Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

atka3
24. mar 2013

profi mamičky,možno som nedočkavá,ale túžba je silnejšia.chcem sa opýtať,kedy býva zvyčajne druhý kurz profi z návratu?robia sa aj častejšie niekde takéto kurzy? a zaujíma ma,po akej dlhej dobe po ukončení kurzu ste dostali miesto v DD.
aby ste ma pochopili,moje pocity dávať lásku a starať sa o niekoho sú veľké.príliš dlho zvažovala pre a proti,pripravovala sa a teraz ked rozhodnutá,tak sa mi zdá že čas stojí.

kacena4
24. mar 2013

@atka3 to sa musis spytat v navrate ci usmeve ci na urade prace. na urade v niektorych krajoch prebiehaju prave teraz. drzim palceky nech ti to vyjde. co sa tyka prace, tak je to rozne. zalezi ake mas moznosti a naroky, ak to tak mozem povedat. niekde maju vela deticiek a tak beru aj hned. treba si napisat ziadost do institucie ze mas zaujem o kurz oni ti daju info kolko maju uchadzacov a podla toho sa otvara kurz a tiez skus aj ded "bombardovat" ziadosti s tym, ze cakas na kurz a mozno sa s nimi budes vediet dohodnut 😉 😉 😉

atka3
24. mar 2013

@kacena4 dakujem moja.ved to,že nechcem skôr si dávať žiadosť do Dd,kým nemám kurz.v návrate som evidovana a do úsmevu už písala.

najjulinka
autor
24. mar 2013

@atka3 kolegyna hned ako ukončila, tak bola profi... nejedna kolegyna.... ja som sa zamestnala pol roka po kurze.... do naboru hned po kurze som nešla, lebo sme akurát začinali prerabať byt a riešili byvanie... a ešte sme byt nemali dokončený a ja osm boal už profi 😉 😀

mexx
24. mar 2013

Mne sa podarilo zamestnat pocas pripravy. Predtym som mala ponuky z dvoch decakov, ale z roznych dovodov mi nevyhovovali. Robila som pripravu v Navrate, bola rozdelena na dve casti, medzi nimi bola asi mesiac pauza. Na tu druhu cast som uz isla s podpisanou pracovnou zmluvou a vedela som, ake dieta k nam pride. 🙂

atka3
24. mar 2013

čiže ja by som si mohla dať teoreticky žiadosti do DD? lebo ja spolupracujem s Návratom,ale odporučili mi aj úsmev,ak budu robiť skôr kurz.mám vytypované aj DD,len stále zbieram skúsennosti od vás čo ste tým prešli a veľmi vám dakujem.stále sa presviedčam,že som sa rozhodla správne.dakujem vám žienky

kacena4
24. mar 2013

@atka3 kludne si podaj ziadost budu ta evidovat a ked budes mat kurz a oni sa ti skor neozvu mozes dolozit doklad ze uz mas kurz. popr. si medzitym sprav kurz prvej pomoci - je fajn ho mat je vo v prospech alebo nieco podobne

atka3
4. apr 2013

tak dievčence žiadosti do DD odoslané a dnes mi volali z úsmevu že sa bude robiť kurz,tak najbližšie týždne hor sa do toho. dúfam len že mi DD vyhovejú a príjmu ma.teším sa

tatolu
4. apr 2013

dievčence prosím poradiť. Vypisujem Dotazník pre záujemcu o profes.vykonáv.náhr.starosltivosti a je tam kolónka, či som zaslala žiadosť do zamestnania? A potom kde? Čo mám napísať? Ja som poslala žiadostí asi 10 ak nie viac, niekde ma evidujú, niekde nie... Stačí, keď vypíšem iba jedno DD? a je tam aj kolónka čo chcem aj postihnuté dieťatko. Ak zaškrtnem NIE je asi menšia šanca... Podľa mňa dieťa môže byť diagnostikované ako postihnuté, ale to postihnutie nemusí byť také veľké.... Hádam ležiace by nám nedali...
Vďaka za info🙂

dioliana1
4. apr 2013

@tatolu postihnuté do rodin daju tak mentálne a to je takmer každé s nejakým tým mentálnym postihom... pozri pri pohovore upresníš

dioliana1
4. apr 2013

napíš iba to dd čo ti aj písomne odpovedalo že momentálne nemaju miesto

tatolu
4. apr 2013

@dioliana1 Vďaka za info 🙂

atka3
5. apr 2013

Chcem sa opýtať vás ešte profi mamičky,ako to funguje s DD. chápem že ste na zmluvu,ale ked dieťatko odíde ako je to s obdobím,kým príde dalšie k vám. lebo sa mi ozvalo jedno neštátne zariadenie ,kde si dávala žiadosti,aj ked nemajú miesto,podebatili sme,len ma zaskočilo,že oni ked nemajú dieťatko,tak automaticky dávajú výpoved.tak sa chcela na toto opýtať,ako to funguje z tejto strany

dioliana1
5. apr 2013

@atka3 u nás sa bud čerpe dovolenka a ked nemaju deti do PR tak výpoved, a ked maju tak berieme čo daju alebo výpoved ak nechceme ponukane deti... 😝

kacena4
5. apr 2013

@atka3 no s tou vypovedou je to rozne u na mas moznost na "preklenutie" ist docasne robit vychovavatela do ded aspon jedna kolegyna tak bola kym neprislo dietatko. je to na zvazeni vedenia ako sa k tomu postavia ci este budu potrebovat profi a ona to chce robit alebo nie. ja cerpam dovolenku a "cakam" na dietatko ci sa nejake objavi 😉 vhodne pre nasu rodinu a co sa tyka postihnutia su rozne postihnutia ktore clovek zvlada, napr. ahdh, ci slaby sluch, ci zrak, alebo srdiecko kde sa casto chodi na vysetrenia ale deti nemusia byt extremne narocne, ale su aj deti s mentalnym postihom je len na tebe a vedeni na com sa dohodnete co zvladnete doma

atka3
5. apr 2013

no uvidím čo mi odpíšu alebo povedia z DD. dala si žiadosti do 6-ich. mne by nerobilo problém aj nejaké postihnutie,len aby mala robotu.lebo ešte 3 roky platím úver a preto si nemôžem dovoliť byť bez práce.rada by som robila profi,len človek musí myslieť aj na zadné dvierka.

vikusjk
17. apr 2013

Ahojte ženičky,
prosím vás možno by ste mi vedeli niektorá poradiť.
Mamine bolo zverené do náhradnej rodičovskej starostlivosti jedno dievča. Teda neviem, či je to náhradná rodičovská, alebo náhradná osobná starostlivosť - asi tá osobná (neviem, či je v tom rozdiel?). Pri vybavovaní jej na úrade práce povedali, že má nárok na príspevok ona, aj to dievča, a ešte že je tam nárok na príspevok pri zriadení tejto starostlivosti na prvotné zariadenie. Po súde jej priznali ten príspevok 320 eur (alebo tak nejako) na začiatok tejto starostlivosti (to bolo priznané tomu dievčaťu) a tiež jej priznali 130 eur príspevok, ktorý potom skrátili o výživné 2x25 eur, ktoré majú platiť obaja jej rodičia (obaja po 25 €), čo otec samozrejme neplatí, ale to už nikoho nezaujíma.
Mamina je teraz z toho nemilo prekvapená, že jej nepriznali nič, pretože vlastne teraz na to dievča má 80 € + daňový bonus a prídavky, pričom len cestovné do školy je cez 40 € a obedy v škole 26 €, a ošatenie, hygiena, strava doma, doprava na kurzy (dievča je šikovné v chémii, práve preto jej mamina chcela dať šancu dostať sa z nenormálnych podmienok, ktoré mala doma a v ktorých by nemohla študovať, lebo nemala ani na cestovné do školy). Teraz však zisťujeme, že to bude náročnejšie, než sme si mysleli, pretože mamina sama zarába málo, teraz brat skončí strednú a prestane aj na neho brať sirotské a nebude to finančne jednoduché.
Nechcem, aby to vyzeralo, že ju mamina brala kvôli peniazom, ale dievča v puberte, ktoré nastúpilo na strednú a potrebuje plno nových pomôcok, komplet ošatenie (nemala z domu takmer nič), cestovné do školy, stravu, cestovné na krúžky a podobne, to proste niečo stojí, a mamina počítala s tým, že to bude mať vykryté.
Nemáte s tým niektorá skúsenosti, alebo neviete o tom niečo bližšie, vedeli by ste poradiť prosím? Prečo mamina na ten príspevok nárok nemá?
Vopred ďakujem 😉

dioliana1
17. apr 2013

@vikusjk lebo ju mám V NOS, tam tá omene nie je tá je iba v pestunskej starostlivosti, mala by požiadať o pestúnsku starostlivosť (mamina si musí najprv urobiť prípravu na pestúnsku starostlivosť)

dioliana1
17. apr 2013

@vikusjk lebo ju má v NOS, tam tá odmena nie je, tá je iba v pestunskej starostlivosti, mala by požiadať o pestúnsku starostlivosť (mamina si musí najprv urobiť prípravu na pestúnsku starostlivosť)

najjulinka
autor
17. apr 2013

@dioliana1 odmena je myslim. je fuk aka nahradka... len ide o pribuzensky vzťah..... alebo tak nejak sa to posudzuje....... treba kuknuť zakony.. ono sa to vždy obmení.. kedysi noskari nemalia a pestuni mali... ale potom s ato prerobilo, že či ide o pribuznych (v priemom rade myslim len, alebo tak nejak.. proste sesternicina sesternica už je tak vzdialena rodina ako cudzi) alebo o cudzich....

najjulinka
autor
17. apr 2013

tak čitam a odmena je len pre pestunov a poručnikov momentalne asi.... 🤐 😖

macocha
17. apr 2013

@vikusjk
Ak otec neplatí, tak to treba okamžite riešiť - určite to povedzte na UPSVaRe, pod ktorý patríte. Oni by mali toho otca urgovať, tam veľmi rýchlo nastupuje exekútor. A ak nie, tak myslím, že stratí rodičovské práva aj povinnosti ale tým pádom štát bude doplácať ten rozdiel. Aby dieťa malo tú stanovenú sumu, 129,17 eur.
Alebo teda urobiť tú zmenu na pestúnsku starostlivosť, aby mala mamina nárok aj na príspevok náhradnému rodičovi - ale neviem, či s tým budú takto dodatočne súhlasiť. 😖

No a potom už len skúsiť sa obrátiť na nejakú nadáciu, prípadne na škole sa popýtať na sociálne štipendiá...

vikusjk
17. apr 2013

@macocha ďakujem za reakcie, aj ostatným 😉 babulky mamina s ňou nie je v žiadnom rodinnom vzťahu, je to proste dievča od susedov, a mamka sa nemohla už pozerať na to, ako žijú a ako s ňou hlavne zaobchádzajú, a teraz nastúpila v septembri na strednú, ktorá je 26 km od našej obce (teda odkiaľ aj ja pochádzam) a nedávali jej ani na cestu. Ak nevyžobrala od susediek, tak nemala ako ísť do školy.
rozmýšľam ale, kde sa teda stala chyba - išiel nesprávny návrh na súd? Alebo súd rozhodol schválne takto?

Inak k tomu, že otec neplatí - no neviem, či sa dá s tým niečo robiť, lebo ani dovtedy neplatil jej matke, oni spolu nežijú, a akurát tak keď sa toho viac nazbieralo, tak išiel do basy. Odsedel si to a zase neplatil... a tak dokola. Oni sú pijačina obaja jej rodičia, ale matka sa snaží platiť, lebo sa bojí basy.

vikusjk
17. apr 2013

@dioliana1 no ona by si aj spravila tu pripravu, ale nikto ju o tom neinformoval, neupozornili ju na to, ze ma takuto moznost a ze by brala potom vacsi prispevok.

macocha
17. apr 2013

@vikusjk mňa by tiež zaujímalo, kto to mamine takto poradil a nepovedal jej, že v NOS nebude príspevok rodičovi.
Akože je to logické riešenie v tej situácii, ako píšeš - NOS je stavaná práve na toto, že poznáš dieťa a chceš/potrebuješ sa o neho starať namiesto jeho rodičov. Do pestúnstva sa dávajú väčšinou deti, ktoré sú v ústavnej starostlivosti (z detského domova) alebo im to hrozí. Pestúni si dieťa nevyberajú, spravidla ho nepoznajú a "pridelia" im ho tety na úrade. A ako dioliana písala, pestúni musia prejsť prípravou, čo pri NOS netreba. Takže ten postup by bol pre vás zdĺhavejší a mohlo by sa stať, že by dievčinu dali do PS niekomu inému. Ale mali vám všetky tieto pre a proti vysvetliť.

A tie alimenty od otca - píšte na sociálku aj na súd, že neplatí a že ich žiadate, aby to riešili.

dioliana1
17. apr 2013

@vikusjk skúsiť sa opýtať na sociálke ako zmeniť NOS na pestúnsku starostlivosť... nevidím iné riešenie

vikusjk
17. apr 2013

@macocha @doliana1 ďakujem kočky 😉 no asi sa opýtam na úrade práce teda, ale tu v BA, nie na východe (mamina je na východe), lebo tam neviem, či tie tetušky to robia schválne, alebo čo, ale fakt jej na začiatku povedali, že má nárok na všetko, a potom spísala zamestnankyňa úpsvar návrh na súd a šlo to, a došlo to až sem.
Tá dievčina nebola v domove, ale to len preto, lebo ich nikto neudal na sociálku, keby vedeli, v akých podmienkach žilo, okamžite by im ju odobrali. Ale to viete, dedina, každý každého pozná, nikto nechcel bonzovať a dievča trpelo 😒
Ale tento náš systém ma teda štve 😠 Uvidíme, či sa to bude dať ešte nejako zmeniť teda 😒

atka3
18. apr 2013

zatial dostávam samé negatívne odpovede z DD. asi je už dosť profi rodičov. ☹

kili
19. apr 2013

ahojte,
chceme si s partnerom zobrať do pestúnskej opateri dieťa, ale staršie, tak 8-9 ročné a najskôr cigánča. máte tu niekto skúsenosti s prijatím staršieho dieťaťa? ako sa začlenil do rodiny, či boli nejaké problémy a pod.

mm77
20. apr 2013

@vikusjk myslim, ze nadacia Rozum a cit podporuje nahradne rodiny.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre