Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

mixka
15. feb 2010

yukki, to je strasne 😢 mrzi ma to, ze sa ti to tak komplikuje ☹

mexx
15. feb 2010

Yukki... 🙄 Desne, ako si to podavaju z ruky do ruky a nikto nic... 😔

tatiannna
15. feb 2010

MEXX ďakujem za tip, na webe sa o nich nedá veľa zistiť, ale pošlem žiadosť, keď už rozposielam...

No ak by sme zobrali tohto chlapčeka, tak určite by sme s pestúnstvom vyčkali a nejaký čas by bol sám, kým by sme si na seba zvykli...uvidíme...nie je to nič, čo musím rozhodnúť hneĎ, ide na nejaké vyšetrenia ohľadom tých výbuchov zlosti a potom mi dá vedieť, či ho lekári vôbec odporučia do rodiny, že či je zvládnuteľný... ak áno, tak ho pôjdeme pozrieť a uvidí sa...

My sme každopádne ľudia, ktorí fungujú na výzvach...a keby to s týmito našimi deťmi nebolo tak ako to je, tak by sme si na seba zvykli a našli cesty a spôsoby a možnosti...len teraz hľadáme dôvody, prečo nie, aby sa nám to ľahšie zvládalo...

magimary
15. feb 2010

yukki,fakt mi to veľmi pripomína "nášho" Prvého... a tam to vtedy trvalo tých strašných 9 mesiacov... 😔 🤐 😖

magimary
15. feb 2010

tatiana, aj ja som človek, ktorý "funguje" (nielen) na výzvach...
dokonca mi to hmatateľne pripomína jeden rozhovor s riaditeľkou (v auguste 2007), keď mi zavolala, že "majú dvojičky", či by sme si netrúfli... a moja prvá veta bola: "no, je to pre mňa výzva...len musím vedieť, čo si o tom myslí manžel"... 😅
odvtedy si zo mňa robila riaditeľka srandu ( v dobrom 😅 ), že mne aj keby ponúkla trojičky, štvorričky, vždy ich vezmem s tým, že je to pre mňa výzva... 😅

no, každopádne to nie je len o výzvach, ale aj o tom, aby raz na tieto naše rozhodnutia nedoplatili práve deti...

ale, dobre robíš, počkáš na výsledky vyšetrení, pozriete a uvidíte...
netreba robiť predčasné závery a hádzať "flintu do žita" 😉 🙂

najjulinka
autor
15. feb 2010

mary dvojičky, trojičky, štvoričky to nie je výzva.. .to je pokušenie, ktoré sa neodmieta... a napriek tomu som odmietla raz............. a som šťastná ako blcha , lebo máme tu naj naj naj naj naj naj Lucinku......

tatiannna
15. feb 2010

No tak napríklad dvojičky by som ja odmietla určite,...na to nemám, tu viem, že moje možnosti sem nesiahajú...odmietla by som aj bábätká, ja nie som profi, ktorá toto dokáže, nechcem byť dočasná, skôr profi chápem ako dlhodobú výhru pre deti ťažko umiestniteľné v NRS...

ale s tým chlapčekom ma nikto nenúti sa rozhodnúť hneď, všetko si to treba premyslieť, zvážiť, necháme tomu čas, uvidíme ako sa to vyvinie...ona potom hovorila, že robia normálne interakcie ako keď ide dieťa k náhradným rodičom, tak bude veľa záležať aj na tom, či si sadneme a tď... každopádne idem napísať ešte do tej Jelky, aj inde 🙂

magimary
15. feb 2010

čo to znamená: "ja nie som profi, ktorá toto dokáže, nechcem byť dočasná"... 😨 😕

čo dokáže... tomu celkom nechápem... 😕

ty si PROFI a PROFI je vždy dočasná starostlivosť... (je rozdielne len to, ako dlho dočasnosť trvá)...

-----
idem pre chlapcov... 😉

tatiannna
15. feb 2010

profi môže byť aj na trvalo...úplne pôvodne pri vzniku profi tomu jej zakladatelia rozumeli tak, že je to pre deti ťažko umiestniteľné, postihnuté, znevýhodnené atď, ktoré sa ťažko dostanú do NRS, aby mali možnosť zažiť rodinu. Až pred troma rokmi, či dvomi? prišiel ten zákon, ktorý káže tam dávať deti do 1 roka a potom do 3...

do takejto profi starostlivosti sme išli aj s týmito deťmi, riaditeľka nám ich s tým aj dávala, len proste od prvého dňa čo boli u nás sa okolo nich začali diať veci...ale to je už jedno, to tu nejdem rozvíjať...

proste profi môže byť aj dlhodobé riešienie pre deti, to tým chcem povedať...ovšem pre staršie deti...alebo postihnuté, choré atď...

najjulinka
autor
15. feb 2010

tatiannna tak to bolo, ale vtedy proste decák tieto deti nehlasil do zoznamu do NRS, dnes to nie je len tak dieta nenahlasit.. treba na to odovodnenie

a na kratkodobu sa zmenilo profi ešte pred tým zákonom 😉

monikka22
15. feb 2010

Ahojte po case vas zas chcem pozdravit... krasne sa rozrastate je tu veeela novych deti 😉 😵 vsetkym gratulujem...
moc neprispievam ale citam sem tam vas sledujem...
Mary drzim palceky zasluzila by si si nejake ocenenie bojovnicka roka 😅 veeeelmi drzim palceky
juli uz nedavas sem foto vzdy sa na ne tak dobre pozeralo ako sa detom dari 😵 😵
Ahojte

tatiannna
15. feb 2010

Tak nebudeme sa tu o tom dohadovať, napríklad tohto chlapčeka mi riaditeľka povedala, že dá IBA do dlhodobej profesionálnej rodiny, moja kamarátka má deti v PNR tiež na dlhodobú starostlivosť, počíta sa, že tam ostanú do dospelosti...takže zákon je jedna vec, ako to funguje je druhá vec...každý tomu proste inak rozumie a inak to rieši

maznacik007
15. feb 2010

par poznamok...
profesionalna rodina uz v prvopociatkoch bola myslena najma pre tie najmensie deticky aby nemuseli cakat na uplynutie lehot nez boli osvojitelne v domovoch ale v rodinach preto boli aj tak stanovovane tie vekove hranice... samozrejme bolo par pripadov kedy do profi isli aj deticky chore, sur. skupina starsie deti... ale profesionalna rodina je stale len formou ustavnej starostlivosti... a deti co su v profirodine by mali byt vsetky v zoznamoch deti vhodnych na pestunstvo, osvojenie ak sa tak nedeje tak sa porusuje zakon /vynimka je pri detoch tazko zdravotne postihnutych.. ale aj to mozu urobit len na zaklade posudku/
jedine cim sa to da ako tak odovodnit je diagnostika /ale tam je obmedzeny casovy interval, /

Profesionalne rodicovstvo je docasna forma ktora ale niekedy trva aj par rokov.. ale to neznamena ze deti nejdu do pestunstva, adpocie alebo do medzinarodky... aj ked su v profesionalnej rodine dva tri pat sest rokov...

dlhodobe moze byt pestunstvo.... ktore je zrusitelne len sudom a len na ziadost biorodiny /toto tusim mexx predtym riesila/
profesionalne rodicovstvo je pracovno pravny vztah podla zakonnika prace a podla neho teda aj moze byt zrusene

riaditelka nema kompetenciu rozhodnut to ci chlapcek bude alebo nebude ponukany zaujemcom.. prip. na medzinarodku..

spory ktore vznikali kvoli prave tomuto chybnemu chapaniu profi... /osobne ma zaraza ze to este vobec koluje som myslela ze sa to dostatocne na pripravach vysvetluje/ tak myslim ze dopadli v neprospech profi rodicov..

tatiannna
15. feb 2010

🙂 joj ale toto nie je nechopopenie...Na tréningu v Návrate vedia o našom vnímaní profi a vôbec s tým nemajú problém, lebo profi tak naozaj vznikla...

samozrejm,e že tie deti sú v zozname vhodných do pestúnstva, či adopcie...ale proste ich nikdy nikto do tejto formy nebude chcieť...deti žijú v PNR aj 11 rokov, poznám osobne...a to teda už nie je krátkodobá starostlivosť by som povedala...

ja si tu nemylím pojmy s dojmami, ja veľmi dobre viem, čo hovorím...a opakujem v Návrate tiež veľmi dobre vedia, o čom hovorím 🙂

tatiannna
15. feb 2010

tiež jedna z dlhodobých záležitostí, aj keď nie s najlepším koncom
http://nataliablahova.blog.sme.sk/c/153662/Aj-t...

maznacik007
15. feb 2010

ja tiez poznam profi kde maju xy deti a nikto taku velku surodenecku skupinu nebude si chciet zobrat... ale s tym v profi treba ratat...
ved tana kolko mala dievcata a potom isli do medzinarodky... a takych pripadov je tiez vela... proste profi rodic sa musi na odchod deti pripravovat neustale.. lebo nevie dna ani hodiny...
a potom moze prist k PN, urazu profirodica /neprajem nikomu/, alebo co ja viem k comu a deti mozu ist spat do domova..
ak uz ma ist o dlhodobejsiu formu tak je pre mna osobne prijatelnejsia forma pestunstva /AJ KED TA JE meNaJ PLATENA /PARDON DANKO STALCIL...

magimary
15. feb 2010

tak som tu...
"štýl" profirodičovstva, ako píšeš ty, tatiana, už je "zastaralý"-skrátka profirodiny ako chronické odkladište detí nepohodlných v domovoch sú už (našťastie) vo väčšine miest prekonané...

nehovorím že myšlienka, dať aj neumiestniteľné deti do rodín, je zlá,ale to nie je tá správna pointa profesionálneho rodičovstva... "novodobé" PR je postavené na premise, že "všetky" deti do troch rokov majú byť v rodine (aby NIKDY nezažili ústavku), kým nepôjdu do rodiny natrvalo (najideálnejšie by bolo, keby pobyt v profirodine bol max. 3 mes.!!!), aby sa mohli normálne vyvíjať (bez psychodeprivácií) a aby v dospelosti "nerobili" opäť raz deti do domov,ale do normálnych rodín, čiže aby sa preťal "začarovaný kruh" ustavkarskych rodín...
TÝM PÁDOM by deti staršie v domovoch postupne nemali byť (s výnimkou tých práve odňatých-napr. z osád)...
toto je základná myšlienka dnešných profirodín...

a ak aj riaditeľ v dd dá "šancu" aj starším-neumiestniteľným deťom a dá ich do PR, nemalo by to byť s tým, že je to DLHODOBO... to zn., že dieťatko bude i naďalej ponúkané a preto sa nemôže považovať za dlhodobo umiestnené v PR...

PR má byť krátkodobá a dočasná (!)... nie naopak (to už je potom pestu)...

tatiannna
15. feb 2010

no veď v tomto sa úplne zhodneme...lebo pod dlhodobou starostlivosťou ani ja nemyslím trvalú...iba dlhšiu...
a faktom je, že bábätká odídu takmer vždy, nie? kdežto staršie deti veľmi pravdepodobne zostanú v profi dlhšie

cairka
15. feb 2010

baby, ja chápem o čom píšete, myslím, že to chápe aj tatianna, ale mne tiež ponúkali 11r. dieťa do profi s tým, že s najväčšou pravdepodobnosťou by to bolo do 18... áno, môže sa stať že dieťa časom odíde, ale pri niektorých deťoch je tá šanca minimálna...a o deťoch, ktoré sú, či nie sú (a majú byť) v zozname sa tu popísalo v poslednom období dosť ☹

magimary
15. feb 2010

cairka, ale toto asi chápeme všetci, mňa skôr zaujalo to vnútorné nastavenie tatiany (a nie až tak umiestňovanie starších detí), že skrátka, parafrázujem: "ja by som nedokázala byť profi pre bábo na krátko, ale na dlhodobé deti"...
tak som len chcela podotknúť, že profi v dnešnej dobe by mala minimálne rátať s tým, že "mimi" je pre ňu v prvom rade ako zamestnanie (lebo tak to je o.i. aj v zákone) a preto sa mi zdá divné, keď sa niekto dopredu "vyblokuje" tým, že ja by som nedokázala mať bábo na chvíľu..., ale len dieťa na dlho... 😕

mimochodom, ľudí, ktorí si trúfajú na staršie a "poznačené" dieťatko si nesmierne vážim a skladám pomyselný klobúk... 😔

o to mi nejde, skôr mi divne vyznelo to vnútorné nastavenie..., ale to je len môj pocit.

tatiannna
15. feb 2010

to je možné magi... ja som proste mladá, chcem svoje bio bábätko a keď budem mať to, tak možno už pre mňa nebude problém byť aj profi pre bábätká, ale proste chcem, aby to moje bábätko bolo prvé

ale to nie je prvýkrát, čo sa stretávam s tým, že sa niekomu zdajú moje celkovo životné nastavenia divné, iné alebo čudné 🙂 plynie to myslím z vecí, ktoré som prežila...

magimary
15. feb 2010

hej, beriem... 😉
ja to mám tiež nastavené vo svojom vnútri (kvázi) podobne, ale zároveň aj naopak...
ja zase nevezmem staršie dieťatko, ako je môj Najstarší,
pretože všetko si chcem prežiť najprv s ním a až potom s opusteným dieťatkom...
čiže, prváka by som ja nevzala (momentálne),lebo som ešte prvácku púť "neprešla" so svojimi deťmi...

vziať si ako prvé bábätko sa mi subjektívne zdá prijatelnejšie...
ale to som ja a každý to môže vnímať inak 🙂

magimary
15. feb 2010

koľko máš rokov (ak to nie je tajné) 😕 😅 ?

tatiannna
15. feb 2010

o pár dní 30 🙂

tatiannna
15. feb 2010

a viete čo? ako sa blíži reálne ten čas odchodu týchto našich detí, tak už prestávame byť takí frajeri... keby nám tak povedali, že môžu ostať, ani by sme nepípli a potichučky sa tešili...ale to sa myslím nestane ☹

magimary
15. feb 2010

no, tak to k nám zapadneš (si s nami -s väčšinou-rovesníčka) 😉

koľkého je ten deň odchodu? 😕

najjulinka
autor
15. feb 2010

no podla mna vždy to ma ist z lahšieho levelu na ťažší... U nás je vekový strop Lucinka 😀 😀 😀 Preto aj Mirku sme tak vyberali aby bola mladšia (vekovo len o 5 týždnov, vzrastom len o 5 cm menšia, vo vývoji o viac mladšia)...

a rozhodne je lahšie dať dieťa po kratkej dobe ako po dlhej... čím dlhšie tým horšie... nevraviac o naročnosti týchto starších detí... tiež sa divim, že ste aj do toho profi išli. na začiatok dosť velke deti............ ja si ešte na take vleke netrufam......... školkarske by som si už trufla, keby lucka nebol naš strop....

magimary
15. feb 2010

no, takto som to myslela aj ja... (ten nižší level a potom vyšší), len som sa zamotane vyjadrila...

tatiannna
15. feb 2010

áno, áno, ja by som rada zapadla a nie sa tu dohadovala...každý to máme v živote aj v hlavách inak...

dnes sa mi nepodarilo spojiť s riaditeľkou, čiže termín je stále 19-teho, čiže tento piatok, ale chcem to posunúť na ďalší utorok, prípadne stredu...zajtra tam proste nabehneme

no a ja som proste vždy na tie staršie deti bola nastavená..aj v DD keď som robila, tak len staršie tam boli, teraz som 5 rokov robila, teda vlastne ešte robím so stredoškolákmi a s deckami končiacimi ZŠ...tak ja to tak nejak proste mám no...

magimary
15. feb 2010

ja to mám práve preto (že som 5 rokov robila s puberťákmi v poradni) naopak... 😀 😉 😅
ale, samozrejme, nielen preto...ja som tak odjakživa nadstavená...
každý sme iný... 😉

niekedy ani dohadovanie nie je na zahodenie, teda ak je aspoň trošku konštruktívne...môžeme si z neho niečo vziať... 😅 😉 a možno aj poupraviť niektoré svoje skreslené názory, čo utkvelé predstavy...

ja som si tu hodne "poupravila" svoje naivné predstavy o fungovaní mašinérie okolo nrs... 🙄 😖 😒

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre