Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

strapco13
25. máj 2010

@cairka ..to je pravda..alebo kupit mineralku vincentku,,klasicky..preto som si kupila vincentku spray..tam je doplnatelna nadobka, lebo ostatne su jednorazovky

leka323
25. máj 2010

Ahojte, ďakujem, že ste sa ozvali. No ten kašeľ je od začiatku totálne hlienovitý, ani jeden deň nebol suchý, stále proste vykašliava a mám pocit, že mu hlieny zatekajú po zadnej stene hrdla, nesoplí, upchatý nos nemá, dobre dýcha. Na RTG sme neboli, keď som to navrhla dr., tak povedal, že on určuje liečbu a nie ja... ☹ ☹ ☹

strapco13
25. máj 2010

@leka323 ..tie vyteri, co mal na ORL..mal z nosa a hrdla, ze..nezobrali mu vyter aj z tych hlienov..alebo to co vykasle, odniest na hygienu
skus ten preplach nosa, nech sa mu splachnu tie hlieny
nosnu mandlu mal kedy vybratu?

leka323
25. máj 2010

Tie výtery mal z nosa, hrdla, z hlienov nie. Nosnú m. mal vybratú pre troma rokmi, narastenú ju znovu nemá.

strapco13
26. máj 2010

@leka323 ..to vyzera, ze sa mu nejaka infekcia usidlila v nosohltane...alebo zapal prinosovych dutin...z ORL na RTG prinosovych dutin by bolo dobre ist
nema bolesti hlavy alebo okolo oci?

leka323
26. máj 2010

Ahoj Strapco13. Práveže nemá žiadne iné príznaky, vôbec ani hlava ho nebolí, žiadna teplota, proste nič, je veľmi živý, "len ten kašeľ". V najbližších dňoch pôjdeme zase na krčné,kázal prísť keď sa to nezlepší, opýtam sa na ten RTG. Lebo to už fakt je na nervy. A ďakujem veľmi pekne za ochotu. Ešte ma napadlo, že koncom roka mal v nose hemofila infl. a v hrdle streptokoka beta. To prvýkrát mal takéto bacily. Ale vtedy sa preliečil. Myslím, že Klacidom a do nosa sme dávali uniflox. Je možné, že sa mu tie potvorky vrátili? Ale na výteroch neukázalo nič.

strapco13
26. máj 2010

@leka323 ..tie bacilky su potvorky...ak sa drzia na mandliach a nie je dieta zdrave, napriek opakovanym ATB, tak to vacsinou konci vybratim mandli
je rozdiel vyter u pediatra a vyter u ORL...ja beriem pri posudzovani zdrav. stavu tie od ORL...lebo ich robi lekar, zatlaci na mandle, berie ich tak, ze vidi odkial..kdezto u pediatra vacsinou setricka len tak posmatra v hrle, do nosa riadne ani tu palicku nestrci /tym neznizujem sestricky/..vidim ako hlboko ide..pretoze vacsinou do nosa pouzivaju tie palicky, co farbia na cierno, a teda hlboko to nie je..a sopliky...ako aj ty pises ..su viac v zadu a ked maju tendenciu zatekat..tak sa k nim ani len nedostane

leka323
26. máj 2010

Tie výtery - to je presne tak ako hovoríš. Naša sestrička len tak šup šup a už to je. A na krčnom som zažila odber výterov tak, že až synovi vyšli slzy, ale tak to má byť. A tie bacily sa mu vtedy ukázali. Ako som písala, pôjdeme na krčné a dám vedieť ako sme dopadli.

Ďakujem všetkým, ktoré ste reagovali......

leka323
26. máj 2010

A ešte, kúpila som Vincentku, striekame a striekame....

strapco13
26. máj 2010

@leka323 ..drzim palce

majdiska
26. máj 2010

@leka323 ja tiež dúfam že zaberie 😉

cairka
28. máj 2010

tak my sme zasa tam, kde sme nechceli byť ☹ včera malá dostala ATB na zápal stredného ucha a v noci začla kašľať a kašle a kašle a kašle...po inhalátore kúštik mala pauzu, asi pol hodiny, že kašľala menej a zas pokračuje veselo dalej... posledná obštrukcia bola pred 10 dňami 🤐 pritom od pondelka má pamycon, takže po soplíkoch už ani stopy...

strapco13
28. máj 2010

@cairka ..antihistaminika, nosne kvapky ako nasivin, olynth ma?, teplota?

cairka
28. máj 2010

@strapco13 , do nosa dávame len ten pamycon5x denne a 2x denne preplach nosa soľným roztokom, nasivin doma mám, tak jej dám aj ten. Teplotu mala včera jemne zvýšenú, dnes jej stúpa, ráno mala zvýšenú, teraz už má skoro 39 (ale to asi aj z toho kašľa, lebo fakt kašle takmer nonstop, musí ju to vysilovať) a antihistaminiká má klasicky 2x 2streky seretide , singulair večer, aerius 2x2,5ml. ukladá sa spať, tak jej asi streknem výnimočnú tretiu dávku seretide, nech si pospí trochu

cairka
28. máj 2010

od pondelka má pamycon do nosa, včera jej pridala pamycon do uší (zapálené má obe, hoci jedno len začínajúci zápal) a Cedrox

strapco13
28. máj 2010

@cairka tie nosne kvapky daj tak ze hlava do zaklonu nasklon na bolavejsie usko a nakvapkaj na tej strane do nosnej diery a udrz ju tak 10 min, potom na druhu stranuň
ak budu trvat teploty bolo by lepsie prepichnut blanu bubienka, zrejma je tam obsah, treba ho vypustit
do ucha by som skor dala Otobacid N..ten ma zlozku proti bolesti

junovka
28. máj 2010

Baby citam vas tu kazdy den ....
@cairka citam vas "pribeh " a presne vsetko sa mi teraz v spomienkach vynara, ako sme aj my so starsiou bojovali s tym co mavate teraz ja vy ☹ ....nakoniec sme dobacovali tak, ze mala tiez zapal stredneho ucha, obojstranny, kazdy druhy den sme chodili na kliniku vysavat hnis, trvalo to skoro mesiac , potom nam zrobili aj audio , kde nam bolo skonstatovane, ze jej hrozi hluchota, pokial jej nedam odstranit nosnu mandlu...no viac mi netrebalo, tak sme sa hned objednali na zakrok, kde nam v lokalnej anesteze vybrali mandle, boli hnisave a nasiaknute kadejakymi bacilmi.....sluch sa vratil do normalu a odvtedy sa trape sem-tam s mensiou alergiou, samozrejme pod dohladom imuno-alergologicky 😉
@strapco13 teba by som sa chcela opytat, ci je to pravda, ze pokial sa do 5-6 rokov veku dietata odstani nosna mandla, ze zvykne opat narast a robit sarapatu?A este....stava sa aj to, ze sa nosne mandle musia vybrat aj v dospelosti? 😕

strapco13
28. máj 2010

@junovka ..nosna mandla naozaj moze dorast..lebo to ze sa vybera cela je len tak ludovo povedane...v skutocnosti sa len zmensuje, nakolko nema obal ako krcne mandle a su to vlastne zhluky buniek v sliznici, a teda sa nedaju uplne odstranit.
To ale neznamena, ze musi dorast
kedze je to lymfaticke tkanico..tak zvaccenim reaguje na infekt..cize ak sa vyhne infektu..respektive sa infekt spravne prelieci, tak uz dorast nemusi..dolezita je toaleta nosa, noisne kvapky pri nadche
v dospelosti malokedy nosna mandla robi sarapatu..ale obcsa sa to stane, ale to je malo pripadov...najstarsiu pac. som mala 31r, neskor uz skor hrozia nadory..ale to uz suvisi s fajcenim a pod

cairka
28. máj 2010

@strapco13 , a koľko čakať, kým sa nezníži teplota? deň-dva, hodinu-dve? vôbec netuším, toto sme zatiaľ neriešili a nerada by som začínala 🤐
@junovka , aj malej už vyberali za podobných okolností mandľu pred dvoma rokmi...a obávam sa, že sa k tomu blížime zas.

aj včera sme šli pôvodne na kontrolu mandle a vyšetrenie sluchu, kvôli pískaniu a ked jej doktorka pozerala ucho pred vyšetrením tak objavila, že je tam zápal. ináč od soboty občas spomenula uško malá, ale nijak zvlášť sa netvárila, že by ju bolelo, skôr asi občas zabolelo a vrátilo sa jej to pískanie a včera ako jej tam povŕtala doktorka sa to nejak zobudilo, či čo. Je pravda, že ked jej tam špárala tými tyčinkami ju to muselo veľmi bolieť, lebo vrieskala na celú polikliniku a to ona nezvykne 😕

strapco13
28. máj 2010

@cairka ..ja sa dohodnem s pacientom na 1 dni..ze ak to nema tendenciu sa zlepsovat, tak pichneme
no..z toho, co pses..bude treba vybrat nosnu mandlu..ale urcite pod celkovou narkozou

junovka
28. máj 2010

@strapco13 a ako mam spoznat, ze nosna mandla jej nedorastla??Timka ked ma sezonu v alergii, tak ma problem so spankom, nakolko sem-tam si pochrape v noci...a vtedy viem, ze ma opat upchaty nos a nevie vyfukat /nema co vyfukat/.Na alergo nam dali tabletky Aerius, tie berie uz od 3 rokoch, obden, ked vidim, ze je silna alergia, tak jej davam kazdy den ho a uzivala aj Flixonase do nosa, ale to jej nepomahalo, tak ked je fakt brutal, tak jej davam do nosa Nasonex 3 dni po 2x denne vstreky.Teraz jej vylucila na nejaky cas vakcinu, koncom juna ideme na alergo, tak uvidime...ale jedno mame dokazane, ze hladina alergenov jej klesa .

strapco13
28. máj 2010

@junovka ..ak ma problemy s dycanim napriek alergoliecbe, chrape v noci aj mimo sezony, problemy s uskami, caste infekty
ORL vie vylucit 😉

cairka
28. máj 2010

no jej aj prvýkrát brali v narkóze mandľu, jednak neviem či to tu nerobia všetkým tak (aspoň v ten deň, ked bola malá boli všetky deti v narkóze) a jednak malá mala len málinko cez 2 roky, takže by im isto nedržala a nespolupracovala Ale je fakt, že nikto ani nespomenul možnosť spraviť to bez narkózy , to som sa až na koni dočítala, že sa to aj tak robí

strapco13
28. máj 2010

praveze u malych deti sa to robi bez narkozy..daju sa udrzat a naladovka robi svoje 😉
ale ked su problemy s uskami..tak jednoznacne celkova
v lokalke jedine ak su cisto problemy iba s dychanim a infekty

junovka
28. máj 2010

@cairka Timke vyberali mandlu len v lokalnej, tak ako pise strapco, dali jej nejaku tabletku, bola uplne pri vedomi a tak....dodnes si nepamata z toho nic, co som rada, narozdiel od toho, ked som mala ja 6 rokov a vyberali mi nos.mandlu...dodnes to mam pred ocami aky to bol masaker ☹ ...brrr az ma striaslo ! 😝 😀

cairka
28. máj 2010

aha, to som nevedela. veve bola v celkovej, aj preto sa divila ORL, že jej tak rýchlo dorástla (už minulý rok ju videli, len to ešte nebola "enormná" .

cairka
29. máj 2010

@strapco13 @junovka , baby, to pichanie bubienka moc bolí?

cairka
29. máj 2010

tak my sme doma z pohotovosti. Že ucho už by bolieť nemalo, ak neprestane do pondelka máme ísť na kontrolu na ušné 🙄 to teda pediatrička skonštatovala bez jediného pohľadu ani len na ucho, nie to do ucha 🤐

strapco13
29. máj 2010

@cairka ..boli..ale je to sekunda..viac boli to bolave ucho
daju sa tam dat kvapky na umrtvenie..dieta place lebo sa boji..ale nie vzdy zaucinkuju /anesteza zle prenika do zapalenych tkaniv..nielen v uchu/, niekedy stipu..caka sa 10-20 min..potom ich treba odsat..dieta place, lebo sa boji..potom sa picha..dieta place lebo sa boji a mozno to aj boli
kdezto bez anestezy..dieta place len raz
cize mozno je to drastickejsie po fyzickej stranke spravit to bez anestezyx..pre psychiku dietata je lepsie pichnut to bez
potvrdili mi to rodicia, ktori zazili aj tak aj tak

junovka
29. máj 2010

@cairka ci prepichovanie boli?,tak asi ano.....ale ja v podstate sama ani neviem, lebo ja som videla len tolko ako Timka lezala na stole, lekarka jej pozerala do ucha nejakym mikroskopom a mala v ruke nieco podobne ako ihla dlha...tak neviem ci to bola ihla alebo len tym odsavala hnis 😒 😕 ...ale jedno viem, ze Timka ani necekla...to skor ja som hystercila 😨 😅