Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

strapco13
18. sep 2010

@biba12 urcite by som ziadala o nove testy..nakolko alergologicke testy su vacsinou do 3 rokov nepriekazne, takisto by som sla znovu na ORL, za ten rok sa mohlo co to zmenit
ale moze sa stat, ze sa napriek tomu, ze je alergik alergia nedokaze..neda sa testovat vsetko aslebo moze byt alergia na chlad a ta sa vytestovat ani riadne neda, skor rodic /alebo sam pacient/ vypozoruje, ze mu je v chlade horsie..napr kycha ak ma studene nohy, akonahle sa vonku ochladi tak tecie z nosa, horsie sa dycha nosom v cg´hlade a pod
liekov na podporu imunity je vela..bronchovaxom, luivac, ribomunyl...kazdemu zabera ine, niekedy zaberie az druha liecaba tym istym pripravkom
akodycha cv noci ? nosom alebo ustami? nechrape?
pozorujes zhorsenie v chlade?
porucha sluchu? /okrem ignorovania prikazov 😉 /
na bolesti a zapaly usi sa nepytam..asi by si ich spomenula

biba12
19. sep 2010

@strapco13 zhorsenie v chlade nepozorujem, akurat mu tecie z nosa vonku, lale to aj mne, take to bezne ked je vonku zimsie, tak je viac sekretu v nose.
Dychal v noci normalne nosom, nechrape. Teraz ked mal nadchu /uz normalnu nie to jeho tecenie/ tak chrapal.
Poruchu sluchu nema, to je ok. Zapaly usi a bolesti nikdy nemal.
Skusim tie nove testy, mam tam ist tento mesiac na kontrolu, tak pojdeme. Dakujem. Sm totiz z toho uz zufala, nemozem ho z toho dostat. Inak je ok, hravy, inteligentny chlapcek. Teraz zacala chodit do skolky, som ucitelkam vysvetlila, ze to nie je infekcne, nech sa nedesia... Som zvedava na mamicky...

strapco13
20. sep 2010

@biba12 tak to na laergiu na chlad nevyzera, ani na nosnu mandlu..ale to hodnotim na dialku 😅 ...asi to bude alergia na nieco, co sa nepodarilo dokazat zatial

biba12
20. sep 2010

@strapco13 ja si nemyslim, ze je to alergia. Lebo nik u nas nie je alergik ani v jednej rodine. A pri mori bol 1krat, ked mal 10 mesiacov 3 tyzdne a znou o rok dalsie 3 tyzdne a ten sopel nepolavil ani tam/vlani/. Tento rok sme neboli , lebo v auguste sme cakali druhe dieta. Dufam, ze mu to nebude na skodu. Chorvatsko je dobre pre deti s problemovymi dychacimi cestami, ale nepomohlo. Uvidim, co tie testy. Alergologicka tvrdi, ze to je kvoli tej znizenej sliznicovej imunite.

strapco13
20. sep 2010

@biba12 ani moji rodicia a ani nikto v rodine neboli alergici a ja som a po mne to zopakoval aj moj brat 😅 ..ale je pravda, ze mne sa pri mori ulavi
ak ma znizenu sliznicnu imunitu...tak moze byt nachylnejsi na choroby
Tatry ste skusali?

biba12
20. sep 2010

Nie, ale chodime poctivo na chalupu v Javornikoch, neviem... Je priamo v lese.

strapco13
20. sep 2010

a tam je zlepsenie?

katecameron
20. sep 2010

hovori sa ze k moru treba ist 3krat posebe ze eraz alebo dvakrat nestaci je to pravda potvrdzujem z vlastnej skusenosti ja som bola pri mori 3krat a az vtedy som prestala byt chora po tretom pobyte som potom nasledujuce 2roky ani raz nebola chora len skoda ze s mojimi deckami nemozeme ist k moru niet financie a poistovna taketo pobyty zrejme nepreplaca alebo aspon ja neviem o tom az niekto vie tak sa mozete vyjadrit

monalisatko
3. okt 2010

@strapco13 Ahoj. Ozývam sa po dlhšej dobe. Tak dievčatá sú už OK. Menšia včera dobrala druhú dávku supraxu, lebo po prvej tam bolo zlepšenie, ale nie úplné. Teraz ale zas straší staršia. V utorok prišla zo škôlky z teplotou 38,6 a do večera jej vystúpila na 39. Samozrejme dala som nurofen. Klesla, ale do 20,00 hod. jej znova vyskočila na 38,2 a začala plakať že ju strašne bolia oči a hlava. Tak som ju obliekla a šli sme na pohotovosť. Vraj vírus. Žiadne lieky, len nurofen na teplotu. Prišli sme domov, osprchovala som ju vlažnou vodou, lebo nurofen som jej ešte nemohla dať, keďže prešli len nejaké 2-3 hodiny od posledného. Potom ešte vnoci okolo druhej som jej dala a do rána teploty neboli. Až okolo 11-tej doobeda jej stúpla nad 38, po nurofene klesla a večer zas stúpla. Potom už zas od noci nič a celý štvrok nič. Tak som ju dala v piatok do škôlky, lebo velmi chcela ísť. Dnes ráno asi hodinu po tom ako vstala, hovorila že ju strašne bolí hlava. Dala som jej nurofen a po vyše pol hodine už bolo dobre. Teraz ale o jednej zas začala že ju strašne bolí hlava. Nedala som jej liek, lebo prešli len nejaké 4 hodiny od predošlého. Lahla si do postele a behom 10 minút aj zaspala. Teraz spí. No práve sa zobudila. Viem že to sem nepatrí, ale neviem kam mám napísať. Tá bolesť jej príde zrazu a bolí ju v oblasti čela☹

monalisatko
3. okt 2010

@strapco13 ešte dopĺňam - od kedy sa zobudila, už som jej 3 x merala teplotu a má 37,3 Môže to byť ešte stále ten vírus? Teraz som jej dala zas nurofen, lebo ešte stále ju bolí hlava. Ráno ju zoberiem k lekárke, aj tak idem s menšou na kontrolu.

strapco13
3. okt 2010

@monalisatko podla mna nebola doliecena a isla priskoro do skolky..vseobecne plati..kolko dni trva choroba..tolko dni potom trva este rekonvalescencia, cize zotavenie sa organizmu z choroby a obnovenie imunity do povodneho stavu.
Je sice pekne, ze mala ma rada skolku..ale takto to dopadne, ked este nevyliecene deti idu priskoro do kolektivu
a potom sa mamicky stazuju, ze dieta nevydrzi v skolke dlhsie ako 3 dni bez choroby...nasledkom castych infektov je stale drazdenie lymfatickeho tkaniva v hrdle /nosna mandla, krcne mandle/ a ich zvacsenie ci chronicke ochorenie
Hlava ju podla mna bolijednak z tej zvysenej teploty a moze byt aj s upchateho nosa a nosohltana, cize aj zo zvacsenej nosnej mandli /teraz nemyslim ze treba ich hned vybrat, pocas choroby su nosne mandle zvacsene..ci ich treba vybrat sa posudzuje podla toho ci po chorobe ostanu zvacsene..alebo sa stiahnu/
U strarsej uz mozu hrat ulohu aj prinosove dutiny...niekedy je nos a j dutiny volne, len je opuch otvoru do tych dutin a tym padom sa v nich vstrebe vzduch a vznikne tam podtlak...zapal a nedostatocne prevzdusnenie prinosovych dutin sa prejavuje prave bolestou hlavy v cele, pri koreni nosa, niekedy oci alebo pod ocami...treba antihistaminika a mozes skusit aj Nasivin sinus..tablety alebo sirup + samozrejme spravna toaleta nosa
skus nech predkloni hlavu a dotkne sa bradou hrudnika...ak ju zacne vtedy velmi boliet hlava a nevie sa dotknut hrudnika s tym, ze ju taha krcna chrbtica, tak ihned na pohotovost..moze sa jednat aj o zapal mozgovych blan...netvrdim, ze je to to to...len neurologicke infekty su casto dvojfazove..cize najprv infekt dychacich ciest a po troske zlepsenie toto, tak aby sa nezanedbalo nic

monalisatko
9. okt 2010

@strapco13 Reagujem troška oneskorene, ale nejak mi to nevyšlo skôr. Ďakujem pekne za odpoveď. Bola som s dcérkou u Dr. a hovorila, že jej mám dávať sterimar do nosa, aby sa jej tam uvolnilo ak tam niečo je. No nič sa neuvolňovalo a odvtedu ju ani hlava nebolela. Dúfam že ani nebude. Ak ano, tak vtedy nás pošle na ďalšie vyšetrenia.

monalisatko
15. okt 2010

@strapco13 tak ja sa už asi nadobro zbláznim. Mladšia dcérka mi zas kašle. Pár dní len sem tam pokašliavala, ale dnes od poobedňajšieho spánku je to hrozné. V prvej hodine spánku mala 4 také záchvaty suchého dusivého kašla, že z toho za každým plakala. No a teraz večer keď išla spať, tak spustila lavínu kašla. Vlastne neprešli 3 minuty, aby nekašlala. Dala som jej sirup spiropent. No a ako naschvál, zas je to na víkend.

strapco13
16. okt 2010

@monalisatko no..dari sa vam ☹
niekto je u vas asi bacilonosic...treba skusit podporovat imunitu
ale teraz by som sla k dr, nech zoberie KO, sedimku, CRP.ci je to virusove alebo bakterialne..nerada by som jej davala zas ATB, kedze nedavno ich brala
Nebola som cez den doma..zlepsil sa stav po liecbe teraz?

monalisatko
16. okt 2010

@strapco13 ahoj. no ano, ona nedávno brala 2 dávky supraxu. ja sa bojím, že to bude astma. Mala som ju ja aj môj manžel. No a ten stav či sa zlepšil? cez deň síce kašle, ale ju nechytá až taký záchvat kašla, ako keď zaspí. Od včera jej dávam spiropent sirup. Naordinovala som jej ho ja, tak dúfam že jej neuškodím. Teraz už spí hodinu a zatial nekašlala. Neviem či jej ten sirup pomohol(nie je to skoro?) alebo ešte len kašlať bude. Inak ona berie od septembra rybomunil, takže podporujeme, ale efekt to moc nemá.Na február máme termín kontroly k alergologičke, tak som zvedavá čo povie. V pondelok pôjdem s ňou k Dr., lebo jej plánujem dať zobrať krv kôli tomu, že sa v poslednom čase dosť vyhádže okolo úst a neviem od čoho (tak jej poviem aj čo si mi písala). Myslím na potravinovú alergiu. Minule som myslela že od paradajok alebo kečupu, lebo to miluje, ale nepotvrdilo sa mi. Teraz trocha podozrievam čokoládu. Zajtra jej dám spapať čokoládu, lebo sa jej to teraz pekne zahojilo. Chúďa moje. Má 2 roky, ale liekov už spapala až moc. Dám fotku tej pusinky, minule som ju odfotila. No to len kôli zaujímavosti, keďže to s tým kašlom nesúvisí 🙂

strapco13
16. okt 2010

@monalisatko no tie vyrazky...asi vas posle ku koznej skoncite s diagnozou ..perioralna dermatitida..hrozostrasny nazov po slovensky nic nehovoriaca diagnoza..proste zapal koze okolo ust 😅 ....moze to byt bud sliny /to sa hlavne tyka deti, ked idu zubky alebo u cumlikovych deti..ale ja u uslintanych deti pri nadche, ci zvacsenej nosnej mandle..alebo inych chorobach sprevadzanych nadmernym slintanim//..alebo potom alergicky podklad, ci bakterilna alebo plesnova infekcia /cize skoro vsetko 😅 /..nech spravia aj ster.

ten sirup zabera velmi rychlo...ale mal by ho pisat dr a nie rodic 😉
no kedze aj ty aj manzel ste mali astmu..moze mat aj ona ☹ ..alergologicka povie po testoch

monalisatko
16. okt 2010

ja som s ňou u kožnej bola a ona mi povedala vlastne to isté. Malá mi neslintá, nemá cumlík a zúbky tiež neidú. Preto mám podozrenie na alergiu na nejakú potravinu. Kázala mi natierať to lokoidom asi 2 dni a potom mastičkou, ktorú mi miešali na predpis v lekárni. No keďže tá ju štípala, natierala som jej to infadolanom.
No a ten sirup jej v minulosti už raz predpísala dr., tak preto som bola tak odvážna a dala som jej ho 😔 Dúfam že jej fakt pomohol. Alergologička mi hovorila, že sa nemám báť, astmu nemá. No ale ja viem z vlastnej skúsenosti, že ako som kašlala a dýchala, proste ten pocit že ako keby mi niekto stláčal hrudník a ťažšie sa dýcha, počujem to aj u malej keď kašle a dusí ju. Nechcem mudrovať, ani dr, presviečať, ale bojím sa o ňu. Ja som pol detstva strávila v nemocnici a na liečeniach a nechcela by som, aby to isté prežívala ona ☹ Navyše má chúďa moje od narodenia aj pruh, tak jej to budú tak za rok operovať ☹

cairka
16. okt 2010

@strapco13 , ktoré alergo-testy sú podľa teba presnejšie? alebo sú zhruba rovnako "úspešne"? v pondelok ideme konečne po 3 presunoch (kvôli atb) na krv a všetky testy - imuno, alergo . Problém je, že alergiologička nechce/neodporúča urobiť kožné testy, kvôli ekzému . Mám pár vytipovaných vecí, ktoré by mohli byť pozitívne, ale nie som si úplne istá. Môžem veriť tým krvným výsledkom? alebo to brať s rezervou?

strapco13
17. okt 2010

@monalisatko este je moznost ukecat pediatra nech spravi z tych vyrazok ster..ci tam nie je nejaka lokalna infekcia, vylucit vsetky mozne zapaly v tele..mala robene odbery ASLO, LATEX, CRP?

@cairka je to cca o tom istom..ale najlepsie je mat oba testy...ma tie exemy na predlakti?, alebo su nejak strasne, ze dr nechce robit kozne testy?

junovka
17. okt 2010

@strapco13 Nely brala po odporucani alergologicky najprv prve 3 dni Trifed/ ten so zltym pasikom/+ Stodal na vykaslavanie, nakolko jej pozadu stekali sople a zacala vykasliavat.Po 3 dnoch sme Trifed mali vyradit a zacali sme davat Xyzal 2 x denne. Zistila som, ze jej to nerobi dobre, lebo zacala mat viac upchaty nos. Tak asi cca po tyzdni sme ho vyradili na odporucanie alegologicky a nasadila nam opat Aerius. Teraz ho beriem necely tyzden, nos je stale upchaty, nevie nic vyfukat, do nosa striekam raz denne rano Mar plus a od vcera som jej zacala striekat do nosa Nasonex 2x denne / na alergo nam bolo povedane, ze mam striekat jej 3 dni Nasonex 2 x denne, keby ze sa stav zhorsil/. No....zda sa, ze stav sa nezlepsuje, pokasliava stale....rozmyslam, ze ci nahodu to nema na svedomi ten Aerius?? 😕 😕 .....ale noci su strasne ☹ ...niekolkokrat za noc sa prebudi, lebo sa jej zle dycha nosom a dokonca uz asi cca 2-3 dni od kedy som jej nasadila Aerius / teda aspon si to ja myslim 😒 / aj chrape 😢 .
Mylis, ze by som mala vyskusat jej vysadit aj ten Aerius????Neviem, obavam sa, aby som jej to nahodou este nedobabrala viac ☹ 😔

monalisatko
17. okt 2010

@strapco13 Tak to CRP mi znie trocha známo, ale ostatné určite nie. Mne to pripadá trápne, že ja musím dr. napovedať, čo by asi mala testovať. Inak Lise- dcérke, tak zabral ten sirup, že skoro vôbec nekašle. Som úplne šťastná, že som jej ten sirup dala. Teraz ani nemám dôvod s ňou ísť k dr. V novembri, ale idem so staršou k alergologičke na kontrolu, tak jej to spomeniem. Naša pediatrička sa mi zdá dosť povrchná. Berie deti ako na páse. Podla mňa nevenuje dosť času na detičky a mamičky. Ja nie som nejaká panikárka, ale keď idem k nej s niektorou dcérkou, tak to má dôvod. Neutekám s nádchou, pokašliavaním, ani so zvýšenou teplotou, ale idem, keď už počujem, že to bude zápal priedušiek a potrebujeme lieky. Väčšinou na prvej prehliadke ona nič nepočuje, hoci ja - laik volným uchom počujem, že to nie je chrípka. Káže mi dať niečo na kašel a za týždeň kontrola. Na 95% za dva dni som u nej zo zhoršeným stavom a vtedy už aj ona počuje ten zápal. Zo začiatku nám predpisovala dokola Zinat Klacid a Augmentin, čo nám vôbec nezaberalo. hoci som ju vždy upozornila na to. V januáry mi ale staršia dcérka zas ochorela, dala jej zas jedny z tých troch atb (nepamätám sa ktoré), nezabrali, dala druhú dávku toho istého, asi 2 dni pred dobratím sa jej ešte zhoršil stav, že som musela volať pohotovosť a tá Dr. mi pre ňu dala suprax s tým, že ona nechápe, že prečo jej naša dr. dala ďalšiu dávku atb., ktoré jej vôbec nezaberali, že to je na jej malý organizmus dosť vela a mala jej dať úplne iné. Našťastie jej suprax zabral a za pár dní vyzdravela. Tak neviem či jej môžem dôverovať. No trošku som sa posťažovala, prepáč, ale je mi lúto, že tak dôsledné dr. ako ty, nie sú v mojom okolí ☹

cairka
17. okt 2010

@strapco13 , no ked sme boli naposledy na alergologii, tak mala škaredý a takmer všade, teraz má lepší, ale je na fenistile, ked vysadíme, tak za 2-3 dni sa jej robia nové mapy 😒 na rukách máva v lakťovej jamke a na zápästí - ale tam (na zápästí) len ked už je ozaj zle, bežne nie. ale je fakt, že sa jej zlepšila astma, pred nejakým rokom nemala skoro vôbec ekzém, za to mala dosť veľké astmatické problémy.
a so zajtrajším odberom sa môžme rozlúčiť, po obednom spánku vstala s horúčkou cez 39 a nemôžme ju nijak zraziť, ani liekmi, ani sprchou, teraz má zemiak na ruke, tak uvidíme, či zaberie 🙄 asi zas tie jej nešťastné mandle... za posledné 2 mesiace mala 3x atb - hnisavá angína (nepamätám čo mala)...do 2 týždňov angína + ZMC (zinnat) a asi o 3 týždne angína+priedušky (suprax - ten dobrala na konci septembra) . Mladšia mala vo výtere Klebsiellu p. , myslíš, že by tento typ baktérie mohol spôsobovať tieto problémy aj napriek podaným ATB? Malá dostala ATB (prvé v jej živote) až asi po 2 týždňoch od výteru, lebo sa jej polepšilo, kým bol výsledok výteru a teda sme skúšali, či si telo poradí samé, ale nakoniec sa jej vrátila angína, tak boli atb nasadené, aby nevznikli komplikácie, vraj je to dosť nebezpečná baktéria, vravela lekárka.

strapco13
17. okt 2010

@monalisatko kedze uz si ten sirup mala raz od dr je to trosku ine..aj ked, mohla si sa s nou aspon telef poradit 😉 ..ale nie si jedina matka samoliecitelka /ja by som asi postupovala na tvojom mieste rovnako aj po odmysleni toho, ze som dr/..len vies ide o to, ze ty ako laik nemusis zistit, ci si ho podla na spravnu chorobu, ze si sa trafila je fajn..dr to urcite spomen..pomoze vam to obom prst na koren problemu u malej
k Dr sa nevyjadrujem..ja nekritizujem, je to neprofesionalne..len radim mamickam, zorientovat sa..v inych sferach si zas necham poradit ja od znalych alebo skusenych
CRP je bezny zapal , da sa tym rozlisit virusove ochorenie od bakterialneho...to robia pediatri casto
ostatne sa robia, ked sa hlavne patra po nejakom chronickom ochoreni

strapco13
17. okt 2010

@junovka ak si dobre pamatam..aerius vam nesedel uz minule, ze? teraz si nespomeniem ako vyzera trifed krabicka /nemozem si pamatat vyzor krabiciek liekov 😅 / je to ten cisty trifed alebo expectorans?
skus ho vysadit ten Aerius...ak sa stav zlepsi, tak si dajte na karticku poznamku, ze Vam nezabera

strapco13
17. okt 2010

@cairka no na tu bakteriu ATB treba
kvoli tym koznym problemom by som ju nechala dlhsie na Fenistile..nech to zaberie uplne..len to potvrzuje teoriu o alergickom podklade
no mandle asi budete musiet riesit

monalisatko
17. okt 2010

@strapco13 jasné, chápem. Ja som sa len trocha posťažovala, aby sa mi ulavilo 😉
Vlastne okrem zápalu priedušiek inú chorobu nemávame, tak už viem že obyčajné sirupy alebo kvapky dcérkam nezaberajú. Inak, bolo to vlastne prvý krát, čo som sa takto odvážila dať lieky sama od seba. No hádam teraz už bude dobre a nebudeme potrebovať atb.

junovka
18. okt 2010

@strapco13 na tom Trifede neni nic napisane, taze neviem ci je to taky alebo hentaky. 😅 V lekarni mi bolo povedane, ze k tomuto Trifedu si musim nieco zakupit na vykaslivanie...taze asi cisty to nebol, ci ano?? 😕 No, tato noc bol zufalstvo! 😢 ...zacala sami uz aj dusit kaslom, podlozila som jej vyssie vankus...bolo to lepsie, ale stale mi chrapala ☹ Moze jej robit zle aj ten Nasonex spojeny s Aeriusom??Ano, ked nam v lete prvykrat bol nasadeny Aerius, tak sa jej sople zhorsili....tak zajtra vysadim vsetko komlet cez Aerius az po Nasonex a budeme striekat do nosa len Mar plus 😖

strapco13
18. okt 2010

@junovka ked tam nie je nic napisane, tak to bude cisty trifed..to je antihistaminikum, ten expectorans ma plus zlozku na vykasliavanie

cairka
18. okt 2010

tak vaneska má hnisavú angínu a megamox. je toto normálne? od 10.8. nebola 3 týždne zdravá 🙄 a to je len október, čo nás zas čaká do apríla 🙄 .

@strapco13 , mandle povedala ORL, že sa riešia až po 7 roku, krčné, je to naozaj tak?
a ten fenistil, ja viem, že by ho mala brať dlhodobo, problém je, že ona má alergiu na veci, ktoré doma nemá, za to v škôlkárskej strave sú pestro zastúpené, napríklad petržlen(ktorý jej skoro v každej polievke), z ovocia by podľa kožnej mala len jablká a banány, samozrejme v škôlke majú aj hrozno, citrusy... čo je samozrejme fajn a nechcem ju vyčleňovať s kolektívu tým, že jej vybavím potvrdenie, čo všetko jej nemajú dávať jesť (ešte ked jej to chutí, lebo to doma nemáva, respektíve máva výnimočne 😅 ) a v neposlednom rade samotné mlieko + kakao . tak som len chcela skúsiť, či s tým telo nezabojuje samo a neprestane na to reagovať tvorbou ekzému 😅 doteraz bola vaneska doma, ale má 4apol roka a už tú škôlku potrebuje...len či za cenu, že bude na fenistile X mesiacov 😕

strapco13
18. okt 2010

@cairka vacsinou sa krcne mandle riesia od tych 7 rokov..ale mala som uz aj 4 rocne deti, kde proste museli a primar mi spominal 2 rocne dieta...proste ak je tam bacil a napriek vsetkej moznej liecn´be a vyluceni inch pricin chorobnosti..niekedy musia von aj takto skoro
toho fenistilu sa neboj....alergici na nom mozu byt roky
a ta angina..nema nahodou infekcnu mononukleozu?..nestazuje sa na bolesti bruska..dr robila odbery..KO, hepatalky?