Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

kms
20. apr 2016

@nena108 mohla by som aj ja poprosit?

enka111
20. júl 2016

Ahojte. Prosím vás vie mi niekto povedať, aký je rozdieľ medzi NOS a pestúnskou starostlivosťou? Mám na mysli aj papierovačky, aj finančne. Ďakujem

najjulinka
autor
20. júl 2016

@enka111 pri NOS vyživne bio platí nahradkarovi a z uradu dostane len rozdiel prispevkov.. pri pestu bio plati uradu a urad dava celý prispevok na dieťa pestunovi a už je problem uradu ak bio neplati....

a opakovany prispevok nahradnemu rodičovi neviem či NOSkarovi prislucha.... Pestunovi, pokial nie je blizka rodina, tak prislucha prispevok....

enka111
20. júl 2016

@najjulinka a hlavne to čo sa financií týka ma zaujíma najviac, lebo na jednom úrade mi povedali, že pri NOSke je príspevok iba na dieťa a na inom úrade mi povedali, že je to finančne to isté.....ja si už robím prípravu na pestúnsku a medzi tým sme spoznali dieťa, ktoré je v DeD a chodí k nám občas na návštevu a zrazu ma začali tlačiť do NOS

najjulinka
autor
20. júl 2016

@enka111 rozhodne pestu je lepšie finančne.....

ano rodičovsky prispevok je rovnako.. ale potom už to rovnake nie je....

a aj na dieťa je sice rovnako.. ale pri pestu platí štat a ten si rieši financie - vyživne s bio... a pri NOS štat platí len rozdiel medzi vyživným a prispevkoma vyživne si musiš ty vymahať od bio......

rozhodne pestu

enka111
20. júl 2016

@najjulinka ďakujem za radu

najjulinka
autor
21. júl 2016

@enka111 tak som sa dozvedela, že asi pol roka platí, že pestunstvo nedovolia ludom, čo už maju kontakt s dieťaťom, že tí maju brať decko do NOSky...... 😖 😒 ☹ takže asi to je vaš pripad....

r1000
21. júl 2016

Presne mi to mame cerstve.su to deti mojho brata najprv ze pestunstvo to uz nam trikrat zamietli.a ze sme s nimi v kontakte uz len nos i ak ostanu v setsk.domoce.a ze pomahaju detom nie idu proti nim zakony.deti idu k nam do nos.zakony sa zmenili a nanic.keby ze poziadame minult rok este by sme mali pestunstvo.chceli sme byt charaneny voci rodicom neplaticom .deti ich nezaujimaju vobec tento stat aby vyrastali v rodine.cele zle drzim palce vy ste s tym dietatkom aj v rodinnom vztahu?

najjulinka
autor
21. júl 2016

@r1000 @enka111 a zaroven k vyživnemu su tiež zmeny... pri niektorých NOS už na učet uradu... Súd pri rozhodovaní o zverení maloletého dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti určí rodičom alebo iným fyzickým osobám povinným poskytovať maloletému dieťaťu výživné rozsah ich vyživovacej povinnosti a súčasne im uloží povinnosť, aby výživné poukazovali počas trvania náhradnej osobnej starostlivosti, najdlhšie však do dovŕšenia plnoletosti dieťaťa, úradu práce, sociálnych vecí a rodiny; po dovŕšení plnoletosti dieťaťa sú rodičia povinní poukazovať výživné dieťaťu. Ak je osobou, ktorej je maloleté dieťa zverené do náhradnej osobnej starostlivosti, prarodič, súrodenec maloletého dieťaťa alebo súrodenec rodiča maloletého dieťaťa podľa § 45 ods. 2 druhej vety, súd rodičom alebo iným fyzickým osobám povinným poskytovať maloletému dieťaťu výživné uloží povinnosť, aby výživné poukazovali osobe, ktorej bolo maloleté dieťa zverené do náhradnej osobnej starostlivosti.".

najjulinka
autor
21. júl 2016

@r1000 u vas by pomohlo, keby si tvoj partner - manžel vzal deti do NOS.... lebo už by ich nemal surodenec rodiča.. .čo sa týka vyživneho

najjulinka
autor
21. júl 2016

a eštemožno poručnictvm to poriešiť.. bolo by dobre pravnika na to asi.. poručnik ak sa stara osobne o dieťa, tak ma narok na opakovany priepevok nahradnemu rodičovi

enka111
22. júl 2016

@r1000 nie nie sme s dieťaťom v rodinnom vzťahu, len k nám chodí raz za mesiac na víkend a to začal, až keď som mala podanú žiadosť na pestúnsku starostlivosť, mi sme nemali vybrané vtedy žiadne konkrétne dieťa

enka111
22. júl 2016

@najjulinka a kde nájdem ten zákon, že ak je kontakt s dieťaťom, tak nedovolia pestúnsku starostlivosť? Už mám z toho celého hokej. 4 mesiace som čakala, kedy konečne začnem robiť prípravu, lebo pani psychologička má toho veľa a hneď ako som tam prišla prvý krát, tak mi povedala, že nie pestúnstvo, ale NOS, vraj je to aj rýchlejšie a dieťa za ten čas je stále v DeD. Sama seba sa pýtam, prečo to nenavrhli skôr? Veď tu nejde o tovar, ale o dieťa. A fakt na každom úrade povedia niečo iné, lebo jedna kurátorka mi povedala, že keď k nám dieťa občas chodí na návštevy ešte neznamená, že sme preňho blízky ľudia. Takže, každý si to vysvetľuje po svojom. A to poručníctvo sa vybavuje ako?

najjulinka
autor
22. júl 2016

@enka111 poručnictvo neviem... da sa navrh na sud.. ale neviem čo a ako to spisať....

krristin
22. júl 2016

@enka111 mne sa zda ze porucnictvo a rod prava su az ked bio zbavi sud...pri nezaujme 0,6 r o dieta a pravoplatnom rozsudku

krristin
22. júl 2016

@enka111 spisuje to kuratorka dietata vy si mozete dat sama navrh na sud na predbezko co najskor aj 100krat po sebe az je dieta u vas doma konecne pretoze na riadny sud si pockate aj 4-6 m aj viac!

krristin
22. júl 2016

@enka111 mesiac kym stanovia termin dalsie dva to su 3 m a nedaj Boh ak sudca je PN a odroci sa pojednavanie radim vam predbezko predbezko predbezko

krristin
22. júl 2016

@enka111 je to boj ale stoji to za to...hlavne pre tie deti az su v rodinach

r1000
23. júl 2016

@najjulinka ahoj dakujem za odpovede.uz sme podali spolocne ako manzelia.mne na urade povedali ze manzelovi budu vyplacat ako mne.boze porad nam prosim stiahnem to a nech da len manzel nos. A tam mame napisat ze ..... nevies mi poradit ako si to napisat.uznaju mi to na socialje ked sme uz podali obaja.pimohlo by nam to.rodicia mi nebudu platit a je to dost mesacne.poradite nam prosim co urobit.dakujeeeme.a dali sme predbezko ako slho bude ked deti budu u nas?a na sudy sa caka nekonecno....

najjulinka
autor
23. júl 2016

@r1000 fuha neviem. .rozhodne stahovať a davať nove to asi nie......... 🤐 🙄 teraz už nechajte tak....

r1000
23. júl 2016

@najjulinka neviete ako sa chranit pri rodicoch.uz asi nic neurobime.mam si sama podat na sud ze nech nam socialka vyplaca ci to nam neprejde.ze by poziadal manzel na sud .tohto sa bojim najviac.

najjulinka
autor
24. júl 2016

@r1000 netušim.. rozhodne sud rozhoduje a podla zakona... s tým novým nariadenim od 1.1.2016 čo platí nemam moc info z praxe........ vsak uvidite.... a aj tak ževraj sa zas ma čosi meniť....

r1000
24. júl 2016

@najjulinka ano ze sa k 1.7 manilo a ze uz to bude socialkq vraj vybavovat.ak rodicia nebudu platit dame to exekutorovy potom tri mesiace cakat a az potom to bude stat vyplacat.hrozne tie vybavovacky.ale pre tie deti to urobim.a dakujeme za nazori

r1000
26. júl 2016

@najjulinka ahoj prosim ta tak mame 7dnove predbezko.to znamena ze do 7dni nam budu deti zverene.a uz rozhodujem ja o nich uz su ako nase?ci musime cakat na sud ten teva aj rok kym bude.dakujem

najjulinka
autor
26. júl 2016

@r1000 čo mate v predbežnom opatreni napisane? asi, že je vykonatelne rozhodnutim.. takže asi si možte ist po deti....

r1000
26. júl 2016

To zname
@najjulinka ze uz budu nasi. A budeme dostavat prispevky. A neviete ci mozem ak budu chori cerpat ocr.ci to az po hlavnom sude co sa caka aj rok.dakyjeme som zvedava ako to dopadne vsetko

najjulinka
autor
26. júl 2016

@r1000 malo by byť aj očr,a le radšej si pozisťujte.. .neriešila som plno veci ja osobne.. občas sa aj dačo zmeni....

labudka
23. aug 2016

Ahojte mamičky profimamičky, tento mesiac nás zapísali do zoznamu na pestúnsku starostlivosť, dievčatko 1-3r, a vyskočilo že sme 5v poradí, trošku ma to zaskočilo, v dobrom, a môže sa to spustiť teraz rýchlo a preto by som vás chcela veľmi pekne poprosiť o rady ako pristupovať k dieťatku na tom prvom stretnutí, čo sa vám osvedčilo, ako by mali buduci rodičia reagovať na prvých zoznamovacích stretnutiach, čomu sa treba hlane vyhnúť...dakujem veľmi pekne

magimary
23. aug 2016

@labudka skúsim len tak v rýchlosti, čo mi napadne:
-keď pôjdete na prvé stretnutie, tak vezmite so sebou nejakú maličkosť na hranie (nie sladkosti a pod.), nejakú drobnostičku, ktorá by decuľko potešila-podľa veku a pohlavia 😉 (a ak si ju aj nebude chcieť dieťatko vziať-akože z rúk "cudzích" ľudí, tak to nesiliť a nechať mu to tam voľne v priestore s takým drobným komentárom: "to tu je pre také krásne dieťatko/dievčatko/chlapčeka, ktoré sa bude možno chcieť pohrať"...alebo niečo pod.)
-a ďalej zdanlivo nevenovať prílišnú pozornosť decuľku, nech má čas sa "rozkukať" a samo si zmapovať terén...vy -ako budúci rodičia- si zatiaľ môžete "pokecať" s profimamou a "akože" si decuľko nevšímať..., pretože je
- dôležité dozvedieť sa o dieťatku od jeho profi čo najviac-aké má zvyky, čo má rado, čo mu vadí (napríklad dotyky, alebo cudzí ľudia atd),
-postupne, ako sa bude uvoľňovať atmosféra, tak možno skúsiť privolať decuľko k vám a ukázať mu opäť nejakú drobnosť, niečo malé zaujímavé...
...
a podľa jeho reakcií ďalej "čítať", čo je decuľku ešte "príjemné" a čo už ho "ľaká"...
myslím, že to už budete vedieť intuitívne "prečítať" podľa toho, aké signály bude dieťatko vysielať...
ale všeobecne by to nemalo byť nič "násilné", nič také...prílišné, také hŕ-hŕ, ale skôr voľné, slobodné, s možnosťou slobodného prejavu decuľka...

labudka
23. aug 2016

@magimary - ďakujem veľmi pekne!

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre