Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

nikil
1. júl 2014

Ahojte.chcem sa opytat,ako postupovat ked stary rodicia chcu vychovavat vnucata?treba na UPSV vybavovat alebo to musi byt cez sud?dakujem

yukki
1. júl 2014

@nikil práve asi najlepšie na ÚPSVaR sa ísť opýtať, na kuratelu. Tam poradia.

nikil
1. júl 2014

@yukki dakujem ti za odpoved.zajtra sa opytam

nina87
15. júl 2014

Ahojte,chcela by som sa opytat.chceli by sme si vziat dietatko z DeD a profi rodicia,ale dietatko by si zobral papierovo manzel kedze ja nemam maturitu ale starala by som sa o neho ja.preto moja otazka znie,ci to takto nema aj niektora z vas alebo vas manzel,ze ste zamestnana/y ako zamestnanec DeD a popri tom aj niekde inde?asi vycerpavajuca otazka ale budem vdacna za akekolvek informacie od vas skusenych Profi rodicov 🙂 vopred dakujem

cairka
15. júl 2014

@nina87 , obávam sa, že to nepôjde...to je ako keby manžel urobil policajné skúšky a prijali ho do policajného zboru a na ostrý zásah nabehneš ty 😅

macocha
15. júl 2014

@nina87 @cairka ja si zas myslím, že by to išlo. Akurát že všetky formality by musel riešiť zamestnanec, teda manžel - pravidelné porady, kontakt s DeD a tak. Mal by na to čas a ochotu?
Ale že cez deň by s dieťatkom bola nina, že by s ním chodila na rehabky či sa s ním učila - veď to je normálka. A že mu bude viesť účtovníctvo, robiť individuálne plány pre dieťa a vyrábať knihy života - to kto zistí?
My sme mali na príprave taký pár, kde pre zmenu manžel nemal maturitu. Ale chodil na prípravu, lebo veď dieťa bude bývať v spoločnej domácnosti. A robil profi tatu. Všetok kontakt s DeD ale aj denné dochádzanie na rehabky, kŕmenie, materskú opateru ... zabezpečovala manželka.

nina87
16. júl 2014

dakujem za odpovede 🙂

schumianca
16. júl 2014

@liwka kde sa chystas robit profi?

liwka
17. júl 2014

@schumianca ahoj, kurz už mám a zatiaľ žiadnu prácu. volala som do NR a Žitaviec (tie mám najbližšie), ale nemajú voľné. Momentálne som s malou v kúpeľoch do 30.7., potom idem obvolávať DeD. Vieš o nejakom voľnom mieste?

macocha
19. júl 2014

@liwka Je to bieda, ani ja som nič nezohnala. V Bratislave hľadajú manželský pár, kde obaja manželia majú profi kurz, takže zrejme pre väčšiu súrodeneckú skupinu, inak nikto nič 😒

matkaasebko
20. júl 2014

Baby dotaz, ako je to s krstom deti v profi starostlivosti?dnes ma rodina zaskocila touto otazkou ze ci su baby pokrstene...a ja to neviem a vôbec ma to ani nenapadlo...

maznacik007
20. júl 2014

@matkaasebko nemozes krstit deti ked ich mas v profesionalnej starostlivosti .. nie si zakonny zastupca dietata ... a dieta je u teba docasne, rozdiel by bol ak by to bolo uz velke dieta a ono same by prejavilo zaujem ...

ale inak nie ... 😉

samozrejme pestuni a osvojitelia deti bezne krstia ... ale tam su im deti zverene do starostlivosti sudom ...

v podstate ide o to ze deti cakaju na svojich nahradnych rodicov (osvojitelov alebo pestunov, lebo profi rodic nie je nahradny rodic ... to je zamestnanec DD) a oni rozhodnu v akej viere budu dieta vychovavat .. a pokrstia ho ...

matkaasebko
20. júl 2014

@maznacik007 presne som si aj myslela ze to tak bude...🙂)) ja som to ako vôbec nejak ani neriesila len ma to tak napadlo ked sa na to opytali...🙂

zuzinana
28. júl 2014

Ahojte maminky a tatinkovia, chcela by som vás touto poprosiť či by ste sa mohli so svojimi skúsenosťami podeliť s inými rodičmi aj na našej wiki. Máme vytvorenú novú sekciu článkov- Náhradná starostlivosť a pod každým článkom máte možnosť napísať svoju osobnú skúsenosť. Taktiež by sa nás potešili aj vaše pripomienky a možno aj prídavky, čo by sme do článkov mohli spoločne pridať, keďže skoro každý z vás je v tejto oblasti aspoň "troškový profesionál" 🙂

vilaamalia
3. aug 2014

VIete mi niekto poradit, kde mam vybavovat trvaly pobyt mojho predosvojeneho dietata? Ci to treba prihlasit na policii v mieste trvaleho bydliska alebo na matrike? A co k tomu okrem rodneho listu potrebujem? Ide mi o to, ze budeme vybavovat s porucnikmi z MU cestovny pas a tam ma byt uz trvale bydlisko zahlasene. Dakujem!!

dioliana1
3. aug 2014

@vilaamalia na matrike a asi sudne rozhodnutie o predosvojení a majitel bytu/domu tam má dať súhlas

macocha
3. aug 2014

@vilaamalia
@dioliana1 nie presne na matrike, na mestskom/ miestnom úrade - ohlasovňa pobytu. V mieste trvalého bydliska, teda tam, kde chceš dať nový TP. Odhlásenie zo starej adresy urobia automaticky. A potrebuješ list vlastníctva potvrdzujúci majiteľa bytu - nestačí z internetu, treba z Katastra doniesť. A samozrejme Tvoj platný OP(ID krartu). Ostatné sedí. Ešte čosi odo mňa pýtala sobášny list, ale neviem, na čo presne - asi iba ak je manžel majiteľ bytu a prihlasovanie robí manželka.

dioliana1
3. aug 2014

@macocha dík ja to zle vyjadrila, tiež to chcem urobiť...

vilaamalia
4. aug 2014

@macocha
@dioliana1 dakujem za rady, idem sa do toho pustit. To LV musi byt nejake velmi cerstve s urcitym datumom? Mam asi polrocne.

macocha
4. aug 2014

@vilaamalia neviem, či polročný LV bude stačiť, ja som vybavila s oveľa starším aj keď oficiálne má byť vraj do 30 dní... radšej si zavolaj na Váš príslušný úrad.

vilaamalia
4. aug 2014

@macocha dufam, ze LV nebudem musiet vybavovat nanovo, lebo to posledne som si odstala 2 hodiny:( Na MU pojdem aj s malou, tak dufam, ze sa nad nami zlutuju🙂

macocha
5. aug 2014

@vilaamalia držím palce 🙂 Prípadne ak ti nerobí problém prístup na internet a tlač, vezmi ten originál a k tomu aktuálny vytlačený z www.katasterportal.sk .

vilaamalia
5. aug 2014

@macocha dobry napad🙂

macocha
5. aug 2014

Baby ja už neviem, či som zbytočne precitlivelá, či som stratila všetok zmysel pre humor alebo je to tým, že otrepaný vtip už prestane byť zábavný, ale cítite to niekto podobne? Už mi začínajú liezť na nervy tie rôzne varianty foto-vtipov, kde je urevané mimino a pri tom komentár typu "Robím si srandu, nie si adoptovaný"?

mata71
6. aug 2014

ahojte ..chcem sa spýtať maleho syna mame v predosvojitelskej čakame na osvojenie... ja som na rodičovskej ............mame sukromný bufet ale nebaví nas to tak sme rozmýšlali že si zoberieme dietičkky bud do pestunskej alebo robit profi.... už som sa spýtala že stači si dorobit pár hodin pripravy,,, manžel nemá maturitu ale robil by somnou ako profi tato... tak nám to navrhol jeden riaditel DD ........ len neviem ako by to bolo kedže som na rodičovskej a ako finančne ... vaše názory potešia... dakujem mata.

liwka
4. sep 2014

Ahojte 🙂 Rozposlala som si žiadosti, no tu v okolí (hoci máme asi 6 DeD), nikde nehľadajú a je problém si prácu nájsť. dnes mi svitla nádej, pozvali na ma výberové do NR- v pozvánke bolo, že musím doložiť kolaudačné rozhodnutie, revízie o plyne, elektrine, bleskovzvod) Kolaudačné nemáme, keďže my sme dom kúpili cca. 50ročný pred 2 rokmi a neviem, či toto rozhodnutie vôbec existuje. Revízie tiež nemáme a bleskozvod už vôbec. To každý DeD to berie takto vážne, či mám nádej, že inde to chcieť nebudú?

najjulinka
autor
5. sep 2014

@liwka neštatne to možu mať trošku inak.. možu...... nemusia

mata71
5. sep 2014

@liwka no mám dost....to fakt žiada DD...............a pri adopcii Ta odkontroluju,pozru či máš vhodné bytove podmienky a napišu spravu,,,, vtedy je taký dom vhodný a pri profi neni ?

liwka
6. sep 2014

@najjulinka
@mata71 to je štátny DeD- volala som s babou, čo so mnou robila kurz, ona v tom DeD bola na pohovore- prešla psychotestami a keď k nim prišli domov- riaditeľka jej na jej bytové pomery povedala, že z takéhoto prostredia deti odoberajú. Ja som síce u nej nebola, ale podľa jej rozprávania a podľa toho, koľko som ju spoznala, nemyslím, že to majú doma zlé 😒
neviem sa rozhodnúť, či tam mám potvrdiť účasť na pohovore alebo nie

najjulinka
autor
6. sep 2014

@mata71 tak tak

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre