Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

najjulinka
autor
10. feb 2014

http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s - no furt tu nie je na ich stranke, žeby už šlo poberať na cudzie zverene dieťa.. .furt je tam len tak ako sosm to vedela ja - dieťa, rodič, manžel(ka), rodič manžela (lky)... na nikoho ineho očr nejde poberať... ani na sestru, švagra, zverene dieťa.... na nikoho ineho.....

maznacik007
10. feb 2014

@najjulinka na dieta v pestu alebo v NOS mozes uplne v pohode poberat OCR .... ved tam poberas aj danovy bonus ... na toto dieta...
samozrejme na dieta v profi nie ...

je to na stranke socpoist... ale da sa aj na manzela, rodicov, svokrovcov ... za istych podmienok samozrejme .. okrem deti myslim ...

tu si to pozri

https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_oset...

yukki
10. feb 2014

@najjulinka znaš jak sa povie-nerušaj hovno kým nesmerdzi....netreba do toho rýpať, možno ani na sociálnej poisťovni v tom nemajú jasno, ale logika velí-kde máš dať to pestúnske choré dieťa keď ochoreje a ty pracuješ? Kontaktovať biomatku nech ho vezme na týždeň? Abo? Ak by to aj bolo zo zákona inak, dúfajme, že nikomu to nedoklapne lebo obyčajná gazdovská logika mu napovie že s deckom musí niekto ostať a to logicky človek s názvom "pestún" ...abo "poručník".....

najjulinka
autor
10. feb 2014

@maznacik007 praveže sme to kdesi riešili, že očr na zverene deti sa neda.... a že aj bola snaha to zmeniť , ale že sa ohanali tým, že na to dostava pestun odmenu, že sa o to decko stara......

a ina danový bonus ide podla iných zakonov a istý čas sa dal uplatniť aj na profi 😉

maznacik007
10. feb 2014

dieta zverene do starostlivosti na zaklade rozhodnutia prislusnych uradov...

co deti profi nie su ...

ale zasa druha vec je ze profi rodic co ma dve prace si nemoze uplatnit aj na svoje dieta OCR ak je zamestnany ako profi rodic ... lebo by prisiel do kolizie s podmienkou toho ze nemoze mat v danom obdobi vymeriavaci zaklad ...

najjulinka
autor
10. feb 2014

@yukki mne to tiež tak logicky vychádza, ale su aj ludia čo dodržuju zakony a potom nejak pestuni maju problem.... 🤐 😔

najjulinka
autor
10. feb 2014

@maznacik007 no prave pri danovom bonuse neboal podmienka zverenia dieťaťa sudom, stačilo prislušnym organom - uradom, decakom......

maznacik007
10. feb 2014

@najjulinka urcite sa da ... ist na OCR s dietatom v pestu ci v NOS ...

tu to mas presne uvedene

http://www.socpoist.sk/osobna-asistencia-a-doch...

maznacik007
10. feb 2014

aj na danovom musi ist o dieta zverene sudom do starostlivosti tam dokladas predsa pravop. rozsudok fotokopiu ...

ako je mi to jedno ale OCR sa da uplatnit pri pestu dietati uplne v pohode ... pri profi nie ...

najjulinka
autor
10. feb 2014

@maznacik007 díky....

najjulinka
autor
10. feb 2014

@maznacik007 teraz už na profi nejde danovy bonus,a el kedysi to šlo... ešte v dobe ked ja som profi nebola.. neviem či 1-2-3 roky, ked danový bonus zaviedli.... 😉 a aj navratackom pobyte sa o tom bavili a radili aký papier treba doložiť, čo tam musi byť napisane aby to bolo platne pre danový urad... 🙂

maznacik007
10. feb 2014

je mimo logiky aby sa na profi deti uplatnoval danovy bonus ja teda neviem kedy to bolo mozne ... ja viem ze sme dokladali my fotokopiu prednej strany rozsudku ...
nech je to tak ci tak ... dnes uz to mozne neni ... 😉

yukki
10. feb 2014

@macocha
@najjulinka
ja by som sa aj opýtala profirodičov, ktorých poznám, ale nik z nich nemá žiadny iný pracovný pomer a už vôbec nie plný úväzok-ale nie je tu aj nejaká téma, kde sú len profirodičia? Asi tajná, ale teda skrz niekoho kto tam je, by sa dalo opýtať-ak
@saraja aj dá návod, ako to rieši, ale teda aj viac názorov, ako sa toto potom rieši....ak jedno z profidetí mu ochoreje...a potom druhé......a o dva týždne zas prvé...

najjulinka
autor
10. feb 2014

@yukki vypiše sa sam so sebou na PN :-X alebo vyberie dovču.. alebo vyberie dovču v decaku a hdi deckod o decaku kým dochorobuje..... alebo vyopiše sa s vlastným deckom na OčR..... alebo hodi profi decko babke na krk.... (inak decaky s tým aj rataju, že vypomožu rodinný prislušnici - najvacsi gol, ked sme mali prvýkrat poradu v decakua pol decaku uplne naplašených, že som dorazila s detmi,ž e či mi nemal kto postražiť... a ja reku o chvilu aj kolegyna dobehne s deckami, že som s nou telefonovala.. .no panika v decaku 😀 juuuj to bolo davno, ale t alogika.. ja mam zverene deti, pri podpisovani zmluvy ake všelijake papiere ako som zodpovedna a pod. a potom total prekvapení, že nedam deti niekomu inemu 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 juuuj to bolo dávno.... 😅 )

najjulinka
autor
10. feb 2014

samozrejem už dnes to vyzera inak. ..ale take boli začiatky.. prva porada..... 😀 😅 zaspomínala som si 😅 😵 🙂

yukki
10. feb 2014

@najjulinka aha - tak vlastne kopa možností, hej... @macocha kuk ako sa to robí

macocha
11. feb 2014

no aká debata 😕 😀 Nešlo mi o dávku OČR ale o ospravedlnenie absencie v tom druhom zamestnaní. Lebo dovolenka nemusí stačiť tak potom čo? Už len neplatené voľno legálne. Alebo počkať, kým sa nakazím a PN-ku.
Ja na pestu dieťa bežne mám OČR, presne ako @maznacik007 písala.

maznacik007
11. feb 2014

@macocha neviem ako to riesia .... osobne si nemyslim ze sa da u profi deti uplne v pohode zladit aj profi najma ak ich je viac a aj klasicka praca na full time ... (nemyslim nap. ucto a pod co robis z domu) lebo si neviem predstavit ako potom sa chodi na porady do domova, skolenia ... supervizie, s deckami po lekaroch, logo, CPPP a tak okolo ... a cele to zosuladit ... 😒 asi jedine ustretovy zamestnavatel ... 😅 a aj domov ...

no len ta PN ked si tak nemozes mat predsa profi dieta doma a musis ho vracat do domova ... co tiez nie je stastne riesenie

lebo PN si tiez nevies uplatnit len z jedneho zamestnania ...

liwka
11. feb 2014

začala som vás čítať odpredu (cca. 20 strán), teraz odzadu a mám hlavu ako balón 🙂
minulý pondelok som si podala žiadosť o kurz na UPSVAR, teta povedala, že je prekvapená veľkým záujmom, vraj som 12. v poradí. a koncom tohto mesiaca vraj otvárajú kurz. ako som vás čítala (tie prvé strany) až ste ma vydesili, ako dlho to môže trvať. ja veľmi dúfam, že v lete už budem zamestnancom DeD- som asi naivná, však?
joooj, na jednej strane sa na tú "prácu" hrozne teším, na druhej strane mám obavy. Ako to zvládneme, ako bude reagovať naša malá...stres, panika 😉

saraja
12. feb 2014

@liwka mam vlastne deti, teraz už su samostatne, začiatky boli náročnejšie, kým si deti zvykali, ale v pohode sme to zvládli.. profi a tehotenstvo, to neviem ako funguje ..

saraja
12. feb 2014

@yukki ja mam to stastie, ze moje deti boli a klop,klop, su zdrave a za cely cas som s nimi nemarodovala ..
ani danovy bonus som si neuplatnovala

lenkove
12. feb 2014

@liwka inak to najdenie si zamestnania zavisi od stastia asi.. Poznam aj tu z temy maminky, ktore si za niekolko rokov nic nenasli, resp. nic pre ich rodinu vhodne.. A zase ine, ktore hned po skonceni kurzu dostali ponuku, ktora im presne zapasovala... Drzim palce!

saraja
12. feb 2014

chcem vam este napisat o mojej skusenosti s vlastnou PN. Uplatnila som si marodku len v zamestnani v skole.. V detskom domove som si ju neuplatnila, lebo o deti som sa starala aj nadalej... Presetrovali, ci som neporusila liecebny poriadok - neporusila. A kedze platim zdravotne poistenie z oboch prijmov, nemocenske mi za PN v skole vyplatili a z DD som dostala mzdu.

cairka
12. feb 2014

@liwka , tak tak, ako píše @lenkove... prípadne ti v novembri príde výsledok výberového konania, že ťa prijímajú do zamestnania, ale ešte vo februári tam nie si...čaká sa na súd, viem, aby mohli ukončiť jeden prac. pomer s profirodičom a začať nový...len už by mohol prebehnúť ten súd, len naše súdnictvo má časuuuuuu...

liwka
12. feb 2014

@lenkove mám v pláne rozposlať životopisy, kde to len pôjde. Napr. včera som našla čerstvú ponuku práce pre profi rodiča cca. 50km od nás, ale kurz nemám ešte ani začatý, tak neviem, či sa tam mám ozvať. A do polky júla prácu mám, potom mi končí zmluva, takže v lete by to bolo také ideálne.

@saraja Moja dcéra je ešte relatívne malá, ale veľmi túži po súrodencovi(dokonca rovno dvoch- už má aj mená vybraté 😀 )finančne nám to nevychádza, aby som zostala doma na RD, tak toto by bola jednou z možností, aby som ja mala prácu a ona súrodenca 😉 , takže dúfam, že to zvládneme v pohode.

a viete ma, prosím aj nejako uviesť do obrazu, čo vlastne budeme preberať na tom kurze, ako dlho trvá adaptácia dieťaťa, ako to funguje potom (spolupráca s DeD), príp školská dochádzka detí...
príp. nie je tu niekto v skupine z týchto našich končín (okr. NZ, LV, NR)?
nehnevajte sa za kopu otázok 😉

liwka
12. feb 2014

@cairka :( a neskúšala si iný DeD?

cairka
12. feb 2014

@liwka , v decembri som mala ponuku z iného, ale ja blbec som im povedala, že čakám tu, tak sa kontaktovali oni spolu a v tom, kde ma prijali povedali, že so mnou rátajú, tak tamto sme zrušili, hádam sa už ozvú. Ja poznám tú rodinu na ktorých čakáme, takže to beriem ako bonus, že viem, že naozaj to stojí na súde... Ináč by som už bola nervná viac, ako ja som s malou doma, tak zas to až tak nesúri a beriem to tak, že sa môžme pripraviť. Aj deti si viac zvykli za tento čas na tú myšlienku, rozprávame sa, čo bude ako (a ono to aj tak bude úplne ináč 😀 ) ... a tak, no...

macocha
12. feb 2014

@liwka no, ty si si vlastne odpovedala sama 😉
na kurze budete preberať presne to "ako dlho trvá adaptácia dieťaťa, ako to funguje potom (spolupráca s DeD), príp školská dochádzka detí..." 😀 A trochu legislatívy okolo toho a praktické pracovno-právne veci. Ale neziskovky dávajú skôr dôraz na to, aby si človek uvedomil, čo tie deti prežili, ako sa asi môžu cítiť, čo z toho vyplýva pre správanie a pre fungovanie dieťaťa... až po vplyv traumy na zdravie, psychiku a sociálne zručnosti dieťaťa.

A áno, môže sa stať, že v lete už budeš mať prácu ako profi. 🙂 Ak si plánuješ posielať žiadosti, tak tam aj uveď, kedy môžeš nastúpiť a kedy je plánované ukončenie kurzu. Niektoré ponuky miest som videla aj také že výhliadkovo o 2 mesiace nástup, niektoré sú také že teraz hneď a keď sa obsadí, zas dlho nebude... Ale IMO počkaj aspoň, kým budeš mať za sebou prvých pár lekcií kurzu.

matkaasebko
12. feb 2014

@liwka ahoj a ja idem od 26.2. na kurt ale tu u nas...tiez som zvedava ako to vsetko bude...nechame sa prekvapit...a som zvedava co na to povedia nase deti kedze ich mame cca rovnako stare...ale tak môj je celkom zvyknuty kedze pracujem ako opatrovatelka...

liwka
12. feb 2014

@matkaasebko takže ideme do toho "spolu" 😀 už si oslovila nejaké DeD? či je to ešte zbytočné?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre