Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

maznacik007
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
magimary
14. okt 2010

@yukki , teba a váš príbeh konkrétne (ale nemenovite) tam mám uvedený ako odstrašujúci, resp. žiaľ reálny ilustračný príklad, a aj info i zdraví je dosť zásadná (k tomu určite napíše viac marketka), čiže už teraz je poznačená 😉

maznacik007
14. okt 2010

myslela som navysenie aspon o 50 percent sumy prispevku na druhe a kazde dalsie dieta... v kazdom pripade stat usetri... 😉

magimary
14. okt 2010

@maznacik007 ja som to pochopila dosť jasne, aj bez príkladu,
ale napíšem si ho na margo 😉

cairka
14. okt 2010

@maznacik007 , tak toto by sa mi páčilo 😀 😀

ináč trocha mimo tému, ked zdvihnú rodičák na 190, zdvihnú aj príspevok pestúnovi? mne je to teraz jedno, ale tak nech viem 😝

maznacik007
14. okt 2010

@magimary 😉

no uz musim ist riesit ten komin ze aky bude... tak paaa

maznacik007
14. okt 2010

@cairka nie taky navrh zatial nie je... zeby zdvihli aj odmenu pestunovi na 190 EUR.

ja som momentalne na RD.. takze tiez neriesim.. 🙂

najjulinka
autor
14. okt 2010

nech zdvihnu aj odmenu... lebo fakt s ami ekce klučkovať podla potreby medzi jednýma druhým... zbytočne budem behať na urad, urad na mna bude minať papier... a ja budem kluckovať hore dole medzi prispevkami.. 😉 😀 😀 😀 😀 😀

mata2
14. okt 2010

caute baby,
suhlasim s kazdym napadom ktory tu je napisany 😵

fakt by bolo super,keby DD mal povinnost odvzdat dieta nah. rodicovi co najskor od poslednej interakcie...proste by nah. rodic predlozil potvrdenie zo sudu ze podal navrh na zverenie dietata do pestu,DD by mu dal dieta na dlhodoby hostovsky pobyt + stravnu jednotku na ucet 😅 ...pri prijati jedneho dietata sa to este financne da zvladnut,ale prijatie napr 2 celodenne plienkovych deti na umelom mlieku rodinnym rozpoctom dost zamava.. 🙄

tiez som za odstupnovanie prispevku pre pestuna podla poctu prijatych deti.../nie iba v pripade ak sa jedna o surodenecku skupinu 3 a viac deti../..pestu. prispevok pre dieta ledva staci na jedlo,plienky,oblecko...ale s prichodom dalsieho dietata dostava viac zabrat aj pracka,varic,mikrovlnka..atd..a tym sa rapidne znizuje ich zivotnost..
takze ak si zoberieme klasicku viacdetnu pestu rodinu,kde otec zaraba piemerny plat a matka pobera 164eur odmenu pre pestuna tak "smrt" kazdeho spotrebica je katastrofa 🙄

a kapitola sama o sebe je /za financnych podmienok ake som vyssie opisala/ kupa viacmiestneho auta 🙄
pestuni uz maju väcsinou vlastne deti,a ak sa rozhodnu prijat 2,3 alebo viac pestu..tak 5 miestne auto zacne byt problem...

lenkove
14. okt 2010

ja by som povinnost odovzdat dieta pred sudom neuzakonila... Lebo co v pripade, ak sud rozhodne v neprospech.. Chuda dieta 😔 Skor by sa mali znizit lehoty na vytycenie pojednavania a rozhodnutie.. najpr. namiesto 3 mesiacov jeden.. Neviem ci staci pausalizovat predbezka 😅

a suhlasim s prichodnym pre nahradkarov, bolo by dobre , ak sa decaky pomensia, porusia, tie byty nechat pre velke pestu rodiny.. Aj ked som presvedcena o tom, ze sucasny system nie je zly {profi rodiny pre baba a casto aj neumiestnitelnych}, len treba viac hladiet na zaujem dietata! Nepresuvat ako kus, nemenit profi rodiny, nedat starsie dieta na medzinarodku, ak je v profi dlhodobo zvyknute (a k tomu by si ho profi radi nechali)! 😅

mata2
14. okt 2010

maznacik,teraz som si precitala kolko bubakov usetrime statu rocne,ak sa starame o 2 deti 😲 😲 😲
ja som to nikdy neratala,tak to teraz so mnou trochu seklo... 😕

magi,asi budem trufala,ale napis si navrh,aby stat raz za 10r poskytol pestu rodine prispevok na kupu viacmiestneho auta v zakladnej vybave do vysky 100% z ceny auta..

marketka1
14. okt 2010

Ahojte 🙂
@magimary po zdravotnej stránke si myslela mňa?
Ak hej tak ja by som chcela aby aj deti v DD niekto po zdrav.stránke odsledoval v pravidelných intervaloch napr. cca raz za 6 mes.a dôsledne odkontroloval či sa chodí pravidelne na kontroly tam kam majú hovorím viac o starších deťoch (konkrétne DD nedotiahol poriadne u Maťa gastro vyšetrenia hoc bol ako 3 mesačný kvôli tomu hospit. mal mať pravidelné kontroly na gastre no po prepustení sa viac na tom oddelení neukázali výsledok = celiakia mohlo sa na to prísť v čas a nenechať dieťa trpieť 2,5 roka dôsledky celiakie na vývoj dieťaťa si môžte pozrieť na nete ďalej sa nestarajú o deti po rehabilitačnej stránke (rastu ako samorosty stačí im že ich v DD nechali bio rodičia) kopec detí sa narodí ako rizikových a v prvom roku života sú rehabilitácie pre tieto deti dôležité zase spomeniem maťa možno sa to bude zdať smiešne narodil sa ako hypotonické dieťa nik s ním necvičil a ma tak zanedbané ploche nohy že vďaka DD bude mať problém so stabilitou a s motorikou na celý život)
ďalej aby sa náhradný rodič mohol pozrieť pri IA na komplet holúčké dieťa a prezrieť si ho od hlavy po päty. Píšem to preto tak lebo rovno lebo DD nerád ukazuje holé bábätko aby mu nebola zima dôvod: ako Jakub zatajený druh rážtepu chrbtice ktorý sa mi už nechce komentovať poznáte a aby mal NR právo sám pozrieť zdravotnú kartu dieťaťa vrátane pôrodnej správy +prepúšťacej správy z pôrodnice.
A ak niečo posere lekár zamestanec DD alebo úradník na upsvare tak nech za to adekvátne zodpovedá napr. výpoveďou a nie len dajakým postihom na výplate.
A ak sa aj stane že prijaté dieťa je obzvlášť dokázateľne choré ako napr. deti mayap cairky a iných tak nech sa im kompenzuje nejaký príspevok na lieky lebo to je tiež nákladné.
a magi tak sa stým nejak potráp a sformuluj dokopy zdravotné problémy aby deti v DD netrpeli.
Ináč súhlasím s
@maznacik007

lenkove
14. okt 2010

@mata2
no toto asi nie je dobry napad, s tym autom.. ak ti daju prispevok budes sa musiet statu stale za to auto zodpovedat. Rozumnejsie je zvysit, razantne, prispevky pestunom.. Aby boli aspon tretina sumy, ak uz nie polovica 😝 , co vynaklada stat na dieta...

mata2
14. okt 2010

lenkove ako zodpovedat?
aj napr. tazko postihnutym ludom dava stat prispevok na auto,viem ze su tam nejake podmienky,napr. ho nemozu predat,atd...
nejake podmienky by pestuni mali splnat aj v takomto pripade samozrejme.
razantne zvysenie prispevkov neviem ci je spravna cesta...zas aby to niekto nezneuzival.....aj ked zvysenie prispevkov by som uvitala..

saskah7
14. okt 2010

tu to len tak chrli napadmi... 😉
s tym autom by som celkom suhlasila... nas sa vlastne nikto nepytal, ci sa mame ako vozit, ked nam davali 2 proficatka... nastastie vsak mame 7miestne auto, teda momentalne plne vyuzite... ale keby sme mali klasicke, tak dost velky problem pre nas a nase aktivity mimo dedinu... 😕
a pridam este (neviem, ci to bolo spomenute) poriadne materialne vybavenie do PR rodin (pre babetka monitor automaticky, poriadny kocik, nie letnu verziu pre male babetka 😀 😝 .. vsak, Mary, vies...)
a tiez, co ma momentalne dost hryzie (ale neviem, ci sa toto bude riesit) su tie natahovacky medzi lekarmi (dieta nechane matkou v porodke nikam nepatri, kasle sa na neho, pustia ho z nemocky bez poriadnych liekov, ktore obvodacka nevie predpisat a pod. 🙄 )

magimary
14. okt 2010

výbornéééééééééé!!!
ďakujem všetkým za nápady! 😉
idem si všetko skopčiť a odložiť na vytlačenie 🙂

k tomu autu-"svatá pravda"... 😝 🙄 😔
ale na druhej strane si myslím, že nateraz by to nehrozilo, (ale napísať napíšem), ale keď sa pozbiera ekonomika, možno to pôjde 😉 , v budúcnosti 😅 teda bolo by to fajn,
aj keď určite si myslím, že nie v plnej úhrade (100%)-to by boli "moc veľké oči"...
totiž môj brat, ako telesne postihnutý si to zisťoval, ako je to u nich, tak im štát prispeje iba 30% sumy LEN nového auta, čo je pre rodiny s deťmi šílene málo a tŕň s päty to nevytiahne (silne pochybujem, že v NRS by to bolo úplne inak 😕 )...
a, na ďalšej strane-treba myslieť aj na inak sociálne odkázaných (ťažko postihnutí, opatrovateľské ai.), ktoré sú žalostne nízke (a dokonca v niektorých prípadoch oveľa nižšie ako je to aj u NRS 😔 a to i napriek tomu, ak sú v rodine viaceré ťažko postihnuté deti 😔 😔 😔 )...

takže, trochu reality a ideálov a nejaký prienik snáď získame...ň
naozaj, treba v tejto dobe myslieť aj na to, že štát má teraz dosť vydojené (vykradnuté) a je zadĺžený snáď na sto rokov...

eše raz všetkým ďakujem! idem kopčiť 🙂

mata2
14. okt 2010

ked sa ekonomika pozbiera? 😕
a co je pre stat ekonomicky vyhodnejsie?
chovat 3 deti do 18r v DD?alebo dat tie deti do rodiny a dat jej 100% prispevok na auto?aj s prispevkom by ta rodina vysla stat lacnejsie..
ved ten prispevok by sa daval vlastne z usetrenych penazi..a statu by zostalo este tolko,ze by mohol pridat inym soc. skupinam 😉

magimary
14. okt 2010

@mata2 , marti ale veď ja to chápem 😨 😉 😎
veď nie som včerajšia...
ale teraz je štát naozaj nesmierne (kvôli kiksom predch.vlády) zadĺžený,
nie je z čoho dať,
najprv sa musí niekde našetriť a potom sa dá uplatňovať výhodná a šetrná a lacnejšia politika...
myslím, že každému-aj tomu najjednoduchšiemu matematikárovi- je jasné, čo je výhodnejšie...
ale to sa predsa nedá, aby sa celý systém zmenil za jeden týždeň...
predchádzajúce obdobia sa to tu humplovalo a teraz chceme mať všetky decká z decákov v rodinách za jeden deň s tým, že by sa súčasne vyplatil aj príspevok na auto 10-tisícom novým pestúnom, ktorí si tie decká "rozoberú"???
a to všetko behom pár dní 😨 myslíš, že sa to dá?
zmeny budú, ale budú postupné...
tak, ako ich ekonomika a iné okolnosti pustia 😉

magimary
14. okt 2010

a, mimochodom,
prosím si aj tie návrhy na zmeny u profíkov 😉 😨 😅
alebo vy nepotrebujete nič meniť?
@dioliana1, @mexx, @aksuram, @janula_nz, @natia a @marketka1 co by bývalé porfíčky,
skúste porozmýšľať, čo vám nevyhovuje a napísať to (napr. aj do IP 😉

dioliana1
14. okt 2010

@magimary mna toho vela štve, máš IP

dioliana1
14. okt 2010

😉

dioliana1
14. okt 2010

@magimary jeden návrh mám nech vydávajú alebo časopis alebo v médiách dajú deti volné na adopciu alebo pestunstvo...nech majú všetky šancu mať rodinu a nie zostať navždy v šuplíku...

mexx
14. okt 2010

Fuha, tu sa to teda dobre rozbehlo, odkedy sme boli vyzvane k pripomienkovaniu. 😀

Presla som si to, a suhlasim asi so vsetkym, co baby popisali. Vydupme si, co nas napadne, nikdy nevieme, v ktorej oblasti nam vyhoveju. Budme strajkujuce nahradne mamicky. 😀 Aj tak sa stavim, ze by nas bolo pri strajku v uliciach viac ako tych mamiciek... 😉 (Nic nemyslim v zlom, len podpichujem. Aby sa niekto nahodou neurazil...) 😅

No a ja sama za seba by som v profi uvitala okrem vami spomenutych veci:
- aby mal profirodic moznost vyjadrit sa, na kolko profideti si realne trufa - aby sa nemusel triast, ze mu v domove nanutia dalsie dieta (pod hrozbou vyhadzovu), a potom ma problem s priestorom doma, s priestorom v aute, s celkovou organizaciou vlastneho zivota. Viem, ze v niektorych domovoch je na jeden uvazok viac deti, my mame ten "luxus", ze jedno dieta do roka je jeden uvazok...ale ak vam jedno dieta odrastie a oni vam pridaju dalsie, nemate 1,5 uvazku, ale len o par € zvyseny plat. Mozno najlepsie by bolo vobec to neriesit uvazkami, nechat vzdy len jeden, ale s adekvatnym financnym ohodnotenim, podla poctu deti. Pripadne, ak je mozne, miesto navysovania uvazku jednemu profirodicovi, radsej prijat dalsieho (urcite sa najdu)... Neviem, ci je to realne, ale myslim, ze najma v takejto praci by sa mal klast doraz hlavne na kvalitu a nie kvantitu. 😕
- informovanost - v tom zmysle, ze ak mi daju nejake dieta do profi, tak mi povedia naozaj vsetky informacie, ktore o nom maju, aj pripadne domnienky, ktore by profirodic mal vediet, vsetko o zdravotnom stave urcite, aby sa nestavalo, ze niekto az doma zisti, ake rozne problemy dieta ma a musi vsetko len hadat a riesit systemom "pokus-omyl". 🙄
- komunikacia a vzajomna dohoda - tu mi ide hlavne o to, aby mal profirodic pravo dozvediet sa blizke informacie a detaily o dietati este predtym, nez ho prijme do profi, aby sa vedel s domovom dohodnut, ci mu toto dieta vyhovuje. Urcite si nechcem vyberat stylom "dajte mi nejake pekne modrooke s peknym menom", ale myslim, ze profirodic ma pravo vediet, ake dieta mu chcu do profi ponuknut, plus moznost odmietnut, ak sa na to neciti. Aby sa nestavalo, ze vam zavolaju, ze si mate prist vtedy a vtedy po dieta a info o dietati vam daju az pri odovzdavani. Profirodic by to mohol vediet par dni dopredu, mat moznost zvazit, ci mu to sedi, ci sa na to citi...proste hladat nejaky kompromis, vzajomnu dohodu aj pri vybere deti. Jasne, ze sa to neda vzdy, ale ak je napriklad v domove viac deti, ktore su volne do profi, tak by mala byt moznost prebrat, ktore dieta by pre nas bolo najprijatelnejsie a nejako sa dohodnut.
- prichod deti do profirodiny priamo z porodnice - teda pri babatkach. Aby si domovy tak striktne netrvali na tej diagnostickej lehote, pretoze niekedy je aj to na dieta privela a nechava to na nom viditelne nasledky. Mozno z toho vyplynu tazkosti pre profirodica - lebo tym padom nema take informacie ako ked mu v domove odovzdavaju troj-stvormesacne dieta a mozu mu nieco povedat o jeho navykoch, rezime a podobne...pripadne to bude urcite tazsie pri detoch od matiek narkomaniek, ktore maju abstinencne priznaky... Ale tu by som potom zase vyuzila moznost tej dohody, aby mal profik moznost vyjadrit sa, ci si na to trufa. 😕
- materialne vybavenie - aby domov poskytol do profirodiny potrebne zariadenie, najma tie najnutnejsie veci - ak treba monitory dychu, postielky, kociky...aby taketo veci nemusel profirodic riesit z vlastneho vrecka alebo z prispevkov na deti a tym ich zase ukracovat o ine potrebne veci.

Lepsie platy asi ani spominat netreba... 😀

To mi napadlo zatial, mozno to tu uz aj bolo pisane predtym a prehliadla som. Ak mi este napadnu dalsie veci, tak pridam. 🙂

magimary
14. okt 2010

@dioliana1 , toto som spomínala, že to v našom štáte nejde, lebo to je tak ošetrené v inom zákone (O ochrane osobných údajov-č. 428/2002 Z. z.), my teraz nejdeme meniť všetky zákony, ideme popracovať na tom jednom-tom "našom" (č. 305/2005 Z z )😉
takže sa musí hýbať len v rozmedzí (ostatnej) legislatívy
a, ono je to tak preto, aby nedošlo k zneužívaniu detí, obchod s "bielym mäsom" a pod.

mexx
14. okt 2010

Este k tej moznosti vyjadrit sa k poctu deti v profi - aby si vedenie domova, resp. ten, kto ma na starosti pridelovanie deti do rodin, dobre zistil, kto je ochotny prijat dalsie dieta a kto nie. Niekto si viac ako jedno dovolit nemoze, a nanutia mu, niekto zase stale dve pyta (u nas v domove viac pripadov napriklad) a nechcu mu dat. 🙄

magimary
14. okt 2010

@mexx , ďaku! 🙂 😵
všetko mám (zapracovala som tam aj to, čo sme spomínali na supervízii 😉 ), ale tie platy som tam teda zatiaľ nedala 😅 😀 normálne som na to zabudla 😀 😀 😀
a, so všetkým samozrejme súhlasím 😉 😎 (skrátka si porfík 😎 !)

dioliana1
14. okt 2010

@magimary aha tak to som nepochopila, ospravedlnujem sa...ked tak uvažujem dd by mohol podavať pre profi vyčerpavajuce info aby sme tak netápali ked prídu nejaké problémy, či už psychické alebo zdravotné...tiež sa priklánam žeby náhradný rodičia nemuseli čakať pri zdravotných problémoch na biorodičov ked sa o ne nezaujímajú....

mata2
14. okt 2010

magi viem ze sa to nezmeni za tyzden..
ale viacdetnych pestu rodin,kde matka nema sancu sa zamestnat a ziju s jedneho platu + odmeny pestuna je dost...
iba som ti opisala nas problem,a jedine riesenie ktore ma napadlo...
ani 50% prispevok z ceny auta by napr. pre nas nebol riesenim..lebo na druhu polovicu si nedokazeme nasetrit...
boli sme sa pytat v banke na uver,ale socialne prispevky sa do prijmu nezaratavaju,takze brali do uvahy iba mangelov prijem,a ked vyratali kolko nam musi minimalne zostat aby sme prezili..a odratali uver na dom,vsetky poistenia,inkaso..atd...tak nam ziadny uver nechcu dat... 😅

takze pre nas neriesitelna situacia.. 😔 takze ked ideme na vylet,berieme len 3 deti..jedno,podplatene sladkostami,nechavame u babky.. 🙄

magimary
14. okt 2010

@dioliana1 , v pohodke 😉
mňa by ten systém (ako je to v čechách, že deti sú aj na nete, alebo aspoň také ich stručné príbehy a zmenené mená) pozdával, ale fakt to nateraz nie je možné (a uvedomujem si tie riziká)
a inak, vďaka! 😉 😉

najjulinka
autor
14. okt 2010

aaa.. sme pri tom... zakonom dať špecifikáciu profi rodin.. .proste v zmluve aby bolo napisane ake stare dieťa možu dať do mojej profi rodiny.. .totižto nie je normalne ak to striedaju systemom - 6mesačne babo, puberťák, prvačik, školkar, 10ročný osobitkár, ročné dieťa... etc... proste človek prisposobí celu domacnosť na deti a nedá sa každých pár mesiacov komplet prestavať domácnosť.. takže v prac zmluve by mal mať napisanu špecifikáciu..... napr. Profi rodič pre prijatie dieťaťa 0-3, 3-6, 6-10, 10-15, 15-18 ... +/- asi kategorie.... s tým, že može si zadať aj viac kategorii - odhadujem 2 po sebe iduce.. a je to vek prijatia dieťaťa... jasne, že ho nevrati.. . ... takže jednoznačne uzakoniť povinnu špecifikáciu v prac. zmluve...........

magimary
14. okt 2010

@mata2 , ja viem 😔 (poznám to veľmi dobre...tiež sme takto existovali, kým sme si nekúpili (na lízing, ako inak?) 7miestnu zafiru... (a keď sme boli min. týždeň v banke, aby sme vymenili jeden úver za druhý (s lepším úrokom), tak nám na ten nový nevyšla suma a išli sme s dlhým nosom domov 😝 ...)
a 50% by určite nedali nikomu...keď nedajú ľuďom bez nôh, pre ktorých je auto náhradnými nohami, tak tu určite nedajú (zase finančníci) dosť---

a práve preto, že takýchto rodín nie je málo, nedá sa to mávnutím prútika...
ja sa nateraz teším, že sa vôbec našli ľudia, ktorí to chcú meniť... 😔
mohli "tam" byť aj úplne iní, ktorí by po nás ani neštekli a ešte by nám znížili aj to málo, čo máme...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre