Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

danielik79
1. jan 2011

@monalisatko ten pikovit je sirup od 1 roka ale dostať aj tabletky od 4rokou.Našej nedávam 1 lyžičku ale dve .Na ten imuno kid sa opýtaj v lekárni .My sme rybomunil akurát dobrali aspoň čo sa týka maléj .Syn mi ho začal brať od novembra ale tiež nevidím zmenu .Malá mi aj tak býva chorá skoro každé dva týždne .Už som s nima ako som pýsala bola aj v kúpeloch ale odtial prišli viac chorý ako zdravý .Teraz chodíme na tú Podhájsku tak je to o trocha lepšie .Ale aj tak kašleme už aby bolo leto v tedy sú ako tak zdravý.

strapco13
1. jan 2011

@monalisatko ved to bolo uz pred polrokom....ak kasel trva dlhodobo /tym nemyslim tyzden-dva/--tak ten jeden RTG neublizi..v dnesnej dobe tie RTG nie su take strasne..a ak sa nieco na rtg najde /co nemusi/...tak sa to aspon lieci
a keby /neprajem nikomu/ mal nejaky drobec zlomenu ruku..tam sa dava sadra a po tyzdni sa kontroluje, ci sa to neposunulo pri sadrovani ..to ako neskontrolovat a lepsia je operacia keby sa to posunulo? 🙄

monalisatko
1. jan 2011

@danielik79 ďakujem. Ja som tiež akurát hovorila pre pár minutkami mm, že už nech je leto. Lenže vlastne obe dcérky mi celé leo prekašlali, takže je to vlastne jedno. Staršia začala kašlať 2 týždne pred koncom školského (pre ňu škôlkárskeho) roka a kašlala 10 týždňov. Bolo otázne, či nás alergologička pustí na dovolenku na Balaton. Ale keďže mala všetky vyšetrenia a testy negatívne, tak nás pustila. Menšia začala kašlať asi o 2 týždne neskôr a tiež kašlala skoro 10 týždňov. Tiež mala všetko negatívne ☹

monalisatko
1. jan 2011

@strapco13 no tak ak mi malá bude kašlať ešte do pondelka, tak sa okamžite vypýtam na rentgen. Naša dr.bude na dovolenke, tak pôjdem k zastupujúcej a určite budem naliehať na sprievodke. Však aj pri staršej nám naposledy len rentgen ukázal zápal priedušiek, tak nechápem našu dr., že prečo takto váha. Dobre vie, že sú moje deti prieduškárky a navyše menšia má nábeh na astmu 😒

danielik79
1. jan 2011

@monalisatko ja to mám tak isto u Maťka je to trocha lepšie čo sa týka kašla ale horšie má počas roka kedy máva zápaly stredného ucha.Teraz akurát tento týždeň idem s ným pozrieť krčneho že či mu nanovo nedorástli nosné mande lebo cez noc mi chrápe a dýcha s ústami.A málá má takéto stavy od 1 roka ako ju zaočkovali prevenarom ako som už písala.Dúfam že ked budú väčší že sa to trocha upravý.

monalisatko
1. jan 2011

@danielik79 aj ja dúfam že to vyrastú, veď aj ja som vraj astmu (oni ešte nemajú astmu) vyrástla, ale to mi do dnes ostalo, že keď ochoriem, tak jedine zápal priedušiek a dosť silný. Je pravda, že lekára moc nenavštevujem, lebo sa u neho čaká 3-4 hodiny a ja na to nervy nemám 😅 ale za nejaké 2-3 týždne vyzdraviem aj bez liekov 😉 Momentálne ma od včera začalo dusiť a aj hlas mi na večer nejak odchádza, ale zatial to neriešim. Vlastne som si práve dala naliať mm pohárik šampanského, keďže mám dnes narodky 😀 takže si žiadne lieky ani dať nemôžem 🤐

danielik79
1. jan 2011

@monalisatko tak všetko naj k narodeninám vela ,vela zdravííííííííííííííííííííčka a aby si už nechodila tolko po lekároch .Ale vitamínky papať môžeš 🙂 .MM sa tiež teraz pred vianocami pridal k prieduškárom zistili mu chronické priedušky lebo každý rok kašle po 3-4 mesiace a to nefajčí a nepije a je darca krvi .

monalisatko
1. jan 2011

@danielik79 ďakujem pekne 🙂
ano, ale ja som taký lajdáááák. aj keď náhodou niečo začnem brať, po 2-3 dňoch zabudnem pokračovať 😀
Tak ho vítam v klube 😉 Hrozné, že kolko ludí trpí prieduškami. To robí asi ten náš "čistý" luft. No odoberiem sa spať, keďže minulú noc sme toho moc nenaspali a nejak sa mi v kuse zíva.
Dobrú noc prajem každému 🙂

jaya47
1. jan 2011

Poradím, čo si ja teraz pochvaľujem. Nechala som si alergologičkou predpísať (ako zdravotnú pomôcku) inhalátor, taký, čo sa doň môže hocičo naliať a vdychovať ústami, nosom alebo oboma. Inhalujem takto vincentku - slanú minerálku. Takto isto sme inhalovali aj v kúpeľoch.

Prvé dni má človek plný nos, lebo sa nakopia všetky riedke sople, čo by inak postekali do priedušiek. A potom je to paráda. Treba si uvedomiť, že človek častokrát necíti tie riedke sople, že ich má a to je to, čo spôsobuje kašeľ a astmatické prejavy.

Používala som aj vincentku do nosa. Minerálka v nádobke od kvapiek robila tiež dobre, rovnaký účinok (inhalátorom je jemnejší a dá sa aj priamo do priedušiek vdychovať), predávajú ju aj v nosovom spreji, ale tá mi vôbec neúčinkuje (neviem, aký je rozdiel medzi sprejom a minerálkou, okrem minibubliniek).

danielik79
1. jan 2011

@jaya47 môžeš mi prosím ťa napísať či ťa vyšiel lacnejšie ked ti ho predpísala dr a kde si ho kupovala a predkladala si aj papier že ti ho predpísala dr .Samozrejme do ip.

danya222
2. jan 2011

ahojte mamnky ja sa chem opytat ci mate niekto skusenosti s uzlinami. S me na navsteve a rano dnes sme vstali a objavila som malemu za uskami uzliny viditelne velke....asi ho nebolia ...moze to bit s toho ze je nachladnuty? alebo ze prednedavnom bol chory? pytam sa preto ze sme tu chceli zostat dlhsie tak neviem ci mam ist s nim zajtra k lekarke sme dalej od nasej doktorky maly ma dva roky....prosim poradte mi

danielik79
2. jan 2011

@danya222 ku dr by som išla , Maťko mi to mal ked som čakala Veroniku .Na to mi dr poradila nurofen a natierať uzlinky na krku fastum gelom .Určite to z prechladnutia je ale nechcem ťa strašiť našemu z toho vzišla angína zo zápalom stredného ucha tak ked máš možnosť určite ku dr chod.

katecameron
2. jan 2011

@strapco13 my sme mali zly nalez z rontgena malicky mal najhorsi dcera nieco medzi starsí syn najlepsi relatívne mna by zaujímalo po akej dobe je potrebne zobrat krv na kontrolu na tie mykoplazmy myslím nam ju brali asi na zaciatku decembra 14dní sme brali klacid akurat v piatok ho dobrala

katecameron
2. jan 2011

@danya222 ohladom uzlín moje deti ich maju furt v jednom kuse ale ze vraj chorlave deti maju zvacsene uzliny tak neboj

monalisatko
2. jan 2011

@jaya47 ahoj. ten inhalátor by zaujímal aj mňa. Zatial nám ho dr. nespomýnala. Môžeš prosím dať bližšie info? Vo februári ideme na kontrolu, tak by som sa opýtala.
ďakujem

jaya47
2. jan 2011

Už sa ma viaceré pýtali na ten inhalátor, tak to tu napíšem 🙂

Poisťovne uhrádzajú nejakých 80E, takže sa dajú vybrať si aj také zadarmo, či s minimálnym doplatkom.
Tu je zoznam aj s doplatkami, treba to tam nájsť:
http://www.mzsr.sk/?pripravovana-kategorizacia-...

Postup je: vyberieš si inhalátor, prídeš k alergologičke alebo pľúcnej, vypíše podľa toho niečo ako recept (donesieš jej údaje: názov a identifikačné číslo), recept donesieš alebo pošleš do poisťovne (na riaditeľstvo), o asi 2 týždne pošlú späť "recept" a schválenie, obe donesieš do predajne zdravotníckych pomôcok (možno niekde aj správna lekáreň), tam to pravdepodobne nebudú mať, takže objednajú a keď im príde, tak si pre to prídeš a zaplatíš doplatok.
Lekárka na ten "recept" musí napísať pekné odôvodnenie a treba mať vhodnú históriu, aby v poisťovni revízny lekár schválil.

Inhalátory majú viac nástavcov: nosový, ústny a oboj (ako plynová maska), tá "plynová maska" býva väčšinou priložená v detskej a dospelej veľkosti. Nástavce a niektoré ďalšie časti treba pravidelne dezinfikovať a celé je to dosť hlučné. Ale podľa mňa to stojí za to.

saskarisko
2. jan 2011

ahojte,
@jaya47 - to je taky ten klasicky chamber a maska ? a do toho sa da dat napr. aj vincentka ?

jaya47
2. jan 2011

@saskarisko Neviem, čo je chamber, z angličtiny tipujem, že áno, je to ten klasický chamber a maska 🙂 Ja do toho používam práve vincentku. V zdr. pomôckách vraveli, že sa dajú aj nejaké iné čisté soľné roztoky kúpiť, prípadne cez to lieky inhalovať.

monalisatko
2. jan 2011

@jaya47 ďakujem pekne, idem ten link preštudovať, nech som na február pripravená... 🙂

leka323
3. jan 2011

Chamber je úplne iný inhalátor, máme ho doma, cez ten vdychuje môj syn Ventolin, Seretide alebo Flixotide. Vincentka alebo iné vody a roztoky sa dávajú do kompresorových alebo ultrazvukových inhalátorov!!!

danya222
3. jan 2011

@katecameron DAKUJEM za odpoved

katecameron
3. jan 2011

nam alergologicka vobec neschvalila inhalator tak sme si ho kupili jednoducho za nase peniaze potom co nam napachala alergologicka 😠 uz ju mozem nazvat iba ex- zmenili sme ju

jaya47
3. jan 2011

@leka323 Díky za opravenie. Ja mám kompresorový. V angličtine chamber znamená komnata, komôrka, tak som si myslela, že to by mohla byť tá časť, do ktorej sa naleje vincentka.

monalisatko
3. jan 2011

no ten chamber máme aj my.
@danielik79 tak si predstav že dnes sme boli na RTG a tam žiadny nález. Tak neviem či sa mám tešiť alebo byť nešťastná. Sme tam, kde sme boli na začiatku. Malá kašle jak tuberák, a pri tom jej nič akože nie je. Navyše od včera má hlavne ráno zelené soplíky. Kvapky si dať nedovolí, tak neviem. Naviac, nevládze s dychom. Keď doma prejde rýchlejšie 5 krokov dychčí, akoby prebehla pol kilometra. Dr. mi kázala s ňou prísť zajtra na krv a keď tam vykáže nejaký zápal, tak dá atb. Ak bude OK, tak sa máme akútne pýtať k alergologičke zmeniť liečbu, lebo nezaberá.

danielik79
3. jan 2011

@monalisatko aj naša má sople ale našťastie kvapky do nosa si dá dať.Naučila sa pomocou sloníka aj soplíky sniakať.Tým sloníkom im preplachujem noštek .Je to celkom dobrá vecička 🙂 .Zajtrá idem s Maťkom na kontrolu nosných mandlí lebo mi cez noc chrápe a dýcha ústami .Inak ked si naša nechcela dať vytiahnuť soplíky alebo kvapky tak som ju zvalila na postel zasekla jéj ruky medzi nohy a nakvapkala.Možno sa ti zdá že je to trocha drastické ale pri našej nič ani ukecávanie nezaberalo .Teraz ked sa jéj blížia 3 roky tak si dá povedať ale ešte pred dvoma mesiacmi to bolo takéto.Naša dr má ešte dovolenku tak možno mi ju vyšetria aj u krčnéj .My spreye užívame tiež cez opti chamber.

monalisatko
3. jan 2011

@strapco13 Vo vyhodnotení rtg mala dcérka napísané toto : Zmnožená hilárna a perihilárna cievna pľúcna kresba, inak pľúcny parenchým bez ložiskových zmien. Bránice fat.siny frc voľné. Tieň mediastina rozšírený oboma smermi v.s. tieňom thymusu.
Nevieš mi to náhodou vysvetliť?
Ďakujem

strapco13
3. jan 2011

@monalisatko takze preklad:zmozena cievna kresba v oblasti kde sa do pluc napajaju hlavne priedusky, inak na plucach je vsetko v poriadku /cize moze mat skor zapal mimo pluc..hlavne piriedusky alebo priedusnica, zapal pluc teda nema/ ..ak si predstavis..nadychneme sa nosom..potom mame hrtan s hlasivkami a dychacia trubica pokracuje ako priedusnica a ta sa deli na 2 hlavne priedusky, tie idu do pluc a potom sa dalej rozdeluju v plucach/- Branicne uhly..to su vlastne okraje pluc a obal pluc..cize zapal pohrudnice nema. Mediastinum je priestor medzi plucami a srdieckom...u deti moze byt rozsireny prave preto, ze este maju tu detsku zlazu - tymus.
Cize zaver asi takyto..pluca ciste..ale ta zmnozena kresba svedci o tom, ze dychacie cesty nie su uplne v poriadku..ale je to mimo pluc

leka323
4. jan 2011

Ahojte, my sme dnes boli na alergológii, chlapci brali ribomunyl 6 mesiacov v určených dávkach, teraz brali 3 mesiace Isoprinosine a teraz im dr. nasadila Imunor na 3 mesiace. Je normálne, aby po takejto liečbe sa vôbec imunita neupravila??? Ja už neviem, ideme z choroby do choroby. Náš pediater im teraz dal spraviť pečeňové testy, lebo berú toho požehnane. Xyzal, Awamys, Singulaire, Flixotide... + často ATB... ☹ ☹ ☹

katecameron
4. jan 2011

@leka323 fu taK TO TEDA BERIETE ja som dnes volala nasej doki tak moj ma Ig A 0.37 vkuse je chory ale starsí ma IgA 0.9co je dost dobre a tiez je v kuse chory takze vobec tomu nerozumiem 😕 😕 😕

danielik79
4. jan 2011

ahojte tak to ste leka323 tak skoro ako my .Malá my bere singuler,flixotide ,xyzal ventolin podla potreby a malý budiair,zenaro a ventolin podla potreby , ribomunyl a flixonase do nosa obidvaja.A to nehovorím ked im naša dr ked sú chorý ešte naloží.Dnes som bola na tom krčnom s Maťkom a celkom dobre to dopadlo malý ma na pravo skryvenú prkažku a z toho sa mu ťažšie dýcha ale nosné mandle má dobre.Maléj nakázala ešte dávať ten ventolin a často preplachovať nos .Povedala že dosť toho bere a dýchanie že má čisté že keby jéj vystúpili teploty tak skočiť k dr ale naša dr má dovolenku .