Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

11simca16
9. sep 2015

Dobrý deň, prosím o radu. Sú na príprave v Návrate alebo Usmev ako dar nejaké vekové obmedzenia adoptívných rodicov?Kde je lepšie robiť prípravu Návrat alebo Usmev ako dar? dakujem vopred za odpoved

jane107
9. sep 2015

Chcela by som Vás pekne poprosiť o podrobné info, ako prebieha príprava na adopciu alebo pestúnstvo v Úsmeve. Bola som tam včera na 1. stretnutí a mám zmiešané pocity -z veľkej skupiny, naplánovaných mne celkom nevyhovujúcich termínoch a časoch konania... Chcela ny som zmeniť na UP, ale to by bolo asi obtiažne...Ďakujem.

dioliana1
18. sep 2015

@jane107 UP robí prípravy v pracovnom čase, Usmev v poobednajších hodinách, Návrat formou pobytu plus nejaké stretnutia... tie pocity majú na začiatku všetci... navzájom sa nepoznáte, ale cieľ máte rovnaký...časom sa môžete stať priateľmi... 😉 , na UP (podla môjho syna) bola na príprave strašná nuda...na Úsmeve majú praktické zážitkové modelové situácie...vydržte, nebudú vás nútiť do ničoho čo by ste nechceli...ani vyzvedať... ja som v Úsmeve robila prípravu aj na profirdičovstvo aj na pestúnsku starostlivosť, na ÚP som robila aktualizáciu (u psychologičky) všetko má svoj význam a dá veľa.... nevzdávajte sa 😉

santamonica
20. sep 2015

@jane107 ahoj, my sme boli na UP, ja by som aj isla do skupiny, ale robime obaja s manzelom na smeny, takze by sa to nedalo, kedze vymeskat mozes maximalne 1-2 stretnutia tusim, co ani sme nechceli nieco vymeskat........tak sme sa stretavali s pani psychologickou a bolo to velmi dobre, sme boli moc spokojni s manzelom, myslim, ze nam to vela dalo a vela sme sa aj o sebe samych dozvedeli.....tiez som ani nevedela, ale je to tam bezplatne. Nemyslim, ze by to bolo obtiazne, sa tam nahlasite a oni vas skontaktuju s psychologickou a dohodnete si terminy........bude to asi trvat o nieco dlhsie ako so skupinou, ale to nevadi.....drzim palce..... 🙂

enka111
21. sep 2015

@jane107
@dioliana1 ja som si robila prípravu v Návrate a nebolo to pobytovo, mali sme len 2 krát skupinové a potom už len individuálne stretnutia, podľa toho kedy som mala čas. Pobytovo sa robí iba príprava na profesionálne rodičovstvo. Ja som si prípravu robila sama, manžel dal len súhlas, nie je podmienka, aby si prípravu robili obaja manželia. V Návrate trvala príprava vyše 5 mesiacov, známa si robila v Úsmeve a mala to za 3 mesiace a bola veľmi spokojná.
@11simca16 myslím si, že nie sú, ale na to je najlepšie spýtať sa na UPSVaRe, lebo aj tak oni rozhodujú, či ste vhodná "kandidátka" na adopciu alebo nie, bez ich súhlasu Vám prípravu nikto nespraví

najjulinka
autor
21. sep 2015

@enka111 ono ak je žiadatel o pestunstvo len jedne z manželov, tak robí pripravu len jeden, ale ak su obaja manželia, tak musia robiť baja pripravu.. pri adopcii možu len obaja manželia adoptovať alebo jednotlivec, ale nie jednotlivec z manželskeho paru, takže tam manželia musia obaja absolvovať pripravu, lebo su obaja žiadatelia....
a žiadosť na urad sa nesie skor ako sa začne priprava.. takž epodla toho ako žiadaju, tak musia robiť pripravu... ale ak chcu napr. že pestunstvo alebo adopcia, tak musia obaja.. lebo ak spravi na pestu len jeden pripravu, tak potom nemožu adoptovať........

amienne
22. sep 2015

@11simca16
Ahoj, mne pani z UP v Ba povedala, ze pre adopciu maleho dietata ( do 3 rokov) je vekove obmedzenie rodicov , a to 43 rokov. Ze su mozne nejake vynimky za urcitych podmienok ale ze po 40tke je uz adopcia malinkeho dietatka velmi stazena. Pokial by vsak bol zaujem o dieta starsie tak by to problem nemal byt.

11simca16
22. sep 2015

@amienneahoj,už som si to zistovala a bolo mi povedané, že to zákon neupravuje a je to všetko na zhodnotení psychológa kde sa robí príprava.

amienne
23. sep 2015

@11simca16
je mozne, ze si tych 43rokov stanovili oni interne, to neviem. V zakone je myslim len spominane, ze medzi osvojielom a dietatom by mal byt primerany vekovy rozdiel. No to si moze kazdy vysvetlit po svojom :D. Kazdopadne je to asi na individualny postup po 40-tke. Zalezi na koho clovek natrafi :D
Ale ako sa hovori: kde je vola, tam je cesta :D

enka111
24. sep 2015

@najjulinka veď ja som @11simca16 písala, že treba ísť najprv na UPSVaR a
@jane107 sa pýtala ako prebieha príprava na adopciu alebo pestúnstvo a že už prípravu začala, tak asi vie, či je potrebné, aby si robili prípravu obaja. Ale pri pestúnstve stačí, ak je žiadateľ iba jeden z manželov a ten absolvuje prípravu a druhý dá len súhlas. A obe sa v podstate pýtali, kde je lepšie robiť prípravu a ja som napísala, len svoje skúsenosti a skúsenosti známej. Ono je to ťažko, lebo každému vyhovuje niečo iné 😉

santamonica
28. sep 2015

@11simca16 ahoj, my sme tiez " starsi" , najskor nam vravela pani na upsvar, ze male dieta uz nepojde, nakolko ja mam po 40 a manzel je o dost starsi, ked sme ale potom prisli spolu a spoznala nas a aj pani psychologicka, prestali o tom hovorit, vraj je to individualne a my posobime o dost mladsie obaja......tak uvidime, teraz cakame 😒 🙂 chceli by sme dietatko do 2 rokov

11simca16
29. sep 2015

@santamonica ahoj, kolko chodíte na prípravu?

jane107
30. sep 2015

Ahojte, chcem sa Vás opýtať, ja si ešte len robím prípravu, ale v evidencii fyzických osôb, kt. majú záujem o pestúnstvo alebo adopciu, som evidovaná od apríla 2014, ak som správne vyrozumela listu adresovanému na UPSVVaR kvôli príprave. Ak správne rozumiem v evidencii už figurujem, avšak je podmienkou dokončenie prípravy v priebehu roka. To znamená, že mi už beží poradovník?

nikadomi
30. sep 2015

@jane107 zatial si v evidencii uchádzačov, do poradovníka Ťa zaradia po úspešnom absolvovaní prípravy 🙂

jane107
30. sep 2015

@nikadomi Aha, ďakujem pekne za odpoveď.

amienne
30. sep 2015

@jane107tak tomu uz vobec nerozumiem. My sme s manzelom boli upozorneni , ze pripravu musime absolvovat do 1 roka od podania ziadosti. Povedali nam to na UP aj v Usmeve. To znamena, ze ked si ty evidovana od aprila 2014,tak do aprila 2015 si mala mat absolvovanu pripravu. Pises, ze ju absolvujes az teraz. To nie je problem? A ak do 2 rokov nedostaneme dieta, tak treba pripravu zopakovat na novo.

mata71
30. sep 2015

@jane107 nie nebeží ti poradovnik si len v evidencii ,až ked absolvuješ prípravu,odošle sa záverečná správa príslušnemu krajskému UPSVaR budeš zaradená do poradovníka čiadatelov na adopciu ,či pestunstvo................ide o to že sa môže stať že prípravu si nedokončíš,si to rozmyslíš,alebo neprejdeš nejakou podmienkov.... tak že šup šup dokončuj prípravu lebo v poradovníku si neni 😉

myzma
21. okt 2015

Ahojte, dnes som sa konecne rozhybala a bola sa informovat na UPSVR ohladom pripravy na profirodicovstvo. Su veci, ktore sa este profiluju, nakolko mam 30hod skupinovej pripravy uz za sebou v ramci inych okolnosti. No zaskocila ma jedna vec, a to prax v DeD v pocte tusim 8hod. Profi maminky, co ste tu, aj vy ste to absolvovali? Uprimne zostala som velmi zaskocena, lebo sa stretavam s touto info prvykrat. Dakujem za odpoved ♥

@magimary

magimary
21. okt 2015

@myzma nie, ja osobne nie a myslím, že "staršie" profimamy tiež nie...
to bude niečo (relat.) nové, lebo za mojich čias sa o ničom takom určite ani len nehovorilo
/aj keď mňa by sa to aj tak netýkalo v negat. zmysle-ja som mala odpraxovaých v DD veeeeľké množstvo hodín v rámci strednej školy, tak snáď by mi to uznali/

a aj to špecifikovali, že ako by taká "prax" mala vyzerať? 😕

myzma
21. okt 2015

@magimary dakujem, no veduca oddelenia povedala jediny zmysluplny argument ohladom naucenia sa administrative s tym spojenej, no pride mi divne, aby som robila pre ded v ded nejaku prax, aby sa mi niekto od nich venoval, ked nie som ich zamestnancom este.... Nie?

magimary
21. okt 2015

@myzma no, tak tento argumen mi príde byť úúúúúúúúúúúúúúúúúúúúplne mimózny! 😨 🤐 😲
veď to sú veci, do ktorých ťa -ako zatiaľ laika- nič nie je (takže ti ich nikto v domove ani neukáže-si myslím 😨 ) až do času, kým v tom, ktorom domove SKUTOČNE nepracuješ...
lebo každý domov má tie administratívne úkony viac či menej odlišné, neviem si predstaviť, na čo by ti to bolo aby si ich ovládala, keď si napokon nájdeš prácu v úplne inom domove?!? 😨
nehovoriac o tom, že je to súčasne aj akési know-how toho domova a tak ti to vôbec nebude musieť chcieť "odhaliť"...
veď to všetko sú veci, ktoré sa rýchlo naučíš buď za "chodu", teda keď dostaneš decuľko, alebo v nejakom rýchlom zaškolení (rozumej hodinku-dve) po nástupe do práce od niektorého zamestnanca dd...

tak toto ma fakt dostalo 😨 😕

myzma
21. okt 2015

@magimary oni maju dohodu s nasim ded v meste... Som netusila, ze sa to odlisuje.... No zaraza ma fakt, ze ma ako cudzieho cloveka maju pustit do administracie papierov nejakeho dietata, kedze som nie zamestnanec....
Hovortim, ze to bol vsak jediny "zmysluplny" argument,tie ostatne si ani nespomeniem.... No kedze som bola s najmladsou, nedokazala som normalne komunikovat, moje slniecko bola velka vyvrtka, musela som ju tam krotit.... Cize az teraz vlastne premyslam, co sme vlastne pohovorili spolu.... Ona mi to dala ako sucast pripravy bez diskusie... Ze ci chcem, nechcem.... Ze sucastou je prax....

Tak oreto pisem a pytam sa, lebo som sa s tym stretla prvy raz 😅 🤐

magimary
21. okt 2015

@myzma no to aj ja teda...
ale tak ja som prípravou už predpotopná vykopávka,
takže odvtedy sa už mohlo veľa zmeniť 😅

najjulinka
autor
21. okt 2015

No oni to tak možu mať... ale nie je to zakonom dane....

Viem, že aj z PRIDE boli u nas v decaku na exkurziu... ale teda nazeranie do administrativy ee... možno im povedali v skratke čo a ako decak vyžaduje.. .netušim.. na nejake oddelenie ich vzali, možno na viac oddeleni... neviem.. určite viem,ž e nejake deti videli.... ale ako dlho sa v decaku zdržali netušim... proste exkurzia...

myzma
21. okt 2015

@najjulinka dakujem

najjulinka
autor
21. okt 2015

@myzma a to ako, že maš už 30hodin pripravy na profi a ostatne si chceš dorabať inde??? da sa to v pohode?

matkaasebko
21. okt 2015

@myzma my sme boli pocas pripavy jeden den v ded a robili sme vyuctovania atd ale nie na konkretne dieta to len tak vseobecne...aj nam bol ukazany ded vysvetlene fungovanie atd...

myzma
21. okt 2015

@najjulinka davam ip

myzma
21. okt 2015

@matkaasebko aha, mozno takyto model to bude, no ako spomenula @magimary asi to maju jednotlive ded odlisne nastavene... Vsak uvidim 😉 len ma to zadkocilo, lebo bolo to povedane ako nutna prax v ded v rozsahu 8hod, co som nikdy za ostatne roky od nikoho nepocula

mata71
21. okt 2015

@myzma
@najjulinka
@matkaasebko
dievčata ja som robila pípravu na profi a boli sme jeden deň v rozsahu 8h v ded šurovo,žiadne dieta nám neukazali,a len všeobecne sme sa rozpravali čo sa dokladuje a čo nie,čo ako vypísať vypracovat plány a tak... takže v pohode. 😵

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre