Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

nikuska4
26. jan 2011

@katecameron Ako to je možne,že alergologička nechce predpisať,ja to nechapem.Mne hned povedala,že samozrejme.

danielik79
26. jan 2011

@nikuska4 ved aj nám ho nechcela no neviem ako to posudzujú 😠 V poisťovni ti povedia že to dávajú deťom pri prieduškách,astme ,cystickéj fibroze a ked sa spýta dr revíznej tá povie že to neschvália tak ja už fakt neviem akú chorubu tie deti ešte horšiu by mali mať.
@leka323 a je moc hlučný?

katecameron
26. jan 2011

@nikuska4 no musím povedat ze my sme natrafili na strasne blbu alergologicku a nechapem preco som ku nej chodila 3roky asi len preto ze ina tu nebola a nechcela som do BB dochadzat no potom co odomna zobrala 20euro za posudok a napísala tam dieta zdrave a take bludy som si povedala koniec dovidenia uz nikdy ku nej syncek je napr.teraz od novembra fv kuse chory obrstrukcne bronchiotidy uz aj v nemocnici bol prednedavnom a kazdy rok sa opakuje to iste a ona mi do ocí povedala ze si nemyslí ze ja by som mala ostat s ním doma ze on nieje tak vazne chorý aby som musela byt na PM a dieta od novembra do maja chore v jednom kuse atb.12krat za rok bezne berie tak co viac dodat ku takej 🤐 🤐 🤐 🤐 a pritom imunitu ma totalne nanic IG ma 0.3 a minimim ma byt 0.7 vsetky IgA G E ma velmi nízke a ona 5krat mi zopakovala ze moje dieta je Zdrave ja jej nato 5krat ze nech mi potom vysvetlí preco ked v novembri ochorie vylieci sa len v maji? odpoved bola ALE VED podla vysledkov krvi je zdravý

olivova
26. jan 2011

@katecameron - citala si knizku "never doktorum"? tam ten lekar presne popisal stav : pokial sa TY nebijes o dieta, pokial si TY nenastudujes o tej chorobe vsetko, co mas k dispozicii (najlepsie samozrejmne co najviac) a TY nevysvetlis lekarke, ako je tvoje dieta chore a co by mu mozno pomohlo, mas smolu, lebo lekar ti to nepovie...On sa jednoducho pozrie do tabuliek a odpali ta (strapco13 by mohla namietat tak napisem, ze aj ja som sa stretla s velmi dobrymi odbornikmi a ti lekari aj skutocne vedeli, co robia...len ich je velmi malo...)
Ale ked to skusis vysvetlovat lekarke, tu ti zasa hrozi, ze ak ju zacnes poucovat , ta ta nebude ani pocuvat a odbije ta (vlastna skusenost)...Co ty mas co vediet, ved nemas pred menom mudr...

A dievcata , prepana, viete si predstavit, zeby ste dostali vsetky inhalator? a vsetkym by to preslo cez poistovnu? Vsak chudak poistovna by o chvilu skrachovala 🙄 . Lepsie je napisat, ze dieta to nepotrebuje, ako vyhadzovat tolko penazi, nie? 😠 a matky trapte sa....

danielik79
26. jan 2011

@katecameron tie tvoje deti majú fakt šťastie na tých doktorov .Prosím ťa a kde si takú 🤐 🤐 🤐 🤐 vyhrabala alebo ti ju odporučila detská lekárka.

danielik79
26. jan 2011

@monalisatko už vám prišlo vyrozumenie z piosťovňi.Dievčatá sú aspoň trocha lepšie.Len dúfam že ste neni v nemocke.

katecameron
26. jan 2011

@danielik79 no kde vo ZV je iba jedna detska alergologicka ja som nevedela aka to je čuza nikto mi to dopredu nepovedal musela som nato prist sama zial doplatili nato moje deti ktore v jednom kuse krmila 3roky ribomunylom a stav sa vlastne nezmenil 😠 moja kamoska od nej odisla placom ale uz tam nikdy viac nesla napísala jej do papierov ze je nezodpovedna matka lebo bez jej vedomia sa pytala na liecenie a pediatricka jej to vybavila asi do 1mesiaca od vybavovania uz boli na liecení a ked sa to alergo.dozvedela tak zurila ze ako si to dovolila ze ved predsa to je drahe a jej dieta nema narok na take vymozenosti aj ked malo pocas zimy asi 4krat obstrukcnu bronchitídu a stale skoncili v nemocnici 😒

katecameron
26. jan 2011

@olivova no tak toto som odzila na vlastnej kozi ked som nasej byvalej pediatricke chcela vysvetlit aku ucinnu zlozku maju antibiotika klacid a dalacin lebo ona v tom mala nejasnosti po tomto mojom vysvetelní sa na mna pozerala ako puk 😕 co jej to trepem a potom dodala ze ona vobec nerozumie co jej tym chcem povedat a v jednom kuse mi vravela JA UZ NEVIEM CO S TYMI DETMI MAM ROBIT? a ja jej nato ANI JA NIE ja som studovala uplne iny odbor nez je medicína co teda mozem lutovat ze som sa dala na technicky smer a nie radsej na medinu teraz by som bola mudra a tak viem prd 🤐

danielik79
26. jan 2011

@katecameron tak ja som alergologičku poznala a vedela som do čoho idem ,a aj to viem že je moc opatrná ked má niečo predpísať .Ale s takým prístupom ako ty opisuješ som sa nestretla ani u jedného dr tu u nás v okreseNZ.Akurát že detská mi zanedbala pri Maťkovi tie ušká ako som písala už predšie ale od vtedy si dáva už aspoň ako taký pozor a ked potrebujem niečo preveriť tak dá na to papier.V krátkosti tá tvoja bývalá alergologička asi mala dobre vyhriate miesto a isto mala vela pacientov ked sa tak správala.Osobne si myslím že niektorím ked klesne cukor bývajú moc nepríjemný,nebola náhodou cukrovkár 😀 😉

leka323
27. jan 2011

Ahojte, tak v podstate ten inhalátor je hlučný, no veď je to prístroj, ale zapíname ho tak na 10 min., tak to nevadí. Deti si pri tom kreslia, tak to ani nevnímajú. Ja som sa na ten inhalátor pýtala našej alergologičky, povedala, že na základe vyšetrenia ho môže predpísať, počkám, či to prejde poisťovňou..... bla bla bla.... pri tom kontrolu dala o 3 mesiace + ďalší mesiac, kým by to možno schválili..., nechcela som tak dlho čakať....

nikuska4
27. jan 2011

@katecameron No ked to tu čitam, som šťastna,že mame taku dobru alerg.Tiež som sice od jednej odišla,ta bola neznesiteľna.Tam mali rodičia strach isť,každemu pre niečo nadavala.Ked videla v karte ,že bolo dieťa "zas"chore mohla vždy za to matka.A že nedavaju ako treba lieky deťom,moj maly si ohryzal nechty,to som tam načuvala prednašky to boli skor vyčitky,akoby mne na tom nezaležalo.Doteraz sa mi nepodarilo odnaučiť ho to.Aj som jej raz povedala,že akym sposobom sa to so mnou rozprava,ved komu viac zaleži na dieťati ak nie matke.časom som od nej odišla a urobila som strašne dobre.Tato je ustretova a ma uplne ine jednanie s ľudmi.Snaži sa pomocť ako sa len da.
@olivova mňa vobec nezaujima či je poisťovňa chudak,ked mam na to vyslovne narok,tak pojdem za tym,len abysom malemu pomohla.Tu nejde o to,či sa ja budem trapiť,nejednu noc som bola hore ked boli chori,ale o to ,aby sa nezadusil.Laryngitida je taka sviňa a každy ju nema rovnako ťažku.Ja mam troch nachylnych na toto,ale len jeden z nich to maval najvažnejše.Ked ti dieťa rotrasie na rukach od strachu,že ide umrieť,nebudeš rozmyšľať,že ved nemožu to dostať všetci z poisťovne.A to vobec neprehaňam,maval to od jedneho roka a u nas sa už stalo davnejšie,že dvanasťročny chlapec zomrel v sanitke na laryngitidu kym prišli do nemocnice,pritom lekarka bola pri ňom.

olivova
27. jan 2011

@nikuska4 - skus pozriet moje prispevky par stran dozadu....Ja som si s tym dusenim uzila svoje...Najma ked ma z pohotovosti rano lekarka odpalila, a ja vyslovene TAVA som si myslela, ze vsak hadam vie, co robi, nechala mi tie lieky, ktore jej dala nasa pediatricka napriek tomu, ze som jej povedala, ze nezaberaju a vecer som mala dieta od tazkeho dychania uplne modre....Jasne - nemocnica ☹ ...Ale keby som bola cakala, ze lieky teda zaberu trosku neskor, ako mi ona tvrdila, tak dopadneme ako ten dvanastrocny chlapec....
Ja som to myslela ironicky 😉 , lebo ani my ho nepotrebujeme....nie je to akutne, a dochadzat rano a vecer do nemocnice nam nema robit problem a ak ano, vsak nas mozu hospitalizovat 😒

olivova
27. jan 2011

to uplne modre - no, to je na debatu, kazdopadne mne sa zdala modra a od kasla a namahaveho dychania mi na chvilinku podla mna odpadla....Takze si vies predstavit moju paniku...

nikuska4
27. jan 2011

@katecameron Ešte ma napadlo,že ja som tiež počula taku vetu od pediatra JA Už NEVIEM čO MAM ROBIť,SKUSIL SOM VšETKO a to ma poriadne zarazilo.Akoby chcel povedať,neotravujte ma už.Neskor sme na to prišli,že si nevšimol vysledky krvi,ktore prišli neskor a ukazali,že ma mykoplazmovu infekciu dychacich ciest,to si všimla alergologička po dvoch mesiacoch.Tak si uznaj.Musime pomaly tomu všetkemu rozumieť ako lekari,aby sme deťom vedeli pomocť.

olivova
27. jan 2011

@katecameron - ved my sme len ich praca, co by si chcela viac....Ale aj tak mi nie je jasne, ze preco to dako neriesia, ked dieta potrebuje stale atb. - napr. @monalisatko - jedny a hned druhe? To sa moze? Ziadne testy, ziadne vysetrenia len bach - dalsie atb.....

nikuska4
27. jan 2011

@olivova Tiež mavate laryngitidy?Moja mala napriklad,narozdiel od syna,ktoreho som spominala,ked sa jej už moc zle dycha a to vnoci,vždy sa vyvraca.Alergologička hovorila,že to je dobre ,lebo sa jej trocha uvoľnia dychacie cesty.Ale aj tak už mavam do rana šoky,kedysi som ju celu noc udržala nespať,hrala som sa s ňou,lebo ked nespala,dychala lepšie.

olivova
27. jan 2011

@nikuska4 - vacsinou obstrukcnu bronchitidu - aspon mame pisane, a aby nam nebolo luto , obcas pisu aj obstr. bronchitidu aj laryngitidu naraz...., minule nam dala jedna uzasna lekarka rectodelt cipky - to bolo v piatok vecer (preto na pohotovost, lebo ako naschval vecne dostaneme nadchu streda, stvrtok, s nadchou k lekarke hadam nepojdem a potom bud este v piatok navecer alebo sobotu, ne ju pocujem ako tazko dycha a podla skusenosti radsej necakam , moja lekarka nas v pohode odosle inhalovat, ale kym sa k nej dostaneme je zvacsa neskoro.), ze jej ich mam davat preventivne do nedele a pondelok k obvodnej....Pochybujem, ze vobec vedela, co su to rectodelt cipky, ake maju vedlajsie ucinky a tak. Ale podstatne bolo, ze vtedy sme laryngitidu nemali, ale zasa bronchitidu....Takze , v so sme sli na pohotovost znova....
Mna vytaca veta lekarov : Ja nevidim dovod, aby inhalovala, inhalovanie nie je riesenie.....Tak co je potom riesenie? atb. ktore su nam na 2 veci ? inak na prijme (stacionari) casto natrafime na uuuuuuuuuzasneho lekara, nanho mam stastie a priznam sa, je to jeden z mala lekarov, s ktorym sa da diskutovat a aj VIE co su vedlajsie ucinky lieku...

nikuska4
27. jan 2011

@olivova Presne ako hovoriš,mne tiež vždy bachol rektodelt naš ped..A ked to videla alerg.zalamovala rukami,že tak často.Zakazala nam ho davať,že ked bude v puberte može z toho mať nadmerne ochlpenie a čo potom,zasa po lekaroch?Ale čo som mala robiť,ked sa dusila a on nam ine nedal.len toto.Tak teraz ,ked je zle,strieknem jej 4krat do banky flixotide sprej a ono to pomaha plus kvapky ,ktore uživa stale.Hovorila,že ta čipka nepomože aj tak hned ,ked je zle.Logika musi sa najskor rozpustiť.Chodiš s ňou na argologiu,nie?Nechce sa mi to čitať speť.Lebo ja už davam to čo ona odporučala a ku obvodnemu ani nejdem.

olivova
27. jan 2011

@nikuska4 - k plucnemu nas odoslali...ale neviem teda , v com je rozdiel, lebo aj tam nam budu robit testy, ci nahodou nie je alergicka, takze poctivo dychame flixotide teraz rano a vecer. Mame kontrolu o tyzden, tak som zvedava, ci davku dychania znizi, za tieto 3 mesiace to bolo ok - az na kasel, ten mala hrozny....Som sa bala, ze skoncime v nemocnici, ale myslim, ze flixotide nam asi zabral (aspon tomu tak vsetko nasvedcuje)...Ale to je tak. Vydrzime dlho bez choroby (podla mna je to dlho 3 mesiace len s kaslom 😅 a ked sa to zosype, budeme sa liecit 2-3 mesiace dookola

nikuska4
27. jan 2011

@olivova a to maš s tou mladšou,či staršou take problemy?

monalisatko
27. jan 2011

ahojte. nemam pocitac,preto som nepisala. teraz ma napadlo,ze sa viem pripojit aj cez playstation a rychlo napisat,kym moje teroristky nepribehnu ze chcu rozpravku. necitala som vas dozadu, lebo na to teraz nemam cas,ale mozno uz vecer bude pc a vsetko dozeniem. uz aj lara je strasne chora. hrozne kasle a ma zelene sople,ale tak huste ze ledva vie vyfukat. lisa este stale kasle,aj nadchu ma, ale uz to nie je take hrozne. ja bez zmeny. kaslem jak tuberak. vcera nam konecne prisla odpoved z poistovne a mame inhalator huraaaa. no ale zabudla som kupit vincentku,takze az vecer budeme inhalovat. teraz utekam telefonovat do srobarovho ustavu. papa

nikuska4
27. jan 2011

@olivova idem na nakup,potom sa tu kuknem.....

olivova
27. jan 2011

@nikuska4 - s mladsou ☹ . Starsiu takmer vobec nemavam choru - musim si zaklopat 😀 . Takze sa trapim len s jednou...
@monalisatko - co znamena, ze ma zelene sopliky? Inak gratulujem k inhalatoru 😉 Lebo lekarka aj tak nic neurobila, ked sme mali zeleny soplik, len skonstatovala, ze moze byt.....

nikuska4
27. jan 2011

@olivova To maš teda šťastie,že len s jednou.Ja chodim so všetkymi štyrmi na alerg.Samozrejme nie naraz,to by som sa zblaznila 🙄

olivova
27. jan 2011

@nikuska4 - nezavidim....ja som akurat rozmyslala tiez, ze mam v podstate stastie....Len u nas z rodiny nik ziadnu alergiu nema, takze som to tiez akosi necakala, a napriek tomu, ze hovoria lekari, ze to alergia vysokopravdepodomne je, dufam, ze sa mylia a je to take "chorlave" dieta.....no co, otukavame sa 😖

maznacik007
27. jan 2011

@olivova u nas dava na zelene sople pamycon ale dobre nam zabera aj nasivin sinus.... na chvilu to zaberie a potom znovu... u nas je to o tom ze ona ma alergiu na viacero stromov tak sopli statocne...

nikuska4
27. jan 2011

@olivova Každy dufa,že bude mať zdrave deti,ani ja som to neočakavala,aj ked manžel bol alergik.Najstarši ma astmu odmalička,ja som alergik od druheho tehotenstv a s dalšim sme skončili na alerg.s tou častou laryng. a on mal testy v poriadku.neskor začal mavať ekzem,taže tak.

danielik79
27. jan 2011

@leka323 prosím ťa chcem sa ťa opýtať dávala si do toho inhalátora aj inú vodu než sulinku alebo vincentku .Totiž u nás teraz nikde nemajú a korytnica mi pripadá podobného zloženia .@nikuska4 nevieš mi náhodou s tým poradiť ?

leka323
27. jan 2011

@danielik79 Vincentku nepozháňaš ani v lekárni? Väčšinou je v každej lekárni. Ja kupujem aj Vincentka -pastilky z lekárne na cmúľanie. Neviem poradiť inú vodu, inú som zatiaľ do inhalátora nedávala. Dr. vravel, že by sa voda mala striedať. Vincentka alebo Sulinka, tak neviem.

katecameron
27. jan 2011

@nikuska4 u nas ja s manzelom niesme alergici mame 3deti a vsetci su alerg. zato svagrina aj z muzom su obidvaja alergici maju 2deti ktore niesu aspon zatial a to ona ako matka je velmi silny alergik cely rok sople a kycha