Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

cairka
4. jan 2012

Mne bolo na prvej IA povedané, že beriem ich dieťa, ktoré si chceli nechať do pestúnstva a od prvej IA ešte niekoľkrát...malá bola právne voľná od 3 mesiacov...keď išla ku mne mala 9...v zozname bola... nemám viac čo k tomu, je u mňa, takže je jasné, že ma nepresvedčili 😝

najjulinka
autor
4. jan 2012

@maznacik007 akože nezvažžujem teraz.. len v puberte, ak by Lucka chcela.... teraz sme sa jej pytali tak nejak v jej chapani čo by to znamenalo a teda ine priezvisko a uplne, že razantne nie 😝 ona ma predsa to najkrajšie priezvisko 😀

matax
4. jan 2012

@maznacik @najjulinka ked chce pestun dieta do adopcie to je akoze zlyhanie???? 😲 no tak ja som uz raz zlyhala 😀 😀 😀 😀 a zlyhám este raz 😀 😀 😀 😀 😀 aj ked som oba razy chcela povodne ado, dopadlo to na pestu 🙂
Podla mna nie je zlyhanie, ze profirodic chce dieta nastálo, ved to je práve normálne, ze sa to stane, pokial to dieta nie je umiestnene z nezáujmu ziadatelov, tak je to krásne.. Aj ked sa profi pripravuju na to, ze dieta pojde inde ,ale ked je vztah, tak sa to musi niekedy stat... No a u pestunov ani nehovorim, ved to sa len zmeni priezvisko a ani sa nemusi, dieta zostane, kde je, no a to , ze rodicia nemaju právo na návštevy..ale to je uz na nových adopt. rodicoch, ci to dovolia kontakt ked bio vedia, kde dieta je.
a nerobila som pripravu z pestu na ado, len sme dali na sud navrh.. no a teraz mi pani na kupsvar povedal, ze ked nas vyradai z poradovnika a budeme chciet malu do ado, ked bude osvojitelna (uz je medzitým) tak ze budem emusiet ist do poradovnika odznova, no iný blud 😀
@cairka no tak ti malu urcite chceli velmi, ked pre to nic nerobili

kacena4
4. jan 2012

@mmacca ak je ok ded tak by mali info o dietati dat kompletne, ja som dostala vzdy k babatku aj spravu z porodnice kde je dost info,ale horsie je to o info o rodicoch ak ich ded nepozna, teda ani on vela o nich nevie, oni vam (rodicia) nepovedia mame take a take problemy zdravotne, proste co by asi mohla mat mala, to dieta je ako cista otvorena kniha, vela sa dozvediet neda. ja som bola aj vkontakte s bio rodicmi parkrat, ale nikdy sme sa nepytali, ze co a ako u nich, len co sme vedeli odhadnut v danej chvili o nich (aspon teda moj pohlad profi, neviem ci pracovnici ded "SPOVEDAJU" bio 😕

matax
4. jan 2012

@magimary ja som to aj tak myslela, ze chybu robi upsvar, ked nedovoli a brani profirodicom nechat si dieta do pestu/ado... teda ja neviem, ci by to niekomu v poradovniku vadilo, co chce starsie dieta, ze aby zostalo v profi a poradovnik by sa obisiel..alebo ze by sa pri takom uz strsom dietku spýtali najskor profi, ze ci nechcu pestu/ado...
@cairka Ak profi nic nerobi a pridu nádejni rodicia na IA a vtedy to vypotia, tak to je uz ine...ked uz sa oslovia ziadatelia, uz by profi mali cuvnut..no to by musela byt asi lepsia spolupráca v tom medzi profi a upsvar 😢 , v zmysle, ze by profi nebránili v nrs

matax
4. jan 2012

@najjulinka aj u nas to bolo tak, ze profi sa na malu do pestu po zaradeni do zoznamu pýtala, bola uz v zozname na pestu dlhsie.. ja som náhodne sla na upsvar, tak mi malej spis ukazali .. ja som sla vsetky spisy z celej sk kukat a na stole uz bol malej spis, je neromka a my sme chceli skor romske dievcatko..tak ..asi je to dako podobne, ze ked profi chceli, tak ponukali

dia6
5. jan 2012

@najjulinka Presne tak ako píšeš. My sme mali tiež taký prípad. Poznali sme dievčatko, ktoré bolo už 9 mesiacov u profi.... poznalil sme ju úplne od narodenia, lebo sme ich často navštevovali.
V 9.mesiacoch sme si dali na úrad žiadosť. No lenže sme nemohli žiadať o ňu, keďže sme ešte nemali prípravu. Tak sme si ju začali robiť a hneď jej našli rodičov.
Do vtedy nič.... nikto ju nechcel? A odrazu keď sme ju chceli my, tak....???
🤐
Teraz dúfam, že je doma u svojich rodičov a má sa dobre.

dia6
5. jan 2012

@najjulinka A ešte som zabudla dôležitú vec.... to dievčatko čo sme chceli nebolo ešte ani v 9-tich mesiacoch v poradovníku (zozname) a pritom matka podpísala súhlas hneď po jej narodení.
Keď sme o ňu požiadali bola do dvoch dní v zozname. 😒

macocha
5. jan 2012

Baby tak že pestún zlyhal ak chce do ado, tak to ma teda dostalo... 😕 U nás by skôr na úrade boli radi, keby všetci pestúni časom prešli na ado - veď je to pre štát lacnejšie. Aj mne to ponúkali, napriek tomu, že biorodina sa aktívne a často kontaktuje, výživné riadne platí, teda osvojiteľnosť by musela byť jedine s jej súhlasom.

Čo sa týka "zlyhania" profi rodičov, tak to slovo by som nepoužila na prípad, že sa začnú usilovať o dieťa, ktoré je už dlho u nich a nikto sa pre neho nenašiel. Skôr by som ho pri všetkej úcte a rešpekte pravých citov priradila k takým prípadom, že síce pôvodne chceli dieťa posunúť ďalej do náhradnej rodiny, ale až keď príde na lámanie chleba, teda keď už-už má dieťa odísť, tak zistia, že to nedokážu a začnú bojovať. Tí vtedy potrebujú odbornú pomoc, napr. aj ako im písali v tom príspevku z Návratu. Aby si pripomenuli, aký význam pre dieťa mala tá doba u nich, aké poslanie tam plnili, prečo je to dobré... skrátka, aby ich niekto podržal v ťažkej chvíli a aby konali s rozumom.
Tie také, čo ste písali, taká vypočítavosť, to je úúúplne o inom. To nie je ani zlyhanie, ale cielené manévrovanie.

matax
5. jan 2012

@dia6 ahoj, neviem, ako to je s NOS =náhradnou osobnou starostlivostou /@maznácik bude asi vediet 🙂 /, viem, ze pri nos nie je nutná príprava...pise sa , ze táto forma nrs je vacsinou pre príbuzných ..ale moja kamoska mala tak syna v nos, este kým neadoptovali.. tebe uz to, mat to dievcatko, nepomoze, ale druhým mozno 🙂 To ti mohli na upsvar poradit a nie ju rýchlo nukat iným :C teda , ak je to mozne cudzi do NOS , ja myslím, ze hej

akim
5. jan 2012

@peta131 , ked sa rozhodujes, ci si zobrat dieta do pestu alebo ado, a chces nejake info, skus zajst aj na klub nahradnych rodin. 😉 tam sa tiez vselico dozvies. 🙂 u vas asi nie je, ale je v TN-Soblahove.
http://www.navrat.sk/kluby

najjulinka
autor
5. jan 2012

@matax je.... aj ja som davala z našej profi jedno dieťa do NOSky 😉 (nie pribuzným, aj ked sa s pribuznými poznali,a le to je fuk, lebo to zakon nerozlišuje či su to cudzí tak alebo onak, proste ak dieťa poznaju, tak si požiadať v pohode o neho možu)

natia
5. jan 2012

@matax Mati presne tak...malú dali do zoznamov, keď sa profi začala zaujímať...ona ti to nehovorila v zmysle, že by si im brala ich vytúžené dieťa, určite nie...
a to ti prosím ťa kto na úrade povedal hentakú kravinu, že znovu by ste museli do zoznamov??

@macocha @matax tak som kúpila tie podložky a odvtedy sa Kubko nepocikal 😀 takže fungujú 😉

natia
5. jan 2012

@maznacik007 vy ste v taktomto kontakt s bio matkou?? to klobúúúk dole

natia
5. jan 2012

A ešte mám otázku ohľadne poradovníka ... ja som mala v žiadosti rómske dievčatko od 0 do 3 rokov myslím...žiadne také mi nebolo ponúknuté, len ja som si vybrala chlapca...znamená to, že stále som v zozname a že keby také dieťa mali, tak mi ho musia ponúknuť? či to sú len moje bludy? 😀

maznacik007
5. jan 2012

nos sa realizuje prevazne pri pribuznych alebo pri znamych nie je nutny pribuzensky vztah ale ide o konkretne dieta vzdy tam... a musia tam byt preukazatelne vazby je tam priprava ale len trojhodinova inak sa doklada to iste co ostatni ziadatelia
je to ale tiez forma kde treba ratat s kontaktom s biorodinou ale co sa tyka ze profi zobrat do nos tak to si myslim ze bude problem zo strany uradov najma ak je dieta v zoznamoch lebo sa uprednostnuje v prvom rade osvojenie a potom pestunstvo a nos sa povacsine riesi na zaciatku ked sa hlada v okoli dietata ci by sa ho niekto neujal

maznacik007
5. jan 2012

@natia my mame biomamu tu u nas doma brali sme ju k nam pred vianocami a do domova ju vezieme v sobotu vecer

no podla mna ti uz neponuknu lebo v podstate si bola uspokojena /malym/ takze ak chces dievcatko tak treba tam ist a dohodnut sa s nimi ... kolko mas od zaradenia do zoznamov? akutalizaciu budes musiet aj tak absolvovat nakolko sa ti menila situacia

natia
5. jan 2012

@maznacik007 jasné, to viem, že aktualizáciu, ale tak ma to napadlo, lebo oni moju požiadavku nesplnili... a tam sa s nikým nedá dohodnúť 😎

no ale odpadla som nadobro...že tu u nás doma... silná káva

akim
5. jan 2012

@natia , presne tak, ako ti napisala @maznacik007 . my sme si tiez vybrali dietatko mimo poziadaviek a v poradi nas nenechali. museli sme urobit nanovo pripravu a potom nas zapisali na koniec zoznamu.

macocha
5. jan 2012

@natia Kubkovi gratulujem 🙂 a aj Tebe 😎

matax
5. jan 2012

@natia malu dali do zoznamu, ked mala podaný návrh o ovojitelnost..ja viem, ze nie v zmysle, ze im ju beriem, maju ju radi, ja s nimi dobre vychádzam a vázim si ich, len ma to prekvapilo a viem, ze sa to stáva castejsie, tak som sa spýtala a vidis, stáva sa to casto... Ja by som dieta, ktore je v profi dlho a viem, ze ho chcu a viem to hned, tak by som odmietla a cakala, hľadala dalej..a to som aj profi povedala..nepaci sa mi názor upsvar , ze je to zlyhanie... len tolko som chcela vediet, aký nazor maju ostatne tu a najmä, tie, co cakaju na dieta...
a podlozky su čarovné a Kubko je šikovný, zidu sa ti pri druhom 😀 😀
ale ked si prevzala dieta, dla mna ta z poradovnika vyradili

matax
5. jan 2012

@natia ten blud mi povedali na nasom kraj . upsvare, pani, co nahradila pani, co odisla, predtým spolu boli obe v kancelárii, vies, ze? 😀 😀 😀 😀

matax
5. jan 2012

@maznacik007 dik, ja som to myslela,ci by sa neda NOS, ked @dia6 pisala, ze chodili na návštevy do profirodiny, ktoru poznali a malá sa im zapacila a sli pýtat bez prípravy konkretne ju.. no uz je to aj tak inak... ale to sa zas urcite upsvaru nepacilo, ze sa obide poradovnik

matax
5. jan 2012

@natia 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 to, co som ti tam skopirovala z navratu 😀 , chcela som nieco ine 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ale meno tam sedi 🙂 ja som ti chcela skopirovat, ze v TN je navratacke poradenske centrum, alebo mozno bolo 🙂 alebo myslia soblahov? 🙂

yukki
6. jan 2012

Ja som dostala dieťatko podľa mojich požiadaviek a zo zoznamu ma nevyradili, o necelé dva roky keď som "čakala" M. tak mi pani oznámila, že som na prvých miestach, lebo ešte neprešli dva roky od zapísania tak ma nevyradili-napokon zoznam sa asi týkal len nerómskych resp.novorodených detí a ja som si v obidvoch prípadoch brala deti staršie. A prípravu som musela urobiť len aktualizáciu, v tomoto všetkom ja na ÚPSVary a KÚPSVaRy nemôžem povedať nič zlé

natia
6. jan 2012

@matax áno, tak na tú pani mi to pasuje 😀 ono aj Jakubka si naši profi chceli nechať, ja som to od začiatku pokladala za dobré, lebo viem, že je to super dieťa a že ho naozaj ľúbia a máme stále také pekné vzťahy s celou rodinou, že ja sa naozaj s nimi cítim ako so svojou rodinou, lebo sme tam nesmierne prijímaní... vaši profi sú tiež fajn ľudia, verím, že s nimi tiež dobre vychádzate 🙂
čo sa týka toho poradenského návraťackého centra, tak myslia Soblahov...to zastrešuje práve vaša profi 😉

natia
6. jan 2012

@akim to je teda prístup... 😒

natia
6. jan 2012

@yukki aha, asi túto tvoju skúsenosť som mala niekde zachytenú, preto som sa na to pýtala, lebo sa mi zdalo, že niekto tu spomínal, že ho nechali v zozname..

natia
6. jan 2012

@matax ale ja nevidím, čo si mi kde skopírovala?? 😕

matax
6. jan 2012

@natia hm, ale na nasom kupsvar, mi povedali, ze ako nahle nam daju do starostlivosti dieta, tak nas vyradia..to je des, iný kraj, iný postup

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre