Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

liwka
14. mar 2014

a poviem pravdu, stále po každej informácii zvažujem, či to vôbec chcem robiť...(najmä, keď sa dozviem niečo odstrašujúce)
a po minulom sedení sa mi veľmi začalo pozdávať pestúnstvo...zdá sa mi to prijateľnejšie ako profi- ani nie tak z pohľadu výberu...ale nie je to prac. pomer, nemenia sa tie deti tak rýchlo(ako na páse)- pri pestu je možné až do plnoletosti, nie?
je to veeeľmi ťažké rozhodnutie, obdivujem vás, kočky, ktoré ste si týmto prešli

najjulinka
autor
14. mar 2014

@liwka ano prac. uraz existuje... ale tak ono to treba dosť jasne dokazať... a neviem na kom je dokazovacie bremeno.... akože je to naročnejšie... ale zjavne tam nebol pravnik.. lebo presne tí ostatní to vacsinou odbiju, že sa to netýka, prípadne mama bola ako profi na BOZP pre ustavne zariadenia a kecali tam o výške zabradlia v zariadeni pre deti a pod.... čo sa zas fakt profikov netýka........ každý sa z toho chce vyvliecť, že vec profika ,a le v podstate ak raz nastane problem, tak bude o to ťažšie riešiť...... no su to pravne naročnejšie veci a pravnika na výklad nikto nenajme...

najjulinka
autor
14. mar 2014

a čo sa týka odborov, tak mna v domove hned počas prvých dní (na druhý či tretí den) čo som tam bola zamestnana informovali, že maju odbory a možem byť členom odbor. organizacie a tak proste....

liwka
14. mar 2014

@najjulinka o odboroch povedal svoj názor, že odbory sú dobrá vec, ale aj tak ti nikdy nepomôžu (jeho skúsenosť...)

livka299
14. mar 2014

Ahojte, chcem sa opýtať. My by sme chceli jedno dieťatko zobrať do profi, ale fakt viac nie, lebo máme tri svoje...myslíte že pozerajú aj na bytové pomery??? Ďakujem, Livka

najjulinka
autor
14. mar 2014

@livka299 velmi pozeraju na bytove pomery a jedno malokde davaju. resp ak daju, tak nejaky dovod na to je, že prečo jedno... nejaká komplikácia zdravotná...

profirodicka
14. mar 2014

@livka299 jedno dieta u nas urcite nie, ani nie pre bytove pomery, ale z dovodu uvazku riaditelka nedava
polovicny uvazok - co je pri jednom dietati, iba plny uvazok na dve-tri deti. Jedno dieta ako pise
@najjulinka , ked je dieta postihnute alebo z nejakeho vazneho dovodu, ale u nas este taka situacia nebola, hoci takmer vsetky deti z ded maju nejaky "postih" :(
Neviem ako je to na zapadnom Slovensku, ale u nas na vychode je to tak 🙂

najjulinka
autor
14. mar 2014

@profirodicka postih už na papieri a da sa aj jedno... ale to už musi byť na papieri od lekara.... zťp.. .nie nejake, že asi má,a le ešte nič na papieri.... take čo bolo jasne, že nie su ok, dokonca aj nejaku tu diagnozu už mali, len ešte nebolo vybavene zťp, tak také mal manžel dve v profi...... jedno DMO a druhe DMO a ešte nepotvrdený autizmus...
ja som sa smiala, že kus ako kus.. lebo ja som vtedy tiež mala dve v profi,a le zlaté zdravé deti.... 😵

livka299
14. mar 2014

@najjulinka my len preto začíname rozmýšľať..napodiv prišiel s tým môj priateľ po tom, keď som mu povedala že tehotenstvo už neprichádza do úvahy...

lenkove
15. mar 2014

@livka299 ale mozno by ste si mohli zobrat dietatko do pestunstva, ak z dovodu, ze bio uz nie... Profesionalne rodicovstvo je zamestnanie, ako pestun mas svoju pracu plus dostavas prispevky na dietatko...

nituka
15. mar 2014

Dobrý deň prajem všetkým náhradným rodičom.
Mám na Vás veľkú prosbu, chcela by som Vás poprosiť o vyplnenie dotazníka k mojej diplomovej práci Náhradné rodiny na Slovensku. Prieskum je zameraný za zistenie problémových oblastí náhradného rodičovstva (platný pre všetky formy: NOS, PS, PR, Osvojenie). Dotazník je anonymný a ani po odoslaní Vami vyplneného dotazníka nevidím žiadne vaše údaje ani prípadnú e-mailovú adresu. Za ochotu a spoluprácu Vám vopred všetkým úprimne ďakujem. Dotazník je dostupný na tejto internet. adrese:
https://docs.google.com/forms/d/18KeOSzcEUQqu9y...

liwka
15. mar 2014

k tým úväzkom- možno som to ja pochopila zle, možno je to pre každý DeD inak...nám bolo povedané, že plný úväzok je 1 až 3 deti, ktoré mám profi rodič doma (teda aj jedno dieťa...- zdravotný stav spomínaný nebol)
1/2 úväzok je v prípade, ak má profi 2-3 deti cez týždeň na intráku (tj. doma len cez víkend) a 1/4 úväzok je jedno dieťa na intráku
sám p. riaditeľ hovoril, že podľa neho- ak si profi rodič vezme bábo, tak to musí byť plný úväzok, keďže bábätko si vyžaduje nonstop starostlivoť.

takže to chápem dobre- ak by som dostala novorodenca( príp. pármesačné bábätko)- tak budem mať plný úväzok aj pri jednom dieťati?

a ešte by som sa chcela opýtať- nezachytila som, pri ktorom type náhr. starostlivosti je podmienka byť manželmi, viete mi to, prosím napísať? ďakujem 😉

cairka
15. mar 2014

@liwka , možno záleží od kraja? Tu na okolí dávajú od 2 detí hore...aj bábätká... teda až na jeden nemenovaný súkromný DeD, kde ale povedala riaditeľka, že to jedno dieťa umiestňujú veľmi nepravidelne, niekedy raz za 3 roky, inokedy aj 3x do roka... ale skôr neskôr ako skôr 😉

cairka
15. mar 2014

@liwka , ozaj, tí manželia sú asi len pri adopcii, aj to nie je povinné, len jednoduchšie 🙂 a teda práva a povinnosti k dieťaťu by mal pochopiteľne len ten jeden, ktorý si ho vezme do starostlivosti.

liwka
15. mar 2014

@cairka takže ani pri pestúnskej nie je podmienka, aby sme boli manželia?

cairka
15. mar 2014

@liwka , nie 🙂

5katarina7
15. mar 2014

@liwka profi od ktorej sme my brali malú,mala vtedy našu 6 týždňovú a ročného chlapčeka.Toho mala tiež od narodenia.

nituka
16. mar 2014

Pekný večer prajem, chcela by som poprosiť všetkých náhradných rodičov o pomoc pri vyplnení dotazníka, za každý jeden dotazníček Vám zo srdca ďakujem https://docs.google.com/forms/d/18KeOSzcEUQqu9y...

saraja
18. mar 2014

ahojte, prosim o informaciu od profirodicov, co maju deti na stredoskolskom alebo vysokoskolskom internate, ako to u nich funguje s financovanim skoly, internatu pre deti a mzdy pre profi. Prosim posunte mi vase skusenosti alebo ak mate informacie hoci aj z ,,druhej ruky,, co viete .. 🙂 vopred dakujem

misko1987
19. mar 2014

ahoj podala som si ziadost o adopciu dietata ale som v poradi az185 tak bi som chcela zmenit ziadost na pestunsku neviete ci sa to da a aki je postup? dakujem.

liwka
19. mar 2014

@saraja pozri vyššie- ja som v príspevku písala, čo som sa dozvedela na kurze 😉

mňa zajtra čaká tretí deň kurzu, dúfam, že to nebude také nezáživné ako minule. máme mať deň s vychovávateľkami 😉
a neviem, ako vy- ale ja sa na ten kurz najviac teším kvôli dievčatám, ktoré som tam spoznala- každá z úplne iného kúta, s úplne iným životným príbehom...joj, ja som už vyhrala (minimálne nové priateľky) 😀

mariala
26. mar 2014

ahojte profi o dva dni mam prve stretnutie zaujemcov o profi, chcela som sa spytat, či sa treba nejako nachystat a pod. dakujeeeeeeeem

profirodicka
26. mar 2014

@mariala nemusis si nic chystat, ale asi by si mala o "profi" aspon nieco vediet 😀
ja som mala nastudovane strasne vela materialov, ale my sme robili pripravu aj s pestunmi aj adopt.rodicmi, tak o profi to bolo len okrajovo, hlavne zamerane na deti v ded, ich problemy a vsetko okolo toho a o priprave rodicov na taketo "postihnute" deticky
Neboj, bude to zaujimave 🙂

liwka
26. mar 2014

ahojte, ja zajtra 4. sedenie
chcela by som sa opýtať dievčat, čo boli aj profi mamami aj pestúnkami (poviem pravdu- to druhé sa mi začína pozdávať viac)
viete mi, prosím, povedať- čo bolo pre vás ľahšie, v čom, aký je rozdiel v príprave....čo by ste si vybrali, keby ste mali možnosť sa rozhodnúť?

profirodicka
26. mar 2014

@liwka ja som profi 6 rokov a pestunka 1 mesiac 😀
ked to chces mat ako zamestnanie, tak profi, ale musis pocitat...ved vies s cim 🙂
ako pestunka je to zatial super, nemam pocit "ohrozenia" , ze mi zoberu dieta
keby som sa mala rozhodnut dnes, tak uz profi nezoberiem - zmenilo sa to k horsiemu, vladne byrokracia, stale nejake nove poziadavky a dieta a profirodic zostavaju na konci - ziadna pomoc 😠

liwka
26. mar 2014

@profirodicka vieš mi, prosím to "zmenilo sa k horšiemu" napísať do IP? Ďakujem 🙂

kacena4
26. mar 2014

@misko1987 zavolaj alebo zajdi na urad, popr. zavolaj do navratu ci usmevu oni ta uz usmernia /asi skor ako tety na urade, tie ta mozno budu odradzat/ obdivujem ta ze si sa odhodlala na pestunstvo. mas velku sancu dostat sa velmi skoro hoci aj k malemu babatku. drzim ti palceky nech sa ti to cim skor podari

milenka74
26. mar 2014

@liwka ja mam opacne skusenosti ako
@profirodicka lebo ako profi som mala lepsiu poziciu,ci uz pri stretavani s biorodicmi a ci s riesenim problemov.Ako pestunka si musim poradit sama. Podla mna zavisi aj od konkretneho domova,ja som uz vyskusala 3 u nas v okoli a bola som spokojna.

magimary
26. mar 2014

@liwka ak môžem, odpoviem aj ja 🙂
profi somm (bez mála) 8 rokov a pestúnka 5 rokov...
súhlasím s posledným riadkom @profirodicka ,
no v ostatnom to ja osobne, s naším konkrétnym pestúnom vnímam inak
(súčasne si však myslím, že ak by bol zdravý, asi by som to vnímala úplne inak):
pri profideťoch sme totiž (najmä v začiatkoch, teraz je to ozaj o "čosi" horšie) mali vždy zabezpečený kompletný "fullservis"-nikdy sme nemali problém, ktorý by sme nevedeli vyriešiť (s pomocou DD),
skrátka dieťa bolo plne v servisovaní DeD (teraz myslím najmä v prípade ťažkostí-zdravotných, problémoch v správaní, v kontakte s biorodičmi atd),
naproti tomu, keď sme vzali nášho Pestúna do pestúnstva (neevediac ešte, ako sa mu vyvinie jeho stav),
NIKTO VIAC NIKDY ani nezakopol... zrazu nebolo človeka (z DD), ktorý by nám nejako pomohol, ktorý by nám ppodal pomocnú ruku, skrátka už to ZRAZU nebolo ich dieťa...
teraz nevravím, že je to ich povinnosťou, lebo nie je...
len porovnávam stav predtým a potom (aby nedošlo k nedorozumeniu)
čiže-ak by sme ho mali naďalej v profi-bolo by /nepísanou/ povinnosťou DD, aby mu zabezpečilo komplexnú diagnostiku, starostlivosť a aj špeciálnu intervenciu, taktiež nejaké sprevádzanie a respitnú starostlivosť...
ale keďže sme ho vzali do pestu, všetky jerho ťažkosti, boje a zlé obdobia sme museli riešiť sami, často na kolene s ťažkým vybehávaním a vybavovaním ľudí-odborníkov (ku kt. má dd ľahší prístup), s nepochopením okolia, prečo sme si ho vzali a samozrejme často aj na úkor ostatných našich detí, či iných detí z DD
(resp. ani nie na úkor, ale všetko už v prísnom zohľadňovaní jeho stavu a prispôsobovaní celého života len jemu, nakoľko je autista s ďalšími pridruženými problémami...)
ťažko o tom písať a ešte ťažšie pochopiť pre toho, kto nezažil...
a, samozrejme, netýka sa to len jeho stavu, ale anpríklad aj stretávanie s biorodičmi a našu "ochranu" pred nimi atd, atd. atd

každopádne, ak by som sa mala rozhodovať pre profi teraz, tak sa rozhodnem opäť...
a ak sa rozhodnem pre pestu, tak s veľkou opatrnosťou ohľadom stavu dieťatka...
/samozrejme úplne inak by sme to vnímali, ak by sme nemali iné deti atd, atd.atd/

profirodicka
26. mar 2014

@milenka74 neviem ako to chodi v inych ded, nerobila som v inych domovoch, ale podla toho, ako sa rozpravame na poradach, je cely system zly, nedomysleny, s tymto suhlasia vsetci.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre