Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

magimary
15. apr 2010

sue, tak je...
ak ti to v nejakom domove umožnia, musia to byť len staršie deti, ktoré si všetko uvedomujú a sú schopné si povedať, či súhlasia, či nie...
ale veľmi málo domov to v dnešnej dobe umožňuje...
ale možno natrafíš...
😉

magimary
15. apr 2010

jáj a ešte sú tam aj podmienky, že to nesmie byť jednorazová záležitosť, ale opakovane (každé veľké sviatky, väčšinu víkendov a pod.),
čiže:
* dlhodobosť a stabilita – nejde o jednorazovú návštevu dieťaťa na Vianoce. Ponúknutý priestor v prostredí rodiny má byť pre dieťa stabilným útočiskom, kde sa môže stále vracať po dlhý čas.
* pochopenie súvislostí – spomínaná forma pomoci je vhodná len pre tie deti, ktoré sú schopné zvládnuť opakované návraty do DeD. Treba rešpektovať individuálne potreby dieťaťa. Je to forma vhodnejšia pre staršie deti, ktoré vedia porozumieť a prijať súvislosti. Ujo a teta sú pre nich rodina, kde môžu tráviť čas cez niektoré voľné dni a návraty do inštitúcie nie sú pre nich takou traumou.
* perspektíva a otvorená budúcnosť – keď bude mladý dospelý človek (po dovŕšení 18. roku) opúšťať brány detského domova, má ľudí mimo DeD, o ktorých sa môže oprieť, kde môže nájsť pochopenie, radu a pomoc.

suezana
15. apr 2010

Ďakujem Mary, my často chodíme dedkovi - príroda, samota a už veľakrát ma napadlo, že by tam s Vaneskou mohli byť nejaké detičky...

suezana
15. apr 2010

A verím, že aj z dlhodobého hľadiska by to bolo pre tie deti fajn, že by mali niekoho, ako píšeš. Ale asi nejde o také malé deti. Nechám si to uležať, možno...

magimary
15. apr 2010

no, malé deti nie...
ono, vyslovene sa to týka skoro až takých puberťákov...
teda aspoň, čo som ja počula... (možno najmladšie tak od 10-12 rokov), ale ako vravím, treba sa spýtať v domove a tam ti buď povedia áno, alebo nie... 😉

natia
15. apr 2010

tak tak, vraj až vek od 12 rokov je na takéto vhodný...a naozaj to je zodpovednosť a záväzok, nie je to o tom, že keď mám voľný víkend a hodí sa mi to, tak deti zoberiem a keď sa mi to nehodí, tak ich nechám tam...akože decko v tom musí mať jasno...toto je na tom dosť ťažké...

najjulinka
autor
15. apr 2010

Dobrúúú noc.......

zuzubabo
15. apr 2010

najjulinka krásne profilové foto 🙂 🙂 🙂

dioliana1
16. apr 2010

no fakt krásna foto.... 😀

dioliana1
16. apr 2010

Kde ste tí čo som vám povedala ako sa tu dostať?

natia
16. apr 2010

asi to nenašli 😀

zuzubabo
16. apr 2010

je dobré brať do pestúnskej napr. 3 ročné dieťa z profi rodiny? Lebo zvykalo si z domova na profi a keď už je tam napr. rok a malo by ísť zas do inej rodiny, nie je to preňho šok? Robíme ešte len prípravu a nevieme ešte presne povedať, že aké by sme chceli vekovo, ale zamýšľam sa nad tým aj tak, že keby sme zobrali 3ročné z domova, tak je to možno prospešnejšie ako zobrať 3 ročné z profi rodiny, pretože ak si ho z profi nezoberie nik, tak tam je nastálo a je to rodina. Čo si o tom myslíte?

magimary
16. apr 2010

zuzi, rozhodne zaujímavá a empatická úvaha... 😉 😨 😵
skláňam klobúk, ako nad tým rozmýšľaš... 😉
fakt!

ale ťažko takto povedať, čo je vyslovene lepšie...,
lebo aj dieťatko v profirodine môže by byť (dokonca malo by byť!) intenzívne pirpravované na odchod, resp. na prechod do rodiny na TRVALO (!)..., lebo nájdu sa aj také domovy, čo si skrátka zmyslia, že dieťa už rodinu nepotrebuje, už je veľké (3,5 ročné napríklad) a tak sa môže vrátiť späť do domova 😔 , potom je lepšie, ak sa mu rodina na trvalo nájde (RnT)...
no, na druhej strane, v domove je strádanie oveľa významnejšie (a teda aj zanecháva poznateľné a dosť výrazné stopy na dušičke) a preto, ak chcete pomôcť dieťatku s týmto sa popasovať (aj na úkor vašej oveľa väčšej snahy a námahy), tak potom je špecifikácia vášho výberu dieťatka z DeD dosť opodstatnená 😉
a to teda klobúk dolu!

a to tak či tak! 🙂

zuzubabo
16. apr 2010

magimary, ďakujem za odpoveď a som rada, že bola moja otázka pochopená, lebo som sa dotoho aj sama zamotala, keď som to písala 😀 .
S manželom sa každý deň rozprávame, že akoby to bolo čo najlepšie aj pre dieťatko.
To, že chceme dievčatko /polorómske al. rómske/, v tom máme jasno, no stále riešime ten vek.
Na jednej strane by som chcela maličké /0-1/, kvôli takému pocitu, že ho máme ozaj odmalička, tešila by som sa na kočíkovanie, že väčšinu čo bude vedieť ho naučím ja /chodenie a tak/ a ho tak odmalička "podchytím".
Ale zasa na druhej strane skoro všetci si dávajú podmienku, že čo najmenšie a tak sa väčším nedá šanca vyrastať v rodine a domovy "stárnu".
K tej profi rodine: týždeň som mala voľno a prelúskala som všetky príspevky Prišli k nám, bola to fuška 😀, ale veľakrát tam bolo spomínané, že deti profi mamu volajú mama, a tak sa mi zdá byť čudné najmä u väčších ako bábätiek, prísť tam na návštevu, priniesť nejakú hračku a o týždeň si ho zobrať a vysvetlovať, že teraz som mama ja.
A 3ročné si bude časom pamätať, že bolo okrem v domove aj v profi? treba mu to pripomínať?

dioliana1
16. apr 2010

vždy je lepšie trvalá rodina lebo ak ho nikto nechce napr. u nás rok do adopcie ide do zahraničia...a to je ešte len šok uplne všetko cudzie ešte aj jazyk

dioliana1
16. apr 2010

zuzubabo je velká šanca mať romske dieťa od narodenia...i ja tak rozmýšlam ale do pestunstva

natia
16. apr 2010

ZUZU kde si robíte prípravu?

magimary
16. apr 2010

zuzu, dieťatko hovorí mama, ale zase dá sa mu to vysvetliť (my sme naše deti učili hovoriť nám menami, nie mama/tatinko), napr. viem, že kolegyne, ktroým deti hovorili mami a dozvedeli sa o budúcich interakciách, získali fotku od budúcich žiadateľov a tú im pravidelne ukazovali (kým prišlo k samotnej IA) a pritom si to rozprávali a vysvetľovali, napr.: "Pozri tu je nová maminka, to je MAMA, ja som Majka a to je mama", alebo skrátka prispôsobene podľa veku dieťatka...
no, samozrejme, netreba si nahovárať, že to nie je ťažšie u tých starších detí, ked odchádzajú z profirodiny... 😉

no, a tá úvaha o veku je tiež úplne k veci a maximálne pravdivá... 😉
ale, ešte stále máte šancu mať obe varianty-môžete si najprv vziať staršie dieťatko z domova a potom mu nájdete iného malinkého súrodenca a budeš mať aj malinké, aj väčšie...
alebo môžete rovno žiadať o súrodencov, mladšieho a staršieho (tak by ste mohli byť dokonca uspokojení aj veľmi rýchlo) a skrátka si presne nadefinujete, že chcete súrodencov, pričom starší by mal mať okolo troch rokov a mladší tak do roka... 😉
lebo, práve takýchto detí je v domovoch najviac (súrodencov)...

dioliana1
16. apr 2010

to záleží či to dieťatko sa pýta či nie, moji bývlí sa pýta len starší tak ma volaju "mamka Ivanka" 😀 😀 😀 ...

mexx
16. apr 2010

Ono je dost tazke vyhnut sa oslovovaniu "mama", ked mas v profi tie najmensie deti. Oni este velmi nechapu ten rozdiel, a je lahke naucit ich, aby si ta spajali s nejakym menom alebo prezyvkou, ale je tazke ustrazit to pred ostatnymi. My sme zacinali tiez pri menach, ale proste nenosim na hlave cedulku, ze toto dieta nie je skutocne moje, tak mu nehovorte, ze som mama, a vysvetlovat sa to zakazdym neda. Ludia vacsinou hovoria o mne ako o mame a dieta ma potom dost chaos... 😅 Teda aspon u nas to tak vyzeralo, ze sme nakoniec ostali mama a tata (a vlastne dobre to je). 😀 😉
Inak, mne by vobec nevadilo, keby mi deti hovorili menom (ak ma nebudu zrovna oslovovat teta). 😀 Myslim tym aj bio, nielen prijate. Ak im to bude viac vyhovovat... 🙂

zuzubabo
16. apr 2010

natia - Trenčín ÚPSVaR

magimary - my sme chvíľočku rozmýšľali aj nad súrodencami, ale som si myslela, že to je ťažší proces, najmä, že to dlhšie trvá, to hľadanie, respektíve čakanie na to kedy sa nejakí súrodenci nájdu.
Podľa čoho sa dá odhadnúť, že ako sa oňho budú zaujímať biorodičia? Lebo chceli by sme ísť do pestúnstva. Myslím, že napr. je v domove 3ročné dievčatko a doteraz sa oňho nezaujímali, tak keď by sme si ju zabrali, tak hádam ani potom nie 😒 .
U bábätiek sa to odhaduje asi ešte horšie... .

magimary
16. apr 2010

zuzu, nikdy sa to nedá dopredu predpokladať...
ale, v zásade je to málo pravdepodobné, že by sa zrazu niečo zmenilo... že zrazu budú aktívni a bude žhaví po kontaktoch s dieťaťom... a je v podstate jedno, či ide o malé alebo väčšie deti...(aj keď u tých starších je tá pravdepodobnosť nižšia...)
no, nájsť súrodencov nie je vôbec (!) ťažké, práve naopak!

dioliana1
16. apr 2010

mna L P volajú "teta mama", L. ked je sama so mnou tak "mama", P.len teta, ale ked má ukázať kde je mama tak ukáže na mna... 😀 , včul buď múdra....ono je to tak že dieťa má pochpiť že rodina je: oco, mama a deti....takže je jedno či má viac "mám" ale že má "rodinu", volať ťa može akokolvek ako si zvykne, Naťu sme učili "maminka a tatinko", ked mali ísť do adopcie, a ešte v aute povedala"Maminka príde..." a my: "Maminka je tu." to ma dojalo k slzám...

magimary
16. apr 2010

no, ale aby som nezabudla-do pestu by sa NEMALO apriori vstúpovať s tým, že SNÁĎ nás biorodičia nebudú kontaktovať...práve naopak-toto je jediná forma, ktorá je presne pre TOTO určená,
takže by sa to nemalo hneď v úvode popierať a radšej to očakávať a v prípade nezáujmu sa potom tešiť...

dioliana1
16. apr 2010

Skor sa začnu davať dokopy surodenci ked sa začneš iba o jedno zaujímať 😠 ...nie je jednoduché "zohnať" iba jedno a ešte k tomu dievčatko...biele vobec...a romske zrazu v spise zistíš že má súrodencov v tom istom dd... ☹

dioliana1
16. apr 2010

no veru pestunstvo treba rátať s bio, to ked nechceš často tak IP

lenkove
16. apr 2010

Dio,a mladsia sa na teba nepyta? ona je este malicka, rychlo zabuda.. mojenko..

Zuzka,
k starsiemu dietatku z DD, vies, podla mna /baby asi budu ineho nazoru/ nie ja lahke najst dieta co bolo cele tri roky v DD, kedze podla zakona maju byt vsetky deti do troch rokov v profirodinach...
U starsieho dietatka co nezazilo rodinu, je miera deprivacie vyraznejsia a ja osobne sa sklanam nad tymi, co si vezmu aj starsie dieta, ja osobne by som toho nebola schopna. Ak to dieta v istom obdobi svojho zivota nezazilo rodinne prostredie.. Mam privelky respekt nad tak velkym sustom, aspon pre mna 😔
Ak rozmyslate o zachrane dietatka, tak aj tym, ze ste otvoreni aj romskemu dietatu robite dost vela.
Ak to vnimas tak, ze by dietatko malo ostat u profi, ak je navyknute, ano, je to idealny stav, viacerym by sa to pacilo, ale fakt je taky, ze ak o neho profirodic nepoziada do pestunstva ci adopcie (co nemoze robit so vsetkymi detmi co ma, pripadne niekto to nechce vobec) dieta je nadalej chovanec DD, takze ho moze riaditel kedykolvek presnut,.. a je ponukane na medzinarodnu adopciu, takze je vysoka sanca umiestnenia niekde v Taliansku ci kde..
ale rozhodnite sa sami, ako vam kaze srdce a rozum.. to su len moje nazory..
Nech to dopadne akokolvek, viem ze si na konci poviete " a presne tak to malo byt" 😉 tak vam drzim palce! 🙂

mata2
16. apr 2010

zuzu,aj ja partim pod trencin..

patris "pod" pani Zbinovu?

lenkove
16. apr 2010

aj nasa mala Skorica hovorila profi mama 😀 a tatovi tata. a hned od zaciatku u nas doma som bola mama ja 😀 😉 ale ona bola drobcek.. ked som chodila na IA k profi a Ivanka zlostila (alebo raz sa nam zosuchla zo stolicky 😀 ) tak sme sa smiali, ze sme tu mamy dve a neustrazime ju! Mne to nevadilo, ze je "mama" ved mama je ta co lubi a nie ta, co porodi ako vieme 😠 ci len ta, co na to ma papier...
Ale ja som profi pred Skoricou nikdy neoslovila "tvoja mama", oslovovala som ju krstnym menom, alebo mama D... , aj teraz jej o nich rozpravam s krstnymi menami, a cakam ked pokroci cas aby mohli byt profi opat mama a otec 🙂 teda krstna mama a krstny otec 😀

zuzubabo
16. apr 2010

A o väčšinu detí sa zaujímajú biorodičia? A keď je napr. dieťa právne voľné a môže ísť na adopciu, môžem si ho zobrať do pestúnstva? Ja sa prikláňam k tomu pestúnstvu, lebo aj keď by sa v budúcnosti niečo prihodilo /strata zamestnania a tak/ tak by dieťa tak netrpelo /my sme ako deti mohli ísť na školský výlet, len ak to bolo po výplate 😝 /.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre