Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

milenka74
26. mar 2014

@profirodicka jasne ze je to nedomyslene ale aj ja som si myslela ze ako pestunke mi bude lepsie,ale nie je.
podla toho co viem tak aj materialna pomoc zavisi od domova

milenka74
26. mar 2014

@magimary ja som neni taky majster reci ci pera resp. klavesnice ale vystihla si presne ako som to myslela. Uz o nas nikto viac nezakopol a rob si co chces ☹

profirodicka
26. mar 2014

@magimary no my sme mali tiez zdravotny problem a vsetko sme si aj tak - v profi - museli vybavovat samy 🙂 akurat nam preplatili cestu do Blavy a stravu 🙂
Ja som pestunka len kratko, takze neviem posudit z tohto hladiska, uvidime.... Ja som sa skor zamerala na tu cas "pracovnu" - pisomnosti, porady....neriesenie dovoleniek, bezpecnosti , nase platove ohodnotenie,atd. toto ma velmi odradza

misko1987
26. mar 2014

@kacena4 ahoj myslis ze ak som taka v poradi tak to bude skoro ja neviem bojim sa ze budeme cakat na adopciu velmi dlho ale do pestunstva to asi bude skvor tak neviem 😒

najjulinka
autor
26. mar 2014

tak tak.. .niekde je lepšie pestu, niekde profi....... dokonca aj finančne...... 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 😉 je to dieťa od dieťaťa a aj od zloženia doma čo je...... su všade plusy a minusy..... čo sa týka profi, tak fakt každý decák to ma inak... či servisu k dieťaťu, či k vybaveniu k dieťaťu.... a preto sa to ťažko porovnava............. u pestu nie su papierovačky .. .čo je tiež plus.... a ono sa to meni za pochodu.......... pri pestu je to take stabilnejšie čo sa všetkých oblasti týka.. kdežto pri profi furt čosi menia a furt to nie je dobre.... a nie vždy menia veci k lepšiemu.. idu dosť velmi skusmo...... 😅 🤐 a tak ma človek zo dna na den zmenenú situáciu.. .čo pri pestu moc nehrozi.....

magimary
26. mar 2014

@profirodicka ale to samozrejme aj my sme to vybavovali všetko osobne,
ALE decák našiel odborníka, decák nás objednal a nemuseli sme na vyšetrenie čakať aj polroka atd, atd, atd...
samozrejme samotná realizácia bola na nás...

ale ten servis od decáku bol aj v inom...nielen v tomto (na)pomáhaní...
kdežto, teraz už (ako pestu) nie je VOBEC NIČ...

ale ako vravím-je to len moja osobná, súkromná skúsenosť,
všetko (v profi) závisí od decákov...

profirodicka
26. mar 2014

@najjulinka - asi to bude tak 😉
vsetko sa meni a nie vzdy k lepsiemu, skor naopak, ja mam taku skusenost, nemusi to byt pravidlo, ale ...

najjulinka
autor
26. mar 2014

mna osobne najviac vytočilo, ked zakazali cestovanie s detmi za hranice......... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ obmedzi to aj profi,a le hlevne prečo sa štát snaží aby všetky deti v ustavoch boli max. odlišné od tých doma......???????? sposob ako sa da vybaviť suhlas na cestovanie nieje naj..... či poskytnuť biorodičovi všetky udaje o človeku, ktorý pocestuje s dieťaťom v ustavke (tj. plná adresa, čislo občianky alebo pasu, datum narodenia či rodne čislo....) alebo cez sud riadne vopred presne na daný datum a na dané miesto vybaviť povolenie.. čo pri malých detoch je nemyslitelne viacmenej, lebo na vianoce človek netuší, či to decko cez prazdniny ešte vobec bude v ustavke, či nebude chore a pod. v presne daný čas cez letné prazdniny........

už to bolo obmedzujuce, ak dieťa nemohlo mať pas... lebo aj take pripady su a stačí jedno take dieťa a je cela rodina zablokovana, resp. može to dieťa šupnuť do decaku,a le nemyslim si, že by to bolo fer pre dieťa...... si vezmite, že ako rodina planujete dovču.. pri vacsich detoch si ukazujete zabery z plaže, na mape kam to pojdete, rozpravate sa, planujete kam pojdete, balite veci na dovču a jedno decko balite do decaku.. .no ako sa musi citiť????? 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 toto sa proste spraviť nedá.............

profirodicka
26. mar 2014

@magimary my nemame ani zdravotnu sestru v ded, vsetko som si musela vytelefonovat sama, vsetko vybavit sama, takze pestunstvo zvladnem lavou zadnou 😀 , co sa toho tyka
Ja ratam s tym, ze pestunske deti su uz moje, tak nepocitam so ziadnou pomocou zo strany ded

profirodicka
26. mar 2014

@najjulinka no a nato som uple zabudla, dik, ze si mi to pripomenula 🙂
Fakt, chceli sme pas, ale najprv suhlas rodicov, ale kde ich zohnat - takze radsej sedme doma :(
Chces dat dieta pokrstit? Suhlas rodica :(
Neviem, naco sme este zabudli?

najjulinka
autor
26. mar 2014

@profirodicka pas riaditel domova vybaviť može,a k nie e dieťa na predbežko len v decaku.... len potom vycestovať sa nemože..... my sme aj pasy dali urobiť, aj sme doma naslubovali more aj všetko.... v maji spravený pas v juli plan k moru a na konci juna zahlasili, že sa nemože cestovať.........
tak sme doma vysvetlili že more sa nekona, že profičata isť nemožu a radšej oželieme more, akoby mali byť deti v domove sami a plakať za nami..... že su doležitejšie veci ako more.... .ale v podstete to považujem za nefer....

profirodicka
26. mar 2014

@najjulinka tak tomu nerozumiem, ma pas a nemoze vycestovat? Potom naco mu je pas?

magimary
26. mar 2014

@profirodicka ako vravím...nepochopiteľné pre toho, kto neprežil 4 roky záchvatov...
ja ho tiež beriem ako svojho (za 5 rokov sa nedá inak!
a nedá sa to ani porovnať s mesačným pestúnstvom), ale pomoc v najhorších chvíľach by som čakala od KOHOKOĽVEK, nie(len) od decáku, a to i NAPRIEK tomu, že ho berieme ako svojho...
buď rada, že zrejme netušíš, aké je to byť v situácii, keď máš pocit, že ešte chvíľu bez pomoci a tebe sa rozsype všetko, čo roky buduješ...
a HLAVNE (!) mať zdravé (al.relat. zdravé) deculo v pestu je OBROVSKÝ ROZDIEL oproti chorému....

kedysi som si AJ JA myslela, že pestúnstvo sa dá zvládnuť ľavou zadnou...

najjulinka
autor
26. mar 2014

@magimary mary to je o tých našich postihoch.. .fakt velkých zdrav. problemoch........... 😔 😖 😖 😖 😖 a ked ide do tuheho tak už fakt človek nevie ako.......... 😔 😔 😔 a mnohokrat nevie či rozhoduje dobre a možno by stačilo sa poradiť s celým týmom............ (alebo by pomohlo aj direktativne rozhodnutie za nas 😅 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 ) ....

profirodicka
26. mar 2014

@magimaryako vies, ze mame zdrave dieta, zachvaty poznam, ma zdravotny problem rieseny na onkologii v Bratislave, nikdy nam ded v tomto nepomahal, preto som povedala, ze to bude v pestu rovnake

najjulinka
autor
26. mar 2014

@profirodicka v ponimani profi zdrave je bez ztp a "chore" je so ztp vacsinou.. .aj ked pri uuuplnych krpcoch to trošku skresluje, lebo ono je zdrave kým sa nezdiagnostikuje a nevybavi ztp.................... a navyše sa tu bavime nie len o chorobe tela,a le aj mysle ked sa to tak da napisať.. proste aj mentalny postih.... a fakt to su ine grady.... a teda ja som mala autisticke dieta len v profi..... a mentalna retardacia mi na nom vooobec neprekažala... pri auti prejavoch take detaily šli bokom 😝 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐

magimary
26. mar 2014

@profirodicka môžeme sa o tom pobaviť o 5 rokov...
...a už ti to pestúnske decuľko niekedy ubilo tvoje vlastné (a staršie) deti do krvi?...
opakovane a vždy s väčšou agresivitou a silou?
ver, že v takýchto chvíľach je ti jedno, čo si dieťa porodila, či dostala, či ho berieš ako svoje....
potrebuješ LEN a LEN pomoc a je ti srdečne jedno, že od koho...
a keď tá pomoc bola a zrazu prestala, tak to pociťuješ veľmi zreteľne ako nevýhodu pestúnstva...
máš iné zážitky, tak to skrátka vnímaš inak...
každopádne, nedá sa to zhodnotiť po mesiaci, keď ešte ani len netušíš, čo všetko vás môže postretnúť o niekoľko rokov...

Presne, @najjulinka len si predstav, žeby si ešte (do)teraz mala doma ...jedno decuľko z vašich niekdajších...
veru, veru, nejde len o fyzický stav...

najjulinka
autor
26. mar 2014

@magimary nepredstavitelne... ale ti poviem, že po tom zážitku aj slabšie prejavy mi pridu ako "svet je gombička"........ len ja od vtedy sa občas citim ako dochodca.... ked mi jednu uvalil pastou do zapastia, tka to začalo.... a odvtedy furt ma čosi boli.. lebo začala som deti vtedy dvihať inak, aby som to zapastie uchranila, ale tým som zas abnormalne namhala iný sval a tak som zas musela prisť na iný uchop a zas som namahala iný sval nie prirodzene.. a odvtedy furt čosi ma boli 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 august 2012 bol začiatkom mojej "staroby"..... 😀 😀 😀 😀 aože našťastie to nie su žiadne brutal bolesti, tka sa viem pousmiať nad tým,a le tak ide to občas na nerv, že už som "stará" a to zajtra len kristove roky budem mať....

profirodicka
26. mar 2014

@magimary Ja len hodnotim stav v profi, ze mne je jedno, co sa tyka pomoci, ci sme v profi alebo v pestu, stale si budeme problemy riesit samy, mne n ikto nepomahal, tak nebudem cakat pomoc ani potom, len o tom som chcela rozpravat, nic viac
Dobru noc

magimary
26. mar 2014

@profirodicka presne o porovnaní pomoci v pestu a profi som hovorila aj ja,
ale na základe iných skúseností...
a tiež na základe toho, že sú naozaj prípady, kedy sa to bez pomoci z inej strany nedá zvládnuť...
resp. dá, ale na úplnej hrane...
stačí sa spýtať biologických rodičov autidetí ....

a potom-ak to mám úplne priamo napísať- v profi je skrátka stále "cesta späť",
v pestu už je to považované za zlyhanie...

a zase pochopí len ten, kto zažil ( @najjulinka )

profirodicka
26. mar 2014

@magimary viem ako to je s autistickym dietatomm, mame v rodine
ano, aj v pestu je cesta spat, ked je to nad ludske sily

magimary
26. mar 2014

@profirodicka je, ale je to vnímané úplne inak...

profirodicka
26. mar 2014

musim povedat, ze pestunka som mesiac malej slecny, ale dieta, ktore je "problemove" mame 3 roky v profi, cakame na rozhodnutie do pestu a problemy s nim sme riesili vzdy samy - to len na okraj, aby bolo jasne, ze nemam len mesacnu skusenost s dietatom

A este, v materskej skole som mala autistickeho chlapca, takze viem o tom nieco 😒

magimary
26. mar 2014

@profirodicka aj ja som mala autideti v práci, ale je to neporovnateľné s tým mať ich doma 24hod. denne...

a, áno, to som pochopila celkom jasne, že dieťa už máte dlhšie v profi
a to, že vám decák nepomáhal je vec fungovania decáku a tvojich skúseností s ním/v ňom,
ja som písala podľa tých svojich (a nášho decáku) 😉

liwka
27. mar 2014

Fu, babyyyy- vy ste sa rozpísali 😉 Ďakujem veľmi pekne za názory, ste úžasné. Aj by som vás pooznačovala a odpovedala, resp. opýtala sa na niečo z toho, čo ste písali, ale to mi zmizne tento príspevok- tak len všeobecne.
O pestu sme sa rozprávali len tak všeobecne na 1. sedení. Bolo nám o tom povedané viac-menej len to ľko, že pestúnov je v poslednom čase veľmi málo, lebo z fin. hľadiska je to podhodnotené (vraj profi majú oproti tomu hróoozne veľa € 😀 )- ale aj z vašich príspevkov, aj z toho, ako som to pochopila- oni (úrady) preto by viac uvítali túto pestúnsku formu- pretože im ubúda povinností (myslím, či už zo strany DeD, či úradov) všetko je na vás

Pri profi sa najviac bojím nejakých ozrutásnkych problémov, ktoré by poznačili moju vlastnú rodinu- inak povedané- nehccem, aby moja rodina trpela pre prácu, ktorú robím a ako písala
@magimary , aby mi rpofi, či pestu dieťa zmlátilo moje vlastné....fu (teraz, keď toto celé vnímam len z teoretickej stránky, je toto nepredstaviteľná myšlienka)

Mám jedného žiaka autistu a pri každom nejakom prejave (nemusí to byť ani záchvat), som úplne mimo, neviem, čo robiť. Ale je to tým, že ho učím len kratučko, má asistentku učiteľa, takže väčšinu jeho "problémov" rieši s ním ona.

Na tom kurze nám prednášajú vychovávatelia z jedného konkrétneho DeD, oni sami povedali, že majú väčšinu veľkých detí (nad 10 rokov) takže viem, že tam si žiadosť podávať nebudem. Aj keď by sa mi akokoľvek páčili ich podmienky spolupráce, bo z ich slov bolo cítiť, že profi rodičom ozaj pomáhajú (majú ich málo), ale vzhľadom na vek mojej dcéry, by som veľké deti nechcela- dúfam, že toto mi zohľadnia.
Do pestu by som chcela vekovo čo najmenšie dieťa, no na kurze nám povedali, že novorodenec, či bábätko- je obrovské riziko- prečo? kvôli SIDS? alebo prepuknutie nejakých problémov? trošku to nechápem...
Ďakujem za odpovede- veľmi mi pomáha vidieť to aj zo tohto uhla pohľadu 😉

najjulinka
autor
27. mar 2014

@liwka novorodenec je kinder surprise........ a toto su rizikove a rizikovejšie deti viacmenej všetky.... 😅

cairka
27. mar 2014

@liwka , ide presne o to, že čím menšie dieťa, tým VäČŠIE riziko, že sa prejaví nejaký vážnejší zdravotný problém, ale všetko má 2 strany mince - čím menšie dieťa, tým MENŠIE riziko psych. problémov (myslím depriváciu, nie zdedenú schizofréniu 😝)
Moja mala 9 mesiacov, keď prišla do 15. mesiaca to bolo zdravé bábo...a odvtedy to ide 🙄 A to teda nemá to spomínané ZŤP a ani sa nedá porovnať jej stav so stavom detí @magimary a @najjulinka . Ale to, čo písala magi o tej pomoci, presne toto ako pestúnovi mi strašne chýba...neviem, či by to vedel ovplyvniť domov v prípade, že by bola v profi, každopádne tá sieť pomoci pre pestúnov chýba. Práve pre také organizačné veci - áno, človek sa tu na fóre dočíta, poradia - také máš problémy? a počula si už o takej a takej odborníčke, diagnóze... ale tu je nás minimum a človek by možno očakával, že tieto informácie dostane inde... Ako pestúna ťa každého pol roka má kontaktovať kurátor dieťaťa, ale skús od kurátorky pýtať nejakú informáciu...Spomenula som našej diagnózu, ktorú riešime, tak na mňa kukla ako teľa na nové vráta, zjavne v predstave smrteľnej choroby sústrastne pokývala hlavou, zapísala a toť vsjo... Ja by som možno čakala, že mi flexibilnejšie ponúkne nejakú pomoc a riešenie...je fakt, že často ani lekári nevedia o čom je reč, tak to asi nemôžem chcieť od sociálnej, na druhú stranu ten lekár má také dieťa jedno zo 100 (možno)...sociálna zaoberajúca sa náhradkou možno aj 50 zo 100, tak by mohla aspoň tušiť okrajovo, čo to je 😝

magimary
27. mar 2014

@liwka je to presne tak, pri pestu sa ŠTÁT zbavuje akejkoľvek starostlivosti o dieťa (a napr. v zahraničí je to presne naopak), hoci dieťa je na´dalej "de facto" "štátne", nie je tvoje a nemáš takmer žiadne práva (okrem povinností),
ak nájdeš dobrý decák, tak máš ozaj primeraný servis o deti (aj keď pre štát-podstatne finančne náročnejší)...

čo sa týka veku detí-tak pre mňa jednoznačne miminečká všetkymi desiatimi...
ja som mala všetky (no asi 90%) deti bábätká a vysoko rizikové (pre-, perinatálnou anamnézou) a vždy to bola brnkačka oproti tomu, čo takmer denne riešime s Pestúnikom ...
skrátka tamtie ich zdravotné problémy a nedýchanie a drogové abstinenčné príznaky a problémy predčasniatok boli vždy zvládnuteľné a korigovateľné po našej línii (v spolupráci s lekármi, nemocnicami),
kdežto autino je u nás hodený vo vode a my sa občas topíme, občas plávame, občas zachraňujeme a skrátka denne "bojujeme" s touto hnusnou "chorobou"... 😉
takže u mňa jednoznačne vyhrávajú bábätká (i napriek ich rizikovosti a "kinder surprise") a čo najmladšie deti
/ideál-do predškôlkarskeho veku/
ale -ja to beriem samozrejme v zohľadnení našej celkovej rodinnej konštelácii 😉
ak by sme boli bezdetní manželia, tak aj tie preferencie by mohli byť iné....

magimary
27. mar 2014

@cairka no a spolupráca so sociálnym kurátorom tak to je úplna perla na torte!
bars´ som aj prosila o ich pomoc v SOCIÁLNEJ /čiže ich!// oblasti....
so zdravotným hľadiskom som nerátala, ale aby mi nevedeli pomôcť pri problémoch s jeho BIOmatkou!, tak to ma už dojalo... ona nás tu bombardovala, vypisovala, ako jej berieme dieťa, ako si preňho príde, zvonila nám pri dverách, dožadovala sa stretnutia a ke´d som poprosila sociálku o možnosť stretnutia s ňou na úrade-za ich "kontroly"-dozoru (aby nás tam nedobila, ke´dže to jej jej bežný štýl pejavu), tak na mňa vyvalili oči a nechápali, ako si to predstavujem a čo by som vlastne chcela, veď oni s tým NIČ nemajú, lebo to je LEN MEDZI MNOU A TOU BIOMATKOU (!)
čO JE KRAVINA NAJVäčšIEHO ZRNA...
predsa sa nedám zmlátiť opakovanej recidivistke, ktorá sedela x krát za násilnosti, výtržnosti a bitky (o.i.)... 🙄 🙄 🙄
keby bol vtedy T. v decáku, tak sa možno s biomaterou ani nestretnem, poriešili by si to tam s ňou sociálky...
aj toto je PODSTATNÝ ROZDIEL v pestu a profi...

cairka
27. mar 2014

@magimary , no takéto sme neriešili našťastie a už ani nehrozí 😝 ale párkrát som chcela nejaké rady ohľadom návrhov na súd a podobné veci a tiež vždy som sa viac dozvedela na koni, jak tam 😅

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre