Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

strapco13
8. feb 2011

@bobacik2316 no asi by som sla znovu na krcne
na dialku sa tazko pusta dieta do skolky 😅 ...malo by platit /ale v skutocnosti sa to nedodrziava ☹ /, ze ako dlho trva choroba, tolko ma trvat aj rekonvalescencia a neist do kolektivu...cize napr chory tyzden, mal by byt potom este tyzden doma...ale v dnesnej dobe chapem, ze sa to neda vzdy dodrzat ☹

bobacik2316
8. feb 2011

@strapco13 tak obehnem aj krcne,lebo ten kasel sa uz neda pocuvat ale ked spi,tak v noci nic,nekasle vôbec....nerobí mi problem nechat ju doma,som na MD so syncekom,tak to by nevadilo,ved ona chuda je uz doma od 7decembra a pred tyzdnom uz konecne isla do skôlky a bola tam 4dni a znova je doma 😒

nikuska4
8. feb 2011

@strapco13 my ideme na ortopediu,predtym,ked som tam volala,hovorila,že pokiaľ neuživa atb. a obvodny ho vyšetri a povie že je zdravy,tak môže isť na operaciu.teploty su chvalabohu na ustupe,tak dufam,že aj krvne vysledky budu v poriadku.
@danielik79 Papala už dneska viac,uvarila som zeleninovu polievku,každu chvilu niečo pytala jesť,len potom ju bruško bolelo,prdelku ma s toľkeho kakania krvavu..... ☹ ešte stale ma redšiu stolicu,tiež dosť často beha na zachod,dufam že to už bude lepšie a lepšie,davam jej aj nutrolin,ktory jej chvalabohu chuti.

strapco13
8. feb 2011

@bobacik2316 este skus nech teraz spravio Dr krvny obraz, CRP ...podla toho sa tiez da rozlisit, ci je dieta v infekte alebo je vhodne do skolky
@nikuska4 drzim place...to by ste mohli stihnut, ak uz neochorie

danielik79
8. feb 2011

@nikuska4 ak máš doma pikovit sirup ešte aj ten pridaj aby sa na nu zas niečo nenalepilo a na riťku skús imazol masť alebo niveu na zapareniny ak nemáš doma daj suchý púder.

bobacik2316
8. feb 2011

@strapco13 dakujem velmi pekne za rady 😉

nikuska4
9. feb 2011

@strapco13 dik ,tiež si myslim,že to ešte nemame stratene.Už ho dovtedy ani nepustim von za kamaratmi,len do školy a domov!
@danielik79 Davam jej pytiol,ten jej vždy najviac pomohol,lenže ked ona každu chviľu chodila kakať ešte aj včera,tak som jej musela pri každom utierani znova a znova ubližiť.Musim sa pochvaliť,dneska rano sa napapala pekne a už neplakala,že ju boli bruško,HURAAAA 🙂

monalisatko
9. feb 2011

@strapco13 ahoj, tak dnes sme boli na kontrole u alerg. Úplne bola z nás zhrozená. No ale čo chcem teraz napísať je, že Od pondelka berú obe klacid. Lara je bez zmeny, len teplotu nemá. Vlastne do 37,4 Ale Lisa sa mi od rána nezdala ako sme čakali u alerg. hovorím jej v ordinačke že jej podla mňa stúpa teplota. Hovorila že by nesmela, keďže už tretí deň berie atb. Vyšli sme od nej do čakárne a tam sa mi Lisa hneď vyvracala. Ideme do auta a vo vchodových dverách sa pre istotu vyvracala Lara. No super. Prídeme domov a Lisa má 38,2 teplotu 😠 Teraz som jej dala nurofen a dala som ju spať. Už aj spí. Mňa od včera zas dosť dusí, tak zajtra skočím zas k dr., asi ten zápal plúc celkom neprešiel. Muž bol ráno u dr., lebo sa mu tiež choroba vracia. Bolí ho pravá strana tváre, takže tam má asi niečo zapálené 😠
Takže z dovolenky budúci týždeň neviem čo bude, lebo v takomto stave cestovať skoro 300 km by bol horor. Takže máme zas veselo. Teraz utekám do lekárne kým Lisa spí a zas tam nechám celý majetok.

nikuska4
9. feb 2011

@monalisatko na tvojom mieste by som sa už z toho určite zblaznila,netrva ti to akosi strašne dlho?My sme už chvalabohu v pohode 😉

monalisatko
9. feb 2011

@nikuska4 ani mi nehovor. Fakt som s nervami v koncoch. celé noci nespíme, lebo sa mi Lara ide zadrhnúť + niekedy z toho vracia, ja tiež kašlem.... Lisa spala 2 hodiny a teraz mi tu leží v lone. Nechce jesť, vôbec jej nurofen nestiahol teplotu. Stále má 38,5. Mňa už aj chuť prešla od dovolenky, ledva čakám ten šrobárov, aby nás už poriadne liečili

maznacik007
9. feb 2011

@monalisatko boze liecte sa na na vas sa to lepi...

monalisatko
9. feb 2011

@maznacik007 ďakujem, len to nechápem že odkial sa to na nás lepí, nakolko nikam nechodíme ani k nám nik nechodí ☹

cairka
9. feb 2011

@monalisatko , držte sa. Mne v pondelok vyhlásili dieťa za zdravé na ORL (uši) aj obvodná (priedušky kontrola), tak sa tvárim, že ten kašeľ nepočujem 😝 zvýšili sme dávky seretidu, nech nemusím dávať ventolin a hádam to ustane aspoň v takomto štádiu, ako je.

Baby, nepočuli ste o tom, neviete, či si astmatik môže vyvolať záchvat na silu? Občas malá, ked jej niečo hubujem 😅 , sa začne sťažovať, že sa jej zle dýcha (ešte bez príznakov) a často, takmer vždy to skončí tým, že začne kašľať na silu (? ja si fakt nie som istá, ale mám podozrenie) a postupne behom chvíľky to prejde do echt , už pravého záchvatu, s piskotmi, vŕzganím, ťažkým dýchaním... záchvaty máva aj inokedy, lenže zatiaľ čo minulú zimu mala 3 záchvaty, teraz máva tak cca každý 3.-5. deň 🙄 nie vždy si vyvolá, ale tak polovicu možno aj hej (teda ak sa to dá, možno jej krivdím 😅 )

monalisatko
9. feb 2011

@cairka ďakujem ti. Snažím sa, hoci už niekedy nevládzem. Teraz má Lisa už 39,3 a to som jej dala nurofen len pred necelými 4 hodinami ☹
Inak už som počula o tom, že sa dá ten záchvat vyvolať, ale môže to byť aj zo stresu. Je to ťažko povedať, lebo zas nemôžeš si ju vtedy nevšímať, aby náhodou fakt nebolo zle. Skús sa s ňou vtedy porozprávať, alebo úplne odpútať pozornosť....

nikuska4
9. feb 2011

@cairka neviem,či sa to da na povel vyvolať,ale môj,ked sa napr.dlho smeje tak potom sa mu normalne zle dycha,ale alergologička hovorila,že nie vždy treba davať ventolin,že pomôže nadychať sa čerstveho vzduchu,lebo tie pocity ťažkeho dychania môžu byť spojene napr.so strachom,stresom a tak.a vtedy sa zbytočne dava ventolin.

strapco13
9. feb 2011

@cairka psychika je jeden zo spustacov astmatickeho zachvatu ☹ casto maju astmatici zachvat pri nejakom strese ☹
@monalisatko u manzela by som mala podozrenie na zapal prinosovej dutiny alebo zub, ci prievan..ked takto boli polka tvare ..vy si tocite nieco medzi sebou...kazdy ma ineho bacila a odovzdavate si to do kruhu 😝

nikuska4
9. feb 2011

@monalisatko mojej lepšie zabera brufen pri horučke ako nurofen.

monalisatko
9. feb 2011

@strapco13 ano, určite. Len každý z nás bral atb., ale úplne zbytočne. Teraz tiež neviem či dnes Lisa preto začala teplotovať že sa jej naplno spustila angína, alebo to dostala od Lary. Zas mi tu zaspala na gauči. Úplne je hotová z tej horúčky.
mm dostal len nasivin a tiež mu hovoril dr. že to môže byť aj zub. Zatial si ale nevšimol že by ho mal zlý. Na preventívke bol cca v októbri. Ja idem pre istotu zajtra k dr., že ma zas viac dusí, tak neviem či ma znova pošle na rtg.
@nikuska4 doteraz nám nurofen vždy pomohol, lebo oni zriedkavo teplotujú, ale asi zajtra kúpim aj brufen a budem to striedať.

monalisatko
9. feb 2011

taká som z toho všetkého nešťastná, lebo stále tvrdneme doma. U nás teplomer na slnku ukazuje 13 stupňov a nemôžem ich zobrať von ☹

danielik79
9. feb 2011

@nikuska4 to je super že ju už nebolí bruško a riťka je to už najmenéj a chlapec sa má tiež lepšie alebo má ešte teploty.

cairka
9. feb 2011

@monalisatko , @strapco13 , @nikuska4 ,ďakujem vám za odpovede. Ono to práve v 95% nie je v takých vypätých situáciách, skôr práve tak, keď jej len dohováram, niečo na štýl "poďme zmeniť tému" 😅
@nikuska4 , ja ventolin nedávam moc často, teda no ako kedy, ale až keď to je naozaj vážne. Zas ked už miesto nádychu minútu píska a začínajú jej černať pery je asi najvyšší čas 😅 dovtedy sa to snažíme rozdýchať, zmeniť pozornosť...je pravda, že stresov mala teraz dosť...

nikuska4
9. feb 2011

@monalisatko ja som dnes zobrala malu konečne von,nechala som ju potom chvilku u babky kym som nakupila,prišli sme domov a ona zas boli ma bruško!!!!!neviem či tam niečo popapala či čo,potom radšej zaspinkala,čo ona nema vo zvyku a ked sa zobudila zasa plakala a pri nadychu tak trošku zatrubila,vravim no zbohom,laryngitida!!!!!!!ale ešte na polhodinku zaspinkala a teraz sa zobudila vysmiata,že už som sa vyspinkala,tak som šťastna,len dufam,že sa v noci nepotvrdi ta hnusna laryng.Ja striedam paralen s brufenom,ked su vysoke teploty,raz sme mali aj nurofen,ale ten tak dobre nezabral.

nikuska4
9. feb 2011

@danielik79 už nema teploty,chcem ho zajtra poslať do školy,ale trpnem,aby sa zas čosi nenalepilo na neho.Blbo sme objednani na 21.2. to je po prazdninach.Takže tyždeň po operacii určite ešte nepojde do školy plus teraz čo vymeškava,no do zblaznenia.Ale ak to teraz nevyjde,tak som povedala,že to necham na letne prazdniny a basta!

nikuska4
9. feb 2011

@cairka môjmu ked je moc zle tak akoby som mu ani ten ventolin moc nepomohol a ked tak len na polhodinu a potom je zas zle.Jemu sa vtedy ťaaažko vydychuje,naposledy to mal v oktobri trvalo to asi tyždeň,všetko som davala ako treba aj ten prednison a aj tak mu bolo hrozne.Vravim ,čo keby som nič nedala,ked je aj tak zle a on na to,že už by som nepotreboval nič,lebo by som nedychal.Dala som mu ten ventolin vymeniť,teraz ma berodual,

monalisatko
9. feb 2011

@nikuska4 hádam bude dobre. Možno bola len vyčerpaná. Konečne Lise klesla teplota, tak málinko aj spapala a teraz sa hrá. Ja som rýchlo využila že nie je na mne prisatá a upratala som aspoň.

danielik79
9. feb 2011

@nikuska4 zvýš mu príjem vitamínu C fakt to dobre pomáha .Uvidíš už je starší tak sa z tím aj lepšie jeho organizmus vysporadúva.
@monalisatko ked jéj nurofen nezaberá skús ibalgin baby sirup a kúp im aj vitamín pikovit bud sirup alebo tablety ale tie myslím že sú len od 4 rokov.Uvidíš bude už potom aj hádam lepšie.

monalisatko
9. feb 2011

@danielik79 zajtra pôjdem do lekárne a niečo kúpim. Práve som sa pred chvílou rozčúlila (dnes už asi stý krát) lebo v pondelok mi dr na orl dala pre malú klacid a trifed sirup žltý. Bola som v lekárni a nemali trifed, tak mi lekárnička dala robitussin. vraj je to to isté. Ja som jej hovorila, že malá ten sirup nie na kašel dostala, ale na uvolnenie nosných dutín, aby sa jej lahšie dýchalo. Ona mi stále tvrdila, že jasné, je to tiež dobré. Keďže som sa ponáhlala, lebo mi lara v aute vracala a mala horúčku, tak som zaplatila a odišla. Samozrejme že som jej dôverovala a lise som ho podávala ráno a večer 3 ml, ako dr. napísala pôvodne trifed. Pred chvílou som ho zobrala do ruky, že idem dať lise dávku a budem ho od dnes dávať aj lare a keď som hladala že kolko ml jej mám podať, tak som skoro odpadla. Je na ňom napísané že NIE JE VHODNÉ PRE DETI MLADŠIE AKO 6 ROKOV!!!! No a ona mi ho dala pre 2,5 ročné dieťa. Ja už toto fakt nechápem 😠
Zajtra jej ho asi hodím o hlavu a vypýtam si späť vyše 4 €, čo stál.

monalisatko
9. feb 2011

divčatá, čo mám dať Lare? Tak strašne mi kašle takým štekavým kašlom, že ja sa už zbláznim. Každú chvílu ju chytí taký záchvat, že ju napína a aj niečo vyvráti. Nevie sa dokašlať. Už som jej dala flixotide aj ventolin a stoptussin kvapky. Už normálne rozmýšlam, že ju zoberiem na pohotovosť ☹

danielik79
9. feb 2011

@monalisatko predpokladám že ti dala zelený robitusin a nie žltý lebo robitusin je tiež dobrý .Ten stoptusin jéj nedávaj .Kúp im radšej bronchipret stojí okolo 5euro ten môžeš dávať 3,2 čo je na kališku a kúp aj sinupret na 2a pol ročné dieťa sa dáva 10 kvapiek 3 krát za deň a je to robené na bylinkovéj báze ten sinupret by jéj mal stlmiť kašel a bronchipret je na zlahčené vykašlavanie.Vyrába to tá istá firma ked nebude jedno kúp druhé jedno z toho určite.

danielik79
9. feb 2011

@monalisatko na tú pohotovosť radšej chod keby vás odbili tak skús ísť radšej do NZ ja som to tiež raz spravila s Maťkom ked si rozbil hlavu v Šuranoch mu to len prelepila leukoplastom a ked som išla do NZ tak mu to zašili 4 štichmi a ešte aj vyšetrením u neurologa.