Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

danielik79
27. feb 2011

@monalisatko aj ja trpnem ako malá bude znášať tú škôlku ked nastúpi aj ked len na 4 hodiny.

cimka
27. feb 2011

@strapco13 Ahoj, mam na teba niekolko otazok. Moj 3,5 rocny syn prekonal pred 3 tyzdnami obojstranny zapal stredneho ucha. Po kontrole v piatok ma stale pritomnu tekutinu v stredousi a zistenu zvacsenu nosnu mandlu, ktora by sa mala operacne odstranit. Po dobrati antibiotik berie uz 2 tyzdne sirup Aerius a teraz mu bol predpisany aj Avamys do nosa. Po precitani letaku som zistila, ze je az od 6 rokov, tak som mu ho zatial nedala. Mam ho nasadit? Co pomoze odstaneniu tekutiny zo stredousia? Aka anesteza je vhodnejsia pri operacii nosnej mandle?

marketka1
28. feb 2011

@cimka ahoj, ja mám doma 4 roč. syna min rok mu vyberali nosnú mandľu v lokálnej anestézií (ale takto sa to vraj vytrháva na slepo a neodstráni sa dôkladne) min. stredu sme boli na zákroku znovu ale už v celkovej anestézií mandľu mu vyberali pomocou kamery takže vybrali všetko a tekutinu u mladšieho syna zase odstránili prepichnutím bubienkov a odsatím (všetko pod mikroskopom)
staršiemu v stredu čistili aj ušká pretože mal tichý zápal ušiek neviem kedy a výsledok bol taký že tekutina sa časom približne od júna do jesene zmenila na gélovú hmotu a strašne slabo počul dôvod prečo sme boli na jeseň na ušnom až teraz sa to operačne vyriešilo a počuje pekne 😉

strapco13
28. feb 2011

@cimka tu by som volila radsej Fliksonase..ten je od 4 rokov...ono Avamys je dost podobny Fliksonase ale je to novsi liek, takze nie je odskusany u mladsich
skus vyskusat toaletu ucha..postup je v clankoch v mojom fotoblogu
pokial su postihnute uska..tak jednoznacne celkovu narkozu so skontrolovanim usiek pocas operacie..niekedy tam treba zaviest drenazne rurky

monalisatko
28. feb 2011

@danielik79 takže ty budeš na predĺženej MD? Aj mňa dr. strašila, že mi Lisa nebude vela v škôlke, ale ešte mám čas. V máji ju už určite dám znova do škôlky a potom uvidím, že ako často bude chorá. Ona bude mať 3 roky až 24.júla, tak do vtedy som na riadnej materskej.

danielik79
28. feb 2011

@monalisatko predlžená MD sa podáva minimálne mesiac a pol dopredu či to schváli upsvar.Ja už mám podané vyše mesiaca a vyjadrenie mi ešte nedošlo tak čakám kým sa vyjadria lebo MD mi končí teraz v piatok tak uvidím ako daléj.

nikuska4
28. feb 2011

@danielik79 ale ty sa musiš prihlasiť na zdravotnej poisťovni na neplatenu predlženu RD,ked ešte nemaš rozhodnutie a potom ked ti to schvalia,zas musiš isť s rozhodnutim na zdravotku.Ja som to tiež tak mala,8.nov.mi skončila RD ,nahlasila som neplatenu a rozhod. mi prišlo asi 20.nov.tak znova na zdravotku.tam treba hlasiť každu zmenu.mne to prišlo približne po mesiaci.ozaj ako bolo na plese???

danielik79
28. feb 2011

@nikuska4 to som si tiež už zisťovala ako daléj kým mi nepríde vyjadrenie.

danielik79
28. feb 2011

@nikuska4 a na plese som bola len do druhéj a bolo perfiš aspoň nejaké rozptílenie a v nedelu som vstávala už o siedmej a blbla s deťmi a po obede sme behli ešte do Nitri kedže tam bola výstava vláčikov a malý rozmýšla že pôjdeme ešte pozrieť v máji do Bojníc tiež sa tam koná 4-8 v kongresovom centre.

katecameron
28. feb 2011

@danielik79 ale to je divne lebo do 1mesiaca to musia oznamit inak porusuju zakon mne napr.pred rokom telefonovali ze neschvalili ale papier mi prisiel este o mesiac neskor cize od podania ziadosti 2mesiace trvalo kym som mala papier v rukach

danielik79
28. feb 2011

@katecameron aj druhým babám od nás čo sme si podávali spolu tiež vyjadrenie neprišlo dúfam že príde niekedy cez týždeň.Vyjadriť sa majú do 60 dní tak si dávajú asi na čas.

katecameron
28. feb 2011

@danielik79 fakt do 60dní? to ja som preco vedela ze 30 ci vsade je to inak?

danielik79
28. feb 2011

@katecameron bola som tam osobne sa spýtať a tá úradníčka mi tak povedala tak čakám ak si bola teraz na diskusii o predlženéj MD tak jedna tam dokonca písala až 90 dní.Tak čakám a ak sa do 4 nevyjadria tak idem vybavovať zatial neplatenú.

monalisatko
1. mar 2011

@danielik79 ďakujem za info, zas som o niečo múdrejšia 😉 Tak ak to bude nutné, tak podám žiadosť už v máji.

danielik79
1. mar 2011

@monalisatko tak uvidíš ,hádam bude už len lepšie.

cairka
1. mar 2011

@strapco13 , prosím ťa, koľko po začatí liečby ATB by sa mal prestať stav ZHORŠOVAŤ? nemyslím, že bude zdravá, ale nech jej už není preboha stále horšie... CRP mala 14, ale preto, že staršia mala cez 30 boli nasadené atb aj malej, zatiaľ mala 2dávky... ona je po febrilných kŕčoch a teraz je už 4. deň v horúčkach (momentálne rovných 40), tak začínam panikáriť 😅 🤐

cairka
1. mar 2011

ešte doplním, že malá má laryngitídu a Suprax a staršia obštrukčnú bronch. a Sumamed tabletky. (okrem iného teda)

strapco13
1. mar 2011

@cairka inak ani CRP 30 nie je nutne na ATB ....ale zas ja som dieta nevidela
laryngitida je virusova vacsinou..ale pri nej nebyvaju tak dlho teploty...takze to asi nebude len cisto laryngitida
ako po 2 dnoch by mal byt efekt ATB uz viditelny ak boli dane spravne
co sa tyka teploty..ta sa mi nelubi teda /viem, ze tebe este menej/..mas Diazepam /predpokladam, ze mas, ked uz mala febrilne krce/

cairka
1. mar 2011

@strapco13 , ďakujem. No ono s tou staršou to bolo tak, že lekárka povedala, že má tak rozsiahly nález na prieduškách, že by dala ATB aj keby CRP bolo negatívne (a to nie je lekárka, čo vždy dáva ATB) . Ale ona začla teplotovať ešte skôr a tiež teplotuje doteraz , ale nie až v takých výšinách (väčšinou 38,5 +- stupeň)
Malá možno mala aj virózu, lebo až dnes sa jej pustili zelené sople, hoci nádchu mala ešte skôr ako teplotu, ale až dnes sa to zazelenalo. a neskutočne slintá, jak bernardín 😅 jej tečú sliny ako potôčik z kútiku . zuby by to byť nemali. Diazepam samozrejme dávam a rektálny mám už otvorený pripravený po ruke .
A teda podľa toho čo píšeš by zajtra malo byť už lepšie, tak dúfam.

strapco13
1. mar 2011

@cairka zelene sopliky..toaleta nosa a pridala by som lokalne Pamykon
strasia ak mala taky nalez na prieduskach, tak ATB spravne ..preto je dobre pacienta aj vidiet a popocuvat 😉 takto cez net sa to neda vzdy presne zhodnotit
drzim palce nech sa zlepsite

cairka
1. mar 2011

@strapco13 , díky.

janulka18
1. mar 2011

neviete,či je nutné a na ako dlho vysadiť pred kožnými testami u alergologa aerius? Resp. či má význam tam ísť,keď sme objednaní na 7.3. a ešte dnes ráno som mu dala aerius? Berie k tomu aj flixotide a singulair. dík

strapco13
1. mar 2011

@janulka18 vacsine alergologov staci vysadit 3 dni pred, ale lepsie je 7 ..zajtra nedaj a zavolaj alergologicke
bude treba vysadit aj flixotide...singulair neviem, ten by mohol brat dalej ak idete len na kozne testy...popytaj sa jej v telefone zajtra

mima595
1. mar 2011

@janulka18 - 7 dni pred testami sa nemaju brat antihistaminika....tak skus zavolat, ci ten jeden den vadi...

bodka13
1. mar 2011

@janulka18 my musíme už 10 dní pred testovaním vysadiť Zodac ...obidvaja sú alergici a mladší je aj atopik+kašel,na ktorý nič nezaberá ☹

strapco13
1. mar 2011

@bodka13 ten kasel..nosne mandle, krcne mandle, nosove a prinosove dutiiny mal vysetrene?
berie nejaky lokalny kortikoid do nosa?

bodka13
1. mar 2011

@strapco13 krčné mandle má veľké,ale angíny nemáva...do nosa máme iba nasonex(neviem či som to dobre napísala)celoročne denne berie zodac...asi od 8 mesiacov máva laringitídu a dosť často chytené hlasivky...na vyšetrení dutín sme neboli
...prečo do nosa? - ja sa v tom moc nevyznám

modra1
1. mar 2011

@strapco13 Ahoj, tiež by som poprosila o názor. Syn mal zápal vonkajšieho zvukovodu, nádchu a ako sa následne zistilo z výterov aj streptokoka (šarlachový bacil) v krku a trochu aj v nose. Po týždni "liečenia" zápalu zvukovodu na základe audiometrie dostal ATB Augmentin, zápal stredného ucha. Na kontrole po ôsmich dňoch užívania ATB bola opäť robená audiometria, výsledok takmer rovnaký, stále tekutina v ušku. ATB sme podávali 12 dní kvôli tomu šarlachu, teraz v piatok ide na vyšetrenie nosnej mandle (na vyšetrení pre pol rokom bola nezväčšená). Lekárka povedala, že buď mandľa alebo hadička do uška. Naozaj nie sú iné možnosti ako dostať tekutinu z uška? SKúšali sme mu sluch, na obe uši počuje lepšie ako ja (viem, že to je veľmi nesmerodatné šepkať slovíčka , ale počul všetky na každé uško, ja nie, pritom mám veľmi citlivé uši - opäť subjetívne hodnotenie). Podľa odporúčania lekárky si robí sám prefuk ušiek, nádych, chytí si nosné dierky a vydýchne, aby v uškách puklo, Zdravé mu ide ľahko, to choré neskôr a zabolí, asi dosť, lebo plače. Je to dobré alebo nie, myslím tú bolesť? Či to nič neznamená? Ďakujem vopred.

modra1
1. mar 2011

@strapco13 A ešte doplním, dávala som mu do nosa kvapky spôsobom aký opisuješ v tvojom článku, teraz dostáva 9 dní Uniflox, lekárka kázala do nosa, ale nepovedala ako dlho. Dýcha nosom už vyše týždňa, žiadne hlieny. Hygienu nosa robíme. 6 dní užíval Trifed. POkiaľ ide o nosnú mandľu, nehľadala som zatiaľ k tomu nejaké podrobnosti, ale on dýcha nosom aj v spánku, spí tichúčko, nechrápe. Od leta bol teraz chorý druhýkrát, to prvé bol obyčajný infekt niekedy začiatkom októbra, ani sme neboli u lekárky. DOma je na bezmliečnej diéte, v škôlke nedostáva jednoznačne mliečne jedlá. Neberie žiadne lieky.

janulka18
2. mar 2011

Tak dík,asi ho predsa len preobjednám,aj tak bol nachladnutý a mal aj pamycon do nosa,tak nech sa to posunie. Aspoň už bude úplne fit aj po tej šialenej mononukleóze. Teda aspoň dúfam,že dva mesiace stačia a organizmus je ok.