Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

monalisatko
19. jan 2011

@danielik79 no ja sa už asi nadobro zbláznim.Malá mi zaspala a asi pol hodiny na to zas spustila nával tak nenormálneho kašla, že Lara kôli nej nevedela spať. Každú chvílu som k nej utekala, lebo som myslela že bude vracať. Asi 3/4 hodiny ju dusil kašel. Potom sa konečne ukludnila a teraz vyše pol hodinu spí. Som zvedavá na noc. Neviem či to je preto, že dnes som ju zobrala na prechádzku, lebo nechcela poobede spať a bolo príjemné počasie a ani vietor nefúkal. Celý čas išla so mnou za ruky, takže nebehala, len sme išli jej pomalým tempom. Boli sme vonku tak pol hodinky. To ju už ani von nemôžem zobrať? ☹ Včera dobrala atb a hoci nie je ešte v poriadku, je celá zahlienená, doktorka jej nedala ďalšiu dávku. Ráno keď zoberiem Laru do škôlky, tak sa u nej s Lisou stavím. Máme to cestou. Už nech je február a ideme do tatier. Pravdepodobne aj ja budem musieť ísť na predĺženú RD. Už mi to dr. naznačovala. Vtedy ju dám na tie 4 hodiny do škôlky, lebo to potrebuje a vyžaduje.

monalisatko
19. jan 2011

@olivova ja zas u nás radšej chodím na pohotovosť, lebo nejak sa mi zdá, že naša dr. berie deti ako na páse.

danielik79
19. jan 2011

@monalisatko no naša už je ako tak v poriadku.Dnes ked sme ju niesli na krv autom do Šurian mala si videť tú cestu 😝.Celou cestou tam a celou cestou domov 😝 .Liezlo mi to na nervy, malá neznáša cestovanie a to som už skúsila s ňou ísť všeliako či vlakom ,autobusom aj tak nič.Ja behnem do tatier v lete aj tak to bude cesta už tam mám zajednané u jedných známich a mám tam na liptove aj rodinu takže dá sa .Dnes ju starký zobral na prechádzku ale na hodinku tak prišla taká zabrizganá až až a mokrá už len čakám čo zas bude.A čo vám dala druhéatb. 😲

monalisatko
19. jan 2011

@danielik79 no veď práve že nedala. Podla mňa nie je doliečená a za pár dní začne všetko odznova.
No to cestovanie ti tedy nezávidím. Mne našťastie znášajú cestu autom v pohode. Nám dr. hovorila, že prieduškárom sú lepšie tatry v zime, kôli tomu, že nič nekvitne. Ak nám ale peňaženka dovolí, tak pôjdeme na týždeň aj v lete.

danielik79
19. jan 2011

@monalisatko a ty si už tiež doliečená alebo ešte kašleš?

danielik79
19. jan 2011

@monalisatko no ved ja som bola v Lúčivnéj v novembri ved to je v tatrách ale im ten chlad nerobil aj dobre .Mne sú deti na tom lepšie v lete ako v zime.Ja už fakt len na to čakám kedy bude leto /ako na spasenie/ 🙂

monalisatko
19. jan 2011

@danielik79 ja ešte stále kašlem, ale väčšinou večer a tiež v návaloch. Je, že ma chytí kašel a 10 minút v kuse kašlem. Potom chvílu nie a zas kašel. Trvá to niekedy pol hodinu, niekedy viac. Ale to ma vlastne ani netrápi. Ja by som už Lise chcela pomôcť, len neviem ako

monalisatko
19. jan 2011

@danielik79 ja som bola 2 krát v Lučivnej ako decko a asi 5 krát na štrbskom plese. Vždy v zime. Teraz ideme na dovolenku do štóle, čo je 3 km od lučivnej. Inak mne deti hrozne prekašlali aj celé leto, takže nám je to jedno. Skoro sme nemohli ísť ani na Balaton, kam sme mali zaistenú dovolenku. Nakoniec nás ale dr. pustila, lebo mali krvné testy v poriadku. Ani vtedy im nezistili, že prečo tak kašlali 8-10 týždňov.

danielik79
19. jan 2011

@monalisatko treba len dúfať že to nebude horšie a že postupom času z toho trochu vyrastú.Ale zajtra dr by som aspoň zavola ako s ňou dalej .Nekázala ti dávať sinupret alebo bronchypret sú to celkom dobré kvapky od kašla a na vykašlanie.

monalisatko
19. jan 2011

@danielik79 no ona mi káže dávať "niečo" na kašel. Za tých 5 týždňov čo kašle, som jej vystriedala - Mucosolvan, trifed, thymomel, stoptussin, ambrobene a od dnes ditustat. No ale rozhodla som sa, že od zajtra do nej už odmietam pchať kadejaké kvapky alebo sirupy na kašel, lebo toho už zjedla neskutočné množstvo a len jej zničím žalúdok, lebo jej aj tak nič nepomáha.

monalisatko
19. jan 2011

@danielik79 no asi sa poberiem spať, lebo o šiestej nebudem vládať vstať 😢
Dobrú noc a zajtra skúsim nakuknúť 🙂

danielik79
19. jan 2011

@monalisatko o tých liekoch už radšej nič nevravim ale zas ked niečo nedáš je to horšie tie lieky si kupujem ja sama nie sú na recept.Ved na nišich dávam za lieky zhruba 200euro mesačne a to už nevravím že chladnička a skrinka na lieky sú preplnené.Ku koncu mesiaca vždy už len vyradujem.

Idem už spinkať dobrú nocku . 😔 Napíšem zajtra.

monalisatko
20. jan 2011

@danielik79 ahoj. Tak dúfam že ste sa zobudili do pekného rána. U nás bola noc celkom v pohode. Asi 2 krát kašlala, ale nič hrozné to nebolo. Ráno som ju vzala k dr., tak keďže sme boli na lačno, vzala jej zas krv. Tentoraz som jej ja zdôraznila vyšetrenie na mykoplazmy, tak to tam napísala a aj chlamídie. No a samozrejme celkový krvný obraz. Ten mám už aj výsledky a zajtra ráno s nimi ideme zas k dr. Vraj myko..a chlamídie budú až za nejaké 3 týždne. No super.
pre strapco sem hodím výsledky.
Inak mi Lisa pripadá, ako keby teraz začínala byť chorá. Ráno vstala s nádchou, kašel - samozrejme a celé doobeda bola taká unavená, bez nálady a vonku mi hovorila, že jej je zima, poďme domov. Teplotu nemá. Teraz už spí od 12,00 čo je u nej nezvyčajné. O druhej ju musím zobudiť, lebo idem s Larou na zápis do školy a ešte ju musím vyzdvihnúť v škôlke ☹

majdiska
20. jan 2011

ahojte, ak sa môžem pridať, už som tu písala.. tak mne malý tiež tak strašne kašliaval a skončil aj v nemocke a teraz nám celkom dobre robia inhalátori flixotide, ventolin.. ráno a večer berie xyzal a večer ešte singulair..
čo sa týka inhalátora, tak ja som písala do ZP a napísali mi že to môže napísať aj všeobecný lekár a tak ma vytočili.. napísala to moja dr a dnes prišlo stanovisko, že to musí len imunolog.. tak som sklamaná.. zajtra volám na imunologiu a uvidím čo dr. povie, či mi to predpíše alebo nie.. či sa mi tam oplatí ísť skôr ako máme termín.. inak malého som tiež zo škôlky musela stiahnuť, jednoducho to nešlo a teraz sa ako tak drží /klop,klop,klop/.. no uvidíme dokedy..

monalisatko
20. jan 2011

@strapco13 ahoj. Prosím, vysvetlíš mi čo znamenajú tie zvýšené, príp. nižšie hodnoty ako je norma? Sú tam také skratky, že neviem čo to je. Viem len tolko, že tie zvýšené leukocyty znamenajú zápal, len neviem nakolko je to vysoká hodnota.

monalisatko
20. jan 2011

@strapco13 no vidím že je to príliž malá fotka, nie je tam vidieť nič. Tak to tu rozpíšem :
Leukocyty ( 5,00-10,00) - 16,50
Trom.str.obj. (MPV) (9,00-13,00) - 8,30
Lymfocyt (19,30-51,70) - 15,50
Neutrofily (34,00-71,00) - 72,60
Neutrifily abs.počet (1,56-6,13) - 11,90
S-AST (<0,53) - 0,55

monalisatko
20. jan 2011

@majdiska ahoj. To je hrozné, že kolko detičiek takto kašle. Neviem či si čítala pozadu, ale aj moja malá má flixotide, ventolin aj singulair a vôbec jej to nepomáha. Akurát asi ten singulair jej zabral trocha, že sa mi tak nedusí, ako vten deň, keď som s ňou musela urgentne na alergológiu. Inak nič. Ešte máme na február poslednú dávku rybomunilu. Ani ten nezabral ☹

majdiska
20. jan 2011

@monalisatko nám rybomunil úplne imunitu dokašlal ako fakt.. ja som to aj vravela imunologičke, že nám robí zle a ona že to je prirodzená reakcia.. a posledný ked bral, pred jeho úplným vysadením vyvolal zápal priedušnice, zápal priedušiek, začínajúci zápal pľúc a malý sa skoro zadusil od kašla, tak som s ním skončila v nemocnici.. v ten den sme boli pri detskej, lebo malý bral ATB týžden predtým a po ribomunile sa to strašne zhoršilo /kašel, stále kašlal pri každom výdychu, sa šiel skoro zadusiť/, tak sme šli ako urgentný stav na imunologiu - dostali sme inhalátory a potom malý doma spal a po dvoch hodinách sa išiel takmer zadusiť, tak sme bežali na pohotovosť a nechali si nás v nemocnici.. malý cez víkend vtedy schudol 3 kg, nejedol a ani nepil - bál sa že všetko vyvráti.. a hrozili mu infúzie.. no des..

monalisatko
20. jan 2011

@majdiska bože, to sa aj zle číta, nie ešte to prežiť ☹ Ja som tiež akurát včera večer hovorila mm, že či jej náhodou nemôže ten rybomunil robiť zle, lebo som už čítala, že nie každému vyhovuje. Ona ho užíva od septembra a od vtedy je vlastne už tretí krát chorá, z čoho je toto posledné najhoršie aj na dĺžku choroby aj celkový priebeh. Tak neviem. Staršia brala rybomunil vlani a jej bol dobrý, lebo od septembra až po koniec januára nebola chorá. Vlastne presne v tom období, ako ho užívala. Len posledný mesiac ho užila už ako chorá.

majdiska
20. jan 2011

@monalisatko no čítala som, čo si písala, tiež to nie je dobré.. a skús povedať imunologičke, že vám robí zle.. lebo mne napríklad malý pravidelne ochorel na zápal priedušiek na 3. den brania ribomunilu.. teraz máme každú sobotu imunor, tak vyzerá že je to už lepšie.. my sme boli na kontrole v oktobri a ja som si začala vybavovať predlžený RP a mala som pocit z dr., že akoby to spravila naschvál, napísala že malý je OK, inhalátori netreba a nič mu nie je.. a v decembri skončil v nemocnici skoro na infúziách.. ako mna prekvapujú tvoje doktorky, že ti malú vôbec nezoberú na preliečenie do nemocnice.. nam to tam veľmi pomohlo.. ,mne sa tiež dr. na pohotovosti pýtala, či má horúčky.. a nemal nič a kvôli tomu hroznému kašlu si ho nechali v nemocnici.. ☹

monalisatko
20. jan 2011

@majdiska júúúj, raz sme boli už v nemocnici, lebo mala dýchavicu, ale ona mi tam preplakala 3 dni a stav sa jej kôli tomu len strašne pomaly zlepšoval, keďže v kuse plakla. Pýtala som sa s ňou domov, lebo tam jej aj tak nič nedávali, len spreje a niečo na kašel a to jej viem dávať aj doma. Chodili sme aj inhalovať, ale to moc nedovolila, takže to nemalo význam. Nemala vtedy ešte ani 2 roky. Nám inhalátor dr. predpísala pred 2 týždňami, ale zatial žiadna odpoveď. Ak ani zajtra nepríde, tak tam už zavolám. Ja by som chcela ísť do roboty, ale zas tiež nie na úkor zdravia dcérky. Nejak to hádam vydržím ☹ Už som doma 6 rokov. Z materskej do materskej 😅

monalisatko
20. jan 2011

@majdiska teraz musím utekať zobudiť Lisu, lebo musíme najneskôr o 14,30 vyraziť. Večer zas skúsim prísť. Tak sa zatial všetky majte a nie že do večera niekto zas ochorie 😉

majdiska
20. jan 2011

predpísala vám ho imunologička? my sme na stanovisko čakali skoro mesiac a aj tak to všetko vrátili.. ja mám pocit že niekedy lavá ruka nevie čo robí pravá .. v poistovni..
pa 😉

danielik79
20. jan 2011

@monalisatko ahoj vidím že konečne vám dr urobila niečo aj pre vás .Naša zatial zdravá len ráno mala také trocha chrčanie na prieduškách tak uvidíme ako bude daléj .Dnes som mala trochu veget starký mi ju zobrali do obeda tak som si vklude mohla robiť.
@majdiska ja by recept dala vypísať imunologičke alebo alergologovi znova aj s dobrým oddôvodneným.Ja som sa pýtala naša alergologička zatial zisťuje zajtrá jéj mám zavolať či to bude tak zbadáme.

monalisatko
20. jan 2011

@majdiska ano, vlastne alergologička. Jej som to len spomenula, či by nám nepomohol, a hneď obtelefonovala známu v lekárni, že ktorý je dobrý a netreba doplácať. Tak nám ho napísala. No ale kedy ho dostaneme, to neviem.
@danielik79 hádam sa ti malej nepohorší ☹ Dnes svokra stretla Larinu kamarátku so škôlky s mamou a tá jej hovorila, že aj tá malá je doma už 2 mesiace, lebo strašne kašle.

danielik79
20. jan 2011

@monalisatko ja len dúfam že bude aspoň ako tak sa držať lebo už som z toho na nervy 😖 .Ale je podozrivé že tolko malých detí je chorých že by bolo niečo vo vzduchu sa mi nechce ani veriť. 😕

monalisatko
20. jan 2011

@danielik79 však práve. Aj ja som už hovorila, že je určite niečo vo vzduchu, lebo strašne vela detí kašle dlhé týždne a nevedia prísť lekári na to, že od čoho

danielik79
20. jan 2011

@monalisatko a tebe o to alergologička o tom inhalátore vedela a vypisovala ti aj nejaký posudok alebo ani nebolo treba .

monalisatko
20. jan 2011

@danielik79 ano vedela, ona napísala taký papier, niečo ako žiadosť a napísala tam diagnózu. Ja som to odovzdala v poisťovni a povedali, že to posielajú na posúdenie a zhruba do dvoch týždňov by mali dať odpoveď. Vraj to dostanem poštou a s tým papierom, keď to schvália, tak pôjdeš do lekárne alebo tam kde predávajú zdravotnícke pomôcky a dajú ti to. Ak nemajú, tak to objednajú. Ja mám už rezervovaný, lebo mi to vtedy hneď alergologička dala odložiť.

danielik79
20. jan 2011

@monalisatko a čo konkrétne ti napísala ak sa môžem spýtať do toho papiera lebo ja idem zajtrá volať alergologičke tá o tom nevedela skoro nič.