Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

tatolu
27. mar 2014

@najjulinka videla som, že si súťažila, popýtala som aj kamarátky aby Ťa podporili, len neviem nájsť kde a tak neviem teraz výsledok... A veľmi som zvädavá 😀

mariala
27. mar 2014

@liwka ahoj ja mam prve stretnutie zajtra a plne sa mi paci tvoj nazor ze nechces v ziadnom pripade ublizit svojej rodine tvojim povolanim profi, toto je jedina vec nad ktorou rozmyslam , mame 3rocneho syna a velmi sa bojim toho ze mu tym ubliiizim , ze par mesiacov sa budeme vsetci zohravat apod. a ked si uz zvykne a bude mat dieta rad tak ho daju do inej rodiny a bude to brat ako velku stratu, bude za nim plakavat a pod, vidim ze mas tiez malu dcerku ako ju nato pripravujes, prosim ta 🙂

najjulinka
autor
27. mar 2014

@tatolu oni vybrali vyhercu bez ohladu na hlasovanie.. .bolo to tam tak nejak napisane, som neprečital aporiadne.. ale neva.... dakujem za podporu 😀

magimary
27. mar 2014

@mariala neviem, či môžem odpovedať aj ja, keďže si sa pýtala livky,
ale možno to pomôže (aj) niekomu inému-
my keď sme začínali s profíkovaním, tak naše dve biologické deti mali 2 a 3 roky,
takže tiež boli relat. malí...
pripravovali sme ich vopred tým, že sme im vysvetľovali, že sú aj detičky, ktoré sú samé a opustené a potrebujú ľudí, ktorí by boli chvíľu s nimi, kým si nenájdu maminku a tatinka, aby im zatiaľ nebolo smutno...
potom prišiel prvý profisynček a oni si naňho zvykli veeeeľmi rýchlo a veľmi skoro ho považovali za svojho milovaného brata...
no i napriek tomu sme im donekonečna stále (každý večer pri modlitbe, ale ide to samozrejme aj bez nej 😉) opakovali, že na "chlapčeka" čaká nová maminka a nový tatinko a už sa naňho tešia....
a spolu sme sa za týchto nových ľudí modlili...každý večer to deti vnímali a prijímali do svojich hlavičiek...
najľahšie sa to prijímalo v začiatkoch,
no keďže bol Chlapček u nás dlho (takmer rok), tak ku koncu už sa veľmi nechceli modliť za jeho nových rodičov...
ale dobré bolo, že to dali takto najavo, mohli sme aspoň s tým rátať a pracovať... a na´dalej trpezlivo vysvetľovať, že tá chvíľka príde a náš Chlapček bude šťastný, že má maminku a tatinka...
a keď ten moment prišiel, tak sme si všetci poplakali, posmútili, navzájom sme sa povzudzovali, spolu sme pripravovali Chlapčekovi veci na rozlúčku a tak sme si -síce so smútkom- ale prredsa len pripravovali aj svoje srdcia na to, čo sme celý rok očakávali...
a ke´d Drobec odišiel, tak sme opäť plakali a opäť smútili...
aj my, aj deti...
a potom prišla správička, že prídu nové bábätká (a hne´d dve naraz-dvojičky) a naše deti opäť ožili a znovu sa tešili na "nových súrodenov", ktorí boli malinkí ako bábiky...

a tak naše deti zažívali aj smútok, ale aj radosť a postupne sa to naučili prijímať ako súčasť nášho poslania-pomoci malým Opustenčekom... neznamená to, že by ich mali menej radi, práve naopak...
no pochopili, že aak chceme pomôcť viacerým deťom, tak tie doterajšie odovzdáme ich novým milujúcim rodičom,
ktorých si naši chalani vždy dobre "preverili", aby sa uistili, že sú to ozaj tí praví pre "naše" požičané deti... 🙂

/teraz s odstupom času môžem povedať, že nie sú poznačení tými odchodmi v negatívnom zmysle, určite tomu pomáha aj to, že sme s deťmi na´dalej v kontakte a že aj oni vidia, že deti sú naozaj šťastné a v pohode/

mariala
27. mar 2014

@magimary samozrejme ze mozes 🙂)) a velmi dakujem lebo stale nad tym premyslam ako ho to zasiahne :( toho smutku sa samozrejme obavam, ze si zvykne ako na surodenca a nebude chciet chapat ze je tu len pokial sa nenajde maminka a tatino, ale asi to treba len vyskusat mozno ma prekvapi a bude vsetko brat uplne pokojne 🙂 dufajme

magimary
27. mar 2014

@mariala neviem, koľko má tvoj malý,
ale už malé deti sú schopné pochopiť "veľké" veci, ak sú im podané prijateľnou formou...
a tak môj jediný a overený návod na to je-nenechať to len na dieťa a čakať, že sa to "nejako vyvinie",
treba s ním o tom veľa, veľa, veľa hovoriť, vysvetľovať, argumentovať, ukazovať príklady...

mariala
27. mar 2014

ma 3 roky, samozrejme ze by sme mu to stale vysvetlovali 🙂) pri tej modlitbe je to super napad ale aj tak velmi si mi pomohla lebo je to jedina vec pre ktoru vaham :(

magimary
27. mar 2014

@mariala neboj, deti pochopia a dá im to ešte jeden úžasný rozmer...
odmala sa naučia prijímať iné deti, byť empatiickými a vnímavými na potreby iných ľudí (detí)...
to je obrovská devíza...a zisk...
nie sú to teda len straty... 😉
/dokonca -po skúsenostiach mojich kolegýň- mám pocict, že čím mladšie biologické dieťa, tým ľahšie to celé je,
ako keď sú už deti staršie...úplne najťažšie mi to príde byť vtedy, keď sú bioeti profirodiča v puberte a ke´d sa len vtedy s profíkovaním začína, ale to je len taký odpozorovaný postreh/

mariala
27. mar 2014

@magimary tiez si myslim ze ak sa vsetko podari urcite ho to ovplyvniii a myslim ze hlavne v dobrom smere co sa tyka ematii a pristupu k inym ludom a hlavne k detom 🙂)) budem nato stale mysliet teda hlavne na tvoje rady ked ma to bude zhryyyzat zase 🙂

najjulinka
autor
27. mar 2014

deti to vedia tak prirodzene vziať, že je to tak a hotovo.. .vezmu to ako fakt... ..... jasne je to zmena a treba to s nimi trošku spracovať,a le deti to nejak neriešia.. proste dieťa je požičane a hotvo.. neriešia, že vacsina ludi nema take požičane doma.... vezmu to ako normalne.... 😀 My sme raz stretli našu susedu školkarku s babkou..... babka, že jej že mame nove babatko... a malá, že "Vymenili." a babka sa tak snažila, že ale nevymenili, maju nove malinke babatko"...tak a len, že ale malá ma pravdu, vymenili sme... 😝 a Lucka zas bratrancovej malej vysvetlila, že ked chce doma babo, že musia si isť vybrať do domova, že tam maju....
a ked mala Lucka 3 roky, tak sme boli na navšteve a popredstavovali sme sa a Lucka , ked sa jej spýtali ako sa volá, tak povedala "Lucka na furt naša" 😀 😀 😀 😀 trojročné deti su fakt na to ideál... chapu a neriešia... už 5-6ročne vela veci riešia..... strááášne vela.... ale zas ako to nezaživaju prvykrat, tak sa to dá.... už vlastne sa pracuje aj s predošlými skusenostami , ale ovela viac sa musi vysvetlovať..... o vela viac riešia.... 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

liwka
31. mar 2014

@mariala myslím, že na Tvoju otázku bolo odpovedané niekoľkonásobne lepšie, ako by som odpovedala ja. 🙂 Veľmi pekne Ďakujem za správne položenú otázku, ostatným dievčatám za hodnotné odpovede, ktoré v hlave postupne spracovávam a veľmi mi pomohli.
Veľmi sa mi páčil prívlastok "na furt naša" 😉 to budeme isto používať. Len sa chcem opýtať troška z opačnej strany- keď vlastné dieťa utvrdzujeme v tom, že nikdy neodíde- nestáva sa, že profíčatá potom prehovárajú profi rodičov, aby si ich nechali? Nehrajú "na city"? Aj keď im vysvetľujeme, že ich čaká "ich" nová mama, isto sa pýtajú, či nemôžu zostať....ako reagovať?


ešte mi napadla jedna otázka- pri posedení s vychovávateľmi nám predostreli situácie, keď je dieťa vytrhnuté z nevyhovujúceho prostredia a premiestnené do DeD- je vydesené...atď sú tam adaptačné problémy...Zaujíma ma prechod dieťaťa z DeD do profi- aj tam môžu nastať problémy s adaptáciou, ja nemám "po ruke" psychológov, špec. pedagógov...- na toto mi vychovávateľ nevie odpovedať, keďže on profirodiča nerobí....

liwka
10. apr 2014

dnes ďalšie sedenie za nami 🙂 už sa nám to kráti- dnes sme sa so psychologičkou rozprávali o odchodoch detí z profi- bolo zaujímavé, že hoci sme sa o týchto situáciách rozprávali v teoretickej rovine, všetci sme boli smutní...

matkaasebko
13. apr 2014

Zeny aj ked som povedla ze sem uz nenapisem tak teraz fakt musim 🙂 v pondelok mam ist na psychotesty posledny krok.aby ma prijali do za profi maminu...z domova mi stale hovorili ze mam prist oddychnuta nevystresovana a ze keby sa cokolvek stalo radsej mam zmenit termin testov...a co sa nestalo moj syn znova ochorel vidim to zapal stredneho ucha a pri tom ho mal pred 3 tyzdnami urcite si viete predstavit ako to so mnou zamavalo asi ako s kazdou mamou mam zmenit radse termin testou alebo ma len zbytocne stresuju a testy nie su az tak narocne?moze to nejak ovplivnit ich vysledok ze som momemntalne v strese a do pondelku sa to urcite nezlepsi?dakujem

cairka
13. apr 2014

@matkaasebko , prepáč, chápem, že ťa to mrzí, že je malý chorý, aj že máš strach, že má bolesti a horúčky, ale predsa ťa to nemôže tak ovplyvniť, aby ti v testoch vyšli nejaké patológie 😅 Tie testy nie sú nijak náročné a myslím, že sa dajú spraviť v bežnom strese 😉 Malému skoré uzdravenie prajem 🙂

matkaasebko
13. apr 2014

@cairka len mna v domove uplne vystresovali ze aj keby som chora alebo sa len zle vyspim ze mam ihned testy radsej zrusit...alebo ze ak sim mala nejaku traumu v detsve alebo cokolvek ze to mam povedat...ja som si povodne myslela ze testy su zamerane na take nejake extremne vykyvy ale po tom co mi povedali tak tam asi aj zabudnem cia som...a dakujem

cairka
13. apr 2014

@matkaasebko , neviem, no. Ja som myslela, že sú testy jednotné, keďže som ich robila len pri jednom pohovore a pri druhom ich už nebolo treba opakovať 😕 je fakt, že v rámci kraja, tak možno preto, ale ak sú celoslovenské, tak sú ozaj v pohode, nemusíš sa báť 😉

cairka
14. apr 2014

@matkaasebko , bola si na tých testoch, či si to radšej presunula?

matkaasebko
14. apr 2014

@cairka bola som riskla som to...🙂) hotove boli za hodinu...🙂) samozrejme som psychologicke povedala ze mam choreho syna aby vedela...aj som je povedala co ma trapi...🙂) a najviac sme sa nasmiali ked mi dala kreslit postavu zeny, muza a strom...ja som jej hned na zaciatku povedala nech neche odo mna kreslenie...nooo a chcela...takze ja som jej tam nakreslila princeznu co som sa naucila este v skôlke kedze moje kreslenie sa od vtedy nikam neposunulo...🙂) dufam ze na zaklade toho ma nejak extremne posudzovat nebudu ale sak povedala ze nehodnotia kvalitu kresby ale to co z tej kresby ide...a strom som jej nakreslila ceresnu...🙂) takze co ti poviem...sme sa nasmiali obe...pochvalila ma ze som zjavne rozhodna kedze som ho tak rychlo spravila...ze niekomu trva ozaj dlho...ale nejak som tam nemala co riesit, kedze tam nic nezakryjem a som aka som ina nebudem...🙂) predpoklady k tyraniu ani k takym stavom nemam urcite takze to mi tam nema ako vyskocit...🙂 a ze tam ide hlavne vraj o to aby zistili ake deti sa ku mne hodia...nooo tak uvidime...vysledky mozno tento tyzden posunie domovu...

matkaasebko
26. apr 2014

@cairka testy spravene...len ze ak chcem vediet vysledky presne mam si ziadat pisomne...🙂) a ak sa do pondelku nic nestane mam doma 2 dievcence...🙂)

liwka
27. apr 2014

@matkaasebko gratulujééém 🙂 my ideme v stredu do DeD, potom 7.5. píšeme esej a 15.5. pohovory...a mali by sme mať za tým...poviem, pravdu, bude mi ten kurz chýbať- my sme tam taká fajná partia, každé sedenie sa tam presmejeme 🙂
akurát, žiadosti ešte nemôžem podávať, s Miou ideme v lete na 4 týždne do kúpeľov, takže musím počkať, kým sa vrátime a potom do toho vhupnúť 🙂

matkaasebko
27. apr 2014

@liwka aj mne chybaju baby...ale tak s jednou som v kontakte tak aspom nieco...🙂) ano kurz bol super, uplne ze taky oddych uvidime aka bude teraz realita....ved bodaj by sa ti potom podarilo zamestnat aspom tak rychlo ako mne...uvidime co to bude...ako bude...ked bude cas napisem ti pak ip...🙂

matkaasebko
4. máj 2014

Ahojte,radte 2 rocna profi zacala robit zle mojmu synovi...najprv to bolo ze vzdy ked on ma stiskal z jednej strany ona z druhej a jej sa to nepacilo a zacala ho stipat hryzt...a dnes zavrrl dvere a jej sa to nepacilo tak ho fest pichla s jednou hrackou ale fakt dost...zajtra to idem riesit aj so psychologickou z ded ale vas nazor a rady budu asi praktickejsie...

yukki
4. máj 2014

podľa mňa normálka.....tak sa snažia o priazeň-od ktorej závisí prežitie decka v tom veku-ako vedia, bojuje primerane veku a situácii

maznacik007
4. máj 2014

este su u teba kratko toto su este medove tyzdne ... treba sa pripravit na horsie ... ona s tvojim malym bojuje je proste jej konkurencia zazila zmenu, zrazu sa ocitla niekde inde ... este celkom mierna zmena spravania ...

maznacik007
4. máj 2014

a rada asi dat svojho do skolky aby si sa jej mohla samostatne venovat, len jej ... bytostne to potrebuje ...

yukki
4. máj 2014

Ta len zas chlapec sa môže začať negatívne prejavovať.....ak sa bude cítiť "vyhnaný" kôli votrelcom do zariadenia...

najjulinka
autor
4. máj 2014

nie je dobre po takej zmene hned školku... to skor v opačnom poradí sa robí.. najprv školka a potom nový člen do domacnosti (a je fuk či sa narodí alebo príde hotový)......

maznacik007
4. máj 2014

hmm to je pravda baby ... tak potom sa musi maly jedine zocelit ... 😉 v kazdom pripade mala bude bojovat o svoju cast pozornosti ...

najjulinka
autor
4. máj 2014

budu bojovať obaja.. a ked sa babo postavi na vlastne, tak sa pridá do ringu....... 😉 😀

matkaasebko
4. máj 2014

@maznacik007
@najjulinka
@yukki môj je v skôlke a zaroven aj nie je...viac je doma ako tam...ale osobne si myslim ze teraz je lepsie, ze je doma...lebo zvykat si este aj na rezim ze ho tam treba odniest aj co...sak musime este najst nejaky rezim...ok to beriem ja som mu povedala ze nech jej to vsetko vrati ked mu robi zle...len zial nie je zvyknuty kedze bol uceny tak ze dievcata a slabsi sa nebiju...len to asi bolo zle ucenie...tam ide o to ako zareagovat na nu ked to spravi??vysvetlovanie je zbytocne si myslim, kedze do nedavna sa riesilo ci nie je nahodou hlucha len veru nezda sa mi skôr mi to pride ze nerozumela slovensky...🙂 ja jej sice poviem ze to nemôze robit, nema lebo to boli aj vyhresim, ale ona na mna kukne zduje sa, otrci usta a ide dalej...proste ze by nejaka lutost nic nehrozi...a pri malej sa veru neda venovat len starsej kedze mensia je najplaclivejsie dieta ake poznam...a pri tom v ded bola ok, ale uz ako som neverila ze 6 mesacne dieta dokaze byt vychcane ale ona je...vedome vypluva dudel aby niekto prisiel a dal jej ho do pusy...+ vyzera to tak ze idu jej zuby+ je momentálne soplava, a uz zacina aj kaslat...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre