Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

maca_p
30. mar 2012

mate niekto skusenost s vysetrenim pod nazvom FRAKCNA EXKRECIA?
mam info, ze sa tymto vysetrenim da vyvratit alebo potvrdit astma u deti. mozno @strapco13 - stretla si sa s tym vo svojej praxi?

strapco13
30. mar 2012

@maca_p to nie je cely nazov..lebo to je vylucovanie ..zrejme je tym mysleny dusik /oxidu dusika NO/ vo vydychovanom vzduchu
ale vela mi to nehovori..toto je uz mimo moj obor ..alle ujo google nasiel toto
http://www.imuno-alergo.sk/diagnostika-astmy/vy...

maca_p
30. mar 2012

@strapco13 mne to gugl nasiel iba v spojitosti s oblickovymi vysetreniami... tak tvoj gugl asi lepsie maka 😀
taze FENO sa to nazyva presne. tento lekar je velmi znamy, len sa u neho dlho caka, je to daleko a tiez sa u neho plati. skusim viac zistit u mojej plucnej, alebo maleho alergologicky.
dik za link.

strapco13
30. mar 2012

@maca_p ja som ani nekukala ze aky lekar..len co pise 😀 😀 😀

maca_p
30. mar 2012

@strapco13 uz som bola na jeho stranke, aj v dobrom rane na markize bol, aj v rozhlase. on je celkovo dost medializovany. pravdu poviem, nechce sa mi do BA s dietatom trepat, pokial mozem to iste vysetrenie absolvovat na trase GA - TT - PIE

danielik79
31. mar 2012

@kuko7 túto zimu aj moja najmenšia si toho užila až až a to bola predvlani v Lučivnej .Ked chceš vybaviť kúpele opýtaj sa detskej aké ti odporučí a nech ti dá žiadosť a podla možností vyplní .Posielam ti ip o Lučivnej ale je to upozorňujem dosť po financiach .
@vanduska moja najmenšia bere Xyzal už od 1,5roka lebo Aeris jéj bohvie čo nezaberal ,tiež ho užíva ako tvoj a to už má 4roky .Moja je alergik na prach,pel ,roztoče ,chlad ,skorocel....Je to lepšie oproti Aeriusu ale na každého zaberá vždy niečo iné dokonca ked je chorá jéj alergologička odporučila zvýšiť dávku na 5ml ale to zvyšujem len málo kedy .

liv1
2. apr 2012

Ahojte, zdá sa mi že má naša 1,5 ročná malá astmatický alebo tomu podobný záchvat. No nechcem to úplne nazvať záchvatom lebo dýcha nedusí sa, ale veľmi ťažko sa jej dýcha, píska pri dýchaní až hrúza. Neviete poradiť čo ako záchrana? Berie fenistil denne, kvoli podozreniu na alergiu (má ju určite), výsledky z imunoalergologie budeme mať až o 2 týždne. Čo by jej mohlo pomôcť neviete mi poradiť? Máme doma ventolin, ale s tým nie je sranda "len tak" to nasadiť sa bojím, i keď som presvedčená že by jej to pomohlo. Raz to už brala...ale aj tak...

cairka
2. apr 2012

@liv1 , jedine Ventolin cez chamber, iná tak účinná pomoc nie je. Držte sa . Pokiaľ to začalo z ničoho nič - nie je chorá - tak s najväčšou pravdepodobnosťou to záchvat je . Má problém s nádychom, alebo výdychom? astmatický záchvat je typický sťaženým vydýchnutím. Nadychuje sa dlho, vydychuje úplne kratučko .

liv1
2. apr 2012

@cairka ďakujem za odpoveď, čo je to chamber prosim ta? No dufam ze chora nie je, lebo laryngitid sme uz mali dost za posledne obdobie 😒 . Zda sa mi ze ma problem aj s nadychom aj s vydychom. Ked vydychuje tak piska akoby orchester viac "tonov" 😕 . No uvidime co z toho bude v noci, az mam strach. Na pohotovosti by nam dali asi rectodelt nie? A zase az take akutne mi to nepride. Ale clovek nikdy nevie.

cairka
2. apr 2012

@liv1 , inhalátor na sprej 😉 Neviem, nám ešte na astmu rectodelt nedali, najvyššie bolo inhalovanie Ventolinu priamo v nemocnici na prijme. Pokiaľ sa vám zdá, že pri ležaní na chrbte sa to zhoršuje, tak určite ten Ventolin. Ono to nie je žiadna sranda ten Ventolin dávať, ale si vezmi, že je už niekoľko hodín bez plnohodnotného príjmu kyslíka a trpí tým celý organizmus 😒

liv1
2. apr 2012

@cairka aha chápem. Áno to neplnohodnotné dýchanie, únava a trpí celý organizmus 😒 . Len som myslela ze ak zacnem davat ventolin- my máme tekutú formu len, tak nemozem ho len tak ledabolo dat potom nedat, aspon tak pisu v pribalovom letaku. Bez dr zatial nedam, ale ak sa v noci zhorsi tak aj ano..Ďakujem za odpoveď 😉

danielik79
2. apr 2012

@liv1 opýtam sa nemáte doma Spiropent je to podobné ako Ventolín len je to menšie zlo .Ak máš pocit že sa ti dúsí moc od kašla a má laryngitídu na tú je najlepšie kalciový sirup a dithiadem ,chladný vzduch aj moja Veronika o takomto čase tiež máva akurát si zaklopem už sa mi vyše mesiaca drží bez chorôb....ale ako píšem ťuk ťuk .A ešte jedna rada najlepšia teplota je teraz pre nu 19,5 stupňa v dome alebo v byte .

liv1
2. apr 2012

@danielik79 ten Spiropent veru nemáme. Čo pomáha na laryngitídu už viem, mali sme ju 6 krát za posledný polrok. 😒 Užíva fenistil to už tak či tak, a dala som jej preventívne calcium keď už aj kašle. Tiež jej vyhovuje menej stupňov, v spálni už ani nekúrim. Zlvhčujem ako sa dá, niekedy dávam olej na krk do tej jamky, to mi dr poradila. Tak možno aj to preventívne teraz urobím. Držkajte sa čo najdlhšie bez tých hnusôb škaredých 😖 . A ďakujem za odpoveď 😉

cairka
2. apr 2012

@liv1 , aha, tak sirup ani tak rýchlo nezaberie 😒 a hej, potom ho treba vysadzovať postupne 😒 teraz už jedine počkať do rána, ako sa to vyvinie a potom doktorka. Ináč počuješ nejakú zmenu v dýchaní, od kedy to začlo?

liv1
2. apr 2012

@cairka Zdá sa mi, že ako sa ukľudnila tak je to po čase trošiiiičku lepšie. Som urobila zásadnú chybu, mala som celý deň okno otvorené.

cairka
3. apr 2012

@liv1 , ako je dnes malej?

liv1
3. apr 2012

@cairka si zlata ze sa pytas 🙂 . je to trocha lepsie, uz nepiska skoro vobec ale stale dycha trocha tazsie. takto sa to s nami taha uz mesiac a pol, ale ako vcera este nebolo. volala som dr, imunoalergologicke co sme boli na testoch, a na moje velke prekvapenie jej nevysla ziadna alergia. znizena imunita jej vysla, ale nie velmi. Ale povedala som jej o vcerajsku a vyzera to ze nam zajtra nasadia lieky na astmu, a ak zaberu znamena ze ju ma ak nie, tak je to nieco ine. Ze vraj pri tak malych detoch sa to uz inak netestuje. Len mam zly pocit ze nerobili testy na potravinovu alergiu 😒 . Tvoje deti s tym maju problem?

cairka
3. apr 2012

@liv1 , no moja staršia je astmatička. Aj má teda všetky ďalšie prejavy alergie - sennú nádchu, ekzém...So sprejmi začínala zhruba vo veku tvojej. V zime jej robili po 3 rokoch testy a mala výrazne iné výsledky oproti tým prvým. Keď mala necelé 3 roky jej vyšla alergia len na kakao a roztoče, teraz jej vyšli takmer všetky pele, mačky, roztoče, citrusy...proste skoro všetko, čo testovali 😝

maca_p
6. apr 2012

dievcata mam na vas obrovsku prosbu. dna 19.4. sa v suranoch bude rozhodovat o jedinej detskej liecebni pre vekovu skupinu 0-3 roky pre deti s atopickym exemom a potom az do 18 rokov. potrebujeme co najviac podpisov uz do tohto stvrtka, preto leziem do tejto temy.
myslim vsak, ze sem aj patri, kedze ja osobne som sa za mlada liecila zvlast na exemy a zvlast na chronicku obstrukcnu bronchytidu a ziadneho lekara nenapadol suvis. dnes si zijem sa astmou 😢 . prosim vas, nezostante lahostajne astma a exem si idu ruka v ruke. ak sa rozhodnete participovat na zbierani podpisov, tuknite mi do IP mailovku, poslem formulare. tieto, co som vkladala specialne do tejto temy: https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/peticia-za-zachovanie-liecebne-pre-atopicke-deti/ , su vraj necitatelne.

dakujem vopred za vsetky preliecene deti tohto ustavu. proste Odborny detsky liecebny ustav Travnica nesmie ukoncit svoju posobnost! 😕

cairka
7. apr 2012

@maca_p , nemáte niekde urobenú aj online petíciu? ja by som aj podpísala, v Trávnici sme síce neboli, ale má staršia atopák, takže vieme veľmi dobre, o čom to je... Ale hárky by sa mi asi nepodarilo zaplniť...

maca_p
7. apr 2012

@cairka bohuzial, on line nemame. aj za 10-20 od sibacov pdopisov by sme boli vdacne. zbieranie podpisov je prplacka, ale musime to robit manualne. 😒 ak chces a mas chut, posli mailovku, zaslem harky. 🙂

denisaaa23
12. apr 2012

@kuko7 u mojej Dominiky sa to zacalo tiez laryngitidou,zacala sa dusit,nevedeli sme co sa deje a volali sme 112... Kedze sa to opakovalo,na vlastnu ziadost som isla k alergo-imunologovi a dostali sme lieky a spreje. Najhorsie je,ze zachvaty mava v spanku.Moj spanok je asi taky,ze akonahle sa pohne alebo zakasle,ja soom v pozore...Kolko ma tvoja malinka?

kuko7
12. apr 2012

@denisaaa23 ma 4 rocky...je to sila, ked nam toto deticky prezivaju,,,,ach jo,,,,

denisaaa23
12. apr 2012

@kuko7 A najhoršie je to,že nemáme im ako pomocť...

kuko7
13. apr 2012

@denisaaa23 ved to,,,len to nejako prezit a ulahcit im ked maju zachvat ,,,,to je maximum,,,a tiez liecenie,,my sa budeme chystat na jedno 🙂 tak snad to pomoze 😀

denisaaa23
13. apr 2012

@kuko7 kam pojdete na liečenie? A ako je to spoisťovňou,kolko hradí?

kuko7
13. apr 2012

@denisaaa23 teraz mam statnice a po skole sa na to vrhnem, vybavovanie a tak,,viem ze ak lekar vypise nejaky papier, tak poistovna nieco preplaca, dokonca v urcitych pripadoch aj cely pobyt pre dieta (do troch rokov dietata, ma aj jeden rodic nieco preplatene), so starsimi detickami neviem presne ako to je, musim aj ja pozistovat 🙂

denisaaa23
13. apr 2012

@kuko7 Tak držím palce 😉 Daj potom vedieť ako si dopadla

katka13122
18. apr 2012

Maly berie aerius,fixotide,livostin,poslednu dobu cca7mes.je stale zahlieneny,nic mu nepomoze na odhlienenie,manzel je astmatik alergik,maly je tiez alergik,davaju sa aj nejake lieky na astmu?

barbora29
18. apr 2012

@katka13122 my mame ten jsty problem od septembra stale kasleme, mala je zahlienena, berieme na astmu inhalacne fixotide a ventolin, aerius a singulair tbl a issoprinosine na imunitu a momentalne aj atb mame zapal priedusiek a to nechodime ani do skolky som na predlzenej materskej