Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

bona_dea
27. nov 2014

@matkaasebko "hluchonemý" je príšerný výraz... za prvé - je nepočujúci, nie hluchý a za druhé - pochybujem, že je nemý...

bona_dea
27. nov 2014

@matkaasebko nejakým spôsobom dietko určite komunikuje, popýtaj sa brata, či koho je to dieťa... rodičia Ti budú predsa vedieť najlepšie povedať...

matkaasebko
27. nov 2014

@bona_dea nerozprava okrem placu nevydava ziadne zvuky aj to ze nie moc..Rodicia mi asi tazko nieco povedia a surodenci tiez... Ja som chcela normalnu radu a nie zvozenie za vyrazy a taketo "mudre" rady

bona_dea
27. nov 2014

@matkaasebko nerozumiem ale veľmi... je to dieťa Tvojho bbrata?

bona_dea
27. nov 2014

@matkaasebko btw, ja som písala, že nejakým spôsobom komunikuje, nie že či rozpráva...

proste musíš prísť na to, akým spôsobom vyjadruje svoje potreby, iná rada nie je...

yukki
27. nov 2014

@matkaasebko pýtaj sa v DD...veď...čo ak mu niečo bude, ochorie, ako to ty máš spoznať.

matkaasebko
27. nov 2014

@bona_dea nie je to brat dievcat co mam v profi..

najjulinka
autor
27. nov 2014

@yukki no v tom je ten figel. .ako pri miminkach.. pri všetkych inakých detoch, ktore jednoznačne nedaju vedieť, tak len tak.... 🙄 🙄 🙄 🤐

@matkaasebko budeš ho mať par dni. .to vela nepohneš.... viacmenej chudák bude asi v riadnom strese a vy s nim....... 😔 😔 😔

matkaasebko
27. nov 2014

@najjulinka bude v strese a ja s nim ale priste nedalo mi to...ostatny surodenci idu do tabora a jeho twm nemozu dat a mevedia co s nim tak ho dali aspom sem sestram ze nech to lepsie znasa...ja ani neratam s tym ze s nim nejak pohnem to za tie dva tyzdne nie je sanca len proste ako to prezit v zdraví...uz normalne rozmyslam ze co ako bude v noci ze ked sa nahodou zobudi aby neusiel alebo proste ja neviem mam fakt kopec otáznikov..v domove nejake rady dajú ale tam ho maju lem vikendovo inak je v internátnej skolke pre taketo deti

lalus
27. nov 2014

@matkaasebko tak nech ti dajú kontakt na učiteľku zo škôlky a popýtaj sa tej. ak je v internátnej škôlke pre nepočujúce deti, nejaké posunky už poznať musí. popýtaj sa prípadne aspoň na základné aj Ty... jesť, piť, cikať, bolí a pod...

cairka
27. nov 2014

@bona_dea , ty ho poznáš, že vieš? Hluchonemota je normálne diagnóza , tak neviem, čo riešiš. Ešteže ujko google vie všetko, je to diagnóza H91.3 🙂
@matkaasebko , ja myslím, že pokiaľ je zvyknutý byť v škôlke, tak to dáte, @lalus dáva dobré rady 🙂

matkaasebko
27. nov 2014

@cairka musime to dat🙂 nic ine neostava..ale tuho som rozmyslala...ale nedalo mi to..len mam ajbstrach ako to budebstarsia znasat ked pojde zas prec oni dvaja si rozumeju aj bez slov..
@lalus to cislo na skolku ma vobec nenapadlo to sibskusim urcite vypytat zajtra idem do domova tak sa skusim vela tam popytat ale mam pocit ze na kopec veci zabudnem co aj chcem...

matkaasebko
27. nov 2014

@lalus dakujem

milenka74
27. nov 2014

@matkaasebko u nas v DeD je nepocujuce dievcatko asi 5rocne a da sa s nou ze jej ukazem a ona je taka priebojna tak je to mozno jednoduchsie. Najviac ti mozu vychovavatelky poradit.
Drzim palce 🙂

magimary
27. nov 2014

@matkaasebko úplny základ je, aby si naňho VŽDY hovorila (komunikovala s ním, ukazovala mu, naznačovala mu) tak, že si obrátiš jeho tvár k tebe (my počujúci to berieme automaticky, že sa na dieťa nemusíme ani pozerať a ono nám rozumie), ale pri nepočujúcich deťoch je VŽDY dôležitý ten očný kontakt (obojstranne),
nemusíš mu hovoriť veľa a ani naznačovať (predpokladám, že znaky asi príliš nevyužíva, keďže ešte dosť veľa plače), stačí keď budeš dávať jednoduché inštrukcie jedným jadnoznačným posunkom: príklad: "POĎ" a ukážeš prstom a podobne...skrátka nezahltiť ho posunkami a nárokmi...
nepíšeš, tuším, koľko má rokov, takže je ťažké presnejšie radiť...

jo, a pisateľka vyššie, zase nenapísala až tak nič zlé,
iba upozornila, že tento výraz (hoci má na googli aj číselnú dg.) sa už u nás naozaj nepoužíva
pre jeho nevhodne zafarbený význam /ak ho niekto používa, tak to robí neprávom/,
aktuálne sa používa nepočujúci a nehovoriaci, nie hluchonemý.
Taký je fakt v odborných kruhoch 😉
nič v zlom, len do budúcna 🙂

/samozrejme, chápem, že si to nemyslela nijako zle 😉/

najjulinka
autor
27. nov 2014

@magimary no ani autik, dawnik nie je diagnoza a ani mentolka a výraze kofolka už ani radšej nepíšem, že vooobec nie je podla zakona či čohosi... 😉 a nezačnem dakoho buzerovať, lebo to tak napíše..... a hlavne ked chcela radu a dotyčná ani poriadne neprečitala ale sprdla......
nevidim na tom slove nič prišerne.....
proste ma dojalo.. piše, že brat od bab a ja neviem či dotyčna čaka, že ked je v decaku, tak zrovna rodičia su tí praví čo poradia.. akože haha.. .sprndem, neprečitam.... prečita hluchonemý a sa pohoršuje......

asi by z kože vyskočila keby som jej o mentolke popisala.... 😝 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

matkaasebko
27. nov 2014

@magimary fakt som to nemyslela zle...
dakujem za rady, ma 4 roky...

lalus
27. nov 2014

@magimary v prvom príspevku napísala, že má 4 roky 😉

lalus
27. nov 2014

@matkaasebko určite si to nemyslela zle, nemáš to odkiaľ vedieť. ja som to tiež nevedela a označenie hluchonemý používala v dobrej viere, že sa to tak ozaj hovorí, kým mi to nebolo slušne a normálne vysvetlené priamo nepočujúcim človekom. 😉
nepoužíva sa to a je to v komunite nepočujúcich a sluchovo postihnutých neobľúbené slovo,.A nie je výstižné, máloktorý nepočujúci je ozaj aj nemý a väčšinou aj nejaké zvyšky sluchu majú 😉

magimary
27. nov 2014

@matkaasebko ja som to pochopila,
naozaj nič v zlom,
len som to chcela vysvetliť 🙂

no, 4ročný, tam naozaj minimálne nároky a max. jednoslovné "pokyny"...

@najjulinka k ostatným príspevkom tej dotyčnej som sa nevyjadrovala, akurát ten jeden o tom, ako sa hovorí, bol úplne pravidivý, preto som napísala, že nenapísala až tak zle (to ostatné som neriešila)

matkaasebko
27. nov 2014

@lalus on je ze uplne hluchy...uz bol myslim 3x na kontrole sluchu zevraj uz mal aj nacuvaci pristroj a vôbec vôbec nic...a este raz dakujem

magimary
27. nov 2014

@matkaasebko ak mal načúvací prístroj, tak URČITE nie je 100% nepočujúci
ten sa dáva len tým ľuďom, ktorí majú zachované nejaké zbytky sluchu (ten prístroj totiž zvuky nevyrába, len ich zosiluje, ak by človek úplne nepočul, tak nepotrebuje nič zosilovať)...
žiaľ, bežne sa o takýchto ľuďoch hovorí, že sú úplne "hluchí"-v skutočnosti však fakt nie sú.

matkaasebko
27. nov 2014

@magimary u nho to bolo len na skusku ale aj mu ho zobrali kedze to vôbec nepomohlo......skusali...ale viac neviem to mam vsetko len strohe info od vychovavateliek v domove....takze jeho presny zdravotny stav fakt neviem iba viem ze je uplne nepocujuci, nereaguje na ziadne zvuky na nic...

magimary
27. nov 2014

@matkaasebko no, on mu ten prístroj sám o sebe nemal ako pomôcť, s ním dieťa treba naučiť "žiť", fungovať...
lenže, kde a kto by to s ním v decáku "nacvičoval"...
takže mu ho viac nedali... a detské uško sa mení a rastie, takže aj prístroj po čase bol "neaktuálny" a ďalší neriešili... žiaľ, naozaj sa ľudia bežne označujú tak, ako ti povedali v decáku, ale realita býva veľmi často iná.

(mám synovčeka s aparátikom)

každopádne-myslím si, že to s ním zvládnete-
to, že on veľa kričí, je práve preto, že mu iný /nikto/ nerozumie, nie preto, žeby bol zlý a nezvládateľný...
on sa ôen nevie inak vyjadriť, resp. cíti sa tu ako na inej planéte...
môžeš mu pomôcť aj tak, že pred neho postavíš viac ppredmetov (pohár vody, tanier a hračku) a on ti tak naznačí, prečo plače, čo chce-vyberie si jedno druhé alebo tretie... a už spolu komunikujete 🙂

mona554
29. nov 2014

ahoj dievčata, chcem sa spytať,či ste si ako profimaminy mohli vybrat kolko chcete deti do profi , že ked mate jedno,tak dalsie si nezoberiete a ci je pravda a je to niekde stanovene, ze ked chodite do prace mimo profi, mozte mat len jedno dieta v profi, dakujem

najjulinka
autor
29. nov 2014

@mona554 u nas dve alebo nič.. trtie je dobrovolne... spýtaju sa či ano a je to moja slobodna vola... tak to aj beru.. .nehnevaju sa ked poviem nie... ale jedno by mi nenechali.. jedno daju dočasne kým dojde druhe, alebo nech sa trošku zabehne a potom už len po dve alebo viac ak som ochotna.....
v inom decaku natlačili tri malinke do rodiny kde mali aj svoje malinke a v bytovom dome nemali vyťah. .že tri musi a hotovo.... 🤐

a druhu pracu som mala kým som si nevzala druhe do pestunstva.... potom som druhu pracu nechala... 😀

mona554
29. nov 2014

dakujem, u nas sme dali do profi jedneho chlapca 10 rokov, špec. škola, ale nič hrozne naozaj zlaty chlapec, potrebovali sme cez prazdniny na dva tyzdne umiestnit este polrocne mimco a profi odmietli, teraz odmietli dalsie a vyhrazaju sa ,ze ked dostanu dalsie ,tak prestanu z profi, tak preto sa pytam

mona554
29. nov 2014

@najjulinka ale ty to asi robis srdcom, nie ako niekto ☹

najjulinka
autor
29. nov 2014

@mona554 no len ono treba napasova dieťa do rodiny..... my sme mali tri doma... ja dnve a muž mal autistu čo prevrieskal noci a chceli k enmu dať školačku zo špecky... ževraj tiež nič hrozne.. al ečo by sa chodila do školy vyspať? babatka cez den dospia, le školačka to už je ine..... akože... a ani k svojim deckam nevezmem čokolvek.. .akože chapem, že neikedy nie je čo dať do profi, že proste davaju z toho čo je.. .chapem.. len zas my s tými deckami musime vedieť fungovať normalne... čiže isť aj na nakup, na navštevu občas (nepišem o nejakom večrnom žurkovani a pod., ale normalne na navštevu či na detsku narodeninovu oslavu a ked daju deti čo toto nezvladaju tak je to ťažke.... ) no je to ťažke.. niekedy nie je z čoho vybrať čosi vhodne a zas rodina sa nemože prorozbijať, že sa tam da nevhodne dieťa (nevravim zle, naročne a pod., ale nevhodne do danej rodiny - to iste dieťa do jednej rodiny v pohode do inej ani omylom).

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre