Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

16andrea20
12. jan 2011

@monalisatko aspon to vystriekaj niecim proti plesni poriadne a skus to natriet farbou proti plesni.....ozaj ma ucinok lebo sme mali namalovane takou izby a teraz sme malovali obycajnou a roh pri okne za tyzden plesnivy :( ale my mame plesen len tam..a nespoliehaj s ze zateplenim to vyriesis..nasi maju po zatepleni plesnivy cely byt....je treba stale vetrat ale im nepomaha ani to..

monalisatko
12. jan 2011

@olivova vidíš, toto mňa strašne rozčuluje. Nepovedali ti, že by si to dávať nemala a neviem prečo. Či to ako doktorka nevie, alebo kašlala na to. Napr. Nie raz sa stalo, že som v piatok bola s malou u našej dr. s tým, že velmi kašle (ja väčšinou už viem kedy treba atb a kedy ešte nie) naša dr. ju popočúvala a "nič nepočula" hoci ja voľným uchom áno 😖 Kázala mi dávať jej sirup spiropent a keď nebude lepšie, tak v pondelok máme prísť. Na druhý deň sa jej tak priťažilo, že som s ňou išla na pohotovosť. Tam mi jednoznačne povedala iná pediatrička, že zápal priedušiek a dala atb. Pýtala sa, čo jej dávam na kašel. Povedala som jej, na čo ona " to je na dusenie a samo o sebe na kašel nestačí. Treba pridať nejaký mukosolvan alebo niečo podobné" No tak teraz sa pýtam, prečo toto naša dr. nevie???

danielik79
12. jan 2011

@monalisatko ved sama vieš že spory sa najdu všade ked nie u vás tak aj u druhých pre istotu by som sa popýtala aj ostatných naokolo aby ked príde tá inžinierka to riešila nie len u vás lebo vy ich môžete síce vyničiť ale ked sú aj inde v budove môžeš ich mať za polroka späť a to aj ked sa zateplí je ešte horšie.

monalisatko
12. jan 2011

@16andrea20 ano, viem že treba vetrať, ale keď som doma ráno, rýchlo usteliem postele najprv v spálni, samozrejme okno dokorán a potom v detskej. Všade nechám nejakých 10 minút(keďzabudnem, aj pol hodinu) otvorené okno. Potom prídem s malou poobede okolo jednej domov, v spálni vyvetrám, ale keďže je aj malá doma, tak nemôže byť v kuse v zime otvorené okno. Sme vrchný a krajný byt a je tu aj tak dosť chladno. Potom pred spaním im poriadne vyvetrám izbu. Viac vetrať nemám kedy, lebo nie sme doma 😒
Malovať budeme určite, ale až najskôr na jar, alebo začiatkom leta

monalisatko
12. jan 2011

@danielik79 dôverníčka tvrdí, že nikto sa na plieseň nesťažoval, len my. Ale určite sa popýtam osobne

16andrea20
12. jan 2011

@monalisatko no s tymi krajnymi bytmi boli stale problemy.....:(

monalisatko
12. jan 2011

@16andrea20 žial ano, a keď trocha deti podrastú a finančná situácia dovolí, tak určite byt vymeníme

olivova
12. jan 2011

@monalisatko - plastove okna + zateplenie polystyrenom = plesen vo velmi vela pripadoch...Sice vyrobcovia a stavebne firmy sa tomu brania a hovoria ze v ziadnom pripade, v praxi je dokazatelne, ze velmi vela ludi sa na to stazuje....- jeden z faktorov...

danielik79
12. jan 2011

baby tak nech prežijeme aspoň trochu kludnú noc .Dobrú noc

monalisatko
12. jan 2011

@olivova ano, počula som o tom aj ja, ale fakt neviem čo by bolo dobré riešenie ☹

olivova
12. jan 2011

@monalisatko

my sme boli na pohotovosti pred vianocami - s tym nasim kaslom , a pani doktorka ma uzasne odpalila....Uvazovala som nad tym, ze keby som aj vedela, ze je to opiat, asi by som jej tu 1/4 tabletky dala...To sa skutocne neda zastavit, a mala je z toho kasla tak vycerpana, ze mi je az do placu. A ked som sa to pokuzala pani doktorke vysvetlit , ta ma odbila - ona vie, ako kasle, to su 1/2 hodinove zachvaty a dost....A ja som tvrdila, ze to nie su polhodinove zachvaty, to je kaslanie v jednom kuse, a ona uz kaslat ani nevladze...dala nam ditustat - namiesto fenistilu....
Inhalovat ma nechcela poslat na stacionar, ze to nie je nutne (dobre, davam jej flixotide, naozaj to nebolo akutne na dychanie), ale neverila mi, ze kasle stale...
Ja som uz taka znechutena zo vsetkeho - naposledy sme skoncili v nemocnici preto, lebo som bola prvykrat na pohotovosti rano (atb, ktore nam predpisala obodna lekarka vobec nezabrali - vsak v tom som nevidela problem, myslela si, ze zaberu, nezabrali, tak som sla na pohotovost), boli sme na rtg- zacinajuci zapal pluc, a lekarka nas odbila, ze lieky mame - napriek mojmu tvrdenie, ze nezaberaju.....Vecer o 6-tej po tom hroznom stalom kaslani mi mala na 2sekundy doslova odpadla, od horucky, od toho, ze sa jej velmi tazko dychalo, tak som ju zobrala znova, bola tam ina lekarka, a ta mi povedala, ze panikarim....To ze mi odpadne dieta, ze sa mi zda namodrale, od toho, ked nemoze dychat, a ona mi povie ze panikarim????pani, to snad nie...Tak sme skoncili v nemocnici, mohli nas poslat inhalovat hned rano - co na moju otazku p. doktorka reagovala, ze to nie je akutne....

Takze ja uz neviem, Skutocne neviem,

Ten kodynal jej vtedy dali 3 dni po sebe, pretoze sluzbukonajuca lekarka si tiez uz nevedela pomoct...preto som nahradu dala codein - v pribalovom letaku je napisane az od 12 rokoch, ale myslela som si, naozaj - dala som je vzdy max. 1/2 tabletky na jedno ochorenie....Hmmm, budem omnoho opatrnejsia uz s tym...

monalisatko
12. jan 2011

@danielik79 aj ja prajem všetkým dobrú noc 🙂

monalisatko
12. jan 2011

@olivova no super si aj ty užívaš ☹ Aj mne malá minulý týždeň v kuse dusivo kašlala a chúďa nevedalo povedať 2 súvislé vety, aby nekašlala. Vtedy sme sa potom urgentne pýtali k alergologičke, lebo termín kontroly máme až na február a ona jej dala ten sigulair, čo jej pomohol, lebo už na druhý deň sa mi nedusila. Síce velmi škaredo hlienovito kašlala, ale aspoň ju nedusil ten strašný kašel

monalisatko
12. jan 2011

@olivova no a kašle ešte stále. V piatok začíname piaty týždeň kašlania 😠

monalisatko
12. jan 2011

no a zas je tu polnoc a ja ešte nie som v posteli.....Ráno budem chodiaca mŕtvola 😅

olivova
12. jan 2011

@monalisatko
idem kuknut, co to je....budem sa na to informovat...Ja sa pytam a pytam, a nic nedostanem ako odpoved... Vzdy poviem, co som jej dala, spytam sa, ci som mohla, ci som jej neuskodila, vzdy idem skor, ked sa mozno choroba len rozvija - cakam aspon - ano, to moze, - nie, to rozhodne nedavajte - a nic....

Inak my sme uzivali atb len 1x - vtedy, a aj tak nezabrali...Ja chodim s malou k plucnemu - neviem, ci to je to iste ako k alergologicke - ked som sa pytala nasej lekarky, povedala, ze je to jedno - co neviem, ale si myslim, ze asi tiez, lebo testy na alergiu jej tiez bude robit, ale neskor...

Ten kasel je hrozny...naozaj hrozny - keby aspon kde tu...ale stale - v noci, cez den nonstop...

olivova
12. jan 2011
danielik79
16. jan 2011

@monalisatko ako to dopadlo s tou inžinierkou ,bola to pozrieť?

monalisatko
18. jan 2011

@danielik79
@olivova ahojte.
Pár dní som sa sem moc nedostala, a aj teraz utekám žehliť, len rýchlo napíšem pár riadkov. Takže pozrieť bola len dôverníčka, a akurát dnes som s ňou hovorila a povedala, že bola na družstve a v marci na domovej schôdzi sa to bude riešiť. Ak odsúhlasia susedia, tak sa na rok zoberie pôžička a najprv sa zateplí a potom sa spraví strecha. My si vymalujeme a kúpime väčšie radiátory, lebo podla mňa je aj v tom problém. Kúpili sme budík s teplomerom a meračom pary a v spálni máme 86 %-nú vlhkosť. Keď tam zapnem ohrievač, vykúrim, tak hneď klesne na 65-70 %.
No a Lisa ešte stále dosť hlienovito kašle a dnes doberie atb. Boli sme ráno na kontrole, už nedala atb. - hoci podla mňa by to ešte mala doliečť, kázala mi naďalej niečo na kašel a všetko ostatné čo užíva doteraz a za týždeň znova kontrola. Pár dní mi už poobede naspala, dnes spí a už asi 20 minút s menšíme prestávkami kašle. Už večer po zaspaní nekašlala a ani vnoci. Neviem čo toto má zas znamenať ☹

olivova
18. jan 2011

@monalisatko - drzim palce, nech sa vyliecite...ja mam taku skusenost s malou, ze sa akotak vylieci a o 2 tyzdne sa jej to vrati a az potom je to ako tak ok.....zatial ma to nesklamalo 😖

s tou vlhkostou ma to nenapadlo - je jasne, ze ak je v byte vlhko, je to problem....(ale na druhej strane mi kazu aby som prostredie len zvlhcovala, takze podla rady vsetkych lekarov, by malo vlhke prostredie malej prospievat, nie? nemusite davat na radiator vlhke uteraky a tak....- som ironicka, lebo nam ta vlhkost vsetko zhorsi, a to som tava zo zaciatku parila ako diva.... 😠 )
treba vela vetrat - ale naozaj vela.....Kazdu chvilu otvorit okna dokoran (nie na vetracku) - aspon na 10 min zakazdym....a ak mas vela kvetov v byte a mate tam vlhko, oni udrzuju tiez vlhkost , pripadne daka bytova fontanka 😀

strapco13
18. jan 2011

@olivova bytovu fontanku nedoporucujem...kamoska ma a stazuje sa, ze furt musi chodit curat 😀 😀 😀
ano vzduch trebna zvlhcovat...ak je suchy..ale prilisna vlhkost je tiez na skodu...treba najst /ako vsade/ tu zlatu strednu cestu

monalisatko
18. jan 2011

@olivova no ano, kde je sucho, treba zvlhčovať. U nás nehrozí. Ja nemám žiadny kvet, lebo v lete je tu hrooooozne teplo a všetky kvety mi vyhynú. Bežne máme v lete aj 35 stuňov v byte. Keby sme namali klimatizáciu, tak by sa tu nedalo vydržať.
@strapco13 😀 😀 😀

danielik79
18. jan 2011

@monalisatko ja som bola dnes s malou na prehliadke a zajtrá ide na krv to si užijeme 😝 .Dnes som maléj chcela dať predpísať aj ten inhalátor a dr mi hovorila že ešte o tom že sa dá predpísať ešte nepočula že to musí naštudovať a mám sa potom ozvať.Dnes mala naša aj trojročnú poradnu tak som sa aj rožčulila tak malá že má16kíl a 96 cm a že vraj má nadváhu ved malý mi mal na 3 roky 18 kil a 103 cm a to povedala že je podvýživený 😅 už neviem čo si o tom mysleť.

olivova
18. jan 2011

@strapco13 😀 😀 😀 to ma nenapadlo, ze to tak moze ovplyvnovat navstevu wc...hmmmm, uvazovala som, ze nam asi tiez netreba viac vzduch zvlhcovat, asi mame tak akurat, ked sa jej vzdy potom pohorsilo...(ako som pisala - som dala na radiatory uteraky, alebo som nechala susit pradlo v dome, alebo ako mi poradili som nechala slanu vodu vyparovat..) Uz to nerobim 🙂
@danielik79 - aky inhalator?
inak @strapco13 chcela by som sa ta spytat - ak vies tuto informaciu 😅 - ked teda chodime na stacionar inhalovat (ventolin a ambroben)- nam sa vobec sirupy neosvedcili (mali sme ventolin aj spiropent, preto skoncime vzdy na inhalaciach ) , citala som, ze sa ventolin da predpisat aj ako inhalator....nie je to nahrada na to, zeby sme nemuseli dochadzat do nemocnice, ale riesit to takto?

katecameron
18. jan 2011

@danielik79 tak co by potom povedala na svagrinine decko ktore ide mat 7rokov o chvilku vaha 15kg vyska 110cm moj ma 3.5roka a vazime 16kg meriame mozno uz 1meter

danielik79
18. jan 2011

@olivova inhalátor na vincentku vodu používajú ho deti v kúpeloch je to tu na strane 18 píše o tom jaya47.Je to výborná vec na priedušky ked máš doma prieduškára.Inak dá sa aj kúpiť.
@katecameron tak už fakt neviem ale pri pohlade na jéj vnúčence usudzujem že si lieči komplexy.

monalisatko
19. jan 2011

@danielik79 juj strašne držím malej palce. Neboj, zvládne to. Ja som bola s Lisou na krv pred 2 týždňami a na moje veľké prekvapenie ani nepípla. Keď jej napichávala ihlu, tak len kukala na mňa tými obrovskými kukučkami a potom som ju začala zabávať. Povedala som jej nech povie doktorke, že ona je už šikovná škôlkárka...no a potom sa s radosťou pustila do rozprávania. Len tú vatu si tam nedovolí držať.
No a vraj nadváha 😀 😀 😀 Lisa má asi 94 cm a 14-15 kg. Je tak akurát. Lara, moja žirafka má skoro 120 cm a váži 16 kg 😀 Je ako hladujúce dieťa, pritom mi normálne papká. Je to proste po mne. Mám problém jej kúpiť nohavice, lebo má dlhééééé nohy a v páse je skoro ako Lisa 😀
@olivova ja mám pre deti ventolin sprej a dala som si predpísať inhalátok - kompresorový, lebo to pomáha aj na uvoľňovanie hlienov. Už tento týždeň by mi mala prísť z poisťovne odpoveď, či to komisia schválila. Dúfam že ano. Môže to predpísať myslím že len alergológ. Len nech si to vaša dr. preštuduje. Niektoré plne hradí poisťovňa.

danielik79
19. jan 2011

@monalisatko už sme s krvi doma ku podivu malá len mrnčala a to jéj zobrala 2 skúmavky .Ja som začala vybavovať aj predlženú platenú RD lebo pri maléj robotu tak lahko u nás nezoženem ale starký sa aj tak o robotu doma postará chová každý rok 70-80 kačíc no neviem kolko ich bude tento rok.Ten inhalátor zatial nám alergologička ešte nepredpísala že to ešte nepozerala tak uvidíme.Potom sa ozvi či ti ho schválili.

olivova
19. jan 2011

@monalisatko - 🙂 opytam sa jej na to - uprimne povedane, toto som s mojou detskou lekarkou este nerozoberala (akosi nam to vyslo vzdy na pohotovost a tam..hmmm, ja si o pohotovosti nic lichotive nemyslim - vacsinou nas odpalia ako som uz pisala , aj ked sme tam boli samy)...toto som sa docitala len nedavno, ze nieco take moze byt a nemusim chodit do nemocnice - ja som si totizto myslela, ze to inak nie je mozne, len tam chodit a inhalovat....opytam sa na to potom na kontrole - mame ju o 2 tyzdne....

danielik79
19. jan 2011

@olivova ale ten inhalátor môže predpísať len alergologička ja som ten inhalátor tiež debatila s detskou ale to skôr detská dr vyzvedala odomňa ako ja od néj.Treba sa o tom porozprávať skôr s alergologom!!!!