Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

macocha
3. jan 2012

@matax juj, ťažká téma... je to teda taký prípad, že profi rodičia požiadali o ado alebo pestu?

Ja by som tiež povedala, že ak je dieťatko zvyknuté, tak by mohli profi rodičom vyhovieť - za predpokladu, že o zverenie požiadali skôr, ako malo dieťa prvú IA. Nemám ani problém s tým, keď je to ich prvé a možno jediné profi dieťa, neberiem to ako obchádzanie poradovníka - veď každý, kto chce, môže ísť týmto spôsobom.

matax
3. jan 2012

@macocha adopciu a aj ju maju:D no to je jedno, hlavne , ze nastálo.. ale upsvar to komlikoval... to bol zamotaný príbeh, nastastie dobre skoncil...Mne tiez nasa profi povedala asi na 4-5 stretku, uz neviem, ale nie na prvej IA , ze si chceli malu nechat..ze na upsavar im povedali, ze v ziadnom prípade... ja keby som vedela, ze ju chcu pred alebo na prvej IA hned, tak odstupim...ale návrh nemali podaný, ked mi to hovorila uz bola zmierená, ze ide k nám, boli ustretovi a snazili sa nám pomoct

macocha
3. jan 2012

@matax no to je presne ono, čo som myslela. Už toto, že Ti to povedali, je také na hrane... záleží od okolnosti a štýlu, akým Ti to povedali, ale asi lepšie by spravili, keby si to nechali pre seba.

Aj ja som tak bola nastavená, že ak by si dieťa chceli nechať, tak nebojujem - ale nech mi to povedia hneď, nie že ja sa začnem na dieťa nalaďovať a potom sa budú voči mne správať, akoby som ju niekomu kradla. To by mi bolo nepríjemné. Našťastie naša profi bola skutočne profesionálka. 🙂

dia6
4. jan 2012

@macocha @matax Tiež poznám taký prípad. Poznám jednu profi rodinu, ktorá si chce nechať dieťatko, ktoré mali v profi. Už ju nemajú, je v pestu rodine.
Stále o ňu bojujú. Vraj chodia po súdoch, no stále nič nevedia.
Malá má okolo 1 roka.
V podstate je ťažké povedať, čo je dobré. Či to dieťa nechať profi, alebo nie, všetko má dve strany. Chce ju aj profi aj pestu mamina. Tak a teraz kto má pravdu?

maznacik007
4. jan 2012

ja si myslim ze pokial sa profi rozhodnu ze chcu si nechat to dietatko tak maju si urobit pripravu a o to dietatko poziadat a nie cakat kym niekto na dieta zareaguje a zacnu sa riesit interakcie... potom mne to uz pride take no vypocitave ze boli sme ticho lebo nam to vyhovovalo a neriesili sme ....
pokial by bolo tak ze sme uz v procese tak by som to jasne povedala ...

ono to ma dve strany na jednej strane je ta profesionalnost profi a na druhej strane prosto sa niekedy stane ze to dieta nam tak zapasuje chyti za srdiecko ci ako to nazvat ale v kazdom pripade to musi byt cestne jednanie aj voci tym ktori mozno mesiace roky cakaju ...

samozrejme v pripade ze na dietatko je poradovnik... a je z tej lukrativnej skupiny deticiek tak tam prosto s tym musi byt profi rodic vyrovnany ze on je len tym docasnym opatrovnikom

yukki
4. jan 2012

@maznacik007 resp. nech si pre istotu robia prípravu priebežne, vopred....a ak sa vyskytne dieťatko, ktoré ich chytí za srdiečko tak presne ako píšeš-nie čakať, kým sa začnú interakcie a potom panikáriť a začať bojovať s nič netušiacimi čakateľmi-však dovtedy vyhovovalo ako "profidieťa", nemuseli brať ďalší pracovný záväzok.....
A mne bolot iež na tuším druhej IA oznámené, že malú si chcela staršia dcéra či kto nechať v rodine-ale tak bola tam takmer rok, tak predsa času bolo kopec....

macocha
4. jan 2012

@yukki absolútny súhlas! Už to raz aj tuším Ida Ž. hovorila, že odporúča profi rodičom mať pestu prípravu pre prípad, že sa na dieťa upnú. A to predsa je možné ľahko zistiť, či profi rodičia podali žiadosť skôr ako UPSVaR ponúkol dieťa čakateľom v zozname. Ak by boli "naraz" - teda že kým žiadosť profi rodičov išla poštou, tak UPSVaR kontaktoval žiadateľov, stále možno dať prednosť profirodičom, lebo žiadatelia ešte asi nestihli ani prvú IA. Ale ak profirodičia podajú žiadosť až vtedy, keď im oznámia, že majú dieťa pripraviť na IA - tak to mi je ľúto, ale už je to podozrivé. A ak je to až po prvej IA, tak to už nie je o čom - je mi jasné, že je to náročná situácia, ale práve preto musí rozhodnúť niekto iný, s nadhľadom - profi rodičia už nemajú jednoznačnú prednosť.

Ale to platí o tých súčasných profi rodičoch. Lebo ešte stále sú tu profi rodičia "po starom", kedy sa profi starostlivosť brala ako dlhodobá. A tak raz jednej profimamke, ktorá sa 14 rokov stará o telesne postihnuté dievča oznámili, že už ju nebudú platiť... - to už je iné kafe, lebo tá išla do profi za iných podmienok, prispôsobila tomu svoj život a zrazu ju postavia pred príkaz šupnúť teenagerku do ústavu alebo živiť ju z vlastného (hm, ale kde si narýchlo hľadať ďalšiu prácu, keď ju telesne postihnuté dievča potrebuje...) - to už je čisté citové vydieranie aj s finančným "výkupným"...

macocha
4. jan 2012

@dia6 takže otázka znie, kedy začali o ňu bojovať? A navyše, ak je už malá zvyknutá v pestu rodine, ak pestu rodičia nezanedbávajú starostlivosť, tak je to ten šalamúnovský prípad - keď ju mali radi, tak nech sa zamyslia, čo prežíva ťahanicami na súde... je síce malinká, ale vníma neistotu pestu rodičov, keď jej nemôžu povedať "si naša"...

toto je o zneužití rodičovských práv biorodičov, ale obdobne to platí asi aj pre profi rodičov, keď už museli (no citovo nedokázali) profi dieťatko posunúť ďalej:
http://www.rodina.cz/clanek674.htm

dia6
4. jan 2012

@macocha Tak, tak... ja som najskôr počula len príbeh zo strany profi, ale teraz už viem vian info... aj keď nie úplne všetko a už by som to asi aj ja riešila tak, že bohužiaľ.... neskoro. A pre dieťatko, to naozaj musí byť nepríjemné... tá neistota.

dia6
4. jan 2012

@macocha Som si prebela ten článok čo si dala link. Súhlasím s tým. Ak už je dieťatko niekde dlhšiu dobu, tak má vytvorené vezby a malo by sa hladieť hlavne na dobro dieťaťa. Len čo je to dlhšia doba..rok, dva... päť rokov?

juliap
4. jan 2012

bambulky vychodniarky, ak by ste vedeli o DD, ktore zhana profi, tak prosim dajte info, radi by sme uz k tomu nasmu drobculovi zobrali ... dakujem

macocha
4. jan 2012

@dia6 no to je práve to... pre každý prípad je to inak, lebo každé dieťa má inú históriu, iné boli aj podmienky okolia a reálne možnosti predošlej rodiny (či už bio alebo profi), iné boli vzťahy a väzby... Ja by som toto veru nechcela súdiť, lebo každá strana má svoju pravdu. 😔

dia6
4. jan 2012

Keď si tak čítam spätne moje príspevky, tak more chýb. Ospravedlňujem sa za to 🙂

kacena4
4. jan 2012

@macocha neda mi nezareagovat na vase (aj ostatnych) prispevky, suhlasim s tym, ak je dieta v profi a chcu si ho nechat, da sa to riesit este skor ako ide dieta do zoznamov, nie az ked tam je a profi nema ani len pripravu na pestu - ja osobne to beriem ako zlyhanie (samozrejme ak o dieta nie je zaujem a ostane v profi dlhsie, tak si sup sup treba spravit pripravu a nechat si ho "nastalo" ale to sa da priebehne riesit a nie az ked sa nahodou niekto ohlasi na IA)

matax
4. jan 2012

@macocha @yuki @maznacik macocha, ja som zostala velmi zaskocená, ano, bolo to neprijemne:C ..potom uz ale ostatne bolo profesionálne, mali skor poziadat, no vraj im ju nechceli dat, mala bola v zozname dva týzdne, ked som ju nasla..no to je uz jedno, inak sa mi s nimi naozaj velmi dobre spolupracovalo.
Ja si myslím, ze ak napríklad dieta nie je v zoznamoch, tak urcite by po dlhsje dobe pobytu dietata v profirodine mali byt oslovení aj profirodicia ako nadejní pestuni/adoptivni rodicia, hlavne, ak uz maju pripravu alebo si ju robia
@dia6 ten pripad, o ktorom pises..hm, to je uz na zvázenie, ci by ten prechod spat do pestu to dieta nepomýlil, ak uz ma v novej pestu vazby, menit rodinu hore dole 😢 nie dobre..no a to ze pestuni nie su si isti, ze to dieta to citi, to je tiez zle.. zálezi, ako to berie to dieta, teda ani ja by som to sudit nechcela 😢
A jeden pripad poznám taký, ze dieta nebolo v zozname, profi si zacali prípravu na pestu , upsvar nesuhlasil, dieta dali do zoznamov, poslali ado. nadejných rodicov na IA ..nakoniec dieta maju v adopcii profirodiacia, lebo hned na prvej IA sa pekne o tom porozprávali a ti nadejni, poslani z upsvar na IA odstupili- s tým suhlasim, ze to tak je, ked hned povedali a uz mali záujem dlhsie o dieta @kacena4
@dia hehe, chyby, ja mám stále preklepy, ja po sebe necitam a raz som dala miesto www.lacneobliecky -www.lacneoblicky 😀 😀 😀 😀

magimary
4. jan 2012

@matax presne, presne! o to ide...
profirodič by si o dieťa hneď požiadal, ak to iskrí...
ALE, ale, ale...
môže (s prepáčením) prd, ak dieťa nie je v zoznamoch...
a na toto, prosím, nezabúdajme...
lebo práve TO je najčastejšie dôvod toho, že si profirodič nestihne požiadať skôr ako je prvá IA...

tým, ale nechcem ospravedlňovať tých, čo tak ozaj urobia až keď majú pocit, že im niekto berie dieťa, ktoré bolo v zozname takmer od narodenia...to ani omylom (!), to považujem za veľký lapsus...
my sami sme si práve preto robili prípravu na pestu skôr, ako sme mali definitívne dieťatko vybrané...
a mali sme to tak naplánované ešte od čias našej prvej prípravy na profi 😉

najjulinka
autor
4. jan 2012

@matax mne povedali aj pri prvom pestu a aj pri druhom, že pojdu podla poradovnika...... pri druhom som ich upozornila, že som prvá v poradí, lebo je to surodenec našho prveho pestu dieťaťa.. predbehnuť by ma mohli aj podla poradovnika len tí čo maju biologickeho surodenca a boli by zapisani skor ako my....
pri Lucke som si zistila najprv či je nukana na adopcciu či pestu. .bola do pestu. .spravila som tak pripravu a medzi tým bola volna do adopcie.... po zapisani mna do zoznamu žiadatelov ju ešte 3 týždne nukali a až tak ked nikto nechcel, tak ju ponukli mne............... malú nechala matka v porodnici a v tom čae mala rok a pol ked mna zapisali do zoznamu žiadatelov........ tak čo robili rok a pol, ked ešte aj po zapisani mna do zoznamu žiadatelov som musela čakať 3 týždne? ......... 😒
jasne, že ked profi zrarzu chce dieťa, ked ho chce niekto iní nie je celkom koscher,a le ked ho chce skor než ktokolvek o neho iný požiada, tak by mal byť uprednostnený.... hlavne ak je dieťa u profi dlhšie ako pol roka.. .... fakt po pol roku sa to dosť láme...... 😔 len ono to u nas funguje skor opačne.... dieťa nikto nechce a ked o to dieťa ma zaujem profi rodič alebo niekto kto to dieťa pozná (suseda, rodina profi, kamaratka profi), tak ho rýchlo nukaju.......... 😢

najjulinka
autor
4. jan 2012

@magimary no práve, že mali by sme byť žiadatelmi nonstop.... 😒 a na priprave už s nami pomaly nemaju o čom....... ale musia nam ju robiť.... psychotesty už vyberaju, že ake sme ešte nerobili...... ale musia čosi najsť, lebo musime mať pripravu.. ked nam spravia aktualizaciu, tak sa uradu nepači, že ešte nech nas pripravuju... a tak a pod.......

magimary
4. jan 2012

no, keď sme už pri tom, ako to ne"funguje" u nás...
náš pestúnček (predtým profi) bol vraj "ponúkaný" vyše roka a nikto ho VRAJ nechcel...
to nás napokon podnietilo k tomu, že našu ukončenú prípravu "venujeme jemu"...
a behom dvoch dní sme tu mali žiadateľov na IA (!)...
vyše roka po ňom nikto neštekol a zrazu /ako sa na úrade dozvedeli, že máme legálny záujem my, že sme potenciálni pestúni/ za dva dni boli žiadatelia až z východu...
zaujímavá zhoda, že úrad bol zrazu aktívny až po roku a dokázal vyvinúť toľkú iniciatívu, aby umiestnil vyšeroka neumiestniteľné dieťa... (?)...
napokon ho títo /inak veľmi podivní/ žiadatelia i tak odmietli...

pre nás to bolo jednoznačné potvrdenie a znamenie, že práve toto dieťa nám ozaj patrí...
a vďaka jeho problémom sa o tom presvedčujeme takmer denne... 😉

najjulinka
autor
4. jan 2012

@magimary aj my ked sme šli len po dotaznik, tak zrazu sa všetkým našim profičatam čo sa mohlo robili videa a fotky do spisu na ponuku...... zrazu.................

najjulinka
autor
4. jan 2012

a to som šla po dotaznik a povedala, že chceme dieťa a dame prednosť biologickemu surodencovi........ malinka mala vtedy 4 týždne a bola opustena v porodnici........... a jedine čo ich zaujimalo, že či vieme že matka by mala mať dieťa... no nevedeli sme, netušili.......... a nebyť toho, že som profi a malú šupnu k nam do domova a niekomu z personalu domova sa zdalo, že je tam podobne priezvisko, ale priezvisko velmi časté, tak ani ja nezistujem kto tam v domove leží.................

najjulinka
autor
4. jan 2012

Proste dieťa čo mohli rovno z nemocky dať do rodiny, tak ešte stále máme v profi................ v marci bude mať 2 roky a aj 2 roky budu čo sme šli po dotazniky........... vdaka tomu, že sme profi a že akurát sa u nas uvolnilo miesto, tak ju mame od jej pol roka............ keby som nebola profi, alebo profi v inom domove??? tak dokedy tvrdne kdesi? k tomu dieťa rizikové, už teraz nie len rizikové ale už s diagnozou, takže ani v profi by nemusela byť......

mmacca
4. jan 2012

Ozaj, profíčky, do akej miery sú vám poskytnuté informácie o dieťati, ktoré máte doma? Viete všetky info, ktoré sú potom poskytnuté adorodičom?

maznacik007
4. jan 2012

baby sak jasne ze ono to je casto aj o tom ze sa spamataju a ponukaju az ked sa niekto ozve...

a k tomu este perlu ja som bola pred vianocami na urade a je tam nova pracovnicka co pod nu patrime ta stara nas pozna sak aj mama tam chodila a poznala ma aj z 🙂 takze pohoda... a teraz tato nova sa vypytovala starsia pani... na D mala asi taky nazor ze no piip ze hadam nepodedil tolko po predkoch... viac nedodavam radsej a hovorili sme aj o tom ze zvazujeme prechod z pestu na osvo v buducnosti a ona mi na to hovori ale pani to by bolo zlyhanie nas ako pestunov kocky ako ja netvrdim ze som nejako super druper pestu mama ... ale mala som dost pritom mne o to ani nejako neslo akurat sme to riesili s J. bio tak hovorim ze spytam sa ze co ako...
takze ja ked uvazujem o osvo tak som pestun co zlyhal.... da sa vobec na to nieco dodat....

najjulinka
autor
4. jan 2012

@mmacca nie... ja sa nevypytujem ani, lebo s tým dieťaťom to riešiť nebudem (kedže je malinke)... keby som mala velke deti, tak si info pýtam.... z lekarskych veci dostavam info, ktore sa mna týkaju, mojej starostlivosti o dieťa... povedia mi aj take info, že napr. rodičia schyzofrenici alebo pod. aby som mala info že ako dlho može ostať, že to ovplyvnuje výber adorodičov aj ked na takom babatenku sa neda určiť čo podedilo... pripadne, že ked stvrdne u mna vdaka tomu, tak aby som ratala s týmto......
niekedy neviem ani kolko surodencov ma , pripadne mam len čiastočnu info.... podla toho čo ma v papieroch, ktoré mi dajú... ale aj to pri dvojičkach som dostlaa 2 papiere a raz bolo poradie narodenia tak napisane a na druhom papieri naopak..... 😀 😀 😀

najjulinka
autor
4. jan 2012

@maznacik007 u nas zas sa na urade pozdavalo, žeby sme Lucku aj adoptovali možno v buducnosti.... 😀 a aj si to zapisali kamsi... 😀

najjulinka
autor
4. jan 2012

jaj a ked sme pri adopcii pestu dieťaťa, tak treba zas nejaku torturu podstupiť, či stačí rovno na sud dať papiere? či je to zmena a bude ktosi chcieť zas pripravu po nas?

mmacca
4. jan 2012

@najjulinka Naša malá napr. podľa správy neexistuje. Vôbec nebola spomenutá medzi súrodencami.

maznacik007
4. jan 2012

nie tam by uz nemala robit priprava sud si vyziada aktualnu spravu zo socialky maju prist na navstevu po poadani navrhu na sud na osvojenie pestu sa rata ako predosvojitelska teda ta devat mesacna takze rovno do osvojenia ale mozu byt krajove specifika... sak to poznate...
juli ty zvazujes... ja som uplne znechutena po tej navsteve socialky ako nam je to relativne jedno ... nasa bio neplati statu aj tak nic a najblizsie styri roky nebude... tlacim ju do maturity.... akurat sa doucujeme matiku ... takze tak

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre