Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

danielik79
28. jún 2011

@kvojtanikova to je asi údel všetkých maminiek a súhlasím aj s tým čo písala @monalisatko, ja som v zime dokonca môjho manžela donútila na alergologiu kedže choroby u nás nemali konca kraja už vlani od oktobra a potom aspoň že februar bol relatívne kludný aj ked mi deti mali soplíky.A ledva som čakala kedy sa to koooonečne ukludní.Neviem či si čítala v tejto téme alebo inéj na laryngitídy je velmi dobrý ten inhalator na vincentku a teraz ked kojíš je to pre teba výborná vec aj ja som ho kúpila pre deti už len kôly chorobám a alergiam aj ked dá sa aj predpísať tak ako ho predpísali aj iným .Vela krát som v tejto téme dávala mailovú adresu tak si to v tejto teme skús pozreť ak by ti ho alergologička nechcela predpísať.Viem si predstaviť čo presne zažívate s manželom aj my sme tak boli ked sa nám narodili najprv malý teraz má 6 a malá teraz má 3.S malým som si choroby a doktorov užila už od 3mesiacov čo mával časte zápaly stredného ucha a priedušiek samozrejme že spánku bolo až biedne málo a ako 3mesačné bábo mi nespával cez deň vôbec a časom sa to zmenilo na tolko že z 24 hodín som bývala rada že spal aspoň 4-6 hodín a takto to trvalo skoro do 2rokov a to už aj môj manžel pravdu povediac vynadal našej detskej dr až potom nás niekde poslala.A malá sa mi narodila celkom zdravá čo aj bola do 1 roka okrem nejakých soplíkov ale s tým deti rastu a potom čo ju dr zaočkovala na 1 rok s prevenarom a ešte DiTiper -kou a to pokašliavala sa to všetko u nej spustilo a tým nechcem povedať že som proti očkovaniu aj ked mám na to vlastný názor....ale po tomto očkovaní mi malá dostala 40teploty ktoré nešli zraziť a ked som s nou išla k našej detskej dr mi malá dostala taký zachvat kašla a to už videla dr že je zle tak nás poslala do nemocníce a tam ju potom ako tak z toho dostali pomocov sprejov.A to som už padala ako sa hovorí na papulu.To všetko slúžilo ako spínač u maléj a priedušky a zachvatový kašel nemali konca kraja , ked by mala spočítať kolko atb mala len za vlanajšok radšej ani nepíšem ale teraz si radšej zaklopem už skoro pol roka atb sa vyhýbame.Každý deň im preplachujem nos a ked začnú kašlať tak inhalujú vincentku a pri liekoch čo užívajú som im dávala aj imunoglukan a vitamín C hlavne som aj vdačná že nám pomáhajú s deťmi aj svokrovci ktorý byvajú cez záhradu a aj to som rada že mám relatívne dobrú alergologičku.

danielik79
28. jún 2011

fúúúúúúúha

danielik79
29. jún 2011

@monalisatko ahoj som na tú neurologičku už poriadne napálená tak vysledky EEG budeme mať až v pondelok ak bude mať dr čas 😠 keby najbližšia nebola až v Nitre tak idem k inéj tak som naštvaná 😠

monalisatko
29. jún 2011

@danielik79 no bože 😠 😠 😠 to je na nervy. To si nevie nájsť pár minút? Nechápem niektorých lekárov (česť výnimkám), že vôbec neberú ohlad na od nervozity umierajúce matky, že či ich dieťa má nejakú chorobu, alebo nie 😠 😠 😠 Niektoré akoby ani nemali vlastné deti a nevedeli čo to je báť sa o ne 😠 😠 😠

danielik79
29. jún 2011

@monalisatko to fakt nechápem ani ja 😠 😠 😠 tak na čo je potom Hipokratová prisaha asi preto aby s tím mohli niečo vytreť tááááááááááááááááák som naštvana

monalisatko
29. jún 2011

@danielik79 verím ti, aj ja by som bola ☹ ☹ ☹ Inak ako malý? Bolí ho často hlavička? My sme dnes boli s Larou na kontrole, výter OK, tak naďalej len niečo na kašel a 5 dní ten pamycon. Našťastie soplíky má už len žltkasté, tak to hádam už bude dobré. Ešte stále dosť kašle, ale čo už. V noci dokonca zas dostala záchvat kašla, ktorý nakoniec prešiel do štekavého, hoci už asi 3 noci nekašlala. Túto noc som aj ja nejak dosť prekašlala. Možno bolo "niečo vo vzduchu".

danielik79
29. jún 2011

@monalisatko no bolieva ved aj ked sme prišli z toho EEG celou cestou tam aj späť a to sa mu chcelo aj vracať a ked som to hovorila sestričke tak to dr nadhodila ale neviem či bola rozčulená z tej panéj čo sa predtým povadili alebo sa jéj už nechcelo robiť neviem si to vysvetliť ten jéj prístup viem že na chodbe boli aj iné deti ale ved neboli sme jediný a mohla ho predsa len vyšetriť ved čo je to kuknúť a zratať na počítači a vyhodnotiť štve ma to aby čakala další týždeň 😠
No vo vzduchu môže byť niečo aj našim sa dnes ťažšie dýchalo dokonca malá mi trochu začala pokašliavať tak hned aj inhalovala dúfam že aspoň ten dažd to skludní

monalisatko
29. jún 2011

@danielik79 no ja neviem prečo sú tie dr. také. Fakt nechápem. Keby sa jednalo o 90 ročného človeka, tak by som možno pochopila, ale malé dieťa ......smutné 😒 😒 😒

danielik79
29. jún 2011

@monalisatko ja mám furt dojem že niektorým ide len o prachy a to nehovorím o tých dobrých ako je @strapco13 česť výnimkám ale všetko to majú na svedomí tam hore v parlamente a normalny človek môže aj skapať ved keby bola bud minister alebo prezident tak by malý má už dávno všetko spravené a to nepíšem ešte o poisťovniach a tých 🤐 🤐 ich zmluvách

katecameron
30. jún 2011

pozeram ze sa trapite zo soplami aj my niesme zdraví vsetci traja maju zlte sople a mna bolí hlava no ja nechapem leto a moji sa trapia zon soplami este ze dnes vysvecko a prazdniny ideme ta het na vychod snad im zmena vzduchu na Muranskej planine prospeje 😉 drzkajte sa baby
@danielik79
@monalisatko

cairka
30. jún 2011

@danielik79 , s detskými neurológmi je to strašná bieda 🤐 tiež hľadám nového a tí, čo majú dobré referencie buď nebere z iného okresu, alebo neberie ak už chodíš s dieťaťom inde...ešteže máme slobodnú voľbu lekára 😝 Držím malému palce, aby to nebolo nič vážne a tebe pevné nervy. Viem čo to je doprosovať sa vyšetrení... v mojom prípade dokonca bezúspešne, lebo "hádam nechcem, aby ju vyšetrovala ešte aj genetička" 🤐 nie, nechcem, ale chcem aby bola poriadne vyšetrená 😖

Ináč aj ja mám teraz obe choré, ale už skoro 2 mesiace sa pekne držali, ak teda nerátam astmatické ataky po vylietaní, respektíve pri posedení na lúke 😅 Moje dieťa nebude môcť byť tramp, lebo sa ukašle 😅

danielik79
30. jún 2011

@katecameron tak vám prajem pekne stávené prázdniny a hlavne veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeela zdravíčka.Naši dnes končia zo škôlkou a budú mať vystúpenie aj opekáč a Maťko tam bude ešte spinkať v noci.
@cairka dakujem 🙂 Aj ti si dosť s deťmi užiješ doktorov ...najhoršie je že ked niečo potrebuješ pre deti vybaviť sa to tak rýchlo nedá ,mm včera bol tak z tej dr na nervy že rozmýšla že pôjde s malým nabudúce on a povie jéj do duše ...najviac ma najedovalo aj to ako ked sa povadila s jednou pani tá neurologička že najlepšie to majú obvodný a detský ...že tý ráno vstanú a majú zarobené a čo ona chce povedať že nemá ved len ked zoberem kolko má predplatených termínou a to nebere na určený čas.No štve ma to lebo aj keby malému chcela pomôcť tak neviem ako....

monalisatko
1. júl 2011

@katecameron ahoj, dávno si tu nebola. No Lara je už celkom v pohode, ale ešte stále škaredo kašle a ja som rovnako - v noci sa neviem dokašlať, cez deň je to o niečo menej, ale hádam ma to raz prejde 😠
Super že idete prázdninovať. Určite vám to prospeje. Hlavne sa rýchlo uzdravte, aby ste si mohli naplno užívať prázdniny, hoci teraz to počasie za moc nestojí.
@cairka no aj mne sa držali asi 2 mesiace, vlastne Lisa sa našťastie drží stále, ale teším sa, že Lara nakoniec neskončila na atb. Toto je hádam prvý krát.

monalisatko
1. júl 2011

@strapco13 ahoj, pozerám, že finišuješ, tak moc držím palce, nech všetko prebehne čo najhladšie. Ak ešte stíhaš, prosím ťa, nevieš poradiť, čo by som si mala kúpiť v lekárni na hrozný dráždivý, skôr suchý až štekajúci kašel? Už ma z toho ide poraziť. Nemám 3 minúty klud 😠

strapco13
1. júl 2011

@monalisatko skus cez den nejake mukolitikum, nech sa vies vykaslat a nech sa uvolnia hlieny a na noc stoptusiin na zastavenie kasla

monalisatko
2. júl 2011

@strapco13 ďakujem, niečo pôjdem kúpiť.

kvojtanikova
2. júl 2011

@monalisatko a ako to potom zvladas s kaslom trebars v obchode, alebo na poste, v MHD, v robote a tak? Ja neznasam ked som chora aj preto, ze ostatni na mna pozeraju ako keby som mala prinajmensom lepru, ked sa tak tozkaslem v autobuse, normalne vidim ze ludia od mna odstupuju na meter, v robote cely den pocuvam kolegyne "teda ty si riadne chora, co nie si doma.." a ked som doma tak zase "zase za nu treba suplovat, ja mam toho po krk..." som z toho riadne na nervy, teraz na MD ked som chora tak to fakt ani nikde nechodim aj ked sa trebars necitim najhorsie, ale staci aby som dostala zachvat kasla v obchode pri chlebe a uz vidim ze polovica ulice bude radsej jest balene potraviny a predavacky na mna pozeraju ze som im znicila tovar ☹ Uz sa bojim potom dalsi krat tam co i len kychnut, no ale nakupovat preda musim chodit... Vzdycky mam potom zniceny cely den.

monalisatko
2. júl 2011

@kvojtanikova no ano, je to trápne, ale žial, nakúpiť musím a keďže nekašlem priamo na chlieb (otočím sa) a nechytám ho holými rukami, tak ma vôbec nezaujíma, že ako na mňa pozerajú. Ja chodím všade autom, takže MHD nepoužívam a už vyše 6 rokov som doma, takže ani kolegyne nemám 😉 Vôbec to neber tak tragicky, lebo sa z toho zblázniš.Psychika veľmi vela robí. Navyše vela krát je samotná predavačka v obchode taká chorá, že by ju hygienik v momente poslal domov, ale žial si nemôže dovoliť ísť na PN. Takže ak si chorá, dbaj na dodržiavanie hygieny a hlavne sa nestresuj. Keď ti fakt nie je dobre, tak pošli nakúpiť manžela, hoci ja to robím nerada, lebo minie 2x tolko ako musí 😉 No a ešte ma napadlo, že nosím pri sebe mentolové cukríky, a keď sa rozkašlem, tak si dám cukrík a trocha pomôže. Ale priznávam, som z toho na nervy 😀

monalisatko
4. júl 2011

@strapco13 moc držím palce a rýýýýchlo sa nám vráť aj s princezničkou. Dnes som nakoniec zašla k dr., lebo už 3 noci sa v kuse idem zadrhnúť. Celú noc nespím (samozrejme ani mm) a mám toho už po krk. Dostala som ciphin a na kašel cetirizin-ratiopharm. Tak hádam zaberú.
@katecameron
@cairka
@danielik79 tak so mnou je to hrozné (prečítajte si horné riadky pre strapco) Ale čo ma znervózňuje je, že Lara ešte stále škaredo kašle. Je úplne plná hlienov. Dnes som jej kúpila fenorin sirup, lebo už desiaty deň berie iný sirup, tak jej ho musím zmeniť. Nádchu už skoro nemá. Aby nebolo málo, tak mi Lisa asi od piatku začala kašlať sucho dusivo a ráno má plný nos a vyfúka zelené soplíky. Na porazenie. Cez deň kašle málo, ale ráno a večer dosť vela a navyše sa jej to tam tak trocha ozýva. Zobrala som ju dnes popučúvať, dýchanie má zatial čisté, ale dr. sa nepáčili jej mandle a hrdlo, tak jej dala na preliečenie klacid a do nosa pamycon a v utorok sa máme ísť ukázať.

danielik79
4. júl 2011

@monalisatko no teda dievča neni čo závideť naši sa zatial ok dúfam žesa čím skôr z toho dostanete ,dnes som volala na neurologiu a eeg má malý chvala bohu v poriadku ale neviem či sa mám tešiť alebo jedovať ked termín kontroly máme až o 3 týždne a štve ma to ale čo už 😠

danielik79
4. júl 2011

@strapco13 držím palčeky a hlavne aby ste boli obe v poriadku.

monalisatko
5. júl 2011

@danielik79 super, je dobré že má eeg v poriadku. Asi to znamená, že to nie je nič vážne. Určite sa teš.
Ráno je u nás hrôza. O šiestej Laru chytil taký kašel, že som utekala k nej, lebo skoro až vracala. Potom ešte zaspala a obe vstali o 7,45 na dou kašel 😠 Od vtedy sa nevedia dokašlať. Hrozné. Dúfam že zas celé leto mi prekašlú ako vlani ☹ Fakt neviem čo mám robiť. Lise som dala večer aj aerius, čo keď to dusenie má alergického pôvodu. No nezabral vôbec, lebo ako zaspala, dusilo ju pol hodiny v kuse.
No idem sa osprchovať, obliecť, učesať a umyť deti, spraviť raňajky, dať lieky, inhalovať, upratať, postaviť na sporák polievku, zamiesiť cesto na buchty (vlastne len nahádzať do pekárničky) Obrať medzi tým vypraté prádlo, možno aj vyžehliť, musím povysávať, spraviť buchty, dať deťom obed, medzi tým 100 krát obskakovať deti, lebo chcú stále inú rozprávku alebo hru, potom trocha pôjdeme von, poobede prídu svokrovci a my s mm skočíme do tesca nakúpiť 😅 😅 😅 Proste si idem užívať materskú DOVOLENKU 😅 😅 😅 😅

monalisatko
5. júl 2011

nakoniec som nepiekla buchty, ale koláčik. Prvé foto pred upečením, druhé už hotový. Veeeeeľmi chutil 🙂

olivova
5. júl 2011

@monalisatko - ha, tu sa prebera vsetko, kukam.....aj pecenie....mnaaaaaaaaaaaam 😉
Podavam info z poslednej navstevy stacionara:
Mne este lekarka poradila davat malej zinok a vapnik....kupila som z cinskej mediciny, zevraj velmi posilnuje imunitu deti a velmi dobre to telo vstrebava....takze som zvedava, ci pomoze - boli ale dost drahe (za obe som dala 46 e, neviem, sirup calcium oznacila za dost slaby...).....
Kukam, ze to mame vymenene,,,kym boli tvoje babulky zdrave, mna slo porazit, a teraz to je akoze naopak (aj ked mala v tomto pocasi zacina zasa akosi chrchlat....) ten kasel....ach jaj....
A mame novy inhalator.....dufam, ze ho potrebovat nebudeme (Vzdy dufam, ze sa na stacionar uz nevratime...)
A nepomaha nam ani flixotide....kontrolu mame teraz 10-teho, som zvedava, co pekne mi lekar povie....

olivova
5. júl 2011

@danielik79 - citala som zbezne tvoj prispevok (hlavne o ockovani ), no, ja si to tak spatne premietam, mne mala po kazdom ockovani zacala velmi kaslat....onedlho sme skoncili vzdy v nemocke...Problem je ten, ze vtedy som si to nevedela vysvetlit a mat tolko info o ockovani vtedy, nedovolila by som ockovat (aspon prevenarom urcite nie). U nas bol problem, ze kaslala takto uplne od malilinka (uz v porodnici mi tak "hnusne" laryn...dicky zakaslala) a ja hlupa, ako ockovanie ochrani...Takisto som neni odporca, ale urcite by som vyregulovala jej davky a rozhodne by som nedovolila dodrzat ocko kalendar....Co uz teraz...Teraz ma po tom vsetkom tak oslabenu imunitu, ze teda uvidime, co s tym....

monalisatko
5. júl 2011

@olivova jééééj ahoj. Dávno som ťa nečítala 😀 Tak to teda pekná sumička. Hádam fakt pomôže a nebudete tolko chorí. Ja som dúfala že do jesene už choré nebudú, ale žial nevyšlo to 😠 Zaujímavé, že Lara mi kašle už tretí týždeň úplne hlienovito a Lisa asi od piatku úplne sucho, dusivo 😒 Obe dávam inhalovať, ale efekt nevidím. My ideme 15.8. na alergo, tak uvidíme. Ten nový inhalátor pekne daj do vitríny a sem tam z neho utri prach 😀 😀 😀

danielik79
5. júl 2011

@olivova už teraz si nepomôžeme ☹ mne ked bol Maťko ako bábo chorý dosť často tak na tri roky mu odporučili prevenar tak sme ho dali ved hádam bude lepšie čo sme si aj mysleli tak asi 3mesiace lenže potom začal mávať dosť často priedušky a nikdy by ma nenapadlo že očkovanie mu môže niečo narušiť ale ako ked mi zaočkovali malú a skončili sme potom v nemocníci a tam mi dokonca aj primár povedal že ju nemali vôbec očkovať ked mala len trošku kašlíka a prevenarom už vôbec som ju nemala dať zvlášť ked mala k tomu aj iné očkovanie tak som sa začala aj ja o tom bližšie zaoberať a sledovať možno si v zime postrehla relacie bud fokus alebo relax a bolo tam vela pravdy a dôsledkoch samozrejme že niektoré očkovanie treba ale tie čo sú na 100% overené .

cairka
5. júl 2011

No toto žiaľ môžme aj my potvrdiť. Ja som tu na jar asi aj spomínala, že menšia má problémy, pripomínajúce reflux - zahlienenie okrem iného spôsobujúce vracanie po zjedení riedkeho jedla - jogurty, omáčky, samozrejme kašeľ... Preliečili sme, bola už úplne v poriadku, čo sa tohto týka. Pred troma týždňami sme zaočkovali Prevenar (prvú dávku, ona má individuálny očkov. plán kvôli zdrav. stavu), najprv mala dosť silnú reakciu, nôžka spuchnutá cez celé stehno, horúčky 4dni, nasledovali presne 3, slovom TRI dni, kedy bola zdravá a dostala nádchu a od vtedy je len horšie, až sme zasa pri nadrapovaní na vracanie, občasnom vracaní zo zahlienenia... a mám obavy, že v tom má práve to očkovanie "prsty"
@danielik79 , super, že EEG máte v poriadku 🙂

danielik79
5. júl 2011

@monalisatko tie buchtičky vyzerajú super ja som doknčila teraz takých pizzových slimáčikov.No ako pozerám zas sa trápiš a rozmýšlaš čo tím deťom vadí .Našim vadí zjavne asi to počasie 😠 Maťka zas bolela hlava a štve ma to .Volala som do Nitry či by nás nemohla tam zobrať neurologička a tam hned sestrička že skúste v NZ dr má plno no pekne už sa musíme len potrápiť .
Ja s mm sme včera začali robiť chodbu škrabali sme steny čo robil ešte dedko s emailovou farbou to teda bolo ani najväčšiemu nepriatelovi neprajem jedine väzňom tretej nápravnéj.Ráno u nás vyzeralo ako keby vstali mrtvoly ruky nás boleli a svalovka riadna a ešte k tomu naťahovať dnes kleber to bola proti včerajšku už len malina a keby sa dalo a dali by mm dovolenku ešte zajtrá tak by sme ešte vystierkovali .
Inak píšeš dobre užívaš si materskú dovolenku 😅

cairka
5. júl 2011

@kvojtanikova , ja som už v zúfalstve hovorila, že mladej urobím takú tú tabuľku ako mávajú tí nosiči reklám a na to jej na chrbát aj brucho napíšem "Mám astmu" , lebo tiež keď niekedy vidím tie pohľady, keď sa niekde rozkašle 🙄 už či v obchode, alebo ešte lepšie na ihrisku medzi deťmi, to sú len pohľady, keď niekto neznalý počuje náhodne astmatický kašeľ 😝