Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

macocha
7. nov 2013

@margetakuska ak sa rozhodnete pre pestúnstvo, tak ešte čakajte so žiadosťou. Ak pre adopciu, tak môžete aj hneď, než prídete na rad, už bude skolaudované 😉
Ale asi viaceré sa tu zhodneme: Neberte si deti staršie ako sú vaše vlastné!!! To ozaj nie je dobrý nápad, ublížiť to môže vašim vlastným aj prijatým deťom, nehovoriac o Vás - rodičoch. Má tam byť prirodzená postupnosť, pokiaľ sa dá - že vaša prvorodená ostane vašim najstarším dieťaťom. A ani mladšia by nemala zrazu dostať staršieho súrodenca... Tak ako prirodzene do rodiny prichádza vždy len mladší súrodenec a s odstupom min. 10 mesiacov (s výnimkou dvojičiek). Neboj, nemáte sa kam ponáhľať, príde čas aj na prijaté deti.

margetakuska
8. nov 2013

@lenkove no veru nad profesionálnym rodičovstvom stále váham, to bol náš prvý zámer ale sa trošku obávam ako vysvetlím svojim deťom - ktoré sú ešte dosť malé, keď bude musieť od nás to profi dieťa odísť a tiež bývame v dome s mojimi rodičmi síce máme spoločný len vchod neviem ako by to bral môj otec a takisto no stále máme s manželom túžbu dať opusteným deťom DOMOV a myslím, že profi je len prechodná stanica ale ešte to nemáme domyslené 🙂
@macocha v našom prípade by sme si museli zobrať novorodenca keďže najmladšia má 3 mesiace a istotne chcem staršie...ako to môže ublížiť deťom? a s odstupom min.10mesiacov si myslela, že si nemáme adoptovať 2deti naraz ak sú neni dvojičky? a čo potom súrodenecké skupiny? to funguje tak, že ich nedávajú naraz ale postupne? ja viem že sa nemáme kam ponáhľať ale stále tá naša túžba rastie a už sme sa dohodli, že budúci rok chceme ísť dotoho.. a vďaka za odpovede 🙂

yukki
8. nov 2013

@margetakuska súrodencov dajú spolu, čoby nie.....napríklad rodine, ktorá už má svoje deti veľké, odrastené, prípadne z domu....alebo takej, ktorá ešte nemá žiadne dieťa.....atď....ale k tak malým deťom si vziať súrodencov alebo čo aj len jedinca, ktorý potrebuje zažiť že je pupkom sveta, aspoň na chvíľu.....tak koho by si o ten pocit pripravila, svoje biomalédieťa alebo ježka, dieťa z domova, ktoré-ak teda staršie-by k Vám prišlo aj so svojim balíkom problémov......

yukki
8. nov 2013

@margetakuska odstup najmenej 10 mesiacov je taký najmenší kvázi "prirodzený" možný odstup medzi biodeťmi ....

margetakuska
8. nov 2013

@yukki jasné.....už chápem .... vďaka

macocha
8. nov 2013

@margetakuska som myslela 10 mesiacov od Tvojho najmladšieho... proste nech si to aj ona užije, že sa jej venujete ako najmladšiemu dieťaťu. Keď prídu prijaté deti, tam toho budeš riešiť kooopec... a ona sa bude musieť vyrovnať s tým, že prišli nové deti. A tie prijaté samozrejme môžu prísť naraz, najmä ak sú súrodenci.

Budúci rok je fajn, ale ozaj radšej začnite od bábätiek. Je tam veľa vecí, pre ktoré nemáš chcieť staršie od svojich detí. Nechcem, aby to tu vyzeralo ako odrádzanie a strašenie. Tak len jeden logický argument - prijaté deti v drvivej väčšine si nesú so sebou zranenie, ktoré je tým väčšie, čím sú deti staršie. A to zranenie ovplyvňuje vývin týchto detí. Je lepšie, ak budeš mať skúsenosti, ako to bolo s Tvojimi deťmi v tom veku a skôr si všimneš, ak čosi nie je v poriadku. A budeš už mať natrénované triky, ako mnohé konkrétne problémy riešiť. Hoci milované biodeti ťa na prijaté zranené deti nepripravia tak úplne... ale proste aspoň niečo už budeš mať zažité. 🙂

margetakuska
8. nov 2013

@macocha dáva to logiku 🙂 všetko čo píšeš. Ďakujem za rady 😉 počkáme kým bude mať malá rok a potom si dáme žiadosť (tak sme to pôvodne aj chceli), kým sa dostaneme na rad tak ubehne ešte možno veľa času a bude medzi nimi iný odstup 🙂

duratlicka
8. nov 2013

@margetakuska Nasa bio bude mat 2 roky a sme uprostred pripravy na pestu,ale aj tak mam obavy ako zvladne prichod sestricky,lebo je velka pricucka a dost ziarliva.Preto si myslim,ze ideal je priprava na pestu koncom 2. roku dietata,aby si mala dost casu na vyber dietata a sudy.

duratlicka
8. nov 2013

@matulikmamulik Mate to tazke,ale nas,ktori sme v priprave na pestu,Tvoj negativny nazor moc nepovzbudil☹System je na figu,ale tie deti aj tak potrebuju domov.

matax
9. nov 2013

@duratlicka citam starsiu debatu.. práveze stat nesetri tým, ze sudy o detoch rozhoduju neskor..ked neschvalia predbezko a caka sa na sud o zverenie je dieta stale vedene ako dieta ded (ci v profi alebo aj na hostovskom) stat plati na dieta asi 1000eur 🙄 mesacne..pestunom menej..adoptivnym rodicom nic

sudy tvrdia, ze maju vela roboty 😖 na pojednavania sa caka dlho..deti cakaju dlho na stabilnu rodinu 🙄 sudcom je to jedno ☹ maju lehoty, tie dodrzuju do posledneho dna,alebo aj prekracuju 🙄 cest vynimkam

predbezko si podaj, aj nas v tn odradzovali: ze to nepodavajte,to este nikomu neschvalili..som sa opytala,ze kolkym zamietli.. odpoved bola ( skoro tri roky dozadu): nikomu,lebo nik nepodal 😕 😖
hadam uz aj sudcovia v okoli schvaluju predbezka aj pri starsich detoch..pri novorodeniatkach schvaluju dávnejsie.

aksuram
9. nov 2013

@margetakuska ja tu moc nepisem, ale obcas precitam... pri detoch moc nestiham ;) ... ale mylim, ze som kedysi riesila podobne rozhodnutie ako TY/Vy teraz ....
Mali sme dvoch bio drobcov dvojrocneho a 8 mesacneho a chceli sme sa pohnut dalej k tomu aby sme sa podelili o to co mame s tymi co "to" nemaju 😅 Nakoniec sme sa rozhodli pre profirodicovstvo.
Plne suhlasim s tym, ako Ti uz baby pisali, ze rozhodne mladsie dieta od Vasich, max tak ze ked beries dvojicu, tak od toho starsieho musia byt obe prijate deti mladsie-MUSIA !!! inak to na 90% nebude fungovat-z rooooznych dovodov. Nemusia byt vsak mladsie od tvojho mladsieho, pokial je este take miminkovske, neziarliace deculo-tak tesne okolo roka.
K nam prisli prve deti ked mal starsi tesne 3 a mladsi mal mat rok-dosli k nam surodenci 5,5 rocne dievcatko a 1,5 rocny chlapcek- bolo to narocne ale dalo sa to zvladnut. Ked k nam potom prisli vyslovene mladsie deticky tak sa to vzdy zvladlo lahsie, rychlepsie a lepsi-pre vsetkych-aj pre nas ako rodicov, aj pre nasej deti a v neposlednom rade aj pre tie prijate.
A este k tomu ako vysvetlis, malickemu dietatku, ze ine dieta odislo? velmi jednoducho-tak ako stale omielas, ze ked pride ten a ten k Vam na nasvtevu tak raz odijde, tak sa aj o profi detoch a o tom ako sa im hlada ich nova, ozajstna mamka, pripadne ako ich lubi ich bio mamka, ale este sa o nich nemoze starat, ale ked bude ta ozajstna mamka moct tak raz pojdu k nej .... proste nesmie to byt tabu-skor az umelo to musis navodztovat a hovorit o tom, cez rozpravkove pribehy, kto sa ako narodil, a kto koho este hlada, pripadne kto je "hladany" a ako sa vsetci tesime ked sa najdu ti pravi rodicia ....
Ja na mojich detoch vidim, ze sa s tym, ze robime PR zzili ovela viac a rychlejsie ako deti, ktore boli starsie ked sa z ich beznej rodiny stara PR.... 😅

Tak drzim palce aby ste sa rozhodli tak ako citite ze to je spravne a aby ste si splnili svoje sny a tuzby a zaroven tym pomohli niekomu kto to velmi potrebuje.
A este jedna rada, radsej zacat s menej nez potom sa utopit v mori - tak radsej jedno, dve deti a az potom sa rozsirit na fakt velku velku rodinu 😀
A este pre upresnenie- mame aj pestunske dieta 🙂

matulikmamulik
13. nov 2013

@duratlicka tu treba rozpravat aj o negativnych veciach tie z nas robia pripravenych na vsetko deti potrebuju na sto percent domou a hlavne plny lasky mam tri bio a jedno uz nie pestu ale osvojitelne viem len jedno ze system urcite potrebuje vylepsit a prave na zaklade skusenosti nas ostatnych toto forum nie len o pozitivach je to ale presne to co potrebujeme len pocut v dnestnej dobe na dlhej ceste za svojim dietatkom, ja viem ze my tu system nezmenime ale ja dufam ze tieto stranky citaju aj iny ako nahradne matky a prave mozno ich kompetencie posunu pomaly veci vpred. moje heslo znie deti berte z domovou je ich tam fakt hodne mne dnes pri pohlade na ostatne v domove pride 4 deti malo kto vie, mna len jedna vec z celeho zarazila ked vam niekto povie v Ded ze detom v deckom domove nic nechyba pri tejto vete mi proste zarazil rozum moja odpoved znela a matka a otec nechyba? ved nie prave to prve co detom chyba ci uz biologicky alebo hocijaky len nech su?

opicka2
13. nov 2013

@matulikmamulik nádherná a šťastná 🙂

matulikmamulik
14. nov 2013

@opicka2 dakujeme snazime s jej to zjednodusit este sa v nej to dost bije presuny sa na nej dost podpisali je stale v tom ze este sa vrati do Ded, teraz bojujeme z nadavkami obcas vypusti ventil a ide to znej ako sprska snazime sa vytrvat mozno otazka do fora mate niekto zlatu radu?ako odnaucit nadavat malu skusali sme dohovarat davame seba ako za vzor aj ju pochvali za celz den ako poslucha a potom ventil 😀

opicka2
14. nov 2013

@matulikmamulik veru netuším, nemám s tým zatiaľ skúsenosť, my bojujeme s iným 🙂 tu je každá rada dobrá, rada si aj ja prečítam odpoveď. Prajem veľa radosti a sily s krásnou slečnou 🙂

macocha
14. nov 2013

@matulikmamulik koľko má rokov? My s vulgárnymi slovami tiež bojujeme, doniesla to zo škôlky začiatkom septembra a je to tvrdé, teda mne sa to prieči aj počúvať, nie že hovoriť... ale ak s tým prišla z DeD, prechodne skúste dohodu, určiť miesto, kde si môže ten ventil vypustiť a zanadávať (zavretá izba, pod perinou... v kúpelni, ale to len ak nie ste v byte kde je to ako telefón k susedom...).

Ja som skúsila presmerovanie na iný výraz, ktorý je tolerovateľný. To odporúča C. Archerová - buď tolerovateľný alebo smiešny, podľa dieťaťa a jeho veku. No, nemá to valný úspech, tvrdí, že to jej nepomáha tak ako echt nadávka 😖 ale musím oceniť aj to, keď sa snaží... 😅 Niekedy vidieť, ako s tým bojuje, občas jej ešte ujde. A občas skúša. 😝

yukki
14. nov 2013

@matulikmamulik trpezlivosť!! vydržte...a ver, že viem, o čom píšeš 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Keď moja ešte v septembri aj učke Do .... zakliala, aj asistentke odvetila Šak viem, k...a, ne?! A išlo a išlo a išlo.........a ostatné decká z DD, čo sa stretávame-ajajááj, daktorým to nedokážeme vysvetliť, je to nad ich pochop očividne-ale samozrejme verklíkujeme dookola, a niektoré, čo majú už zas ebou hodne, hodne zlého......to napriek tomu že vedia, vypustia vo vypätejšej situácii tiež, a opakovane, a neudržateľne......
Držím palce, trpezlivosť! 😀 😀 😀 😀 😀 😀

matulikmamulik
15. nov 2013

@macocha Ved to ten ventil dnes sa nam podarilo dostala pochvalu konecne dopisala list jeziskovi co jej vysel na nastenke 4dni bola to sice silna motivacia, ale dobojovala ju s pochvalou navrch a pysna zaspavala 🙂 ma 4 a pol vcera sa to v nej bilo dako nechce o svojich pocitoch rozpravat aj ked sa hneva teda nastastie nie je to tak vela, povazujem to za vyzvu, myslim si ze ak nebude nadavky pocut hadam to nebude take zle len ten ventil je dnik po dni kludnejsia, len by sa mi chcela z brucha narodit co do brucha to do brucha sa dostat 😀 ale je rada ze je aj zo srdca sa narodila, zvykame si vsetci, ked jej poviem ze aj ked hneva ze aj tak ju lubime a vzdy lubit budeme zacne plakat najviac dako tomu nechce verit a stale dokola jak verklik opakujeme a to je pre mna skor take znamenie ze to vsetko spracovava. Zaciatky su asi tazke, moj starsi syn ked pride nechape niekedy co sa tu deje sa aj tesi ze snami nebyva 😀

matulikmamulik
15. nov 2013

@yukki dakujeme 🙂

duratlicka
21. nov 2013

@oskar0812 Tu sa mozes opytat na vsetko,co Ta zaujima ohladom pestunstva. Okrem toho v casopise Dieta v cislach 10 a 11/2013 je dopodrobna opisane,co musis splnat.Ten serial by mal pokracovat aj v dalsich cislach.

duratlicka
21. nov 2013

Maminy,ktore mate uz deti u seba dlhsie,maju aj deti,ktore su v nahradke od babatka, take tie speciality v puberte ako kradnutie,klamanie,hromadenie jedla alebo je to skor problem deti,ktore su v domove roky?

cairka
21. nov 2013

@duratlicka , to sa nedá tak jasne povedať, v zásade platí, čím menej času v DeD, tým menej problémov, OVŠEM treba brať do úvahy aj ostatné faktory - drogy, alkohol v tehotenstve, prípadné zanedbávanie po pôrode u bio...to sa všetko prejaví. Tým, že bábätka by už mali byť v profi-rodine, tak sa práve tá ich história stáva kľúčovou...myslím to tak, že zdravé 20mesačné z profi môže byť oveľa pohodovejšie, ako 2mesačné s FASom, alebo 6mesačné po zanedbávaní...

A aby som odpovedala, Vaneska prišla, keď mala 8 mesiacov, teraz má 7r. a 8m. , puberta ešte nie je, ale nič nenasvedčuje tomu, že by sa malo objaviť nejaké asociálne správanie. Dúfam, že ma neprekvapí 😝 😅

duratlicka
21. nov 2013

@cairka No,som zvedava,ake duo to budeme mat nakoniec doma.Nasa bio je riadne hyperaktivna,mat ju dvojmo,tak si to mozem rovno hodit😀

cairka
21. nov 2013

@duratlicka , tak hyperkinetické sú moje obe 😅 Menšia aj hyperaktívna v zmysle porucha pozornosti 😝 takže tiež ešte bude veselo 😅

duratlicka
21. nov 2013

@cairka A vedia sa spolu zahrat,ci vyzaduje pozornost jedna aj druha?

cairka
21. nov 2013

@duratlicka , našťastie vedia 🙂 Ako keby som nemala Vanesku, tak som už na psychiatrii 😅 Nie že by nevedela aj ona ma dostať do stavu nepríčetnosti, ale s Diou mi veľmi pomáha, Dia sa v nej vidí, tým že je aká je, tak v hre robí čo povie Vaneska (ešte aj slová jej diktuje, čo má povedať 😅 😀 ) a obe sú spokojné 😎 Jedna, že môže komandovať a druhá, že sa zapojila do hry 😀

duratlicka
21. nov 2013

@cairka Ja tiez dufam,ze to bude aspon v tom lahsie,ze sa spolu zahraju.Lebo nasa je velmi spolocenska a tieto dlhe uprsane dni bez inych deti zvlada strasne tazko.Velmi by som si priala,aby sa mali so sestrickou tak radi,ako ja s mojou sestrou.

macocha
6. dec 2013

@atka3 Ahoj, ešte hľadáš prácu ako profirodič? Toto som dnes našla: http://www.ponuky.sk/OffDetail.aspx?id=141674

tatolu
6. dec 2013

@macocha ahoj a myslíš, že je nejaká šanca zamestnať sa ako profirodič ak DeD je asi 140 km ďaleko od trvalého bydliska profirodiča?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre