤐 Ani nemyslim 🤐 🤐 Jasne, ze kazde dieta je ine, kazde to zvlada inak...

lerinka
24. apr 2013

@vikusjk ahoj, ja som podobný prípad ako tvoja mamina, mala som najprv NOS (náhradná osobná starostlivosť) môjho nevlastného brata a keďže stanovené výživné chodilo veľmi sporadicky, spravili sme si v kurz a požiadala som ja sama o pestúnsku starostlivosť....normálne návrh na súd. Prešlo to, ako už baby písali, nesmie byť príbuzný v priamom rade....takže výživné mi vypláca sociálka plus odmenu pestúna. Ale on bol najprv odobratý rodičom...potom nás vyhľadali ako príbuzných a ponúkli nám ho...vzala som si ho k mojim vekovo rovnakým deťom. no nejdem rozpisovať, tebe ide o fakty 🙂 Ale ak máš NOSku môžeš požiadať o PS, to už na úrade nech si zorganizujú ako vziať rodičom práva, asi stačí pár návštev v tej "rodinke". Mám jedno veľké plus, úplne úžasnú sociálnu kurátorku..podporovala ma odzačiatku 🙂 ak chceš poradiť, kľudne napíš.

vikusjk
24. apr 2013

@lerinka dakujem pekne, mamina chce poziadat tiez o tu pestunsku starostlivost, spravi si kurz, len uvidime ako to teda bude, kedze to dievca nebolo odobrate rodicom, ona si ju vzala priamo od nich. Bolo by odobrate, keby vedeli, aka je tam situacia, ale nikto ich nikdy nenahlasil. Takze uvidime, ako to cele dopadne, kedze sme zase trosku specificky pripad v tomto, ze dievca nebolo v domove. Uvidime, ako sa to vyvinie, budem vas informovat 😉
Dakujem krasne este raz a prajem krasny den 😵

lerinka
24. apr 2013

@vikusjk každopádne je to veľmi pekné od maminy...a dievča nemuselo zažiť odobratie sociálkou a krízové centrum ako môj neznámy brat ☹ My sme mali špecifický zase ten kurz, individuálne pohovory, nakoľko by sme nezapadali medzi rodičov čo si chcú napr. adoptovať menšie detičky...on mal už 13. Nech to mamine vyjde skoro....nám noska trvala 2 mesiace a pestúnstvo 6, kým sa rozhodlo. Krásny deň aj Tebe .-)

vikusjk
24. apr 2013

@lerinka poviem ti, že ja ju tiež za toto obdivujem. Akože aj celkovo, lebo sme traja súrodenci a mali sme 17, 13 a 6, keď nám zomrel otec, a ona sama to ťahá ďalej, a teraz ešte toto, to dievča - Gituša má 16, takže možno by sa tiež dala nejaká samostatná príprava spraviť, skúsime sa na to popýtať 😉 každopádne ešte raz vďaka 🙂

kateri29
29. apr 2013

ahojte baby, rada by som sa popytala profi mamin par veci. o dva tyzdne zacinam kurz,tak sa tam asi vela dozviem,ale ak mate niektora cas,dakujem za odpoved.
zaujima ma najma oblast zamestnania.ako poslat ziadosti?mam poslat do vsetkych domovov v okoli?ako je to s poziadavkou na dieta?mam napisat do ziadosti,ako stare dietatko chcem?
co potom,ked dietatko od nas odide?dostanem vypoved?alebo mi daju dalsie?mozem byt zamestnana aj v dvoch domovoch?ze ked v jednom nebude dieta,vezmem z druheho?ci ako to je?
mam v tom riadny chaos.a v neposlednom rade by som sa chcela opytat,ak je tu niekto z okolia BA,aka je vyplata ked mam jedno dietatko,aka ked dve..ci sa to lisi,alebo podla coho sa to lisi.tuto odpoved mi kludne napiste do sukromnej spravy.urcite tu pracu chcem robit pre dieta,nie pre peniaze,ale zaujima ma aj tato otazka,kedze sa to nemam koho opytat a je mi blbe sa to pytat pri podani zivotopisu.len nech mam aku taku predstavu,dakujem velmi za odpovede
velmi sa tesim,ze coskoro budem patrit medzi vas.snad sa mi to rychlo podari

kateri29
30. apr 2013

baby prosim nemate niektora vzor ziadosti o prijatie do zamestnania,ktore ste posielali do DD?budem moc vdacna,na internete som nasla ,ale nejak to neviem prisposobit na poziciu prof.rodic.

matax
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
najjulinka
autor
30. apr 2013

@kateri29 vsak normalne, že žaidosť o prijatie do zanmestnania. žiadam o prijatie na pozíciu prof. rodič. Ak máte nejake obmedzenia, tak treba napísať . Rada by som prijala do prof. starostlivosti dieťa (deti) do 5 rokov. Prípravu som absolvovala tam a tam. no do žiadosti sa vela nerozpisuje.... musí byť jasne o čo človek žiada.. aj tak sa robí konkurz a oni si už vyberu na zakalade vysledkov konkurzu...

kateri29
30. apr 2013

@najjulinka dakujem, nevedela som to sformulovat.a tie obmedzenia su napr.co?
a o svojej rodine mam tiez pisat,kde byvam,kolko mam deti?ci to az na pohovore sa preberie?alebo to ani nepotrebuju vediet?
ja by som chcela babetka, ale ked tam dam do 1 roku,tak asi moc pracovnych ponuk nebude,ze?

najjulinka
autor
30. apr 2013

@kateri29 na babtenka by chcel takme rkaždý... ono akože možte tam napisať obmedzenia ake mate.. ale nemusi sa...

a všetko to ostatne si na pohovore zistia a zaujimať ich bude 😉

kateri29
7. máj 2013

@najjulinka ty si si pisala nejake obmedzenia,alebo vzdy ti daju male deti?bojim sa odmietnut,ze potom uz pracu nenajdem.ale pocula som,ze by som nemala dostat starsie ako je moje najstarsie.mala ma 6 rokov.vobec neviem co by som robila s nejakym 8 alebo 10 rocnym chalanom...dufam,ze take mi neponuknu :(

najjulinka
autor
8. máj 2013

@kateri29 moj manžel daval žiadosť tento rok... lebo na jesen dal vypoved, lebo nechceli sme velke... takmer 9 ročne... a tento rok ked pisal žiadosť, tak si dal, že chce deti mladšie ako naša lucka, ktorá je narodená v maji 2007

kateri29
8. máj 2013

@najjulinka takze vam ponukli aj starsie ako bolo vase najstarsie? tak to nieje pravidlo,ze nedaju starsie.kludne sa mi to moze stat,vsak?
nechcem odmietnut hned prvu ponuku,ale ked si netrufam,tak si netrufam

najjulinka
autor
8. máj 2013

@kateri29 vacsinou prvu ponuku neodmietneš. .lebo vacsinous a robi konkurz, že pre konkretne deti sa hlada......

dioliana1
16. máj 2013

@garancia pozývam vás medzi nás, málo náhradných mamičiek je tu so staršími deťmi... 😉

garancia
16. máj 2013

Ďakujem za pozvanie, je to od Vás milé 🙂

dioliana1
16. máj 2013

@garancia nedostatok času je naša normalita 😀

dioliana1
20. máj 2013

@zwalsh Pozývam vás do tejto skupiny náhradných rodičov všetkých druhov: adoptívnych, pestúnskych, profesionálnych a iných 😉

vivien2505
23. máj 2013

@najjulinka Všetko najlepšie k včerajším meninám Naj 🙂 Julinka

najjulinka
autor
23. máj 2013

@vivien2505 ahoooooooooj. dakujem

mima3311
24. máj 2013

tak sa pridávam aj ja ...mám 6 ročné dievčatko v pestúnstve.. sme spolu dva roky...zatiaľ nám to klape🙂 ako keby sme boli spolu od začiatku... len chúďa má veľmi smutnú minulosť....

macocha
24. máj 2013

@mima3311 Vitaj medzi nami. 🙂 A gratulujem k fungujúcemu vzťahu s pestúnčiatkom. 😵

dioliana1
24. máj 2013

@mima3311 vitaj

mima3311
25. máj 2013

@macocha Dakujem 🙂 Tesi ma ze tu takto diskutujete🙂a na margo mojej princezny ... zobrala som si ju z domova v hroznom stave.... nerozpravala, pomocovala sa. nevedela nic a mala uz 4 roky. Musim ju pochvalit co vsetko dokazala. teraz rapoce od rana do vecera. Je uzasna.dufam ze nam to vydrzi🙂

kiki68
26. máj 2013

Holky, napisem Vam tu vlastnu skusenost. Som adoptovane dieta, teda uz som dospela,nasi ma ma vzali ako male miminko. Mala som 6 mesiacov. Bolo to este za byvaleho rezimu, poznali jedneho panan dotkora,co bol riaditel kojeneckeho ustavu a raz k nemu prisla mlada studentka VS,ze caka babo a nevie co s tym,ze jej krestanska rodina to nebude akceptovat a on,ze nech ho donosi,ze pozna par,co caka na babo (mojich rodicov) Potom to nejak cele vybavovali, lebo ona raz zavolala ako sa mam a skomplikovala celu situaciu,navyse vtedy sa vsetko robilo podla okresov,takze to musel po znamosti vybavovat aby mna ako babo presunuli do druheho okresu. Nakoneic ma nasi mali doma a co mi mama hovorila,tak to bol zaberak...nic a zrazu mate doma male babo. Ze sa bala,ci sa zobudi ked budem plakat,ci ma nejaka zena (moja biol. matka nevezme). Proste vytuzene dietatko. Vobec mi to nepovedali,ze som adoptovana,nejak sa im to zazrakom podarilo udrzat,aj ked ja som sem tam mala divny pocit,lebo ludia ked moc veci tutlu,tak viete nemusite byt CSI Miami,aby ste prisli na to,ze nieco je divne a nesedi to 🙂 Hlavne mala som odmalicka vynimocny talent na vytvarnu a nikto iny z rodiny to nemal,tak stale vymyslali nejaku pratetu co malovala zatisia 😀 Ako dieta som bola najradsej s rodicmi, fakt som trpela nastupom do skoly,to som neznasala, vraj som mama e na druhy den zvestovala,ze tam nejdem. Potom ma nejak mama motivovala,tak som si zvykla. Mne hlavne vadil kolektiv deti, ucenie mi islo. Takze neskor umelecka skola a tam to uz bolo v pohode,ako ryba vo vode. Tam mi uz ludia nevadili,vsetci sme boli taki niecim podobni,akurat zacalo to obdobie vzdoru,lebo nasi si am chranili az moc a mne sa to prestalo pacit. Ale v porovnani s dnesnymi detmi som bola andilek. Len som sa jedovala a nakoniec som z nich jedneho dna dostala to,ze som bola ako mimco adoptovana a vtedy am cela ta zlost presla...odvtedy zavladol mier a v podstate s nimi mam super vztah. Ale beriem ich ako mojich rodicov, takze nie su to len ludia,co ma vychovali,ale rodicia, proste 100% moji,ktorych zboznujem. Teraz uz som v tom veku,kedy clovek seka karieru a v podstate uz sa situacia bude postupne otacat a budem ja musiet viac mysliet na nich. Predsalen nemladneme,ale naopak starneme. Takze tolko k mojmu pribehu adoptovaneho miminka. V podstate mi rodicia dali super start do zivota, skoly, zazemie,rodinu...no vsetko,co si moze dieta zelat. Mozno som nechapala ich strach o mna,ale teraz uz viem,co to je,ze mat dieta je neustaly strach. Oni mali len mna a som pre nich cely svet, ale aj oni su sucastou a velmi dolezitou toho mojho. O par dni peciem tatinkovi torty na oslavu,takze aj takto moze vyzerat vydarena adopcia 😉 Vela ludi velmi pochybuje o tom,ci spravi dobre,ked si berie niekoho ineho dieta,ked nepozna matku,otca....ale aj vlastne dieta je svojim sposobom macka vo vreci,lebo nikdy neviete ako sa genetika pohra a aku bude mat povahu. Ci bude po Vas,alebo po nejakom strycovi,co bol nervozny a jesitny. Nasi stavili na divoku katru a vyslo im to.Moze to vyjst aj dalsim. Viem,ze adopcie su narocne,vobec hocaka forma vychovy dietata. Ale ja z mojho pohladu radim nebat sa toho, pre mna su rodicia len jedni a to ti,ktori ma vychovali a naozaj ma miluju. Tych povodnych nemam dovod hladat....vobec netusim ku komu by som sa dopatrala. Drzim vsetkym,co uz tento krok spravili,alebo sa chystaju palce 🙂

dadenka1
26. máj 2013

nechcem byť zlá a neber to prosím ťa osobne @kiki68 .. teším sa, že tvojim ado rodičom to vyšlo a dostali nádherné voňavé bábanko od nešťastnej vysokoškoláčky... je super, že ste šťastní....

Len nech mi nikto nehovorí, že nie sú "šuflíkové" deti.. teda známosti boli a budú.. a nám obyčajným treba sa len pekne modliť a veriť, že Pán Boh nám pošle "naše" dieťatko a ak mu to na zemi tety uradníčky a rodičia s väčšími vreckami pokazia, tak že nám Pán Boh pomôže to zvládnuť práve s tým dieťatkom, ktoré dostaneme...

kiki68
26. máj 2013

oni sa vtedy tiez modlili,aby to vyslo,lebo ona si to mohla rozmysliet a nemuselo to vyjst. Vtedy za komunizmu nic nebolo iste, mali ma mat uz o par mesiacov skor,ale byrokraticky sa to natahovalo. Nasi mysleli,ze to vobec nevyjde. Ved vtedy to mohol hocikto stopnut a to uz mali za sebou vsetky tie psychotesty, mama mi hovorila,ze to,co s nimi robili,ze mala dojem strasnej nespravodlivosti,ze hociaka stetka to doslova vrhne jak fena mlade a nestara sa a ona po 10tich rokoch snazenia (vtedy este tie super dnesne metody asistovanej nenexistovali) sa podrobuje vsetkym moznym testom. Inak co mi hovorila,tak ze toho pol roka v kojecneckom ustave na mne bolo vidiet,na tom vyvoji,ze ja som bola taka,ze len sa maznat,vobec nie hrat. Ono ta deprivacia robi svoje. Ja som rada,ze som sa dostala k nim. Vraj ked ma prvy krat videla,tak tam bolo viac deti v postielkach a ja jedina som otvorila oci a usmiala sa na nu. Ze vedela,ze musim byt jej. 🙂 Co si pamatam,tak zrovna vtedy mali jedno taketo protekcne dieta aj ich znami, nejak sa poznali,lebo su z vedlajsej dediny a ti dostali sice krasneho chlapceka,ale nedokazali ho vychovat a on ich asi uplne neprijal. Pritom bol tiez male babatko par mesacne. Neviem,co je s nim dnes,ale viem,ze ma za sebou drogy,basu, je velmi agresivny odmalicka. Asi je to aj o stasti,mozes dostat cokolvek protekcne,ale nemusi to byt to prave orechove a dopadnut takto ukazkovo. Ved ako rozoznas modrooke dieta v postielke,ze ktore bude ake povahou, intelektom...ja aj on sme mohli vyzerat obaja rozkosne. Vzdy tam funguje aj ten faktor,ze ked sa to dieta narodi zdrave, bez nejakej vady,tak tou deprivaciou v prvych mesiacoch moze prist k strasnej ujme. Co som citala,tak je tam vraj prave pocas tych prvych 8 mesiacov bez kontaktu s matkou velky nabeh na sociopatiu napriklad. To vidim aj u seba, mala som velky problem s tym,aby mi inych ludi bolo luto. Az pred par rokmi sa to nejak zlomilo,ale fakt je,ze mne byvalo na pohreboch do smiechu a bolo mi to strasne blbe,ze som necitila to,co citia ini. Len som sa chovala perfektne ako robot.Ale nechcela som tu dalsich strasit,lebo tych hrozostrasnych pribehov ako to moze dopadnut zle je vsade viac nez dost.
Vzdy v tomto fungovali znamosti a aj fungovat budu. Tak to proste je. Vtedy sa aspon nemuselo tak strasne uplacat,neviem co by teraz stalo dopracovat sa k dietatu. Nasi znami cakaju uz druhy rok,maju super zazemie, naozaj chyba len to dieta. A stale nic..a to maju penazi aj na uplatky. urcite som za to,aby deti neboli v kojeneckych ustavoch a decakoch. Ved odtial nemaju ziadnu sancu na normalny zivot.

ivia123
26. máj 2013

Ahojte všetky maminky.Pracujem v nemocnici,akurat u nas leži jedna pani s važnou dg.a rozpravala mi jeden prekrasny pribeh,ktory ma veľmi dojal.Ta pani ma 2 dospele dcery vysokoškolsky vzdelane ,a zobrali si chlapca s DMO do pestun.starostlivosti ,ked mal 4 roky .Pred rokom ich kontaktovali ,že tomuto chlapcovi pribudol surodenec -braček -bohužiaľ tiež hydrocefalus...či si ho nechcu zobrať-nikto nejavi zaujem o neho.Samozrejme zobrali si ho.Obklopuju ich laskou a prekrasnou starostlivosťou.Ten 4 ročny chlapec,ked si ho zobrali nerozpraval,nechodil.A teraz ked rozprava o tych deťoch mali by ste vidieť tie očka.Len toľko. Ma zmysel pre niekoho žiť.Veľmi vas všetky obdivujem-aké ste obetavé,chapavé,milujuce.....................................mate veľke srdiečko.Želám vám krásny život 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre