Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

martinka123
23. júl 2010

@strapco13 uz dlhsie citam tvoje prispevky a chcela by som sa Ta opytat co by som mala este absolvovat s dcerou.Od marca mame v podstate stale sople.Su bezfarebne,huste sopliky.Ziadne ine priznaky choroby nema.Ju to vobec v nicom neobmedzuje,t.z. ani spanok nieje naruseny,v jedeni sa tiez neobmedzuje len to stale pocujem ze ma plny nos a stale ma co vyfukavat.Toaletu nosa podla rad som uz robila niekolko krat bez ziadneho vysledku.
Mame uz zasebou:vysetrenie u ORL s vysledkom podozrenie na alergiu(podla sliznice v nose),nosne a krcne mandle pohmatom ok.
Boli sme teda na alergologickom vysetreni,kde jej brali krv snad do 4 ampuliek s vysledkom ani naznak zvysenych,znizenych hodnot na akukolvek alergiu,bunkova imunita ok...proste mi lekarka povedala doslovne ze mala ma "nastenkove"vysledky.Pre istotu nas poslala este na Kramare na ORL lebo mala podozrenie na nosne mandle.odtail nas poslali na fibroskopiu,kde mi lekar povedal ze nosne mandle vobec zvacsene nema.Tak ja uz naozaj neviem kde by mohol byt problem.Moze byt tak dlho soplava?
Dakujem za akukolvek odpoved a ospravedlnujem sa za tak dlhy prispevok

strapco13
23. júl 2010

@martinka123 pokial na kramaroch povedali, ze nosnu mandlu zvacsenu nema..tak ju nema 😉
alergologicke testy..ale to skor kozne do 3 rokov nie su spolahlive..ale krv ta je spolahliva
moze byt problem v suchom vzduchu...sliznica sa chce zvlhcit,m preto tie hlieny..skus zvlhcovat vzduch
dlal by som vylucit cysticku fibrozu..tam byvaju deti dost zahlienene ☹
Ako dycha nosom..ma ho upchaty..alebo len hlieniky /ci sa tazko dycha, v noci ci dycha nosom alebo ustami?
Napriek vsetkemu moze byt alergicka...ja mam tiez niektore krvne vysledky na alergiu v norme /len tie, co sa bezne robia u obvodaka v krvnom obraze, ja nechodim k alergologovi 😅 /a napriek tomu som alergicka . potravinova, senna a chladova alergia.
Poprosila by som na tvojom mieste pediatra o testy na cysticku fibroziu a nech skusmo nasadi antihistaminika na mesiac a uvidis vysledok.

martinka123
23. júl 2010

@strapco13 jeeej si strasne zlata ze tak rychlo odpovedas.Dakujem.Ale alergologicka nam robila testy aj na CF,proste na vsetko co sa da.Boli sme tak trocha po znamosti tak fakt nam urobila vsetko naraz.Dycha v noci pekne aj ked bolo chvilu tak ze chrapala ale to uz nieje.ORL nam nasadila Livostin(to su antihistamika??? neviem.Ale nemam pocit ze by to pomahalo.Mozno ten vzduch je suchy ,to som este neskusala.

strapco13
23. júl 2010

@martinka123 livostin je na liecbu alergickej nadchy ..ako dlho ho uzivate?
myslela som plus celkove antihistaminika, sirupceky, kvapky..ako napr Fenistil a pod
super, ze mate CF vylucenu
este k tej toalete nosa..kukni na clanok do mojho fotoblogu..ci ju robite tak..ak nie, vyskusaj

martinka123
23. júl 2010

@strapco13 tu toaletu nosa robim podla tvojho postupu..inak by som ani netusila ze nieco take existuje.Ten livostin sme pouzivali od prveho ORL vysetrenia cize od cca konca maja,ale ked som sa dozvedela vysledky od alergologicky(tento pondelok' tak som jej ho uz nedavala.Este raz dakujem za tvoju ochotu

strapco13
23. júl 2010

@martinka123 este sa spytam..mala robene vyteri?..predpokladam, ze hej 😉
mala pije vela mlieka? mlieko niekedy zahlienuje..skus vysadit

martinka123
23. júl 2010

@strapco13 vyteri mala robrnr a ale len pediatrickou a nasla jej tam nejaku bakteriu marixelu???? neviem ci som si to zapamatala dobre.To bolo hned na zaciatku ked sme zacali soplit tak nam dala pamycon a potom uz bolo ok.Mlieko pije len vecer cca 200 ml.Ona moc na mlieko nieje.Ani do skolky nechodi este,cize chodi medzi deti len vonku na ihrisku,takze sa ani nejak nema kde opatovne nakazit...ale fakt denne aj 10x fukame nos.Su dni kedy ma soplik len raz dvakrat denne ale niesu dni zeby nemala sopel vobec.A neviem ani zaboha(pardon za vyraz)vystriehnut kedy su dni lepsie a kedy horsie.Ci to suvisi s pocasim,ci s prostredim.,so stravou..nieje to vobec jasne.Teda co by to mohlo sposobovat.uz fakt neviem

strapco13
23. júl 2010

@martinka123 moraxela je skolkarsky bacil..bacil detskych kolektivov..ale moze to chytit aj od kamosky na ihrisku...skontrolovala by som vyter..ale na ORL

martinka123
23. júl 2010

@strapco13 aj som si myslela ze pediatricka nerobi tak dokonaly vyter ako ORL.A je ten bacil nejaky nebezbecny?Musi sa nejak liecit specialne?A uz ta necham slubujem 😅

strapco13
23. júl 2010

@martinka123 kludne sa pytaj 😉 ..nie je nebezbecny v takom zmysle ako streptokoky a hemofily..ale rad sa vracia, vacsinou nastastie dobre zabera na ATB, robi prave dlhotrvajuce sopliky bez inych priznakov vacsinou..nieked je plus teplota, ci nieco ine

martinka123
23. júl 2010

@strapco13 tak asi tu bude ten problem.Pojdem jej teda urobit este vyter.Este raz velka vdaka za tvoju ochotu a trpezlivost.Vsetko dobre tebe aj syncekovi.Potom dam vediet ako sme dopadli.

strapco13
23. júl 2010

@martinka123 som rada, ze sme sa k niecomu dopracovali..daj potom vediet a uvidime co dalej...drzim palce 😉

junovka
26. júl 2010

@strapco13 ahoj!Idem opat po radu...kedze nasa ORL ma teraz dovolenku, tak som rozmyslala, ze budem davat Nely Nasivin 7 dni do nosa a potrebovala by som vediet, ci mozem raz denne, rano, davat aj Olynth HA??Som uz z toho nestastna, kedze stale mava same sople, ktore su huste biele, sem-tam sa objavia aj zlte.A este som sa chcela opytat...keby nahodou mala v nose nejakeho streptokoka alebo stafylococa zlateho, tak boli by aj ine priznaky ako su sople??Mam na mysli, ci by boli aj teploty?? 😕 😕 Vdaka

strapco13
26. júl 2010

Ahoj..mozes striedat..ale dokopy max 3 x denne tych 7 dni
Ak je tam staphylokok, nemusia byt teploty, pri streptokokoch vacsinou su..ale v medicine nic neplati na 100%.
Kedze su sopliky vacsinou biele huste..bud alergia, alebo nosna mandla.
Alergia..nie vzdy zaberu prve antihistaminika..niekedy az 3-4 pokus...antihistaminik je vela a nie kazdemu zaberie ta ista ucinna latka

mimi198
31. júl 2010

Ahojte mozete mi prosim poradit, mame stale problem so soplikami uz pomaly 5mesiacov no nakoniec zacal pokasliavat a dostal zapal priedusiek co sme boli v nemocnici bol zdravy asi tyzden a nanovo dostal zapal priedusiek aj to bol ale zdravy tak ze stale mal soplik, on ho ma tak ze niekedy sa mi zda uplne v pohode a zrazu zacne chrapcat, ked mu vysavam sopliky vobec to nejde ani s vysavackou na vysavac. niekedy sa mu trochu pustia ale ma ich take cire, biele tahave ale moc ich neodsajem a aj to sa mi strasne dusi teda napinaho s toho ked mu to odsavam. a stale ho napina aj pri kasli vzdy mam strach ze sa povracia . vyter s nosika mu robili ale mal ho negativny iba v nemocnici mal nejakeho bacila ale to mu vraj preslo nemal potom nic. teraz mu zasa robili vyter nemal tam nic. Moze to byt aj nejaka alergia? doktorka nam nasadila nieco na zvysenie imunity ale to ho asi nevylieci. najprv by sa mal dostat s toho co ma v sebe. Nechapem uz co to je. neustale s tym bojujeme. este nas zatial neposlali na ziadne vysetrenia ale uz si ho sama vypytam. Je mozne ze keby mal alergiu tak to moze sposobit taketo choroby caste?

majdiska
2. aug 2010

mimi je to možné, že má alergiu - ale to ti potvrdí skôr imunolog a tvoja obvodná dr. zo sterov a odberov krvi.. my sme tiež prekonali 2x po sebe zápal priedušiek.. a ako som písala už predtým, tak vyskúšaj physiomer do nosa - je to morská voda v spreji.. strekni do nosa a potom ťahaj vysávačom, krásne to pustí hlieny.. ale skús pozrieť strapcovi do albumiku, ona tam má krásne rozpísanú hygienu nosa.. náš malý je alergik - má to potvrdené, berie ribomunil na podporu imunity a už začína zaberať.. na alergiu berie xyzal, singulair a do nosa nasobec.. 😉

prusakova.maria
2. aug 2010

Ahojte! Aj môj syn bral xyzal, singulair, flixotide, ale nevyšla mu žiadná alergia, iba mierna na palinu. Teraz od jari stále kašle už sme vybrali štyri antibiotika. Nosné aj krčné mandle máme vybraté a stále máme peripetie s tým kašlom. My sme v zime zdravší ako v lete, preto si myslím, že je na niečo alergický, len škoda, že neviem na čo. Teraz máme všetky lieky vysadené, ale ideme na kontrolu k alergologovi tak dufam, že prídeme na príčinu toho kašla. Neviete mi poradiť, či nám môže predpísať inhalátor? Stále nám ho požičiava naša skvelá lekárka a preto by som chcela radšej svoj.

strapco13
3. aug 2010

@mimi198 ..to je bud alergia..ale skor by som tipla nosnu mandlu..pytaj sa na ORL..potom aj na alergoimunologiou /aj tak vacsina alerg. chce uz hotove ORL vysetrenie/
kto robil vyter..pediater nevie z nosa odobrat dobre...treba zopakovat vyteri na ORL
podpora imunity je fajn + spravna toaleta nosa..kukni moj clanok vo fotoblogu

strapco13
3. aug 2010

@prusakova.maria kolko rockom ma syn? kedy mal vyberane mandle,..nosne mozu dorast..tak by som to dala skontrolovat
inhalator sa urcite da predpisat..len neviem kolko preplaca poistovna
moze byt alergicky na nieco, co sa bezne netestuje
mal kontrolovane prinosove dutiny ..rentgen?

kasami
4. aug 2010

@prusakova.maria skor ako mandle si myslim, za alergicka astma ... chodim s malym na liecenie a deti s touto diagnozou fakt celu jar a leto prekaslali ... ale s inhalatorom super, kamoska ma uz druhy rok syna uplne zdraveho .... od kedy ma tuto diagnozu uz nemal ziadne antibiotika. Drzim paste

prusakova.maria
4. aug 2010

Ahojte! Dakujem za vaše odpovede. Malý má 7 rokov. Mandle mal vyberané pred dvoma rokmi. Pred týždnom sme boli na krčnom, kde mu robili aj rtg dutín, všetko mal v poriadku bez bacila. Aj my máme ísť na liečenie do Lučivnej tak som zvedavá či mu to pomôže. Boli sme aj v šrobarovom ustave,kde mu bola nasadená liečba flixotide, singulair, xyzal a držal sa po tej liečbe celkom dobre, len na alergo nám nevyšla žiadná alergia iba mierna na palinu tak máme tieto lieky v ysadené. Myslím, že to nie je náhoda aby každého roku v rovnakom čase od jari do jesene vkuse prekašlal. Strapco 13 tvoj článok o toalete nosa som si prečítala a už to aj aplikujem, zdá sa mi, že mu to pomáha. Idem teraz 9.8 na alergo na kontrolu tak dufam, že zistíme príčinu toho kašla.

strapco13
4. aug 2010

@prusakova.maria tak to bude alergia...nie vzdy sa ju podari dokazat...ja by som v tom obdobi brala aspon antihistaminika

prusakova.maria
4. aug 2010

poprosím alergologa aby nám napísal antihistaminika teraz ked pôjdeme na kontrolu!

mimi198
5. aug 2010

Dakujem za odpoveede, urcite poprosim lekarku aby nas uz konecne niekam poslala, len tak to nenecham.

majdiska
9. aug 2010

@strapco13 chcela by som sa opýtať, malý mi zasa dostal zápal priedušiek.. len je to divné, choroba začínala ked bral ribomunil na 3. den, ked ho dobral tak dostal teploty, mal 2 dni horúčky 38 a v sobotu sa mu vyhodil herpes.. a v nedeľu začala nádcha a kašel.. a dnes mi dr. povedala, že má zapal priedušiek.. je to možné, aby po ribomunile ochorel??? ja tomu nechápem, prečo zasa 😠

strapco13
9. aug 2010

@majdiska niektore deti na ribomunil /ale aj na ine lieky/ reaguju presne opacne alebo nezabera..ako ked dospely po ockovani voci chripke chripku dostane...lenze to sa dopredu nezisti
a mozno bez ribomunilu by mala zapal pluc..a ribomunil pomohol zlahcit infekciu

majdiska
9. aug 2010

@strapco13 a nevyvolal ju? bol zdravý, len viem že vo škôlke bolo jedno dievčatko čo strašne kašlalo.. som si myslela, že to už nechytí, že už sme na tom dobre - 4 mesiace bez ATB a chytil to.. len nechápem, prečo to dostal cez herpes.. to som ešte nezažila.. ribomunil máme brať až do januára každý mesiac, tak uvidím.. v júni ho začal brať a po týždni dostal kiahne, júl bol pokojný len troška prechladol a mal črevnú chrípku ale dalo sa a teraz dostal herpes a zasa priedušky.. a to stále berie probiotiká.. no vyzerá to tak, že v oktobri skončíme na inhalatoroch.. dr. sa už vyhrážala že nám ich dá, a po tom čo uvidí v karte ich máme isté ☹

prusakova.maria
9. aug 2010

Ahojte! Tak dnes sme boli na alergologii a lekár nám nasadil liečbu flixotide, aureus, a singulair zrejme to bude ta alergia na palinu. Ideme v stredu na odbery či nemáme zníženu imunitu. Môj syn tiež bral ribomunil a bol viac chorý ako zdravy takže mu vôbec nesadol. Asi to bude u každého inač.

macka01
9. aug 2010

ahojte,pridám skusenosť,ml.syn berie Singular aj Seredite spray,ale to sú lieky na astmu nie alergiu,preto aj ked ideme na alerg.testy nemusíme ich vysadiť.3 dni pred testani sa vysadia len liečiva na alergiu,t.j.Zirtec atd.Vdaka astme je syn väčšinou od septembra do mája na atb. 😢 Ale teraz berie Ribomunyl od júna a OK.Zatiaľ.Má oslabenú imunitu.Vlastne všetky tieto ochorenia vyplyvajú zo slabej imunity,preto sa treba hlavne na jej podporu zameriavať a veriť že z toho vyrastú 🙂

majdiska
10. aug 2010

@macka01 ja sa na to spolieham už teraz.. a to som malého tak dlho kojila a aj tak je alergik, no nechápem prečo?? imunitu má tiež oslabenú, máme to už potvrdené z odberov.. no a ribomunil uvidím, čo spraví budúci mesiac 😝