Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

cairka
22. jan 2010

kokatrinka, dakujem, ale aj tak ešte neviem, na čom sme 😅 situácia je takáto: sme tu teraz 2 "prípady"

1. ja mám dieťa v pestu, na ktoré už poberám príspevok pestúnovi a všetky dávky, a chcem prijať do pestu druhé dieťa, u ktorého bude nárok na rodičovský. Tak neviem, či mi odnímu príspevok pestúnovi na staršiu, abo dajú súbežne RP aj príspevok pestúnovi. samozrejme príspevok dieťaťu a prídavky budú 2x

2. yukki má dieťa v ado, ešte má zhruba rok nárok na RD a berie malé dieťa (ročné) do pestu. a rovnaký problém...

môžeš mi, prosím ťa, vysvetliť teda konkrétne?

cairka
22. jan 2010

áno, ako píše maťa, jedná sa o príspevok pestúnopvi súbežne poberaný s rodičovským príspevokm... príspevky na deti sú nám jasné 😉

mata2
22. jan 2010

yukki ma narok poberat 2xRP,alebo RP + pestunsky - podla toho ako sa rozhodne...

ty cairka ked prides poziadat o prispevky pre pestu dieta,ak chces ist s druhym na RD,musis si podat ziadost,ale predpokladam ze teta ta automaticky upozorni,ze ti zanikne narok na pestunsky co teraz poberas na veve...
ak nechces ist s druhym babom na RD,tak si podas ziadosti len na prispevok pre dieta a rod.pridavky,a odmenu pre pestuna budes dostavat len jednu.. 😒

cairka
22. jan 2010

no uvidíme, ked to bude aktuálne, čo mi priznajú 😝 tiež to vidím skôr tak, že mi dajú len RP, prípadne len pestúnske, nie naraz... škoda 😝

kokatrinka
22. jan 2010

treba si uvedomiť že každá podaná žiadosť na UPSVaRe sa posudzuje samostatne žiadateľ uvádza svoje údaje+ údaje o dieťati na ktoré žiada príspevky.
cairka ak pestúnsky NR ktorý má doma dieťa staršie( už na neho nepoberá RP) ale pestúnsky detský+pestunska odmena tebe po podaní ďalšej žiadosti kde sa jedná o malé dieťa na ktoré sa dá poberať RP tak sa príspevky poberajú súbežne.

yukki si ponechá RP na ado. dieťa a na pestúnske si vybaví pestúnsky sebe aj dieťaťu.(ale čo potom ak sa jej skončí RP na ado.?mala by isť teor.do práce....) alebo si teraz rovno požiada o dlhší RP (ako keď majú bio matky dve deti po sebe).+len dets.pest 😉

cairka
22. jan 2010

jéj, kokatrinka, ani nevieš, ako si ma potešila...niežeby som to robila pre peniaze, ale ako slobodná mamina musím rátať každý cent... a každý cent navyše je potešujúci...dakujem za objasnenie

marketka1
22. jan 2010

Ahojte prajem vám pekný deň 🙂 u nás konečne aspoň trošku poletuje sneh ale svieti aj slnko.

akurát som si prečítala príspevky a vidím že včerajšia debata pokračuje tak ja sa už nezapájam včera to magi ukončila a ja to už neriešim veď sa uvidí keď pôjdete vybavovať príspevky na socialku čo kto bude poberať. 😕

tak vás budem sledovať kedy sa zmení téma. 😉

marketka1
22. jan 2010

moji chlapci práve znova objavili prepravku celých orechov v kuchyni pod stolom a súúúúúúúú všade 😠 😀 😀 😀

yukki
22. jan 2010

kokatrinka a veď keď mi skončí na staršiu nárok na rodičovský príspevok - keď mi teda skončí so staršou RD- tak potom si nemôžem vybaviť zmenu s tou mladšou čo budem mať v pestúnskej-že mi zmenia "pestúnske pre rodiča" na RP? A ostanem na RD? A budem poberať len jeden RP a jedno pestúnske na pestúnske dieťa?

mata2
22. jan 2010

yukki,ale to mas zbytocne papierovacky,nie?
vybav si RP aj na pestu dieta a ked ti na kiku zanikne narok,tak nemusis koli dalsej RD podavat ziadosti o zmenu..

yukki
22. jan 2010

Maťa ale práve kokatrinka píše, že by som brala len jeden RP....aj ten rok kedy ešte môžem brať RP+odmenu pestúna...ona nič také nepíše že sa dá brať súbežne dva rodičáky-na svoje (osvojené) a pestúnske dieťa...

kokatrinka
22. jan 2010

dievčatá čítam si zákon ale nikde sa zatiaľ neviem dopátrať kde vám schvália 2x RP v rovnakom období na dve deti.

yukki
22. jan 2010

Mňa by zaujímalo, či sa teda potom po roku dá zmeniť pestúnske pre rodiča na rodičovský príspevok?

najjulinka
autor
22. jan 2010

ja tiež čumim, že 2 RD..... ani mne sa to nezdá....

marketka1
22. jan 2010

ta ja vás poctivo čítam k čomu sa dopátrate mne sa tiež nezdá že by sa dal schváliť 2x RP v rovnakom čase na dve deti(ja zase poviem príklad na mne či sa vám páči alebo nie s Martinom som tiež mohla ísť na RD ale rovno som si žiadala o pest.príspevky lebo o mesiac neskôr som vedela že budem žiadať RP na Kubka a dva by mi nedali 😒

marketka1
22. jan 2010

už normálne mám z toho aj ja chaos 😕

dioliana1
22. jan 2010

a ja guľáš 😒

marketka1
22. jan 2010

maťa tak že podľa teba ak by som si brala neskôr dievčatko čo máme v pláne tak za 1,5 roka tak by som mohla poberať aj na dievčatko 2 RP lebo pri Kubkovi by som ho ešte stále mala .

marketka1
22. jan 2010

aspoň že nie som sama dio 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

dioliana1
22. jan 2010

i ja planujem mimčo do pestu, tak ma to dosť zaujíma, na materskú asi kvôli drobcom v profi nepojdem, tak to bude asi len pestunsky, a poberá sa niečo na predbežko? či to potom dajú pestunske pozadu, či ako to je?

kokatrinka
22. jan 2010

takže pre yukki zistila som že po skončení RD na ado.dieťa ti autom. vznikne právo ísť aj na RD s pestúnskym len to budeš musieť riešiť žiadosťami na úrade také papierovačky.Ale dá sa to.takže Ti bude patriť pest.dets+RD

2x RD v rovnakom čase sa nedá poberať 😒
prajem vám pekný deň 🙂

mata2
22. jan 2010

mne teta na urade povedala,ze sa da subezne poberat 2x RP,ak je jedno z deti bio /ado/ a druhe pestu...
kubko je v NOS? tak potom by si mohla byt s dalsim dietatom tiez subezne na RD a poberat RP..ak mas martinka v pestu,tak by si nanho nemohla poberat odmenu pre pestuna...
pri pestu detoch,nech ich mas kolko-kolvek,mozes poberat na seba iba jeden prispevok...

takto mi to teta na urade vysvetlovala...mne sa to tiez nezdalo,pytala som sa jej na to asi 3x pocas rozhovoru,a stale tvrdila ze je mozne poberat subezne 2xRP,ak je jedno dieta pestu a jedno bio...

mata2
22. jan 2010

dio,na zaklade predbezka mas narok na rod.pridavky,ty alebo manzel ak pracujete si mozte v praci uplatnit danovy bonus a dieta ma narok na prispevky pre dieta /pestunske/

ty mas narok na odmenu pre pestuna az po riadnom sude,kedy ti bude dieta zverene do pestu..

ak sudca rozhodne,ze ti dieta zveruje do pestu odo dna ked ste dostali predbezko,tak ti odmena pestuna bude spätne vyplatena...inak mas na nu narok az odo dna rozhodnutia sudu..

cairka
22. jan 2010

nakoniec to asi aj tak záleží na tom, ako tá ktorá konkrétna teta sociálna pochopí zákon 😝 ale dobre vedieť, na čo je nárok, nech sa dá s nimi diskutovať 🙂

marketka1
22. jan 2010

cairka s nimi sa nediskutuje tam odnesieš žiadosť podáš ju a oni sú Ti povinný odpovedať rozhodnutím iba vtedy vieš na čom si 😉

najjulinka
autor
22. jan 2010

No 2xRD a ani 2x pestu nejde poberať.. ale dá sa 1xRD + 1x pestu.... za istých okolností........

najjulinka
autor
22. jan 2010

Tak sme kupili detom skrine.... Zajtra pre nich muž pojde... Ale už su vyplatene....A Lucka má 37,1°C a sople priesvitné... tak uvidime.... 🙄 🙄 🙄

mata2
22. jan 2010

aj tomas je taky vseliaky.... 😕
ze ho boli hlava a zima mu je....tak si doteperil do obyvacky vankus a deky a lezi jak pena 😲 ...ale teplotu nema

magimary
22. jan 2010

aj u nás je tobiko maród (min, týždeň tomáško a zajko) , mám ho už skoro týdžeň doma, ale je to len taká bežná viroza, takže pohodka... 😉

dioliana1
22. jan 2010

aj Bambulka naša má sople, predvčerom očkovamá proti chrípke...a 28.1. prvá porada vDD, ešte nikdy sme nemali.... 😖

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre