Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

monalisatko
1. sep 2010

@cairka no ano, je to čierny kašeľ

monalisatko
1. sep 2010

no dúfam že nie, hoci už vlastne konečne po 9 týždňoch nekašle, a za týždeň nezačne znova kôli škôlke 😒

strapco13
1. sep 2010

@monalisatko chlamydiovy zapal pluc patri medzi atypicke zapaly...to znamena, ze dieta kasle, bez inch priznakov, kore su pri klasickych zapaloch..ako teplota, potom sa casto stava, ze auskultacny nalez je negativny..cize pri pocuvani pluc sa tam nic nenajde..jedina moznost ako to zistit je prave rentgen
lieci sa antibiotikami..ale nie vsetky na to zaberaju, aniekedy je potreba dlhsia liecba
este sa spytam..kvoli obom tvojim dcerkam..mali ORL vysetrenie..nosne a krcne manddle, vyteri od ORL lekara, starsia ev aj rentgen prinosovych dutin?

monalisatko
2. sep 2010

@strapco13 Ahoj, ďakujem za info. Nie, nemali ani jedno z toho. Staršia mala len rentgen plúc a vtedy vlastne dr. hovorila že má zápal priedušiek. No ale ako teraz nad tým rozmýšlam, tak tam v tom náleze bolo písané niečo také, že náznak zápalu priedušiek, resp. na pravej strane (neviem už presne ako to bolo doslova) aj možno zápal plúc. Ale keď ten nález dr. prezerala, tak mi nehovorila že tam môže byť aj z.plúc, tak som sa na to zvlášť ani nepýtala. Teraz som sa vrátila s menšou od dr. kôli tomu kašlu, a samozrejme tam nič nie je počuť, ani nepíska a nedychčí. Kázala mi dávať týždeň sirup solmukol a naďalej seretide a za týždeň kontrola. Zobrala jej pre istotu výter z hrdla. No tak mi iné zas nezostáva, len čakať. Ona na rentgen už vlastne ani nemôže, lebo bola raz vo februári a poton v júni. To už by pre ňu bolo veľa. Inak nevieš náhodou, či sa to vlastne dá chytiť? Napr. mladšia dcérka či to mohla dostať od staršej?

strapco13
2. sep 2010

@monalisatko da sa to chytit ako kazda ina infekcia, casto aj v bazenoch
no v tom je prave ten problem, ze atypicke pneumonie /chlamydiove, mykoplazmove/ sa nedaju zistit popocuvanim..lebo nalez je tam bud ziadny alebo len maly, dieta v podstate len dlho kasle a nic ine, a napriek tomu je na rentgene nalez zapalu..preto pri dlhotrvajucom kasli by mal byt spraveny rtg pluc
a na ORL by vas mala ped poslat..ono ten RTG PND v tom veku este nie je taky nutny, lebo aj keby ta bol nejaky nalez /co sa da predppkladat z vysettrenia nosa/ tak liecba je tam liekova, lebo v tom veku nejaky zakrok v zmysle preplachu, alebo operacie este nepripada do uvahy, nakolko blizko dutiny su zaklady trvalych zubkov, tak aby sa tam nieco nestalo

junovka
2. sep 2010

@strapco13 ahoj! Opat ta troska pootravujem 😅 ....dne sme mali ist do skolky, zial, Nely mi vstaa so zvysenou teplotou 37,5 C, zle sa jej dychala na nos a to dost hlucne tahala nosom, proste ako keby v nom nieco mala ale nevie to vyfukat.Beriem uz od piatka ATB Dalacin.......tak neviem ako teraz???Davat jej nadalej ATB???Alergicka vravela uz davnejsie, ze ked prebieha alergia, tak sa moze stat, ze su aj teploty....tak neviem???? ☹ Stae daco 😔 ...aprpopo, rano som aj ja vstala s bolavym hrdlom , ale mna uz to preslo....Nely sa nestazuje na ziadnu bolest, dokonca vsetko aj papa.

strapco13
2. sep 2010

@junovka deti mozu reagovat teplotou na vsetko ☹
ale pri upchatom nose sa u deti casto upcha aj eustachova trubica a deti na to, ze vznikne podtlak v strednom usku reaguju zvysenim teploty..pokial ten podtlak je vacsi, tak uz udavaju aj bolest, skus jej uvolnit nos a nosohltan a tym aj to stredne usko..postup najdes v mojom clanku
Dalacin davaj nadalej, nesmies prerusit teraz..jedine, ze by sa stav zhorsil, tak zmena ATB..ale Dalacin je dobry, aj keby tam bol zapal uska

monalisatko
2. sep 2010

ďakujem pekne za odpoveď. Tak vlastne môže byť, že ak ten CHZP mala staršia dcérka, tak ho možno teraz má mladšia, ale to sa asi teraz nedozviem. Jej krv na chlamídie myslím že netestovali. Ešte sa môžem opýtať, že ak na to nebola liečená lebo o tom nevedeli, tak to môže mať nejaké následky?

monalisatko
2. sep 2010

@strapco13 ďakujem pekne za odpoveď. Tak vlastne môže byť, že ak ten CHZP mala staršia dcérka, tak ho možno teraz má mladšia, ale to sa asi teraz nedozviem. Jej krv na chlamídie myslím že netestovali. Ešte sa môžem opýtať, že ak na to nebola liečená lebo o tom nevedeli, tak to môže mať nejaké následky?

vera999
2. sep 2010

Dobre den
Chcela by som vas poprosit o radu. Syn ma dva roky , a zistenu alergiu na vajecny bielok. Chodime k alergologicke a berieme aerius a sprej flexodel ci ako sa vola. Ale uz prislo chladnejsie a nabehli nam spoliky a tak ako aj vase deti. Chcela by som poradit nieco na posilnenie imunity,pretoze ho chcem dat do skoly od noveho roka na adaptacny pobyt vyskusat ako tam bude. Ale bojim sa lebo je alergik ,tak by som chcela nieco na imunitu aby sme to vyskusali ci nam nebude lepsie. Dakujem

strapco13
2. sep 2010

@monalisatko moze sa to stat..ved jej dat zobrat krv na chlamydie..ak ma pozitivne protilatky /IgM su pre akutnu, teraz prebiehajucu infekciu, IgG su pri prekonani infekcie, ked uz je infekcia na ustupe/..a podla toho uvidis
kazde neadekvatne liecene ochorenie moze /ale nemusi 😉 / mat nasledky..to sa casto zisti az neskor..bud v podobe chronickeho ochorenia pluc a priedusiek /napr choroby podobne astme/, bacilonosictvo a pod

strapco13
2. sep 2010

@vera999 pediater ti moze predpisat napr bronchovaxom, ribomunila, luivac, na volnopredaj je tusim prevenar
nie kazdemu dietatku ale zaberu
okrem toho mozes skusit take domace recepty ako otuzovanie, plavanie, sport, med, citron, cesnak, nejake bylinkove kury a pod
a na sopliky je dobra toaleta nosa..kukni moj clanok v mojom fotoblogu

monalisatko
2. sep 2010

@strapco13 ďakujem za odpoveď. No lenže mne je ¸lúto zas ju dať pichať, keďže jej alergologička brala krv pred 3 týždňami a strašne mi plakala 😢 Asi počkám, či staršej vykáže test tie protilátky, a ak ano, tak to pravdepodobne má aj menšia a v tom prípade jej tú krv dám zobrať. A keď tam ten výsledok vyjde pozitívny? Dodatočne sa to lieči, alebo to už nemá význam?

strapco13
2. sep 2010

@monalisatko zavisi od toho ktore protilatky ma pozitivne a aka je ich hodnota..pokial to bude vyzerat, ze infekcia je este akutna a prebieha, tak preliecit, ak to bude vyzerat tak, ze uz je infekcia na ustupe, alebo odoznieva tak tam ATB nedat, pokial je klinicky stav dobry a je bez priznakov, tam sa potom robi s odstupom casu kontrola, ze ako to telo zvladlo

monalisatko
2. sep 2010

@strapco13 aha, rozumiem, ďakujem pekne. Keď budem vedieť výsledky, tak napíšem, ako sme dopadli. 🙂

junovka
2. sep 2010

@strapco13 je to normalne , ze ked berie ATB, tak nabehnu teploty, ktore predtym ako jej nasadili ATB nemala???

strapco13
2. sep 2010

@junovka obcas sa to stava...ked sa k zakladnemu ochoreniu /to kvoli comu ma ATB/ pridruzi este nieco ☹

junovka
2. sep 2010

@strapco13 lebo jej nasli v hrdle a v nose zlateho stafilococa....

strapco13
2. sep 2010

@junovka zlaty staphylokok sa vacsinou nepreliecuje..lebo sam o sebe nevyvola nic, ale zhorsuje ochorenie vyvolane bud inou bakteriou, alebo virusom...alebo pomaha ochoriet
cize sa preliecuje, len ked su nejake akutne priznaky a nic ine sa nenaslo

junovka
2. sep 2010

@strapco13 este tam nieco vyslo z vyteru....neviem asi si pamatas, pisala som ti v mojej teme o tom :https://https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/mozne-priciny-poklesu-hmotnosti-3-rocneho-dietata/

strapco13
2. sep 2010

@junovka kukla som tu temu..tam vyter z nosa bol OK /az na tohto staphylokoka/ ..a na hrdlo sa cakalo, na ten vyter na lacno..ten vysledok som tam nenasla..uz by ale mal byt

junovka
2. sep 2010

@strapco13 Mame aj vyteri z hltana-Au stafilococ a H.parainfluenzae , koli tomu nam nasadila ATB Dalacin C

strapco13
2. sep 2010

@junovka toho Hemophila parainf /teraz si spomnam, ze niekde sme sa o nom bavili..len som nenasla kde/..treba preliecit
skus to uvolnenie eustachovej trubici..lebo tam moze byt pridruzeny taky slabsi zapal uska

junovka
3. sep 2010

@strapco13 mozem mi poradit?Vecer mala dcerka naposledy 37.2 C teplotu, celu noc nemala a ani teraz uz nema teplotu, davam jej nadalej Dalacin a Aerius + Mar plus do nosa, pedina mi nedviha telefon a na krcnom cez telefon ma sestricka odbila, ze pokial som bola u zast.krciara, tak nemozem prist bez odpor.papiera, t.z. , ze opat ku pedine pre papier.....musim ist vobec k niekomu?V nedelu vecer koncime s ATB/ bude to uz 10 den co ich berieme/ a v pondelok by som bola rada, keby mi sla uz do skolky.Co navrhujes?, 😅 😕 Vdaka

strapco13
3. sep 2010

@junovka super, ze mala je bez teploty
ak si bola u toho isteho krciara /neviem, co znamena ta skratka zast. 😅 /..tak by sa to malo brt este ako kontrola, cize odporucenku nepotrebujes
ale pokial doberies ATB v nedelu a mala bude OK, tak ku krciarovio nemusis
Dat hned v pondelok do skolky...no ono po kazdom atb je prechodne pokles obranyschopnosti organizmu /ATB nevynici len tie zle bakterie, ale aj tie prospesne/..preto sa vlastne stava to, ze dieta po nastupe po chorobe velmi rychlo ochorie /lebo vzdy sa najde aspon jedno soplave dieta v skolke 😝/
cize ideal by bolo : kolko dni sa lieci, tolko este trva potom rekonvalescenciua /spamatanie sa/, kedy este sa nedoporucuje ist do kolektivu
lenze to v tejto dobe velmi mozne nie je..hlavne z ekonomickeho hladiska
ked ju das..moze to "prezit" v zdravi ale aj nemusi..mozu prist znovu sopliky, hrdielko, kasel a ja neviem co este

takze ja davam vzdy doporucenie pockat..ale to je len doporucenie, mozes a nemusis "posluchnut"

junovka
3. sep 2010

@strapco13 k tej krciarke, co som chcle aist teraz, tak to je ta nasa stala krciarka, ta co nam predpisala ATB, tak to bola zastupujuca......len teraz neviem co mam robit, ci za kazdu cenu ist aj k zastup. pedine, co by som nerada ☹ , nech ju pozrie, alebo to nechat tak...ide vikend, a tak by som nerada nieco zanedbat 😔

strapco13
3. sep 2010

@junovka ak bude nadalej bez teploty, tak si radsej pockaj na svoju ped..teda na pediatricku malej...predpokladam, ze Ty uz mas ôdospelackeho" dr 😉

majdiska
5. sep 2010

@strapco13 takže máme další mesiac za sebou, ribomunil dobratý a choroba nazad.. malý kašle, má soplíky.. nasadila som mu ventolin, myslíš že to môžem dať? mne sa zdá že sa mu po nom ulavuje.. ku dr. sme nešli, chcem to dostať pod kontrolu bez ATB.. tak malý je doma a do škôlky nechodí.. uvidím čo bude do stredy.. ozaj čo si myslíš o prášku na kašel solmucol?je lepší ako ostatné lieky?

vitajana
9. sep 2010

ahoj kocky, niekde som citala, asi v knihach od americkeho lekara (Norman Walker), ktory sa cely zivot venoval liecbe chorob pomocou "zivej" stravy (ovocie, zelenina, cerstve stavy z nich, orechy a semienka) a dozil sa myslim 116 rokov pri plnej sile a duchovnej sviezosti, ze aj psychika a tzv. hyperaktivita suvisi so stravou...
ak vas to zauima, skuste na stranke http://zdravinadlani.cz,
napr. kniha omladnete na http://zdravinadlani.cz/zdravi_na_dlani/knihy/o...
prajem vsetko dobre 🙂
tuto informaciu som poslala aj na diskusiu "moje dite hodne zlobi"

monalisatko
10. sep 2010

@strapco13 Ahoj. Takže dnes som volala s alergologičkou (vlastne len sestričkou) a staršia má výsledky na chlamídiu aj čierny kašeľ negatívne. Pre boha, tak z čoho mi kašlala 9 týždňov v kuse a do dnes sem tam pokašliva???? Ja to už nechápem. Veď zdravé dieťa nekašle!!!! Trošku som dúfala, že niečo nájdu, aby som aspoň vedela dôvod.
No a čo sa týka manšej, tak v stredu som s ňou bola na kontrole s tým, že brala 3x denne 5ml solmucol sirup a naďalej mi tak hrozne kašle, že ma z toho poráža. Úplne má plné priedušky. Predvčerom sa mi tak rozkašlala, že aj trošku vygrckala tie hlieny. Tak jej zobrala krv na chlamídie, keďže vtedy som ešte nevedela výsledky staršej. Za ďalší týždeň máme ísť znova na kontrolu a možno budú výsledky. Výter z hrdla bol tiež negatívny. No a sme tam, kde na začiatku...