Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

macocha
21. apr 2013

Jaj a to že doma nemáte nejaké pravidlá, to zistíš až potom. Určite máte, ale také samozrejmé, že Ti to ani nepripadá ako pravidlo. A často pri prijatých deťoch základ prežitia je stanoviť presný režim s jasnými pravidlami - tak je svet pre deti predvídateľnejší a vzniká menej konfliktov.

kili
21. apr 2013

@najjulinka nie, ešte nemáme potvrdené. práve to vybavujem.

kili
21. apr 2013

@macocha to s pravidlami ma napadlo, že o nich neviem, ale som rozmýšľala, že aké 😀 preto som chcela ešte nejaké príklady

najjulinka
autor
21. apr 2013

@kili nekradnuť? 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 nefajčiť? nesexovať? (resp. až po 18ke,a leboa spon po 15ke..... a tak... take +/-bežne veci čo by nas nejak velmi nenapadlo, že na tom treba nejak extra bazirovať.....

najjulinka
autor
21. apr 2013

ked do školy decko vypraviš, tak by do nej aj malo dojsť...

najjulinka
autor
21. apr 2013

a ked aj dojde (dozrieš), tak by nemalo z vyučka zdrhnuť po prvej hodine

najjulinka
autor
21. apr 2013

proste tak etie školacke pravidla, ž esi ma nachystať veci do tašky a tak............ a stale dookola a ešte aj učkam vysvetlovať, že veci čo ma robiť sane nemožeš za neho robiť ty..... (napr. baliť štvrtaka, piatka..... podla rozvrhu do školskej tašky)... to sa namatkovo kontroluje a ked to nespravi, tak proste ano zlizne si dosledok (poznamku).....

najjulinka
autor
21. apr 2013

pridi na nejaký klub alebo pobyt a tam ta vyškolia skusení pestuni velkačov.. čo a ako trezor riešiť, kde schovavať kluč, že spať s klučom nestačí, alebo človek občas v noci tvrdšie zaspi..... tak aj trezor kde schovať a tak..... 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐
tak ako mama piše v blogu.. u nas hasiči neboli.... ale poznám aj takých 🙄 😔

najjulinka
autor
21. apr 2013

nevravim, že nie su vynimky... ked som ja robila pripravu na profi,t ka zrovna dvaja znami robili pripravu na pestunstvo a obaja brali velkačky........ jedno bez problemov a druhe sa vratilo do domova, lebo to bol opačný extrem...... a pritom obaja obe kočky poznali už dlho.... ale až v rodine sa ukazali mnohe veci......

kili
21. apr 2013

@najjulinka dík za osvetu 🙂
verím, že v domove nie sú len "desivé" prípady. tak hádam sa nám tiež podarí nejaké bezproblémové. však tiež majú právo dostať šancu, nie?

macocha
21. apr 2013

@kili myslela som tie bežné pravidlá, ktoré sú všade a práve preto si ich neuvedomujeme. Každá domácnosť má svoje, nie že by jedny boli lepšie a druhé horšie, ale proste tak sme u nás zvyknutí. Nový člen rodiny sa ich učí postupne - novorodenec má na to koopu času. Keď príde staršie dieťa, tiež mu to chvíľu potrvá. Aby dokázali byť za tú dobu vaše deti tolerantné.
No a veľmi často pri prijatí starších detí prídu aj také špecifické, ako píše @najjulinka
Juli dobré pravidlá 😉 K tomu 23:20 dodám: A keď už dorazí do škôlky polícia, že si zmizol(zmizla), je na čase vyjsť z úkrytu... 😝
Ale dobre, tie som zatiaľ nemala na mysli. Berieme tú optimistickú alternatívu, že by našli cieľavedomé a motivované dieťa, ochotné spolupracovať a učiť sa. Inak odplašíme všetkých potenciálnych záujemcov o náhradku. 😅

kili
21. apr 2013

jj, plašíte 😀
prechádzam si ten blog, toto je pekné 🙂 http://evalorenzova.blog.sme.sk/c/166368/Velky-...

kili
21. apr 2013

a s týmto zas plne súhlasím ☹ http://evalorenzova.blog.sme.sk/c/218526/Preco-...

kili
22. apr 2013

baby, mňa potom ešte večer napadlo, že či si uvedomujete, že nie som z východu. tu v okolí BA neviem o nejakej osade. a deti sa prideľujú na miesto kde vyrastali, nie? určite aj tu sú nezvládateľné deti, ale asi v menšom počte.

macocha
22. apr 2013

@kili no, nie tak celkom. Bola si niekedy pri Plaveckom Štvrtku? 😅 Ale hlavne: to nie je o osade. Vezmi si to takto: to dieťa aj v tom najideálnejšom prípade - tých je cca 1% - zažilo stratu. Stratu rodičov. Aká je asi šanca, že ho to vôbec neovplyvnilo a nenechalo to na ňom žiadne stopy? 😔
Psychológovia to tak plus mínus odhadli, že v tridsiatke sme pripravení vyrovnať sa s takou stratou. A to za pomoci okolia a známych dôveryhodných ľudí. Tie deti to zažili omnoho skôr a zároveň stratili aj svoje zázemie - inak by nešli do domova ale napr. k babke alebo tete. Takže hneď len na úvod - asi koľko z nich sa s tým dokázalo vyrovnať vo veku, aký si ty predstavuješ, teda okolo 8 rokov?
Potom fyziologické záležitosti. A tie menej ideálne prípady. A tak ďalej. Proste v domove sú deti zranené. Len niektoré to vie skrývať lepšie než iné a niekde to vyzerá ako rana a niekde ako nezvládnuteľná povaha. Ale to ozaj je lepšie ísť na prípravu, aby to malo nejakú štruktúru, lebo takto to musí pôsobiť chaoticky, príšerne a porazenecky. 😉

kili
22. apr 2013

plavecký štvrtok aj mňa napadol :D
však jasné, ja nepíšem že sú tie deti úplne OK, ja len, že také tie "deti ulice" ako ste písali je tam potom menšie %. Ale samo, nechcem sa hádať 😉 len som tak teoretizovala.

cairka
22. apr 2013

@kili ,lenže ono samotné dieťa ulice a dieťa vyrastajúce v domove s dieťaťom z ulice môže byť cca. to isté v blede modrom.... 😝 Ja by som pridala ešte jeden aspekt k tomu, čo bolo písané...deti vo veku 8 rokov a viac pravdepodobne nezažili profi rodinu, veľká skupina z nich budú deti, ktoré vyrastali v chladnom domove. Prípadne išli do profi vo vyššom veku, ale v tom najdôležitejšom období do 2 rokov strávili sami v postieľke. Druhá skupina budú deti nejakým spôsobom zanedbávané, týrané, či zneužívané, pre čo museli byť odňaté rodičom a len minimum "sirotiek" , ako písala @macocha . To sú všetko aspekty, ktoré sa v správaní prejavia, u niekoho viac, u niekoho menej.

kili
22. apr 2013

jak tu píšete, vyzerá to, že už len odstreliť 😕

macocha
22. apr 2013

@kili nie odstreliť, ale pripraviť sa na to. 😉 Teda nemať nereálne očakávania ale rátať s tým, že to aj pri najväčšej snahe nepôjde celkom tak, ako sme u ich rovesníkov zvyknutí. A naučiť sa s tým žiť. A hlavne naučiť ich s tým žiť.

maznacik007
22. apr 2013

no a hlavne zvazit realnu situaciu ze najst dieta zdrave a mentalne v poriadku vo veku 6rokov a viac, ktore je SAME resp.nie je sucastou surodeneckej skupiny v decaku je sanca rovnajuca sa takmer zazraku...
a za dalsie ak sa uz aj take dieta najde je treba citlivo zvazit najma jeho potreby ci je vhodne aby prislo do rodiny s detmi so specialnymi potrebami ci to vobec bude chciet.... vacsie deti uz povacsinou maju nazor na toto a prihliada sa na neho ...
vo vseobecnosti plati ze sa hlada vhodna rodina pre dieta z DD a nie vhodne dieta z DD pre rodinu ...

kili
22. apr 2013

macocha. ja mám deti, ktoré ani z ďaleka nie sú ako ich rovesníci. máme suseda rovnako starého, pozýva si kamarátov, s mojimi sa moc nechce hrať ☹ je mi z toho smutno.
a len pre predstavu, také 8r dieťa z domova, vie sa obliecť? dať si ponožky, zapnúť zips, gombík, poprípade zaviazať šnúrky? u nás ani ten väčší nevie mašličku ani rozviazať, nie to ešte zaviazať. Zvládne si dať bundu, ruksak? zvládne postaviť komín z kociek tak aby sa nezrútil? alebo iné veci si zkladá z kociek, nejak tvorí? Má také dieťa z domova logické myslenie? napr., keď sa mu hračka zamotá do šnúrky od niečoho, zamyslí sa ak ona to a rozmotá, alebo začne jačať?
nuž, ja toto mám doma, a to je ten "rozumnejší", druhý ledva nakreslí kruh (teda od kruhu to má samozrejme ďaleko). Čokoľvek vedia, je naučené. Malá nemá ani 15m a je schopná rozmýšľať jak oni nie a to je fakt! napr. sáček s malou dierkou akurát na jej ručičku, si ho chytí a prevlečie cez tú a pekne vyberie od tiaľ, chalani začali jačať že to nejde hádam ešte donedávna, roky sa im ukazovalo ako na to. Oni skoro na nič neprišli sami, všetko majú naučené.
ja si myslím, že také dieťa z DD pôjde oproti nim mílovými krokmi. 😔 t.j., ja nie som vôbec zvyknutá na normále 6 či 8r deti.

kili
22. apr 2013

@maznacik007 tá posledná veta, nie je výsledok rovnaký? ak sa nájde dieťa vhodné pre určitú rodinu, tým pádom sa nájde rodina pre dieťa z DD.

maznacik007
22. apr 2013

@kili nie vysledok nie je rovnaky ... dieta z domova je dieta ktore si preslo traumou .. odmietnutim svojej biologickej matky a nasledne vela dalsimi traumami podla doby umiestnenia v domove...

nas system je nastaveny tak ze sa hlada rodina pre dieta cize velmi po lopate zoberu sa potreby dietata kt. su samozrejme ine u novorodneca a u vacsieho dietata a hlada sa rodina co mu ich naplni ....

tu nejde o logiku ani psychomotoricky vyvin dietata .... ani o intelekt... deti z domova maju povacsinou nerovnomerny vyvin a tie problemy su skor v oblasti emocionalnej, priputani, moralnej atd...

ako nie je ulohou nikoho z nas ta tu znechutit ale skor mozno dat podnet na zamyslenie a uvahu ... a najma poriesit si motivaciu ze preco prijat dieta z domova...
ak ma byt cielom to aby to dieta potiahlo tvoje deti vo vyvine... tak neviem co budes robit ak sa bude voci nim chovat agresivne, odmietat ich a pod... tie deti tam nie su liecebnym prostriedkom skor samy potrebuju liecit svoju dusu ... svoju psychiku a naplnat to co maju nenaplnene....

yukki
22. apr 2013

@kili , ty píšeš skôr o schopnostiach a nejakých mentálnych schopnostiach-kreslenie, obliekanie....a baby skôr o správaní, o poruchách správania, poruchách emócií, neschopnosti pocítiť vinu a neschopnosti chápania AK-TAK POTOM.....v správaní, s prevládajúcim pudovým správaním-a to sa nevidí pri interakciách, to sa ukáže až v každodennom živote..... Modelová situácia-vezmete si 10 ročné dieťa, ktoré začne neovládateľne kradnúť v škole, obchodoch, doma,klamať,ubližovať kruto súrodencom, ničiť veci bez najmenšieho pocitu viny resp.bez toho aby domyslelo následky, povedzme že začne zneužívať tvoje deti a vyhrážať sa im........ nie, jasné,nič z toho nemusí nastať.........resp.nemsuí nastať všetko naraz...ale pri starších deťoch povedzme že je tá pravdepodobnosť porúch vyššia, takže vyžadujú potom pozornosť a energiu aj dvoch rodičov a to na 100%.......

cairka
22. apr 2013

@kili , minulý týždeň bola spolužiačka mojej staršej odňatá (aj so sestrou) rodičom a daná do domova. Je to 7 ročné dievča, v prvej triede je na prepadnutie, tie schopnosti, čo si napísala, by väčšinu asi tiež nevedela. Je možné, že ak sa s ňou bude robiť, tak to aspoň trocha dobehne, ale je aj možné, že nie. Aj je možné že tvoji chlapci sú podobní deťom z DeD, už len preto, koľkú dobu strávili "sami" v nemocnici po pôrode 😔 Váš príbeh som sledovala a teším sa, že už nemusíte riešiť strach o ich život, zdravie, aj keď tých starostí je aj tak dosť 😔 Musíte si poriadne zvážiť, ako zareagujete, ak aj vaše dalšie dieťa by bolo na tom cca. rovnako. prípadne by malo poruchy správania a iné lahôdky, ktoré by mohli začať odkukávať aj vaše deti. Ale držím vám palce, aby vaše rozhodnutie pomohlo celej rodinke 🙂 a pokiaľ sa na to budete cítiť, tak aj nejakému opustenčekovi. Ja by som ale napríklad ten vek znížila na minimum... čím nižší vek, tým menej si toho sebou nesie.osobne by som asi nešla cez 5 rokov a má môj obdiv každý, kto vezme staršie dieťa 😉

kili
22. apr 2013

@yukki ste ma nepochopili 🙂 ja som to s tými schopnosťami písala práve preto, že tie veci dokáže aj dieťa z domova, ale moji nie. na druhej strane, ten väčší je veľmi empatický, stará sa, ale aj zapája do hry aj nesmelejších. je veľmi nadšený zo všetkého, aj z paličky, dáva strašnú radosť zo života.
a k mojej motivácii, ja som písala, že som od jakživa chcela pomáhať deťom z domova, len som čakala kým nastane ten správny čas/vek. chcela som to dávno predtým než sa narodili moje deti. len teraz to prišlo, že by so správnym človekom nastala tá správna symbióza :D
všetko bude asi záležať na dohode s DD, lebo by som si nezobrala dieťa bez toho, aby som ho dobre poznala 🤐 to mi príde dosť nezodpovedné (teda pri väčších deťoch)

maznacik007
22. apr 2013

@kili to nie je o dohode s DD, najprv budete prevereni v zmysle zakonnych poziadaviek ,nasledne absolvujete pripravu na pestunstvo kde teda psycholog posudi a aj odporuci co by bolo vhodne vzhladom na vasu situaciu ake dieta vekovo atd... a potom budete cakat ... ak sa najde dieta tak nasledne poziadate socialku o suhlas s interakciami a az ked vam ho daju az potom pojdete do DD za konkretnym dietatom.... kde po viacerych interakciach .... u vacsich deti moze ist o proces radovo v mesiacoch, pol roka a pod... a suhlasnej spravy psychologa DD mozete podat navrh na sud na pestu ... to moze potom trvat rozne .... pri pestunstve sa to ale rata v mesiacoch ... nez sa vytyci pojednavanie, dorucovanie atd... tam sa uz ale da po dohode poziadat o hostovsky pobyt kedy nie je narok na prispevky ...

kili
22. apr 2013

tak tieto postupy neovládam. ja že teda sa najprv dohodnem na tútorstve a potom na pestúnstve.
ale teda, pri takomto postupe ako si písala, dá sa veriť, že mi psychologička vyberie správne dieťa? 😒

lenkove
23. apr 2013

@kili Drzim palceky, nech vam to s pestu vyjde.. Ja by som ale rovnako ako radi cairka zobrala dietatko mensie.. Do tych piatich rokov. 2-3 rocnych zlatuchov je v DD plno... Ja viem, ze to bude dieta nie najmladsie u vas v rodine, ale aj to "medzi" by mozno mohlo vyjst a ci ozaj to zhodnoti psycholog..
Dietatko zial nevybera eurdovany (viac ci menej) psycholog, ale pani uradnicka podla poradia dorucenia spisov a vasho poradia na "cakacke".

kili
23. apr 2013

@lenkove toľko k téme, že sa vyberá správna rodina pre dieťa a nie naopak 🙄

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre