Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

matkaasebko
1. mar 2014

viem ze je to len oslovenie, ale tak predsa je to vec kt. ma napadla...sak ma stale nove a nove otazky napadaju...🙂 len ked som na kurze vzdy vsetko zabudnem...a s tymi novymi maminami sa aj nejak stretavate alebo tam deti idu hned supom?

matkaasebko
1. mar 2014

@najjulinka koment vyssie

matkaasebko
6. mar 2014

Baby chalani dvojicky 9rocny do profi!bol by to velky extrem?blizsie o nich ztial neviem nic ale skusim zistit..a etse dotaz prihliadal by domov napr.na to ze by nemali vlastnu izbu ale bola by to obyvacka je tam novy roztahivaci gauc vyspia sa tam 3 dospley pisaci stol je...

najjulinka
autor
6. mar 2014

@matkaasebko pre mna ani omylom taký vek a dvojmo duplovane 🤐 😅 😀

matkaasebko
6. mar 2014

@najjulinka to je to co ma odrazdza...ale momentálne je to asi jedina volna sanca zamestnania...a myslim si ze zas nejak extremne problemove nebudu ked davaju do profi...alebo vlastne ani neviem a mozno sa mylim...bud. tyzden ideme z kurzu do DeD tak budem dufat ze ich tam stretneme...🙂) ja som tiez chcela mladsie ale ked ina sanca zamestnania nie je...a takto by bol aspom na nejaku dobu flek a uz potom keby odisli tak by si ma mozno aj nechali a dali aj mladsie...

najjulinka
autor
6. mar 2014

@matkaasebko to mysliš o 9 rokov , že ti daju m ladšie???? to ťa budu brať za skusenu a aj so svojim pomerne velkým deckom, takže ideál na niečo vacsie... 🤐 🙄 😅

A robiť toto, že však nejaku pracu musim mať, to je fuk akú sa moc nedá.. .fakt... 😒 😖 profi zrovna na toto nie je .. pri všetkých pracach s ludmi to musí byť prave to čo ťa baví.. .lebo to nie su veci,a le ludia...... 😉

matkaasebko
6. mar 2014

@najjulinka ale ja to neberiem ako iba pracu to si pochopila zle...ale ide o to ze ked uz si robim kurz tak by som sa chcela aj niekde zamestnat...a my tu zas na okoli az tolko domovov nemame...tak az tak si ani nie je z coho vyberat...keby som to brala len ako pracu tak neuvazujem ani nad tymi chalanmi a hned by som to zamietla...kedze urcite bude s nimi velmi vela prace...mozno aj viac ako s mensimi...ja neviem ale ja si stale myslim ze ked davaju 9 rocne do profi, tak to je ozaj len docasne ze odobrali z rodiny ale tak to si myslim len ja podla teorie co nam hovoria na kurze...aj ked realita je mozno uplne niekde inde...ved prednostne musia byt umiestnene deti do 6 rokov v profi...tak preco davaju tychto 9 rocnych..asik sa budem musiet opytat radsej priamo riaditelky...nikde ani nemam zarucene ze by prijali prave mna, ale uz ked budem davat ziadost tak musim ratat s tym ze keby ozaj ano...

tslobik
6. mar 2014

Ahojte,nečítala som príspevky, lebo ich tu je veľmi veľa ale môžem sa spýtať koľko ročné deti sa najčastejšie dávajú do profi rodín? A zvyknú sa odobrať potom rýchlo, alebo to trvá dlhý čas? (myslím do pest.st. al. adopcia) No samozrejme, že v rodine môže aj ostať,keď sa nenájde pre ne vhodná alternatíva? A prihliada sa aj na vek dieťaťa ktoré mám doma (vlastné)? Či to všetko závisí od konkrétneho DeD? Ja viem, že nemajú radi ak si dotyčný vyberá, ale predsa by som tiež radšej mladšie dieťa ako to moje.

magimary
6. mar 2014

@matkaasebko no, práve s veľkými deťmi je veľký problém-aj čo sa týka odchodov 😒
u nich to nie je len tak ako píšeš:
"myslim ze ked davaju 9 rocne do profi, tak to je ozaj len docasne ze odobrali z rodiny"
práve naopak..
najpravdepodobnejšia je verzia, že buď ostanú u teba do dospelosti, alebo to v /ich/ puberte vzdáš...
/nie v zlom/,
a súčasne ten pobyt u vás bude zrejme "okorenený" návštevami s biorodinou (čo býva tiež paseka s citmi detí a následne aj s ich správaním),
"len tak" dočasne a ani optimisticky,
skôr reálne.

magimary
6. mar 2014

v predošlom príspevku mi vypadla časť vety:
"nevidela by som to ..."len tak" dočasne a ani optimisticky,"

@tslobik
-dávajú sa deti už od narodenia
-pojem odobranie, nie je šťastný, lepšie je odovzdanie-býva vysoko individuálne (od mesiaca až po rok a viac rokov)
-môže v rodine ostať na dlho, ak nie je iná alternatíva (iba že by to mal DD inak zariadené, lebo aj také sa deje)
-na vek biologických detí sa prihliada len v ozaj akceptujúcich a chápajúcich DD (čiže je to ozaj o tom, ktorom DD)

najjulinka
autor
6. mar 2014

@matkaasebko skus sa stretnuť s nejakými nahradkarmi čo brali decko tesne pre pubertou..... ak maš pocit, že je to to prave pre teba, tak sa aspon popýtaj na praktické veci..... ako riešiť zaškolactvo, kradeže, úteky a tak. .a ako zabezpečiť doma... ti poradia.. najlešie je trezor a klučik od neho držať mimo domu... lebo mať kabelku pri hlave v spalni nestačí. .po celodennej šichte aj keby traktory z neba padali, tak spiš jak zabitá........... no a ty k tomu ako to male trojročne budeš chraniť.. no.... dajme tomu, že ja mam na prvom mieste to čo už doma mam a potom je až práca... a ak tá práca ma byť doma, tak musí obohocovať nie len mna,a le celu rodinu.... 😉

matkaasebko
6. mar 2014

@magimary
@najjulinka nooo dobre baby, dakujem za rady ale teraz otazka troska inak...neberte ma ako niekoho kto to berie iba ako pracu alebo nieco...ja svoju pracu mam, ja zarabam, nerobim si kurz len preto ze som nezamestnana ...dokonca som sa jedneho dievcatka co som opatrovala kvôli kurzu aj vzdala...takze pre peniaze to fakt nie je ale toto robit chcem(aj ked priznajme si kazda zadarmo by ste to nerobili ani jedna) ale k tej otazke...tento domov co ich hlada je tu z okolia...upozornila nas riaditelka na to miesto...tento domov patri do zdruzenia 3 domovov alebo ako to nazvat...automaticky keby si teraz podam ziadost (mozno ani nie je realna sanca ze by ma prijali ale berme do uvahy ze ano) je to pre vsetky domovy 3, a ponukli by tieto deti...ja ich odmietnem...myslite ze by so mnou potom do buducnosti aj pocitali??ja si myslim ze nie...a berme ze tu teraz mame v okoli 50 km, max. 6-7 DeD a tym padom som uz z 3 odstavena...ja nehovorim ze tie deti si vziat za kazdu cenu...to urcite nie...to ja keby sa dalo by som si najprv zistila info(co si myslim ze sa bude dat), nehovorim ze deti budu idealne to by som moc snivala ale je aj sanca ze budu relativne tie normalnejsie, aj ked samozrejme vek 9 rokov je problematicky aj u vlastnych nie to este u cudzich...

magimary
6. mar 2014

@matkaasebko mne to ani nenapadlo, žeby si to robila pre peniaze a ani som sa k tomu nevyjadrovala,
reagovala som konkrétne a jedine len na tú vetu, ktorá mi znela ozaj...
neskúsenostne...
že takéto deti budú "len na čas",
lebo realita je s najväčšou pravdepodobnosťou úplne opačná,
chcela som len, aby si vzala túto realitu do úvahy (a myslela na ňu)-pri rozhodovaní a zohľadňovaní vo všetkom, čo si napísala teraz,
ostatné som vôbec neriešila

/mmch, keď som ja nastupovala do DD, tak som išla do toho s tým, že budem robiť za polovicu minimálnej mzdy, čo vtedy činilo 1500slov.korún, takú informáciu som vtedy dostala a s tým som do toho išla;
to len na margo toho, či zadarmo áno, či nie/

najjulinka
autor
6. mar 2014

@matkaasebko
@magimary
počas dovče sa to občas robí aj zadara 😝 😀 🤐 😅

matkaasebko
6. mar 2014

@magimary ale ja som napisala ze hovorim len podla toho co nam povedali na kurze...ja neviem aka je realita...este som v tom neni a zbytocne sa budem porovnavat s Vami..su to vsetko len moznosti a myslienky kt. su v mojej hlave a zvazujem na kazdu stranu...od Vás som chcela len poradit nic ine...a vysvetlit normalne dôvody ci ano ci nie...

maznacik007
6. mar 2014

detsky domov si vybera profi rodica pre konkretne dieta ci deti ... zvazuje riaditel pritom rozne veci napr. vekove zlozenie deti co maju doma ... nie je vhodne aby si profi rodic bral dieta ktore je starsie ako jeho biodeti ... u vacsich deti je ziaduce aby mali vlastny kutik, svoju izbu ... preco by mali ist do profi rodiny kde sa to neda zabezpecit ... potrebuju sukromie ... u tak velkych deti ak boli odobrate z biorodiny je velky predpoklad ze budu chodit k biorodine na vikendy, potreba psycho terapie, dosledne venovanie najma v priprave na skolu atd... v kazdom pripade ide o deti zranene ... ktore si presli tym ze museli odist zo svojej rodiny a tiez okolnosti za ktorych museli odist ... to nie je jednoduche zvladnut ... u takychto vacsich deticiek je sanca na adopciu ci pestunstvo velmi velmi nizka .... takmer nulova .... takze tam sa rata s dlhodobou starostlivostou pravdepodobne ... ale teda to ze by nemali u profirodiny svoju vlastnu izbicku by mohol byt velky problem ... a domov v prvom rade bude hladat profirodica ktory im dokaze poskytnut aj vlastne sukromie... 😉

najjulinka
autor
6. mar 2014

no a 2 takmer pubertalne deti a neskor aj pubertalne v obyvke no neviem... či zrovna týmto decak bude nadšený.... je to na detskom domove čo určí ako postačujuce podmienky....
podla mna radšej detska izba pre viac deti ako priamo v obyvačke mať deti.... skor rodič je ten čo sa nasťahuje do obyvky, ak je malo miesta doma... aspon podla mna....

liwka
6. mar 2014

ja mám dnes za sebou prvé sedenie a k tým peniazom, čo tu píšete, mne to príde ako mačka vo vreci, pretože tie, čo začíname, nemáme ani zďaleka predstavu, ako je profi ohodnotené.
Kým pestúnsku starostlivosť nám do centa presne povedala prednášajúca (všetky príspevky), toto profi nikto nerieši a nepovie. Chápem, že to nie je v kompetencii UPSVAR, ale aj tak by ma celkom zaujímalo, do čoho idem...
a k peniazom-nepeniazom- koľko profesií je podhodnotených? ľudia ich robia z presvedčenia. Ja na tom momentálne nie som inak, no realita je tam, že moje presvedčenie mi rodinu nenakŕmi, ani hypotéku nezaplatí

najjulinka
autor
6. mar 2014

@liwka no plat profi je prisne tajný, lebo ešte aj v jednom domove ma plat každý inak..... 🤐 😉 😀 takže ti nikto nepovie........ niekomu rastie každým rokom, niekto ma plat už X rokov rovnaký.... 😉 🤐 je to vec každeho domova kolko komu dá

magimary
6. mar 2014

@matkaasebko preto som ti najpravdepodobnejšiu skúsenosť napísala,
ale konečné rozhodnutie bude aj tak na tebe

maznacik007
6. mar 2014

@liwka pestunska starostlivost je nahradna rodinna starostlivost a pestuni su statom podporovani prispevkami kt. su presne vymedzene zakonom a ano pestunstvo sa robi z presvedcenia...

profesionalny rodic je zamestnanie, ked dostavas plat ... a preto ti nikto presne nepovie kolko dostanes ... su domovy kde sa plny uvazok rataju dve deti ... ak je ZTP tak jedno ... a aj podla toho sa odvija plat ... aj podla toho ci ti dieta chodi do skolky myslim profi atd... tam sa to meni ... je to od domova k domovu od uvazku k uvazku....
a profi sa robi aj pre plat ... ak vam plat nevyhovuje teda ten aky vam ponuknu ... nic nebrani tomu aby ste si nasli bud pracu v inom domove alebo uplne inde kde vam daju viac ... ak dokoncite kurz aj ked ten bezplatny na UPSVAR tak nikto vas nedonuti sa zamestnat ako profi ... a potom su aj domovy kde uprednostnuju profi ktori maju pripravu v neziskovkach ako je Usmev ci Navrat.... a je ich celkom dost ... 😉

matkaasebko
6. mar 2014

@maznacik007 dakujem za vysvetlenie...to o tom ze starsie dieta nie je vhodne, viem ale ked som to povedala riaditelke DeD tak povedala ze to uz su nase podmienky ktorymi si znizujeme sancu zamestnania - jednoducho teraz je to tak, môzu si vyberat tak preco by to aj nerobili...a bud budeme drzat hubu alebo nebudeme mat pracu
@najjulinka obyvka je docasne riesenie...momentálne máme 3 izbový dom ,velku zahradu aj spodny dom a povalu len v jednej izbe byva svokra, tak preto my mame momentálne 2 k dispozicii 2 izby ale vacsie...casom chceme prerabat len hold uver nam nikto neda kedze sme SZČO obaja...a synator este sam izbu ozaj nepotrebuje...

matkaasebko
6. mar 2014

@magimary konecne rozhodnutie je na domove...🙂) ja som ziadost este nepodala....urcite sa chcem este s riaditelkou o tom porozpravat

magimary
6. mar 2014

@matkaasebko no , konečne rozhodnutie, či ideš do toho, je len a len na tebe 😉

liwka
6. mar 2014

@najjulinka
@maznacik007 ďakujem dievčatá, už mi je to jasnejšie 😉
inak, je to len môj pocit, že títo poskytovatelia sa veľmi nemusia...?

najjulinka
autor
6. mar 2014

@matkaasebko konečne lovo maš ty a nie decak... decak ponukne a ty bud prijmeš alebo nie... jasne, že si svojimi podmienkami znižiš šance, ale tak su to dosť podstatne veci.. .priam najpodstatnejšie, ty a tvoja rodina...

maznacik007
6. mar 2014

@magimary no ale zasa si povedzme ci by riaditelka dala dvoch devatrocnych chlapcov do rodiny kde by spali na roztahovacom gauci v obyvacke .... to hadam nie .... 😝 ved to je proti zdravemu rozumu ...

najjulinka
autor
6. mar 2014

@maznacik007 no asi nie. .ale zas ked im robia na oddelení paseku 🤐 😀 😎 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

magimary
6. mar 2014

@maznacik007 ktovie, ako veľmi by /sa/ ich chceli v domove ...umiestniť...
ak veľmi, tak by im možno nevadil aj slamník 😉
ale to už by potom zase hovorilo aj o niečom inom 😉

presne to som mala na mysli, @najjulinka 😅

maznacik007
6. mar 2014

no ved prave ... kto vie co je za tym ... sak ano ... ale normalne to neni aby profi deti nemali svoje postele, izbu a tak ... ale tak zas mozno fakt sa ich chcu z domova zbavit .... a mozno koluju medzi profi ... lebo ich nezvladali ..

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre