Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

danielik79
17. okt 2011

@monalisatko ako som písala na laryngitídu je fakt dobrý studený vzduch a šatka okolo krku je to totiž opuch hlasiviek strašne to sťahuje hrdlo a dospelý má problem s dýchaním nieto ešte dieťa je to o niečo horšie ako hnysavá angína.Liek mám len keby bola moc zahlienená tak rectodel alebo prednison .....tieto som pri néj za celý čas použila len 2x aj to ked sme boli v tých kúpeloch ked nám ich dr vtedy kázal dať.Inak aj ambrobenový roztok na inhalovanie tiež dobre pri tom zaberá

olivova
17. okt 2011

@danielik79
@monalisatko
mne lekarka na pohotovosti povedala na laryngitidu - keby ste dali malej 10 mg prednisonu 2x (vecer a rano a 10 to povedala od vahy dietata), nemuseli sme skoncit na inahlovani ( prednison sme aj tak dostali 7,5 mg - podala som jej ho podvecer z pohotovosti a rano, ked sa zobudila), inhaluje sa potom aj adrenalin a ambroben ako napisala @danielik79 .....Rectodelt je uz prilis silny, to mi kazali az ked sa vyslovene dusi (to je 100 mg prednisonu).
Aha a potom, ked mame taketo stavy, kazu mi dat radsej dithiaden (asi tak sa to pise) 1/2 tabletky LEN vecer namiesto inych antihistmatik (aerius, xyzal) - ze vraj je lepsi , kazdopadne ked sa ma mala zle aj ja jej menim aerius al. xyzal za dithiaden (ale len asi 3-4 dni)....

danielik79
17. okt 2011

@olivova vidíš ditiadem tiež mám na nu dobre že si napomenula zatial som len zvýšila jéj dávku xyzalu na 5ml na večer a dala som jéj inhalovať amrobene spí mi s vetračkou a naobliekana zatial kludne tak uvidím ako bude,vieš ono ked mi kázal dať lekár ten prednison v tých kúpeloch tak to vtedy povedal len tolko že len keby sa moc dusila dúfam že už bude aspoň o trošičku lepšie

olivova
18. okt 2011

@danielik79 - ja som jej ho dala pred 2-ma tyzdnami sama teda (len tabletkovy 7,5mg, tomu rectodeltu sa chcem vyhnut, ale aj tak su to hnusne tabletky...) a samo - inhalovat ambrobene . U nas je priebeh vzdy velmi rychly. Mam skusenost s malou, ze nepomoze ani chladny vzduch - iba to trosicku utlmi, co sa tiez rata 🙂, ale nic nas neobide. Len to o 1/2 dna oddialim ...ku vsetkemu vecne kasel, ktory neuticha ani s chladnym vzduchom.
Inak k tomu prednisonu - lekarka na pohotovosti - v pohode, mali ste jej dat a z brucha strelila 10 mg na 3-4 dni a na prijme lekar - s tym liekom velmi opatrne, davku znizil a davaju sa len 2 davky. Tak si vyber (jasne , ze cim menej pchat tie lieky, tym lepsie 🙂

mskorova
18. okt 2011

ahojte pridávam sa do témy, mám 3,5 ročnú dcéru, s ktorou som skončila v júni na inhaláciách, mala od zimy suchý dráždivý kašeľ stále sa opakujúci, na detskom to nazvali "zdravý astmatický", chodili sme asi 10 dní, potom jej to na dlho pomohlo, boli sme aj pri mori, ale je tu asi zas ďalšie obdobie, kedy to znova príde. už pokašlieva podchvíľou, hlavne večer a v noci niekedy záchvaty kašľa. nikdy nemala antibiotiká ani žiadne iné lieky okrem paralenu. dithiadenu a takéto bežné. brali jej minulý týždeň krv, tak že má zvýšené tie alergické hodnoty, či čo ale zároveň akési protilátky čo by tomu nasvedčovalo nemá, tak že je to tak 50 na 50, či má alebo nemá alergiu. Ak máte skúsenosti poraďte nebolo by lepšie kúpiť si ten inhalátor a v takýchto stavoch ju inhalovať doma? ako chodiť po alergologiách? vyšetreniach a tak? alebo v takomto prípade asi nie je dobrá samoliečba? ďakujem baby, maja.

olivova
18. okt 2011

@monalisatko
@danielik79
baby a davate detom mastne na priedusky? Pytam sa len preto, lebo zas do mna "rypali" kvoli tomu, ze mam ZASA malu choru a co jej nedavam mastne....Ja mam s tym skusenost viac negativnu - zhorsenie stavu, tak nedavam, ale zaujima ma to teraz....

olivova
18. okt 2011

@mskorova - tusim dievcata maju doma aj inhalator - ja tiez. Je to fajn mat doma, nemusis chodit inhalovat do nemocnice, a velakrat ten stav zvratis na pozitivny bez navstevy lekara, pokial mas vsetko doma....Tiez nezvykneme brat atb (mali sme 3x od narodenia...)

danielik79
18. okt 2011

@mskorova vytaj medzi nami.
@olivova no tak nám to dnes potvrdila aj lekárka a vyfasovali sme ešte aj duomox kedže včera mala mierne zvýšenú teplotu.U mojéj našťastie sú neni až tak laryngitídy časté a na ňu mi celkom dobre zaberá chladný vzduch a inhalácia ambrobene.Ja ked môžem sa rectodeltu a prednisonu vyhýbam ....fakt radšej pretrpím ako by jéj to mala dať.Inak každý lekár si povie to svoje a potom kto sa má v tom vyznať .....to neviem najlepšie ked neužívajú vôbec žiadne lieky
.Ja som to skúsila len raz a potom už nikdy viac deti sa mi išli z toho podusiť

monalisatko
18. okt 2011

@danielik79
@olivova tak tá laringitída teda vôbec nie je sranda 😨 No ja mastné tiež nedávam, ale mám doma takú mentolovú mastičku, čo sa natiera na hrudník, ale žial nepomáhala, tak už to nepoužívam.
@mskorova ano máme doma inhalátor, dala som si ho predpísať alergologičkou, takže som zaň neplatila. No určite že samoliečba bez nejakých skúseností nemusí dopadnúť dobre. Určite by som na tvojom mieste išla na alergológiu. My chodíme polročne na kontrolu.

danielik79
18. okt 2011

@monalisatko ahoj no nieje sranda ale dá sa zvládnúť aj bez atb a nás tento raz tie atb neminuli ☹

monalisatko
18. okt 2011

@danielik79 to je dobré, my atb berieme každú chvílu, lebo inak sa nám to ťahá týždne ☹ ☹ ☹

danielik79
18. okt 2011

@monalisatko tak to poznám ved ked si predstavím čo bolo vlani a teraz tak sa to porovnať ani nedá ved vlani mi brala do mesiaca 3-4 atb čo jéj už nezaberali a o pečeňových testoch ani radšej nepíšem

monalisatko
18. okt 2011

@danielik79 a z čoho sa jej tak polepšilo? prosím prezraď recept ☹ ☹ ☹ Práve sa mi Lara ide zadrhnúť od kašlania 😠 😠 😠 Konečne Lise začali zaberať atb, tak pre istotu začne Lara. No na porazenie.

monalisatko
18. okt 2011

@danielik79 mýlila som sa, Lisa tiež momentálne kašle o dušu 😠 😠 😠 V detskej máme kašlacie duo 😠 😠 😠

danielik79
18. okt 2011

@monalisatko no recept bohužial nemám ☹ ale na tvojom mieste ked ti teraz kašlú by radšej ich naobliekala a otvorila by na noc na vetračku aj ja tak mám a celý deň mám v dome len 19,5 stupňa.Viac nie lebo potom by to unás vyzeralo

monalisatko
18. okt 2011

@danielik79 no ja by som aj naobliekala, ale oni nedovolia, lebo im je teplo a ani zakrývať sa nie sú ochotné. Teraz ich idem pozakrývať a otvorím im na chvílu okno. Dúfam že aspoň 5 minút si v spánku nevšimnú že sú zakryté a neskopú paplóny 😅

danielik79
18. okt 2011

@monalisatko no tieto vykurovacie obdobia sú utrpenia pre tie deti, naši sa tiež zvyknú odkopávať ale ked mám chladno v izbe ani noha neni z pod periny von

monalisatko
18. okt 2011

@danielik79 viem že to píšeš z vlastnej skúsenosti, ale ja sa bojím nechať celú noc vetračku. Máme malú detskú a za chvílu je úplne vyvetraná. Bojím sa aby zo zápalu priedušiek nakoniec nebol zápal plúc

danielik79
18. okt 2011

@monalisatko chápem tvoj strach ....ved každý si vieme o tom svojom a ty musíš vedieť čo je dobré pre ne ,na niekoho zaberá to a niekomu zas ono tak to funguje u každého.Ja tiež som na mojich dlho tiež probovala čo im je lepšie aj teraz rozmýšlam že si s deťmi výjdeme zas na kupko na Podhájsku ked začne zimná sezona .

olivova
19. okt 2011

@danielik79
@monalisatko
ja ked som hovorila naposledy s jednym lekarom mi povedal, ze on nemusi predpisat atb , ale k tymto ochoreniam zvykne predpisovat - aby sa dietatku lepsie dychalo, ale ze nemusi (este dodam, ze mala nezvykne mavat teploty) . Pytal sa ma, ci mi ma predpisat alebo nie - ze ich brat nemusi, ale ulavi sa jej....tak neviem. Na jednej strane fajn, asi ma pravdu, na druhej strane by sme brali do roka mozno 20x atb (nepocitala som, strelila som to cislo, ale jednoducho velmi vela krat).
My sme mali laryng. diagnostikovanu len 2x ako samu o sebe. Vzdy mame kombinaciu, pripadne viackrat sme mali vsetko (laryng., bronch. a este aj tracheit.)
Aj my mame doma chladnejsie. V noci o dusu. Ked som malu obliekla (dovolila som si jej dat pancusky), povyzliekala sa v spanku a ked som ju chcela obliect znova - to bol boj, ktory som prehrala 😀 . To iste s obycajnymi ponozkami....je jak lad studena - ja to nechapem, ona sa na tu zimu vobec nezobudi a este sa ani zakryt nechce....
Tiez nemavam okno otvorene - len cez den vela vetram....Ale s tou teplotou v dome je fakt pravda...(v noci mame ale paradoxne viac teplo - priciny som popisasla hore :D )

danielik79
19. okt 2011

@olivova
@monalisatko
naši sa v spánku vyzliekať nezvyknú a ked som bola s deťmi v kúpeloch tak som sa tam naučila jedno že na prieduškárov je fakt najlepší chlad .Naša malá mala tiež laryngitídu o tomto čase vlani v kúpeloch a už vtedy mi jedna dr povedala že teplo v dome velké netreba radšej deti obliecť ako ich trápiť s teplom.

monalisatko
19. okt 2011

@olivova
@danielik79 no veď ani ja nie som zástanca atb, ale žial kým ich nedostaneme, tak sa trápime. Veď aj teraz sme na tom tak, že ako nastúpila v septembri do škôlky, po týždni už dosť kašlala. Nechala som ju ale chodiť ďalej s tým, že som jej dávala sirup na kašel. No ale po ďalšom týždni sa to zhoršilo, musela som s ňou ísť k dr., tá povedala, že to skúsme bez atb, len s flixotide, ventolinom a sirupom na kašel. 2 týždne bola doma, trocha sa jej ulavilo, ale dr. skonštatovala, že už skúsime zas škôlku. Asi 3 dni bolo celkom dobre, ale potom zas upadla a je to ešte horšie. Nakoniec sme aj tak teraz skončili na atb.
No a s tým vyzliekaním je to aj u nás horor. Malá si tiež dáva dole aj ponožky. Keď prídeme zvonka, hneď sa vyzlieka skoro úplne. Neznáša pančuchy, vraj ju škrabú 😖 Dám jej ponožky a tepláky, ale za 10 minút už vrieskam, lebo behá bez ponožiek 😠

olivova
19. okt 2011

@monalisatko - 😀 😀 😀 😀 😀 jak u nas....sa tolko narozculujem, ja to nechapem, aj ponozky jej vadia....Ale kupila som take fufnate frote papuce, tak aspon tie sa jej dobre nosia a nohy ma v teple. Nevyhoda - menim ich skoro kazdy 3-ti tyzden, lebo su malo odolne a trhave (podrazka je len latka, vo vnutri taka pena)...idem sa ich naucit asi uz usit, skusim pouzit nieco odolnejsie....

danielik79
19. okt 2011

@monalisatko
@olivova
ja som rada že sa moji nevyzliekajú a také problémy s tým nemáme naši ešte aj v lete by sa naobliekali

olivova
19. okt 2011

@danielik79 uplne zavidim 😅 ...akurat bolo dobre "rosambo" teraz doma, tak studena jak lad, ale obliect ani nahodou. Zakryt? rozpravaj si matka co chces....ach jaj, je to tazke....Ide hore schodmi domov - byvame zatial na poschodi, a kym pride hore - asi 15 schodov, uz nema nohavice ani pancuchy 😝 ....A teraz davam teda poriadne pozor, aby nebola studena, len mi to uz lezie obcas krkom. Som jak opakovaci papagaj. A plakat s nou nemozem, lebo tak mizerne dycha, ze sa uz bojim.... 😖

monalisatko
19. okt 2011

@danielik79
@olivova jaj baby čo mám už robiť ☹ ☹ ☹ Lara mi tak kašle, že sa ide zadrhnúť. Kašle úplne sucho a asi v 10 sekundových intervaloch ju chytí záchvat asi 2 minútového kašla. Ani neleží, hrá sa po sediačky v posteli. Dala som jej sirup na kašel, vetračka je otvorená, dala som jej flixotide a aj ventolin a tentoraz som jej aj natrela ten mentolový krém na chrbát. Aha a ešte je mokrá plienka na radiátore, na ktorú som nakvapkala eukaliptus. Fakt som už zúfalá. Ráno ju pravdepodobne zoberiem k dr popočúvať a možno sa nevyhneme atb. Kašle už asi 4 týždne, ale raz je to lepšie a raz horšie. teraz ale už 2 dni je to hroznééééééé

strapco13
19. okt 2011

@monalisatko privela eukalyptu moze vysusovat sliznice..pozor aj na privela mentolu..aj na zuvacky co to obsahuju

monalisatko
19. okt 2011

@strapco13 dala som len pár kvapiek toho eukalyptu a žuvačky ona žuje len ovocné, aj to ani nepamätám kedy naposledy ☹ Aj cez deň mi vela kašle, vlastne poobede odkedy ju prinesiem zo školy. V škole neviem, ale predpokladám že tak isto ☹ ☹ ☹ Budem ju musieť zobrať popočúvať, lebo prídem o nervy. Strašne zle sa mi to počúva a neviem jej pomôcť

strapco13
19. okt 2011

@monalisatko aku mate teraz liecbu?

monalisatko
19. okt 2011

@strapco13 vlastne od dr žiadnu. Ja som s ňou bola pred 2 týždňami u dr s tým, že už 2 týždne kašle. Nič nepočula, tak hovorila, že môže ísť do školy, lebo priedušky nepočuť. Ja som jej ale povedala že nech jej pre istotu zoberie krv. Výsledok -všetko OK, žiadny zápal ani nič iné. Nďalej kašlala, hoci jej striedam jedem sirup za druhým. Od včera ale ten kašel nabral na intenzite, a kašle skoro v kuse. Ráno je to skôr hlienovité ale potom len sucho. Momentálne jejdávam sirup rhinatiol, dlhodobo flixotide a dnes večer som jej už strekla aj ventolin. takže nič moc.