Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

monalisatko
22. jan 2011

@olivova no práve, že mne sa dosť zvykne aj napriek tomu dusiť, tak preto nevidím význam ☹

cairka
22. jan 2011

@monalisatko , malej museli zmeniť flixotide na seretide, potom sa to zlepšilo. to bolo asi pred dvoma rokmi a v poslednej dobe už nezaberá ani seretide 😕 je teda "zdravá" , len tak raz za deň-dva-tri začne kašľať, nemôže sa nadýchnuť, začne chrčať, sípať, občas pískať...dáme ventolin, ešte hodinku počuť, ked priložím ucho ku hrudníku, jak je to tam všetko vŕzga pri nádychu hlavne a po tej hodinke mám zas "zdravé" dieťa . k obvodnej ked prídeme, tak skonštatuje dýchanie čisté...väčšinou máva záchvaty podvečer alebo v noci, takže už som rozmýšľala, že ked bude mať podvečer, tak zbehneme na pohotovosť len preto, aby som mala papier, že si to nevymýšľam a že dieťa zdravé nie je...

katecameron
22. jan 2011

@cairka neda sa ti to nastocit na mobil? alebo fotak my sme to riesili tak lebo som mala pocit ze mi neveria doki lebo furt len v noci sa nieco udialo a tak sme kasel natocili na mobil a rano u doki pustili

cairka
22. jan 2011

@katecameron , ty to ma nenapadlo, najbližšie natáčam . práve že aj ja mám taký pocit z doktorky, že sa doma nudím, tak behám po doktoroch zo zdravým dieťaťom 😝

olivova
22. jan 2011

@katecameron - to ma nenapadlo...je tiez chodim jak ti-di-di a divaju neveriacky na mna....
Inak som kvoli tomu zmenila lekarku - od narodenia, ked mi zakaslala, bolo to skarede - prieduskove...a lekarka stale -to nie je mozne, to jej urcite len slinka zabehla, nema z coho kaslat... atd.... , dokonca, ked sme kvoli tomu skoncili v nemocnici prvy raz, a prisla som k lekarke po prepusteni o 2 tyzdne, ze sa to vratilo, rozhodila rukami, ze a teraz co ona ma robit s nou....a ja hovorim - tak asi znova inhalovat - mozno nie? Prepana, vsak ja som nestudovala medicinu ...Takze som si myslela, ze len mne nik neveri, ale tu kukam, ze nie som sama....

@cairka - mne obvodna tiez nepocula malu byt obstrukcnu, ja som sa vypytala sama poslednykrat - co sme bola chora na inhalacie, a ona mi vysvetlovala, ze nic nepocuje , a hovorim, ze tam chcem ...Bez problemov mi vypisala papier a povedala , ze uvidim teda, co povedia tam, ked mam skusenosti, ze sa to behom par hodin velmi zhorsi. A na stacionari povedali, ze obstrukcna je - ta druha lekarka to pocula...problemom ale je, ze aj ked mi predpisala obvodna sirupy - spiropent a doma som mala ventolin - tie sirupy nam vobec nezaberaju, ked ich uziva...Ona dufala, ze zaberu...Takze sa asi pytat aj inam, nech ti to potvrdi dalsi lekar....

katecameron
22. jan 2011

no mne do ocí jeden mudry doktor povedal ze to tvrdí IBA MATKA no ja som vtedy skoro odpadla reku ajko moze byt taka svina naco by som si vymýslala ved keby som nemusela tak po doktoroch NIKDY

katecameron
22. jan 2011

a vtedy mi kamoska poradila ked som sa stazovala prave toto NATOCIT a mat dokaz

monalisatko
22. jan 2011

no super. Ja som si tiež myslela, že to len naša dr. nikdy nič nepočuje a pripadám si ako hysterická matka, ktorá rada chodí s deťmi po lekároch a ešte radšej do nich pchá atb. Ja tiež keď k nej idem, tak je to vtedy keď už počujem, že to bude zápal priedušiek ale ešte v začiatkoch a keď dá hneď atb., tak to zas nebude trvať 2 mesiace ale len 2 týždne. Ona samozrejme nič nepočuje a káže dať len niečo na kašel, čo ja pred tým pár dní už dávam. No ale ja viem, že buď ešte v ten večer skončíme na pohotovosti (tam už druhá dr. počuje), alebo sa k našej na druhý deň vrátim so zhoršeným stavom.

monalisatko
22. jan 2011

inak aj ja mám natočené na kamere, lebo som to tiež plánovala ukázať v prípade pochybností, ale našťastie som to nepotrebovala.

katecameron
22. jan 2011

@monalisatko to odkial si ak sa mozem opytat neskusila si zmenit doktorku lebo ja som zmenila kedysi sme mali doki 50m od nas a teraz musíme 20km dochadzat a velakrat aj 40 do BB aj nabuduci tyzden musíme na krcne a ideme do BB no povedala som si ze radsej nebudem jest ale ku debilnym doktorom uz chodit nemienim aj tak som chodila 6rokov ku neschopakom a deti mam dorobene jak fras a teraz sa trap matka

monalisatko
22. jan 2011

@cairka však aj ja si myslím že by malá potrebovala niečo iné. Preto by som ju chcela zobrať na nejaké poriadne vyšetrenie k odborníkom. Dúfam že sa mi podarí ten šrobárov ústav

cairka
22. jan 2011

@monalisatko , to tá menšia?

mňa tiež teší, že nie som sama, čo mám takú skúsenosť s doktormi. u nás je celkovo bieda aj s alergológmi, čakacie termíny neskutočné, vyšetrenie potom šup šup, lebo má plnú čakáreň... ale to natočenie je dobrý nápad, to spravíme pri prvom záchvate

monalisatko
22. jan 2011

@katecameron ja som z Komárna, a žial moc neviem za koho mám dr. vymeniť, lebo sa vypytujem od matiek a ešte mi ani jedna nepovedala že je s tou ich dr. spokojná. Čiže každá má nejaké výhrady voči svojej dr. Inak tu máme minimálne 8 detských dr.

katecameron
22. jan 2011

@monalisatko ja som si tiez razko hladala novu doki ale podarilo sa no ani tato nova nieje na 100percent perfektna ma male rezervy ale furt lepsia asi 100krat ako ta strara

monalisatko
22. jan 2011

@cairka ano menšia - Lisa je na tom horšie. Lara tiež momentálne kašle už minimálne 3 týždne, dávam jej na kašel teraz ditustat kvapky (to už tretí druh lieku na kašel) a tiež má flixotide, ale do škôlky chodí, lebo to nie sú tie dusivé záchvatové kašle, a atb. podla mňa ešte nepotrebuje. Vôbec jej tiež nič nezaberá na kašel. U nej som už skúšala aj cibulu s medom a tiež nič.
U nás je vyslovene detská alergologička len jedna (pre dospelých myslím 2) ale našťastie má objednávané na čas, takže sa kludne s matkou porozpráva. Niekedy sme u nej v ordinačke aj pol hodinu. Ona mi verí 🙂 To robí skôr naša dr., že berie deti ako na páse. Dobre že sa neobliekame už vonku v čakárni.

monalisatko
22. jan 2011

@katecameron no aspoň že je ovela lepšia. Určite že dokonalá dr. neexistuje, ale napr. sestra kam nosí 3 ročnú dcérku, tá keď jej malá kašle, stále povie, že od stekajúcich soplíkov a ešte ju nikdy neposlala na rtg a myslím že ani výter z hrdla jej nerobila, iba keď sestra žiadala, lebo mali v škôlke streptokoky. O kompletnom krvnom obraze ani nehovorím

maznacik007
22. jan 2011

no tu to nie je s objednavanim sa k alergoimunologovi o nic lepsie ako u vas ... na termin sa normalne caka 3-5 mesiacov... co je hrozne....

my sme isli k lekrarke ktoru nam odporucala kamoska... je to sukromna lekarka a priplaca sa u nej ... ale zasa sme volali v pondelok a vo stvrtok nam uz dala termin na vysetrenie... co je uplne super.... a hlavne je vyborna lekarka...

ale k tym lekarom co pocuju ci nie.. tak nas maly bol ako uplne ok vsetko... az kym sme nesli do nemocky a tam kazdy kto ho pocuval hovoril ze ma selest aj mu to pisali do papierov tak potom sme sli na vysetrenie.... a ma selest plus nejake tie diagnozky / nastastie to nie je vrodena vyvojova vada.../

danielik79
22. jan 2011

no tak baby ja mám alergologičku čo ešte mne robila detskú dr ja sa na nu nemôžem sťažovať akurát ked má niečo predpísať je opatrná.Aj ja čakávam kolko razy u nej na termín aj3_4 mesiace ato si ešte aj platím takže tiež žiadna sláva ale zas na druhéj strane ked niečo potrebujem ohladom vyšetrenia detí je ochotná skôr ako detská .

monalisatko
22. jan 2011

no aj u nás je to tak, že do augusta sme chodili k alergologičke na kontroly raz za rok, vždy v auguste a to som si vždy v máji mala zavolať pre termín. Teraz ale keď sme boli v auguste, videla že sú často choré so zápalom priedušiek, tak nám dala termín už na február. Takže pol roka.
Jaj tak sa teším, susedka bola dnes u nás, a nejak sa zvrtla reč na deti, tak som jej hovorila že mi v kuse kašlú a že mám podozrenie na plieseň a ona mi navrhla že mi požičia taký myslím ultra fialový čistič. Proste tú lampu, ktorú mám pred tým ako deti idú spať, na pár minút zapnúť v izbe a vyničí to baktérie.

danielik79
22. jan 2011

@monalisatko no to je super konečne aspoň nejaká pomoc aby už neboli takto.Už len aby bývali zdravé. 🙂

monalisatko
22. jan 2011

@danielik79 ja by som si iné ani nepriala ☹

olivova
24. jan 2011

@strapco13 - otazka na teba 😉 tu na fore som citala o lieku proti kaslu Pleumolysin - pozerala som, ze je aj volnopredajny? . Takze tvoj nazor na tento liek (ide mi o suchy pretrvavajuci kasel). Dakujem pekne 🙂

danielik79
24. jan 2011

No tak baby nám ten inhalátor dr nepredpísala že vraj na to nemáme diagnozu 😠 .Ona ho síce môže predpísať aj napísať k nemu posudok ale poisťovňa by nám to neschválila takže by som nadarmo za všetko čo sa týka posudku platila. ☹

strapco13
24. jan 2011

@olivova hej je volnopredajny, je to opioid, obsahuje codein, dava sa od jedneho roku, ale do 6 rokov by to mal doporucit lekar, kedze to je opioid...cize je tu riziko navyku
ja som ho brala v dospelosti..zabral mi, u dietata by som si to rozmyslela...iba ak by bol dlhotrvajuci a nic ine nezaberalo ale najprv treba riadne vysetrit, ze z coho ten kasel je..lebo kasel nie je choroba..je to priznak nejakej inej choroby

danielik79
24. jan 2011

@strapco13 no teraz som ostala ako zaseknutá ked som čítala ved naša detská dr predpísala malej Pleumolysin kvapky ked mala pol roka /3x4 kvapky/ 😠 No poviem pravdu toto vedieť tak jéj to v živote ani nedám. 😝

danielik79
24. jan 2011

ešte som chcela dodať že som príbalový leták čítala ale dr ma utvrdila v tom že jej to pomôže. ☹

strapco13
24. jan 2011

@danielik79 ja nehovorim, ze su to zle kvapky..moja osobna skusenost je dobra..nemala som neziaduce ucinky a zabrali...ale malemu dietatu by som nedala..ono strasne skresluje to, ze su na volnopredaj, tak ludia maju pocit, ze su neskodne ☹
aj ked preto sa vacsina liekov u tehotnych, dojciacich a malych deti nedoporucuje..lebo neexistuju relevantne studie, ktore by dokazali alebo vyvratili ich bezpecnost..je totiz neeticke testovat na tehotnych dojciacich zenach a na malych detoch
cize ten liek moze byt uplne neskodny..ale to ze je opioid..moj nazor je nema byt co na volnopredaj
celkovo si myslim, ze lieky by nemali byt na volnopredaj..alebo by aspon mali byt nejake liekove knizky, kde je to zaznacene aby aspon lekarnik adekvatne vedel poradit...potom pacienti beru co chcu ako chcu, polovicu dr zataja a casto beru lieky ktore si navzajom rusia ucinok..alebo naopak podnecuju a hrozi predavkovanie

monalisatko
24. jan 2011

Ahojte spolutrpiteľky + @strapco13 🙂
Poslušne hlásim, Lisa dnes ráno dobrala sumamed. Samozrejme stále mám doma "tuberáka". Ráno ideme na kontrolu, tak som zvedavá, že čo ďalej 😒 Tretie atb. už asi nedostane. Tolko zmeny je, že sa mi po večeroch nedusí. Cez deň tiež troška menej kašle, ale stále hrozne škaredo hlienovito a keď rozpráva súvisle 5-6 viet, tak sa normálne zadychčí. Aby nebolo málo, tak už aj Lara ráno začala sopliť a kašle jak keby ju za to platili. Čiže aj ju beriem k dr. No a ako prídavok som tu ja 😅 -tuberák č. 2 Strašne ma dusí už od soboty večera, bolia ma priedušky a pri kašlaní mi ide hlavu roztrhnúť. Ak stíham, tak k skočím aj ja k dr., aby ma poslal na rtg, lebo asi pred 2 týždňami som aj ja dobrala atb. Pomooooooooooc ☹

danielik79
24. jan 2011

@strapco13 podla mňa by vôbec nemali bábätká užívať lieky podobného typu a to už ani nehovorím o atb .Lebo už aj z vlastnéj skúsenosti viem že to všetko tak rozhádže imunitu že potom môže človek robiť aj neviem čo aj tak sa z toho nedostane akoby chcel.A že vraj teraz sú už atb tak neškodné voči imunite ako inokedy.Lenže aj tak dokážu tak zničiť človeku imunitu na neviem ako dlho.

@monalisatko no zas to máš perné .Ked liečiš deti lieč aj seba ,sama dobre vieš že to bude medzi vás potom obehovať.